fiïuitmlanïr. zijne nagedachtenis blijkt te zijn, als men eerst gedacht had. Ik mag lijden dat er eene even verschoonbare oplos sing zal te vinden zijn voor het feit dat zich nu weer voordoet, nl. dat er uit de geheime fondsen van de depar tementen van binnenlandsche zaken en financiën geput is, ten behoeve der Luxemburgsche orde van de Eiken kroon. Ik kan mij begrijpen dat men gaarne iemand pleizier doet, maar de Nederlandsche schatkist is de Nederlandsche, en de Luxemburgsche.naar 'tschijnt niet best voorzien. Met dat Luxemburg kunnen de hee- ren v. ZuylenHeemskerk niet zeggen „/juUls ontjoué de lonhr.ur „Hebt ge de brochure van Pierson „De liberale par tijen op staatkundig gebied" reeds gelezen? Ik denk dat onze doctrinaire liberalen en zij die met de wet op het lager onderwijs dweepen, zooals Pierson het noemt, er den neus zeer hoog voor zullen optrekken. Toch geloof ik dat veel van hetgeen hij zegt, uit een zuiver liberaal oogpunt gezien en ter goeder trouw overwogen, zou ver dienen behartigd te worden. Met hem voor een idealist, een onpractisch man te verklaren, redeneert men zijne bezwaren niet weg en dat hij zelf niet het onmogelijke verlangt, blijkt reeds genoeg hieruit als hij zegt: „Uit het erkennen van een ernstig bezwaar tegen het be staande, vloeit immers nog niet. voort, dat men terstond tot de afschaffing van het bestaande moet overgaan. Maar in het erkennen van het bezwaar ligt eene huldi ging van het liberale beginsel: eerbied voor de autonomie van den menschelijken geest enz." „Overigens zal de eerste voorwaarde, onder welke hij meent dat de liberale partij zich zedelijk verplicht zal gevoelen op de verschillende vragen, die ten opzichte van het lager onderwijs te doen zijn en gedaan worden, een antwoord te leveren, nog wel zoo spoedig niet ver vuld worden. Die voorwaarde is: dat catholieken en antirevolutionairen eenstemmig een voorstel van wet zullen voordragen dat aan hunne bezwaren tegemoet komt." In de Nieuwe Rotterdamsche courant las men eenige dagen geleden dat prof. Gunning uit Amsterdam, in het Leidsch dagblad dat dL Tjaden Modderman uit Arnhem voor het professoraat in de scheikunde aan de Groning- sche academie, als opvolger van prof. Kerckhofï', in aan merking komt. Daar echter eerst 11. Zaterdag de curatoren eene eerste bijeenkomst hebben gehouden om over de vacature die weldra zal ontstaan te spreken, kon geen der beide dagbladen iets daaromtrent weten. Allerwaar schijnlijkst zal men ook niets vernemen van hetgeen door curatoren verhandeld wordt, want sedert door zekeren teleurgestelden candidaat-hoogleeraar in openbare ge schriften misbruik werd gemaakt van wat hem aangaande de bedoeling van sommige curatoren was ter oore ge komen, is men zeer geheimzinnig geworden, en lekt zelfs niet meer uit welke voordracht bij eene vacature door curatoren aan de regeering gedaan wordt. Dit „in aan merking komen" zal dus alleen kunnen uitdrukken wat door dezen of genen gewensclit wordt, maar dan rijst de vraag of zulke vermeldingen niet oorzaak kunnen zijn dat iemand buiten zijn schuld soms een minder gewenscht figuur maakt. In het thans bij den raad van state aanhangige wets ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs, is de opheffing der rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde en de overbrenging der aldaar onderwezen vakken naar de Leidsche hoogeschool, voorgesteld. Omtrent de gevoelens van den minister van binnen landsche zaken nopens de toepassing der wet op het lager onderwijs, kan worden medegedeeld, dat het niet in zijne bedoeling ligt, art. 36 der schoolwet, voor zooveel betref t de gewone kosten van het onderwijs, op gemeenten die geen schoolgeld heffen, toe te passen. Alieen in het exceptioneele geval dat die heffing, hetzij vanwege de armoede der ingezetenen, hetzij om de bezwaren aan de inning verbonden, onuitvoerbaar mocht worden bevon den, zou de minister meenen van dien regel te mogen afwijken. Waar het de buitengewone kosten van het onderwijs geldt, zooals het bouwen van een schoollokaal of onderwijzerswoning, alzoo eene uitgaaf voor eens, zou de minister schoolgeldheffing niet als onmisbare voorwaarde voor het verkrijgen van subsidie willen stellen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den luitenant ter zee 1» klasse jhr. L. H. W. M. de Stuers, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem geschonken door Z K. H. den groothertog van Saksen-Weimar; en aan J. J. baron Taets van Araerongen, 'skonings kamerheer, dienstdoende bij Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3« klasse der orde van den Rooden adelaar, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. posterijen. Benoemd tot directeur van hetpostkantoor te den Helder de heer G. Doketh, thans commies der posterijen 1= klasse. registratie. Benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen de heeren: S. W. Middelkoop, te Rotterdam M. O. Dijckmeester, te Tiel; A. A. Gefken, te Enschede; L. N. Heyl, te Zevenbergen; F. Harting, te Utrecht; J. P. Heeringa, teZuidhorn; R. P. van de Kasteele, te Zwolle; F. van Dalsen Fontein, te Assen. leger. Op verzoek pensioen verleend aan den luite nant-kolonel G. K. C. Wildeman, en den ritmeester P. D. G. baron Triest, van het P en 2<= regiment huzaren, ten bedrage van ƒ1500 voor eerst- en 1035 'sjaars voor laatstgenoemden. Voorts de rang van kolonei verleend aan den luitenant-kolonel Wildeman, en die van majoor aan den ritmeester baron Triest. Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij den staf van het wapen, tot majoor de ritmeester P klasse L. F. H. Graves, van dien staf, werkzaam bij het depar tement van oorlog; bij het P regiment huzaren tot luitenant-kolonel de majoor J. T. van Barneveld; tot majoor de ritmeester-adjudant P klasse W. A. A. B. van Toll; tot ritmeester 31' klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant C. A. Thurkow; bij het 2" regiment huzaren, tot ritmeester 3« klasse (naar ouderdom van rang) de P luitenant jhr. L. J. II. Teding van Berkhout, van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire academie; bij het 3« regiment huzaren tot P" luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant jhr. A. W. van der Wijek, van het korpsbij het 4e regi ment huzaren, tot P" luitenant (naar ouderdom van rang) de 2» luitenant jhr. J. C. P. E. van Meeuwen, van het korps. Kerknletiirs. De heer F. H. Miclielsen, predikant bij de evangeliscli- luthersche gemeente alhier, heeft het ten tweede male op hem uitgebracht beroep naar 's Gravenhage aange nomen. De lieerL. Tobi, hulpprediker bij de cliristelijk- afgescheidene gemeente te Delft, heeft het beroep naar die gemeente te Vlissingen aangenomen. De heer Lauts predikant bij de hervormde ge meente te Oosterland, heeft voor het beroep naar de gemeente Hooge Zwaluw bedankt. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank te Amersfoort heeft den 15jarigcn jongeling uit Eist, die door onvoorzichtig gebruik van een geweer den dood zijner tante veroor zaakt heeft, tot eene maand correctioneele gevangenis straf veroordeeld. fteniengde berichten. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben de premiën aan het personeel der spuiten voor den brand in den Langendelft op 7 dezer als volgt toegekend: de eerste premie aan het personeel der spuit L, brandmees ters de heeren J. van Nederveen en P. J. van Puffelen; de tweede premie aan het personeel der spuit C, brand meesters de heeren A. den Boer en A. van de Water, als mede aan het personeel der spuit W, brandmeesters de heeren G. J. Will en J. A. Ovaa, welke beide laatste spuiten geacht worden, na spuit L, gelijktijdig het eerst water te hebben gegeven. In den Haag is sedert gisteren de prijs van het tarwebrood van de brood- en meelfabriek met éen cent verminderd. Onlangs was door de regeering afwijzend beschikt op het verzoek der commissie uit den raad te Maastricht voor de afbraak van de vestingwerken, om den kruit- toren te Wijck, als historisch monument, te behouden. De afbraak van den toren is dan ook voor eenige dagen publiek aanbesteed. Tot het doen van een laatste poging was tegen jl. Woensdag namiddag te 4 uren eene raads vergadering belegd; terwijl aan de regeering eene depêche was gezonden, met verzoek de afbraak tot een nadere beslissing van den raad aan te houden. Toen echter de gemeente-vertegenwoordigers op het raadhuis bijeenkwamen, stonden zij voor een fait accompliwant reeds te 12 uren was met de afbraak een begin gemaakt, en te 4 uren de kap van den toren verdwenen. Nadat eenige leden de houding van burgemeester en wethou ders ten deze ten sterkste hadden gegispt, werd met bijna algemcene stemmen eene motie van afkeuring als krachtig protest tegen deze daad aangenomen. Naar wij vernemen zoo schrijft men uit Harlingen aan de Nieuwe Rotterdamsche courant bevindt zich de kommandant van de strafgevangenis te Leeuwarden thans te TsIIage, ten einde zich te verantwoorden wegens de jongste uitbraken. Verder meldt men ons, dat er order is gegeven bij het minste teeken van insubordinatie den delinquent neder te schieten. Jl. Donderdag avond omstreeks 9} uur heeft te Amsterdam eene gasontploffing plaats gehad in eene kamer van een perceel op de Pijpenmarkt, op het oogen- blik dat eene jufvrouw met licht binnentrad, die daarbij dan ook brandwonden heeft bekomen, terwijl hetplafond, de meubelen en ramen dier kamer zijn vernield. Er was des namiddags door werklieden van de Amsterdamscke gasfabriek op die kamer gewerkt. Ofschoon door den geweldigen slag alle huizen in den omtrek dreunden, zijn de gevolgen niet zeer beduidend geweest, en was de hulp der spoedig aangerukte brandweer gelukkig over bodig. De Zigeuners zijn, van Leiden komende, Bodegraven gepasseerd, en na te Alphen een nacht gebivouaqueerd te hebben, in de richting van Woerden doorgetrokken. Vele ingezetenen herkenden in hen een gedeelte van den grooten troep, die den laatsten keer daar geweest was. Eergisteren is Gioacchino Rossini te Parijs in den ouderdom van 76 jaren overleden. Hij werd te Pesaro in de Romagna in 1792 geboren, alwaar zijn vader trompet tist en inspecteur der slachterijen was. Zijne moeder Anna Guidarini was aan het tooneel verbonden als chanteuse. Zijn vader werd in 1793 wegens zijne republikeinsche gevoelens gevangen gezet. Later verkreeg hij echter we der de vrijheid. De jeugdige Gioacchino schijnt te dier tijde van allen lust tot den arbeid ontbloot te zijngeweest en werd in de leer gedaan bij een smid. Later zong hij in de koren der kerk en vormde zich langzamerhand tot com ponist. Zijn eerste werk was de Cambiale di matrimonio, eeneopera-bouffe,in 1810 te Venetië opgevoerd. Tancredo was voorts de eerste schrede op zijn weg naar wereld beroemdheid; zijn laatste werk was de hymne voor de tentoonstelling van 1867. Zijne tegenwoordige weduwe is Olympe Pelissier, met welke hij, na het overlijden zij ner eerste vrouw, in 1847 gehuwd was. Algemeen overwicht. Ook de beroemde Fransche rechtsgeleerde Marie heeft omtrent de vervolgingen naar aanleiding van de'inschrij ving tot het oprichten van een monument ter eere van Baudin zijn gevoelen uitgesproken. „Aan eenige recht bank een veroordeelend vonnis te dier zake te vragen, is Zcgt hij van haar de bekrachtiging van den op stand tegen het recht te eischen, in elk geval waarin die opstand de zegepraal behaalt, is te verlangen dat de ver dediging van het recht misdrijf wordt door de omstan digheid alleen dat het recht overwonnen werd." De rechtbank der Seine is echter van een ander ge voelen geweest en heeft de heeren Delescluze en Quentin redacteurs van le Réveil, Peyrat hoofdredacteur van 1'Avenir national, Ghalemel-Lacour redacteur van de Revue nationale, allen veroordeeld: de eerste tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en eene boete van twee duizend franken met ontzetting van zijne burgerlijke en burgerschapsrechten, de overigen tot eene boete van twee duizend franken. „Overwegende zegt de rechtbank in haar vonnis - dat de herinnering aan den dood van Baudin, zoo al niet door sommigen geheel en al vergeten, althans bij de meesten door lange jaren van rust en kalmte der gemoe deren uit het geheugen was gewischt; dat de gebeurte nissen, op 2 December aangevangen, waren bekrachtigd geworden door de herstelling des keizerrijks, en dat een nieuw gouvernement, uit het algemeen stemrecht voort gekomen, het lot van Frankrijk had bepaald. Overwe gende dat, om te protesteeren tegen het vaderland en de regeering, die herinnering aan Baudin's dood is verleven digd geworden, met het doel om het keizerrijk in min achting te brengen en tevens om de openbare rust te verstoren of tot haat of verachting tegen de regeerin? des keizers aan te zetten." Ziedaar de politieke vrij heid, welke Frankrijk geniet in den jare 1868. Bij de pleidooien in deze zaak heeft de regeering in- tusschen harde waarheden moeten hooren. Zoo ontleenen wij aan het verslag der zitting de volgende uitingen van een der verdedigers, mr. Gambetta: „Wie is onbekend met hetgeen op 2 December is voor gevallen? Toen heeft een onbekend man zich meester gemaakt van Frankrijk met behulp van lieden, waarop men kan toepassen hetgeen Sallustius zegt van Catilina'9 omgeving en hetgeen Cesar zelf heeft gezegd bij de be schrijving zijner medeplichtigen: „het uitvaagsel der bevolking." Met dergelijk personeel sabelt men sedert eeuwen de bevolkingen en ondanks de verschijning va» mannen als Socrates, Thraseas, Cicero en Cato, wordt dan het recht vertrapt onder de stevels van den soldaat. Men heeft op 2 December Frankrijk niet gered, maar slechts de schendende hand aan het vaderland geslagen- Gij zegt dat de natie u hare goedkeuring heeft geschon ken, ja namelijk in zooverre dat, dank zij electriciteit e» stoomvermogen, men Parijs zoowel als de departementen heeft bedrogen, het een door de andere en omgekeerd- „In de departementen werd aangeplakt dat Parijs zich onderworpen had, maar het was vermoord, gefussilleerd, en de weerlooze volksmassa werd gemitrailleerd. Ik heb vrienden gehad, die bij het verlaten van 1'école de droit werden doodgeschoten; zij pleegden geen verzet, maar 't is waar zij hadden in zooverre ongelijk dat zij het recht wilden gaan leeren in een land, waar dit zoo weinig geërbiedigd werd. Indien gij veroordeelt, dan zult gil daarbij uitmaken dat 2 December geenszins in strijd D met de moraliteit en dat de lieden, op de barrikaden ge; vallen, op wettige wijze werden doodgeschoten. -Gij spreekt van een ratificeerend volksbcsluit, maar gij ge voelt zoo goed dat voor dergelijke daden geen goedkeu ring mogelijk is, dat gij door eene tweede ratificatie der correctioneele politie alle debatten over die feiten wil' verbieden. Gisteren is het openbaar ministerie bij het nemen van zijn requisitoir geëindigd met eene be dreiging. Gij hebt gezegd: „Wij zullen nog nader over wegen wat ons verder te doen staat." Welnu wij vreeze» noch uwe bedreigingen noch uwe minachtende bejege ning. Gij kunt ons treffen, maar het staat niet in uwe macht om onze eer te ontnemen." (Toejuichingen onder hot publiek, waarop de terechtzitting eenige oogenblik' ken geschorst wordt). Gedurende de behandeling dezer procedure voor de Scine-rechtbank trokken verschillende troepenafdecli»' gen met geladen geweren Parijs door. De verhalen van le Gaulois omtrent de ontdekkipS van eene samenzwering door de Fransche regeering, 'D ons vorig nommer medegedeeld, hebben, volgens Droit, eene instructie ten gevolge gehad. De hoofdre dacteur van le Gaulois zal waarschijnlijk terecht sta®11 wegens het verspreiden van valsche nieuwstijdingen ter verstoring der openbare rust. Reeds vermeldden wij met een enkel woord hetgeen lord Stanley in zijne redevoering te Linn omtrent den toestand van het Oosten gezegd heeft. Wij laten hier thans het door hem dienaangaande gesprokene in zijn gehee volgen: „lk vrees dat allen die den blik naar het Oosten

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2