MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 184. Dinsdag 18(38. 17 November. Editie van Maandag avond 8 uren. middelburg JLO November. In de zitting dor tweede kamer van heden heeft een zonderling incident plaats gegrepen. De heer Taets van Amerongen maakte namelijk de vergadering er opmerk zaam op dat de heer van Meerbeke,die Zaterdag op de lijst Van candidaten voor het lidmaatschap van den hoogen raad geplaatst was, niet do vereisc.hten voor die betrekking bezit, aangezien het nog niet juist tien jaren geleden is dat hij in de rechten promoveerde Over dit incident fin de gevolgen die het zou kunnen hebben werd eene langdurige en ten deele heftige discussie gevoerd. Deze liep zoowel over de vraag of nog een nader onderzoek zou moeten ingesteld worden, als over die of nu de geheele lijst als nietig zou moeten beschouwd worden. Een voorstel van den heer Koorders om aan den koning van de plaats gehad hebbende vergissing kennis te geven fin de terugzending der nominatie te verzoeken, is buiten stemming gebleven tengevolge van een door den heer Dullert voorgestelde en door de kamer met 30 tegen 27 stemmen aangenomen motie, om de beslissing te ver dagen totdat de aan de orde van den dag gestelde werk zaamheden zonden zijn afgcloopen. Aan het slot der zitting nadat nog eenige wetsont werpen van kleinen omvang waren behandeld is bepaald dat de zaak der nominatie morgen nader in discussie zal worden gebracht, na de behandeling van bet wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk II der sfaatsbegrooting over 1867, betrekkelijk de decoraticn. In den loop der discussie maakte de heer Koorders gébruik van zekere insinuatie, welke door den heer Dul- lert eene „valscbe lasterlijke beschuldiging" werd ge doemd. Art. S6 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie luidt aldus: "De hoedanigheden, vereisclitom raadsheer, procureur-generaal, advocaat-generaal of griffier bij den hoogen raad te zijn, behalve die bij de grondwet gevorderd, zijn: "1. Sedert den tijd at: ten minsten tien jaren den graad van meester of liccuceaat in de reehtenop eene van 's rijks hoogescholen verkregen te hebben »2. de volle ouderdom van vijf en dertig jaren." De werken van<lestaatsspoorwegen,welke den 26 dezer te 'sllage zullen aanbesteed worden, bestaan in 1°. de aardebaan voor den spoorweg met kunstwerken Voor den spoorweg tusschen de Arnemuidsche haven en Middelhui1. 2». het leggen van den bovenbouw met levering van ballast voor den spoorweg \an do Arnemuidsche haven tot Middelburg en op het halte-terrein te Arnemuiden 3°. het kanaal door de Oude Arne met leidijken, de j onderbouw van de spoorwegbrug over dat kanaal en eenige daarbij behoorende werken 4». twee brugwachterswoningen bij de spoorwegbrug °ver het kanaal door de Oude Arne, en 5". dc metalen bovenbouw met kraan voor bovenge noemde spoorwegbrug. De weg vangt aan bij debuitenlcruinlijn van den noord- Westelijken dijk van dc haven van Arnemuiden, en ein digt bij de aansluiting van den weg naar de begraafplaats ■net den volgens bestek n°. 289 omgelegden grooten weg van Goes naar Middelburg. Tot afscheiding van de aardebaan vanhetncvenliggend terrein moeten slooten of greppels worden gegraven van •üinstens een el diepte en 1 el bodemsbreedte. De aardebaan moet over de geheele lengte aangelegd Worden voor dubbel spoor, met verbreeding op de halte Arnemuiden, ter plaatse dor wachters woningen, en bij de spoorwegbrug over het kanaal door de oude Arne. Tot overgang van den spoorweg moeten gemaakt Worden Een particuliere overweg bij de kruin van den zuid- fiostelijken dijk van den Houwerpolder. Een publieke overweg bij de kruin van den Veer tellen dijk. Een publieke overweg bij den singel ten westen t'an Arnemuiden. Een publieke overweg bij den Zoutkeetweg. Een publieke overweg bij den noordoostelijken dijk wan de oudeArne. Een publieke overweg bij den zuidwestelijken dijk van *te Oude Arne. Een particuliere overweg bij den landweg op perceel Sfictie G, n». 85, gemeente Middelburg. Een particuliere overweg op perceel sectie G, n». 85, Sfiinecnte Middelburg. Voorts worden, tot herstelling van afgebroken gemeen- tehap, een aantal paralel-of zijwegen gemaakt, ter breedte van 3 tot 10 el; een enkele krijgt de breedte van 10 el. Zij worden van het nevenliggend terrein geseheiden 1 door slooten. In den spoorweg komen 9 duikers, welke, met uitzondering van een aarden buis, uit ijzeren buizen bestaan. De verschillende gedeelten spoorbaan hebben eene ge zamenlijke lengte van 4137 el. Het kanaal door de Oude Arne vangt aan bij den water gang oostelijk langs den oostelijken dijk van de Nieuwe haven van Middelburg en eindigt bij de begrinde kruin van den westelijken dijk van de haven van Arnemuiden. Het krijgt een bodemsbreedte van 3 el onder A. P.; een diepte in het midden van 3,25 el -r* A. P. De brug over de Oude Arne bestaat uit twee hoofd liggers, onderling verbonden door dwarsverbindingen en versterkt door windkruisen, en wordt vervaardigd van gegoten getrokken staal, met uitzondering van de spil, bet plankier, de uitstekende armen aan het voor einde cn de deelen van gegoten en gesmeed ijzer. De werken moeten op den lsi™ juli 1870 geheel vol tooid worden opgeleverd. In een jl. Zaterdag gehouden zitting van den Ylissing- schen gemeenteraad waarvan wij hetverslag tot een volgend nommer moeten laten liggen heeft de voor zitter, dr. J. W. Callenfels, medegedeeld dat bij met Januari a. zijn eervol ontslag als burgemeester aan den koning heeft aangevraagd. Naar aanleiding van bij de regeering gerezen bezwaren tegen het brengen eener wijziging in het plaatsen van een station voor den spoorweg meer in de nabijheid der gemeente, beeft de raad besloten zich bij adres tot den koning te wenden, teneinde de belangen der gemeente te dier zake aan Z. M. op te dragen. Van dit adres zullen afschriften gezonden worden aan de ministers van bin- nenlandsche zaken en van financiën, wier medewerking tevens zal worden ingeroepen. De redactie is aan burge meester en wethouders opgedragen. Nog is besloten een adres te zenden aan den minister van financiën, en aan dezen de belangen der gemeente op te dragen betrekkelijk de verplaatsing van bet post kantoor en telegraafkantoor, met verzoek om, indien inderdaad sprake mocht zijn van eene verplaatsing dier kantoren, deze niet te verplaatsen naar een afgelegen gedeelte der gemeente, maar ze in het centrum te be houden. Ook van dit adres is de redactie aan burge meester en wethouders opgedragen. Van de verder genomen besluiten deelen wij mede, dat bet bekende voorstel betreffende het verleenen eener gratificatie aan de kommiezen wegens het staken der j stemmen is vervallen, doch de jaarwedde van den keur- meester van liet slachtvee met f 100 is verhoogd; dat j met 12 tegen 2 stemmen is uitgemaakt, dat de commissie j van fabricage niet ontbonden kan worden, en die com missie mitsdien verplicht is bare medewerking te ver leenen aan de overweging van bet concept bestek voor de algemeene aanbesteding der onderhoudswerken voor 1869, van welke medewerking zij zich bad willen ont houden dat tot leden der commissie voor bet middelbaar onderwijs zijn benoemd de heeren W. de Kruyfif en A. Schraver; en dat de subsidie aan het arm-gast- en weeshuis voor 1869 met 500 is verhoogd, teneinde gelegenheid te hebben aan de verpleegden warm drinken te géven, terwijl zij tot dusver slechts koud water te drinken kregen. Dc minister van binnenlandsche zaken, die volgens de mcdcdeeling in de memorie van beantwoording nopens de begrooting van zijn departement zicli zeer gaarne in de gelegenheid zal zien gesteld de regeling van de zaak der ealamiteuse polders spoedig te helpen bevorderen, gelooft de werkzaamheden der methetadviseeren omtrent zoodanige regeling belaste staatscommissie zoo vergevor derd, dat weldra baar verslag is te wachten. Indien eene oplossing dezer quaestie niet zoo nabij scheen, dan zou de minister zelf bezwaar hebben gevon den om onveranderd bet subsidie-bedrag der laatste jaren voor te dragen. De minister heeft met genoegen gezien dat, onder de bestaande omstandigheden, ook naar het oordeel der kamer, niet anders te doen is dan in het rijkssubsidie voor den Nieuw Neuzenpolder te berusten. Terwijl het ontwerp van een nieuw reglement van politie voor bet Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen in bewerking was, werd door de Belgische regeering een concept voor bet Belgisch gedeelte van dat kanaal aan de goedkeuring van het Nederlandsch gouvernement onderworpen. Daar het bij onderzoek bleek dat deze twee concept-reglementen, vooral wat de indeeling en volgorde der artikelen betrof, nog al aan merkelijk van elkander afweken, terwijl zooveel mogelijke eenvormigheid en gelijkluidendheid voor de handhaving en naleving wensche'lijk is te achten, werd op voorstel van de zijde van Nederland aan de beide hoofdingenieurs in Zeeland en Oost-Vlaanderen opgedragen gezamenlijk concept-reglementen voor bet Nedelandsch en het Bel gisch gedeelte van het kanaal te ontwerpen. De inzending dier ontwerpen, die aan de goedkeuring der beide regeeringen moeten onderworpen worden, kan spoedig worden tegemoet gezien. Den volgenden brief uit den Haag ontvingen wij eerst Zaterdag avond en dus te laat om hein nog in ons vorig nommer te kunnen opnemen. „De beraadslaging over de koloniale begrooting, gis teren door de tweede kamer ten einde gebracht, beeft, wat men ook moge zeggen om hare vaststelling bij de wet in een verkeerd of bespottelijk daglicht te stellen, het on betwistbaar nut gehad dat meer dan éen groot belang van het moederland en de kolonie grondig en met prac- tiscli gevolg werd besproken. Zóo alleen kan er licht komen in het voor velen nog zeer matglazen huis van het koloniaal beheer. Ditmaal had zij bovendien nog het voordeel dat zij iedereen in de gelegenheid heeft gesteld de denkbeelden, de richting, maar vooral ook bet karak ter (het politiek karakter n. 1.) van den minister van koloniën te leeren kennen. Na zijne verdediging der begrooting, maar vooral na zijne rede van jl. Zaterdag weet men wat men aan hem beeft, De man, die althans in de laatste jaren, de groote koloniale quaestiën in het studeervertrek overwoog en zijne denkbeelden en theo- riën in geschriften verkondigde, scheen, kort na zijn op treden, min of meer huiverig ze op bet gebied der prak tijk over te brengen, er een lans voor to breken in den parlementairen strijd. Vandaar dat de hoofdleiders dei- conservatieve partij den nieuwen minister schenen te houden voor eene gemakkelijk te ontwapenen tegenpartij cn het debat opende met een aanval, zóo heftig en zóo onbesuisd dat, als de toeleg niet gelukte om hem op eens den voet te lichten, de schok noodwendig de aanvallers zei ven uit het zadel moest werpen. „Dat laatste nu is gebeurd, en behalve de beer van Sypesteijn, die is blijven pruttelen en kermen over de manier, waarop bij door den minister was op zijn plaats gezet, hebben de overige heeren der oppositie niét slechts hun toon aanmerkelijk lager gestemd, maar hebben zij, heeft de heer Koorders bovenal meer dan eens de beleefd heid gehad een fluweelen bandje vooruit te steken, in de hoop dat de minister het aan zou vatten. Gare a lui! als bij het deed, zou bet spoedig blijken dat er scherpe, vasthoudende nagels onder bet fluweel scholen. Dat men het nu reeds heeft doen voor komen, alsof de minister, o. a. op het punt der heere diensten tot de beginselen der conservatieven overhelde, is toch wat heel gek. Als een minister zoo ondubbelzinnig als de heer de Waal beeft verklaard, den weg van voor uitgang te zullen betreden, maar tegelijk zoo veel zelf standigheid tegenover eigene geestverwanten, die zijn stap wel wat heel bedaard vinden, beeft aan den dag gelegd, moeten de loftuitingen die men zijner bekwaam heid en zijner bedoelingen wijdt, al zeer slecht gemeend zijn, wanneer men hem in staat acht, ter wille van zijne tegenpartij èn zelfstandigheid èn richting beiden prijs te geven. „Ik althans verwacht van den man, die de twee onge lukkige ministers van koloniën, waarmede het kabinet van Zuylen-Heemskerk ons beeft begiftigd, zooverre achter zich laat, wat helderheid van doorzicht, vastheid van overtuiging en oorspronkelijkheid in de wijze om haar te verdedigen betreft, dat hij in de toegezegde rege ling der heerediensten, in de verschillende wetten, wellte hij ter oplossing van de gewichtige koloniale quaestiën zal voorstellen, het beginsel, waarvoor bij is opgetreden, met kracht zal handhaven. „Uit den strijd, die voor en tegen het consignatie- stelsel is gevoerd, heeft men kunnen zien dat bet protec tionisme nog niet dood is. Ook bier wil de minister geleidelijken, maar, als de omstandigheden het toelateu, gedurigen vooruitgang. De heer Hoffmaun niet; hij vindt dat het stelsel van vrijen handel cn vrije scheepvaart triumfeert ten koste van gevestigde belangen. Wat bij vergeet is dat er andere, niet gevestigde belangen zijn, die toch wel wenschen zouden zich ook eens te kunnen vestigen en die volkomen hetzelfde recht hebben tot dien wensch als de belangen van den heer Hoffmann, maar wel nooit zijne vervulling zouden aanschouwen als I het dezen heer en zijne geestverwanten gelukt ware de protectionistische beginselen blijvend te doen zege vieren. „De zondenlijst van bet vorige ministerie blijft groot genoeg om zich er niet in te verheugen dat de overschrij- ding der begrooting van 1867 ten gevolge van bet groot 1 aantal uitgereikte ridderorden niet zoo bezwarend voor

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1