öuttfttlartix Verkiezingen in Engeland. bij alle gebeurtenissen van dien aard waarneemt. Even als in het jaar 1755 te Lissabon, evenals in 1783 te Mcs- s'na, zag men in sommige steden de bevolking, van haar eersten schrik bekomen, de puinhoopen onderzoeken om door diefstal en plundering datgene meester te worden ^at de woede der elementen nog gespaard had. Hoewel onmachtig om dergelijke wanordelijkheden tegen te Saan hebben de plaatselijke overheden evenwel in de °>'ganisatie der eerste hulpmiddelen een bijzonderen Moed en koelbloedigheid ten toon gespreid. De leden van vreemde consulaten en in het bijzonder de Fransche agenten hebben van de lofwaardigste opoffering en zelf verloochening blijken gegeven. »De algemeene neiging tot liefdadigheid doet de Peru- Viaansche bevolking niet minder eer aan. De opbrengst 4er eerste inschrij vingen heeft ieders verwachting over troffen, en dagelijks worden zij nog vermeerderd. De aannemer van den spoorweg van Arequipa heeft ®venals de pachter der guano 200,000 franken geschon ken, de bankiers hebben 500,000 piasters geleend zonder Premie of interest. Eindelijk zijn nog ontzaglijke bazars van linnen, schoeisel en kleeren door de vreemde en mtandsche handelshuizen georganiseerd. «Het totale cijfer der verliezen den 13 Augustus door tei'U geleden is nog niet berekend kunnen worden; men begroot het echter op 200 millioen piasters (400,000,000 gulden). „De aardbeving die door de eerste berichten tot de 8treek tusschen den 11 en 23° Zuiderbreedte beperkt V'erd, heeft zich ook in Chili en in Ecuador doen ge- Voelen." TThermonieterstand. 13 Nov.'s av. 11 u. 42 gr. 14 's inorg.7 u.41 'smidd. lu.47 gr. Algemeen overiicht. Dagelijks blijkt meer en meer dat de Napoleontische regeering ter kwader ure op het denkbeeld is gekomen °m vervolgingen in te stellen tegen eenige dagbladen ter zake van het openen der inschrijvingslijsten tot het °Prichten van een monument voor Baudin. Zoo leest Men thans in 1'Electeur den volgenden brief van den be roemden staatsman en rechtsgeleerde Berryer: „Mijnheer de redacteur, „Op 2 December 1851 heb ik in de nationale vergade ring, vereenigd in de mairie van het 10® arrondissement, €en besluit uitgelokt en verkregen waarbij de president republiek werd vervallen verklaard en buiten de rret gesteld, terwijl de burgerij tevens werd opgeroepen verzet tegen de wetschending waaraan de president zMh schuldig maakte. „Dit decreet is te Parijs, zooveel zulks mogelijk was, Publiek gemaakt. „Mijn ambtgenoot, de heer Baudin, heeft op energieke vvijze gehoorzaamd aan deze bevelen der nationale ver gadering; hij werd daarvan het slachtoffer en ik gevoel verplicht om deel te nemen aan de inschrijving, ge- °Pend om op zijn graf als zoenoffer een monument te dichten." Het officieus regeeringsorgaan le Constitutionnel be- Vat intusschen een artikel om te betoogen dat dergelijke 'banifestatiën als de inschrijving voor Baudin, in „hetdoor ïevolutiën omgeploegd Frankrijk" liever moesten ver deden worden. Tot op zekere hoogte kan dit misschien borden toegegeven, doch dit levert nog geenerlei ver achtende omstandigheden op voor de keizerlijke regee- ring; waar zij ook hier wederom de rechterlijke macht Haeht te gebruiken als werktuig en gevangenisstraf of "oeten als middelen om te regeeren. Dat vervolgingen, thans wegens de inschrijving voor Baudin worden dgesteld, verzet uitlokken is onder deze omstandigheden ^an ook zeer natuurlijk. Hehalve hetgeen wij gisteren mededeelden nopens de ^°rding der curieuse wet van 1858 omtrent de manoeu- Vfea rintérieur, vermelden wij nog dat bij de discussiën ^'Schillende rechtsgeleerden wezen op het elastiek en b'et alle strafrechterlijke beginselen strijdig karakter 4ezer wet. Zekere heer Riché betoogde toen, met de b'eest naïeve onbeschaamdheid, dat deze wet niet te veel Pit een juridisch oogpunt moest beschouwd worden dat men niet te zeer moest hechten aan eene in de j^culteiten der rechtsgeleerheid verkregen angstvallig heid De minister Baroche zeide daarop den heer ^iché dank voor zijne juiste opmerkingen; de meer- Mheid juichtte den heer Riché toe, en deze werd later *°t belooning zijner diensten lid van den staatsraad. De gisteren voor de rechtbank der Seine aangevangen b'ocedure tegen de redacteurs van 1'Avenir national, le ieveil, la Tribune en la Revue politique, is nog niet ®ecindigd. Intusschen weet le Gaulois te verhalen van b6t>e uitgebreide samenzwering, welke door de Fransche peering zou ontdekt zijn, waardoor de strenge toepas- Slng der wet van 1858 noodzakelijk is geworden. H het Pruisisch huis van afgevaardigden zijn eenige wetsontwerpen ingediend tot wijziging der bestaande onderwijswet. Bij deze nieuwe wetsontwerpen wordt de bezoldiging der onderwijzers verhoogd en een pensioen fonds voor hunne weduwen en kinderen in het leven geroepen. De regeering wenscht overigens, hoewel het stelsel van verplicht onderwijs handhavende, dit niet langer geheel kosteloos te doen genieten. De hoofdbepalingen van het Oostenrijksch wetsont werp omtrent de legerorganisatie zijn door den rijksraad aangenomen geworden. Het ministerie von Beust heeft thans zijne verlangde 800,000 man, terwijl ook met de vereischte meerderheid van twee derde deel der uitge brachte stemmen art. 13 van het wetsontwerp is aange nomen. Daarbij wordt bepaald dat in dit cijfer van 800,000 in de eerstvolgende tien jaren door geen besluit van den rijksraad verandering kan worden gebracht. Gisteren heeft lord Stanley eene redevoering gehouden op eene vergadering van kiezers te Lynn. Daarin sprak hij zijne vrees uit voor onlusten in het oosten en voorzag gevaren voor Turkije niet van buiten, maar als gevolg van den binnenlandschen toestand. Deze mededeelingen schijnen te Londen een ongunstigen indruk te hebben gemaakt. De Spaansche revolutie schijnt een gunstigen invloed te hebben uitgeoefend op de verhouding tusschen Spanje en de Zuid-Amerikaansche republieken Chili, Peru en Ecuador. Men verneemt dat er thans gegronde hoop be staat op het sluiten eener vrede-overeenkomst tusschen beide partijen. Aan een brief uit Londen ontleenen wij het volgende De groote dag nadert. De 11de November, ziedaar de beslissende dag! Dan wordt beslist wie de zege be halen zalde tory- of de liberale partij en wie eerste minister zijn zalDisraëli of Gladstone. Indien het voldoende was de strijdklaroen te steken om te overwinnen, en zich een lauwerkroon op het hoofd te drukken om het recht te hebben een Caesar's houding aan te nemen, gewis de overwinning van het conserva tisme ware zeker. Nooit droegen die mannen van het verleden het hoofd hooger, nooit spreidden zij zulk een tergend vertrouwen ten toon. Wanneer men hen hoort zou men denken dat zij het lot van geheel Engeland in hun hand hebben. Het getal zetels waaromtrent geen strijd zal plaats hebben en waarvan de richting der bezitters bij gevolg vooruit bekend is, beloopt 332. Van dit getal zijn er 216 bepaald voor de liberalen en slechts 116 vóór de conser vatieven. Dat maakt een verschil van 100. Ten einde den dank van den heer Disraëli te verdienen onderstel ik eens dat daar, waar strijd bestaat, het getal stemmen voor elke der beide strijdende partijen even groot is, welnu zelfs van dit standpunt, waarop ik mij plaats en waarvoor de conservatieven mij, indien zij billijk willen wezen, bijzonder dankbaar mogen zijn zouden de libe ralen, die in het vorig lagerhuis hoogstens eene meer derheid van 60 stemmen hadden, in de nieuwe vertegen woordiging eene meerderheid van 100 stemmen hebben. Het zou overigens geen reden tot verwondering geven, indien het gebeurde dat in spijt van den reformbUl het nieuwe lagerhuis, wat de maatschappelijke positie der leden aangaat, weinig van het vorige verschilde. Van dit oogenblik af is het reeds bijna zeker dat het uit dezelfde maatschappelijke elementen samengesteld zal zijn. De reden daarvan is dat men de zeden van een land niet plotseling door eene bij eene stemming aangenomen wet veranderen kan. Hoewel ik geenszins durf beweren een profeet te zijn, heeft het toeval mij, wanneer ik een voorspelling waagde, wel eens ge diend. Ik beweerde vroeger steeds dat de reformbUl vruchten zou dragen, maar niet zoo heel spoedig. Ik ver giste mij toen niet; de gebeurtenissen bewijzen het. Neen, de heer Lowe was een valsch profeet toen hij ons, voor het geval der aanneming van die kieswet, het einde der wereld voorspelde. Niet dat hij geheel en al ongelijk had met den bill van 1867 bij het houten paard te verge lijken, hetwelk de Trojanen de vermetelheid hadden bin nen hunne muren te slepen. Tusschen dezen bill en dat houten paard bestaan zekere punten van overeenkomst; dat zal men moeten toestemmen. Er konden ook wel eens in den een of anderen nacht Grieken uit den buik van die noodlottige machine komen kruipen. Maar dat oogenblik is nog ver verwijderd. De candidaturen van werklieden zijn weinig talrijk en worden door de libera len, die glacé handschoenen dragen, met minachting en door de werklieden zelf met onverschilligheid bejegend, j Het is vreemd, betreurenswaardig, maar het is nu een- j maal zoo en niet anders. De kiezers te Chelsea, om maar i éen voorbeeld te neemen, hebben aan een baronet, sir Henry Heare, de voorkeur gegeven boven een werk man, den heer Odger. Waarom? Gij meent misschien dat sir Henry Heare een groot talent bezit en aan het vaderland belangrijke diensten bewezen heeft? Ochneen! zijne titels voor de candidatuur gronden zich op zijn titel: hij mag«> voor zijn voornaam schrijven. Wat zijne politieke antecedenten betreft: de geschiedenis daarvan is noch zeer stichtelijk, noch zeer lang. Voor Windsor gekozen verloor hij eens zijn zetel, onder beschuldiging van omkooping van kiezers. Ziedaar de figuur van sir Henry Hearewat den heer Odger betreft, deze is de zoon van een arm mijnwer ker. Toen hij vier jaren oud was, stierf zijn vader. Zijne moeder werd voorts van smart krankzinnig. Hij ontving geene andere opvoeding dan die hij kon verkrijgen onder zijn strijd tegen de tyrannie der om standigheden. Maar er bestaan mannen die men vormt en mannen die zich zelf vormen. De heer Odger is een van deze laat sten. Hij heeft in zeker opzicht zijne tegen woordige positie met groote inspanning veroverd. Bezit hij daarom soms minder verdienste? Een kundig, talent vol, eerlijk man zijnde was hij een van de eersten onder zijne klasse om de sympathie van de regeeringskringen voor de slavenhouders in den oorlog tusschen Noord- en Zuid-Amerika te veroordeelen. Als lid der Reform league heeft hij meer dan iemand medegewerkt tot de aan neming der parlementaire hervorming, een resultaat van de pres sie door de publieke opinie op het lagerhuis uitgeoefend. Niemand was beter dan hij te huis en hij heeft dit vooral voor de commissie van enquête getoond in de vraagstukken betrekkelijk de vereenigingen tot onder linge samenwerking, het trade-unionismeen de verhou ding tusschen arbeid en kapitaal. Overigens moet men hem ook de gerechtigheid laten wedervaren dat zijne toewijding aan de zaak der werklieden, die ook tevens de zijne is, hem nooit onrechtvaardig jegens de patroons gemaakt heeft, hem niet belet heeft moedig tegen de volksvooroordeelen te strijden en zich tegen de werk stakingen te verzetten wanneer deze hem niet billijk voorkwamen. Doch het is waar dat de heer Odger geen baronnet is! Wat is voorts het geval geweest? Om de krachten van de oppositie niet te verdeelen had hij er in toegestemd om aan het oordeel van drie scheidsrechters de quaestie te onderwerpen wie van beiden, hij of sir Henry Heare, de minste kansen had, onder belofte dat hij, zoo de be slissing hem ongunstig mochtzijn,zichzouterugtrekken. Het pleit werd in zijn nadeel beslist. De heeren Stans- feld, Hugues en P. A. Taylor, wier sympathie voor de arbeidende klasse niet twijfelachtig is, hebben verklaard dat er in het zeer liberaal district Chelsea voor de candidatuur van den heer Odger geen plaats was. Overi gens zeg ik u niets van de onwelvoegelijke spotternijen die de heer Odger zich door zijne „verwaandheid" van menig zoogenaamd liberaal blad op den hals haalde. Wat de onverschilligheid van de arbeiders zelf betreft, zij heeft meer dan een oorzaak. De Engelschen kennen het gevoel van gelijkheid niet. Een Engelsch werkman zal er trotsch op zijn in het par„ lement door een lord vertegenwoordigd te worden, enkel en alleen omdat hij een lord is. De eerbied voor titels, de vergoding van den rijkdom, de glans der maatschap pelijke positie veroorzaken hier een ontzaglijken invloed, en deze invloed heeft te diep wortels geschoten in het volk om zoo maar in eens te verdwijnen. Voorts zien de werklieden over het algemeen niet ge noeg de voordeelen in van het werkzaam deel dat zij in het politiek leven kunnen nemen. De verbetering van hun maatschappelij ken toestand, de verhooging van hun loon, de vermindering van het aantal werkuren, dat gaat hun vóór alles ter harte, en alleen de verstandigsten onder hen weten door welk een nauwen band de maat schappelijke hervormingen aan het genot van politieke rechten verbonden zijn. In het debat over de parlemen taire hervorming toonde de aanwezige minister van bin- nenlandsche zaken, de heer Gathorne Hardy, zich zeer bevreesd voor het frade-unionismedat aan de deuren van het lagerhuis klopte om binnen gelaten te worden. Hij toondo daardoor weinig bekend te zijn met hetgeen de groote massa der Engelsche werklieden bezig houdt. Vele trade-unionisten zeggen nog: „Toen wij ons ver- eenigden was ons doel de handhaving van het loon, en dat doel zullen wij alleen bereiken door zorgvuldig alles te vermijden wat ons verdeelen kanlaten wij de politiek in ons midden plaats nemen, vaarwel dan die overeen stemming die ons zoo volstrekt noodig is! Waar slechts éen gemeenschappelijken wil moest heerschen, zou ver schil van meening ontgin r>w3 zouden ons in liberalen, in conservatiever/ in i^uIicalQjKwerdeelen, en de scher mutselingen di^t2^K^t.;,z^il^voortvloeien, konden strekken om oifSjPj^J:»»-, ,%I®|eken welke blijft en moet blijven,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3