a. van de commissie tot het nazien der rekeningen, de keeren de Wind, Damme en Keyzer; b. van de commissie tot het geven van adviezen aan den inspecteur in spoed eischcnde gevallen, de heeren de Ligny, Snouck Hurgronje en de Wind, de tweede in plaats van den heer Snijder, die benoemd was, maar meende te moeten bedanken uithoofde hij met het vol gende jaar ophoudt lid van den geneeskundigen raad te zijn; en c. van de commissie voor de resumtie der notulen, de heeren Keyzer en Damme. Voorts is, op voorstel des voorzitters, besloten eene commissie te benoemen tot het ontwerpen van een huis houdelijk tarief voor geneeskundige diensten ter beoor deeling bij de taxatie der rekeningen ten laste van armbesturen of van het rijk. De commissie bestaat uit d>\ de Bruijne, d°\ yan Toorenburg en dr. Janssen. Aan eene commissie, bestaande uit de heeren de Ligny en dr. Hazenberg, is opgedragen de overweging van door laatstgenoemde ter sprake gebrachte bezwaren die tegen woordig voor apothekers tegen het verkrijgen van ge schikt hulppersoneel in hunne apotheken bestaan, en zijns inziens hoofdzakelijk een gevolg zijn van de hooge eischen bij de examens voor hulp-apothekers, waardoor die stand voor velen onbereikbaar wordt. De bezwaren werden door verschillende leden gedeeld, doch de heer de Ligny geloofde niet dat de eischen op de examens zoo hoog zijn; de meesten die struikelen doen dit in de phy- sica en toch zijn de daarvoor gestelde vragen niet zoo moeilijk. Aan de bezwaren zou zijns inziens, voor wat Zeeland betreft, kunnen worden tegemoet gekomen door de oprichting eener school voor apothekers, waartoe de aanwezigheid der hoogere burgerschool en andere hier bestaande inrichtingen krachtig zou kunnen mede werken.Van de genoemde commissie wordt in een vol gende vergadering een rapport te gemoet gezien. Hierna is de openbare zitting gesloten. Uit eene mededeeling van den minister van binnen- landsche zaken is gebleken dat ook volgens zijn gevoelen de sectio van den spoorweg NeuzenSluiskil waarschijn lijk reeds in Januari 18G9 in exploitatie zal komen. De tweede kamer heeft in hare heden gehouden zitting de nominatie voor een lid van den lioogen raad opge maakt, ter vervulling van de vacature ontstaan door het eervol ontslag aan jhr. m'. G. A. Melort verleend. Als eerste candidaat werd gekozen m'. J. J. van Meerbeke, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Hol land, met 35 stemmen tegen 33 op A. F. X. Luyben, gewezen minister voor de zaken van den roomsch- catholieken eeredienst. Tot tweeden candidaat bij vierde stemming mr. C. D. Asser, raadsheer in hetzelfde hof, met 35 stemmen tegen 33 op mr. Luyben. Tot derden candidaat mr. H. E. C. van Kerckhoff, rechter in do arrondissements-rechtbank te Zwolle, met 34 stemmen tegen 32 op mr. Luyben. Tot vierden candidaat mr. F. B. Coninck Liefsting, rechter in de arrondissements-recht bank te Leiden, met 35 stemmen tegen 33 op mr. Luyben. Tot vijfden candidaat mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het departement van justitie, met 35 stemmen tegen 33 op mr. Luyben. De verdere werkzaamheden zijn verschoven tot de zitting op Maandag a. Velen herinneren zich mogelijk nog wel dat in Septem ber van het vorig jaar in het officieel gedeelte derNeder- landsche Staatscourant de verrassende mededeeling werd aangetroffen dat iemand „b ij k o n i n k 1 ij k besluit" was benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon. Toen de regeering daarover in de zitting der tweede kamer van 22 November geïnterpelleerd werd, antwoordde de minister Heemskerk dat het bericht niet in het offi cieel gedeelte van de Staatscourant had moeten voor komen, maar dat het onder de nieuwstijdingen had kunnen geplaatst worden. De uitdrukking „koninklijk besluit" trachtte hij te verdedigen op grond „dat een Luxemburgsch besluit heet een arrêtéroyalgrand-ducal" Er zal wel geen enkel lid geweest zijn dat met deze argumentatie vrede had; maar er waren toen zulke belangrijke werkzaamheden op handen (dc behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken) dat men bij de quaestie der Luxemburgsche orde niet langer wilde stilstaan. Men vermoedde toen zeker weinig dat het be wuste feit wellicht niet zoo geheel op zich zelf stond, maar dat ook de toeleg kon bestaan om uitgaven voor de Luxemburgsche ridderorde uit de Nederlandsche schatkist te doen betalen. Dat dit laatste het geval is ge weest, dat werkelijk kosten voor de Luxemburgsche orde uit de Nederlandsche schatkist zijn betaald, blijkt thans uit een door de regeering overgelegde specificatie van het gebruik van den voor 1867 toegestanen post voor onvoorziene uitgaven. Daarop vindt men vermeld onder „geheime uitgaven" f 376,60 voor het departement van binnenlandsche zaken, en f 475 voor het departement van financiën, welke besteed zijn voor versierselen der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon. In het wetsontwerp tot herziening der kiesdistricten zullen de dubbele kiesdistricten behouden blijven. Er zal vooreerst geen herziening van den census plaats hebben. Eerstdaags zal aan den raad van state een wetsontwerp tot nieuwe regeling der schutterijen worden verzonden. Den 1 December 1869 zal een aanvang gemaakt worden met de tienjarige volkstelling. Bij deze telling zal aan de gemeenten twee centen per getelden persoon worden vergoed voor de door haar te maken kosten. Het wetsontwerp op het bouwen en planten langs dijken, door den vorigen minister van binnenlandsche zaken ontworpen, wordt thans bij het departement om gewerkt. Na onderzoek van de daaromtrent verwachte adviezen van gedeputeerde staten en de kamers van koophandel, zal spoedig bij de staten-generaal worden ingediend een wetsontwerp betreffende de middelen van vervoer te land en te water. De commissie belast met het onderzoek van duinwater, in verband met de verspreiding der cholera, heeft hare taak volbracht. Met het drukken van het verslag is een aanvang gemaakt. Aan de tweede kamer is, op haar verlangen, door den minister van financiën overgelegd eene opgave van de personen, die gedurende 1867 met eene Nederlandsche ridderorde zijn begiftigd. Al de benoemingen werden gemotiveerd door de verdiensten, welke de benoemden jegens den staat of de algemeene zaak verworven hebben. Vele zijn gedaan als bewijzen van internationale cour toisie, of bij gelegenheid van het sluiten van verdragen met andere mogendhedendie tot de Militaire Willems orde wegens uitstekende daden in Nederlandsch Indië verricht. Er zijn verleend 4 grootkruisen, 19 komman- deurskruisen en 70 ridderkruisen, terwijl 6 personen tot broeders der orde van den Nederlandschen leeuw zijn benoemd. In de Militaire Willemsorde zijn benoemd 1 persoon tot ridder der 3« klasse en 14 ridders der 4e klasse. De rekenkamer heeft de verevening op den, dienst van 1868 volbracht op overlegging van declaratiën wel ker uiterlijke vorm volkomen richtig was. Het bleek echter dat de levering in 1867 had plaats gehad, en de minister achtte het dus beter de uitgaven op den dienst van dat jaar over te brengen. Benoemingen en besluiten. telegraphie. Op verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend aan den telegrafist 3= klasse G. P. J. de Haan. pensioen en. Pensioen verleend, ten laste van den staat, tot een bedrag van f 1320 'sjaars, aan A. Schieke, eervol ontslagen commies bij het departement van bin nenlandsche zaken. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot leeraar- directeur der handelsschool aldaar benoemd dr. H. F. R. Hubrecht, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rot terdam. Marine en leger. De kapitein-luitenant ter zee H. B. Kip, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 3 dezer in Nederland terug gekeerd, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Koloniën. Volgens een telegram van Batavia, gedagteekend 21 October, is eene tweede expeditie naar Bali ver trokken. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan burge meester en wethouders een voorloopig krediet van f 25,000 verleend, ter voorziening in gemaakte en nog te maken kosten tengevolge der plaats gehad hebbende ongeregeldheden. De raad van Leiden heeft aan het dagelijksch bestuur een krediet van f 500 tot dekking van gelijke kosten verleend. In verschillende gedeelten van Frankrijk, zoowel in het noorden als in Parijs en in het zuiden 'en oosten, is gedurende de laatstverloopen dagen eene tamelijke hoeveelheid sneeuw gevallen. Gisteren is te Parijs overleden de hoofdredacteur van le Siècle, tevens lid van het wetgevend lichaam, Léonor Joseph Havïn. Aan het verslag wegens het Instituut voor doof stommen te Groningen over 1867 worden de volgend6 bijzonderheden ontleend: De toestand der inrichting l8> over het algemeen genomen, zeer gunstig te noemen. Gedurende haar 78jarig bestaan telde zij 1189kweeke- lingen, waaronder in 1867 162. Bij den aanvang van den cursus 1867/68 werd aan niet minder dan 30 aanvragen tot plaatsing voor kinderen voldaan. In de maand Juni 11. erlangden negen kweekelingen hun ontsla?» waarvan acht den cursus afliepen naar gelang van hunne vermogens, in meerdere of mindere mate bekwaam o_® n de maatschappij te verkeeren. De inrichting had i" 77 departementen 2832 leden. Zij ontving, behalve giften enz., aan legaten ongeveer f 7000. De rekening bedroeg f 59,552.10 in ontvangst en f 59,026.43 in uitgaaf. Tot de ontvangsten behoorde een bedrag van f 14,217.451 wegens bijdragen van leden. In het verslag is opgenomen eene door dr. A. W. Alings geschreven belangrijke levensschets van den in 1867 overleden verdienstelijken hoofddirecteur en eersten instituteur dr. Charles Guyo'- Door het dagblad lc Havrais is dezer dagen ge- vraagd, waarom de vermaarde Fransche romanschrijver Alexandre Dumas zich er mede vergenoegde, de tweede verdieping van het hotel Washington te Havre te bewo nen, terwijl hij het bekoorlijke paleis Chiatamone had kunnen bezitten, hem door Garibaldi in 1860 ter beloo; ning zijner aan Italië bewezen diensten geschonken. „Gij hadt mijantwoordt Dumas daarop even goed kun nen vragen, waarom ik gedurende den veldtocht i" Cicilië en Calabrië 65,000 franken uitgegeven en ze nie' liever op het Fransche grootboek geplaatst heb, o® daarvan 3000 franken rente te trekken. Het decreet» waarbij mij Chiatamone, d. i. 400,000 franken geschonken werd, heb ik verscheurd, omdat ik het beneden mij achtte mij de diensten te laten betalen, die ik in de gelegenheid was geweest aan Italië te bewijzen. Wat de 65,000 fran ken betreft, waarmede ik uit Parijs vertrokken was, dez0 moesten mij gelegenheid verschaffen om mijn particulier aandeel in eene algemeene wraakneming te erlangen- Koning Ferdinand I van Napels had mijn vader in de kerkers van Brindisi doen opsluiten; en ik heb et 65,000 franken voor over gehad om den achterkleinzoon voor de misstappen van zijn voorzaat te zien boeten» en in persoon van het ineenstorten van den troon def Bourbons te Napels getuige te zijn." L'Union zegt dat, voorzoover zij weet, geen der levensbeschrijver8 van den generaal Dumas, vader van den vruchtbaren Franschen novellist, van het door Alexander Dumas aa" Ferdinand I hier te laste gelegde feit melding maakt „En wat de 65,000 ten behoeve dor Italianen uitgege' ven franken betreft (vervolgt het clericale orgaan), daar voor heeft de heer Dumas de volle waarde genoten. Het paleis Chiatamone, waarin voorheen de vreemde vorsten die Napels bezochten, gehuisvest werden, is gee" 400,000 franken, maar verscheidene raillioenen franken waard, en had dus over de zeven of acht jaren, die d0 schrijver van de Monte Christo het bewoonde, vrij meer aan huur moeten opbrengen." De volgende bijzonderheden worden gemeld om trent de aardbeving, die den 13 Augustus jl. Peru ge teisterd heeft: Meer dan twee en twintig steden van Peru zijn gehe®' of gedeeltelijk vernield. Gallas is overstroomd en ver brand; Arica, Iquique en Arequipa, welke rijke streek door meer dan 60,000 zielen bevolkt was, zijn totaal vernield, evenals de steden Islay, Chala, Ocona, Loma9 en anderen. Wijnbergen, branderijen, suikerrietvelden katoenplantages zijn allen verzwolgen. Te Ica, een stad van 12000 zielen, het centrum van de schoonste streek van Peru, zijn 267 huizen en gebouwen omvergeworpen» de anderen zullen omgehaald moeten worden. Een ooggetuige van de verwoesting van Arequip" verhaalt daaromtrent het volgende: In de namiddag va" den 13 Augustus deed zich een verstikkende warmt0 gevoelen, dc hemel werd met zulke zware wolken bedek' dat het daglicht verdween. Eensklaps, omstreeks kwar' over vijf uur, trilde de grond; de schokken volgde" elkander spoedig op en de grond begon onder een ver schrikkelijk geraas van het oosten naar het westen t0 bewegen. Na verloop van drie minuten en veertig secon den geleken de schokken op het stampen van een schip» de gebouwen begonnen in te storten, de muren viele" om, en men zag een ontzaglijke kolom stof, met vlamnie" vermengd, oprijzen, want de algemeene aardschudding had het vuur der vuurhaarden met brandbare stoffen va" allerlei aard in aanraking gebracht en zoo den bran" doen ontstaan. „Men kan zich moeilijk het schouwspel voorstell0" dat op dit oogenblik de verschrikte menigte op'0' verde, die van alle kanten haastig kwam aansnelle" om zich naar de pleinen te spoedende tooneelen va" wanhoop die plaats hadden te midden van den chao3 welken Arequipa gedurende die als een eeuwigheid be schouwde vijf minuten vertoonde, waren afgrijselijk' „In weinige oogenblikken was de riante toestand de' plaats overal door de grootste ellende vervangen. Die'1' opeengedrongen trokken processiën met de geestelijk heid aan het hoofd de straten door, wier huizen nog instortten; gansche bevolkingen waren genoodzaak' onder tenten te kampeeren. „Te Avicaishet havenhoofd door de zee opgeheven"" midden in de stad geworpen, waarbij het steenen do®1' nengebouw verbrijzeld werd. Twee schepen, de Ame"1^ kaansche korvet Waterie en het Fransche vaartu'» Edouard, werden door de golven een mijl ver op het la"1 geworpen zonder veel averij te bekomen. „Treurig is het bij de bijzonderheden van zoodan'» onheil ook de afschuwelijke tooneelen te moeten ve£ halen die het vergezeld hebben en die men ongelukkig

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2