föuitjenlcmti. Oct. 's av. 11 u. 47 gr. Revolutie in Spanje. standers van den gewezen taikoen op nieuw het hoofd hadden opgestokenen vooral was men niet karig in het verspreiden van geruchten over de vervolgingen, waar- Japanneezen, die tot het christendom waren overge- §aan, in het binnenland blootstonden. Tot nogtoe zijn deze verhalen gelukkig niet bevestigd, of zeer overdreven voorgesteld. Men beschouwt dit alles meest als uitstrooi- a°ls van de gevallen partij, om de vreemdelingen tegen 'K nieuwe orde van zaken op te zetten. Deze schijnt zich "°gtans rustig te vestigen. „Men heeft hier met genoegen gezien, dat eenigszins gevolg is gegeven aan het verlangen van den handel, om meer eigen toezicht te houden, en dus de moeilijkheden ®et de nieuwe inlandsche beambten te verhoeden. Ook 's de heer Grumell, een Amerikaan, tot controleur dei- marine van den mikado benoemdhij is de zoon van den hekenden aanzienlijken koopman te New-York, die zich zoozeer onderscheiden heeft in eene der pogingen om sjr John Franklin op het spoor te komen. Een gewich- Dge betrekking bij het leger is aan generaal Frank, laat stelijk Amerikaansch consul te Koebé aangeboden, doch llet is nog niet zeker of hij die aannemen zal. „Er is sprake van het zenden van vaste gezantschap- Pen naar vreemde staten, doch men beseft, dat aan dit plan groote moeielijkheden verbonden zijn, zoodat het "iet verwonderen moet, dat daaraan vooreerst nog geen gevolg wordt gegeven. Iets vroeger' of later, zal men daartoe echter wel moeten besluiten. „Wat aanleiding schijnt te hebben gegeven tot de ge- achten wegens den moord van vreemdelingen te Naga- aaki, is dat de Japansche overheden zijn overgegaan tot bet tijdelijk sluiten van de poorten van het vreemden etablissement, doch men verzekert, dat dit alleen hieraan moet worden geweten, dat zich handelaars in zijdewor men en zijdeworm-kaarten daar bevonden die met der daad verspieders van Aidsjoe waren. „Van de Engelsche zijde vooral wordt hier er op aan gedrongen, dat nu de mikado do erkende keizer van fapan is, men verkeerd zou handelen zich in het minste 'n de inlandsche zaken te mengen." Thermomcterstand. ^4 's morg.7 u. 47 's midd. 1 u. 49 gr. Gemeenteraad van Zierikz.ee. Zitting van Donderdag 21 October. Beschikking adres J. Buyk; teruggaaf hoofdelijken omslag; goedkeuring rekening schutterijvaststelling gewijzigde begrooting burgerlijk armbestuur; subsidie idem; voortzetting be handeling gemeentebegrooting. Voorzitter de heer Cau, waarnemend secretaris de heer J. Louwer, commies-griffier. Afwezig de heeren van Dongen, de Crane, Moolenburgh e" van der Vliet, en bij do opening du heer Zuurdeeg, die &®durende de lezing der notulen binnentreedt. 44e notulen worden gelezen en na eene wijziging goed gekeurd. Vfordt medegedeeld eene missive van de plaatselijke Scboolcoramissie, houdende advies tot afwijzende be schikking op het adres van den hulponderwijzer J. Buijk, ot verhooging zijner jaarwedde of het erlangen eener Ratificatie. Overeenkomstig dit advies stellen burge meester en wethouders voor afwijzend te beschikken op benoemd adres. Aldus besloten. Aan den heer W. M. van Wage wordt, op zijn verzoek, emissie van hoofdelijken omslag verleend voor 8 maan- a 5.83j. V'ordt medegedeeld dat door gedeputeerde staten is êoedgekeurd de rekening der dd. schutterij over 1867. °°r kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel de gewijzigde begrooting van het bur- Rvlijk armbestuur voor 1869, welke wordt gesteld in anden der heeren Koole, Mulock Houwer en van der l1jp, om staande de vergadering te onderzoeken. De vergadering wordt voor eenige oogenblikken ge dorst. Ka heropening, brengt de heer Koole namens de com- 'ssie ad hoe rapport uit waarvan de conclusie strekt tot ^°edkeuring, in ontvangst en uitgaaf op 11,256.91. 'enovereenkomstig wordt besloten. ...Kot besluit tot verleenen van subsidie aan hetburger- jJb armbestuur tot een bedrag van ƒ8500 wordt goedge- °Urd, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. De behandeling der gemeentebegrooting voor 1869 "Adt voortgezet. 11 behandeling komt het voorstel der commissie om j n Post van inkomstenopbrengst van tienden met f 500 verhoogen, waarover in de vorige vergadering de y (;uiIrieu hebben gestaakt; niemand daarover het woord 6 'langende, wordt het in stemming gebracht en met J'gen 3 stemmen verworpen, g et artikel wordt met 50 cents erfpacht van gemeente- n<li aan Schoenmakers uitgegeven, verhoogd. De post van onvoorziene uitgaven wordt vastgesteld op 2,732.26, met machtiging tot af-en overschrijving op eenige begrootingsposten en de begrooting met alge- meene stemmen goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op eene som van 106,140.82j, zullende zij aan gedepu teerde staten ter goedkeuring worden gezonden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Algemeen overzicht. In plaats van door een keizerlijkmanifest, waaraan toch weinig waarde zou worden gehecht, zal der Fransche natie op meer plastische wijze worden bewezen hoe voor treffelijk het keizerrijk is. Op last van keizer Napoleon is eene historische kaart in bewerking op de bureaux van den generalen staf, welke in vier bladen zal worden uitgegeven. Het eerste blad stelt Europa voor na de trac- taten van Weenen. Oostenrijk, Pruisen, al de staten van Duitschland, het hertogdom Luxemburg, Nederland en België zijn rood gekleurd. Frankrijk vertoont zicli daarbij slechts als een klein gedeelte lands, hetwelk door die groote rood gekleurde uitgestrektheid insgelijks dreigt te worden ingenomen. Dit blad stelt voor het hoogste toppunt van Duitsehland's macht in de laatste jaren. Het tweede blad stelt voor het jaar 1832. Duitschland is nog altijd machtig en groot, maar België draagt nu eene andere kleur, als zijnde neutraal verklaard. Het derde blad stelt den toestand van Europa voor na den slag van Sadowa. Op de keizerlijke kaart is de roode uitgestrektheid aanmerkelijk ingekort. Alleen de Noord- Duitsche bond en Luxemburg' met Nederland draagt de roode kleur nog. De Zuid-Duitscke staten zijn anders gekleurd en Oostenrijk is wederom anders gekleurd. Dit blad stelt dus aanschouwelijk voor de theorie door den minister Rouher in het wetgevend lichaam verkondigd: dat Duitschland door de laatste gebeurtenissen in drie stukken is gesplitst. Het vierde blad, den tegenwoordigen toestand voor stellende, geeft aan Luxemburg en Nederland eene andere kleur dan aan den Noord-Duitschcn bond C'est ainsi qtïon éerit l'Aisloire.' Duitschland is dus volgens den kaarten-makenden keizer Napoleon door Sadowa achter uitgegaan in macht en invloed. Men ziet dat de Fransche regeering niet alleen ver is in de kunst om feiten en cijfers te groepeeren, maar ook in l'art de grouper des couleurs. Oi Nederland op deze laatste kaart dezelfde kleur als Frankrijk draagt wordt niet gemeld. Deze omstandigheid zou echter niet van belang ontbloot wezen. Het officieus orgaan le Constitutionnel geeft, als toe lichting van deze kaarten, de verzekering dat daaraan elke gedachte om politieke wijzigingen in den toestand van het vaste land te brengen vreemd is. „Deze kaarten geven zegt dit blad slechts de strategische positie aan van Frankrijk tegenover zijne naburen, op drie ver schillende tijdstippen, en bewijzen dat die positie, sedert de laatste veranderingen aan gene zijde van den Rijn, niet ongunstiger is geworden, maar dat Frankrijk zelfs heden ten dage vrijer is in zijne bewegingen en alliantiën." DeKreuzzeitung bevat een hoofdartikel over de quaes- tie van noordelijk Sleeswijk en betoogt daarin op nieuw dat Frankrijk geen recht heeft om zich daarin te mengen. Voorts beweert dit orgaan der jonkerpartij dat Pruisen alleen de bevoegdheid heeft om de grenzen te bepalen tot welke de bekende bepaling van artikel vijf der te Praag gesloten overeenkomst zich kan uitstrekken. Dat het vraagstuk sedert lang niet werd opgelost is overigens, volgens de Kreuzzeitung, de schuld van Denemarken, hetwelk overdreven eischen doet. Deze oude argumen tatie wordt door de Parijsche dagbladen met de even oude wederlegging beantwoord. Volgens mededeelingen aan een Duitsch blad zouden de reizen van keizer Alexander van Rusland en koning Wilhelm van Pruisen in verband hebben gestaan met thans in het werk gestelde pogingen om oen verbond tusschen Pruisen, Rusland en Oostenrijk tot stand te brengen. Mocht dit voornemen werkelijk bestaan en tegen alle voor het oogenblik nog bestaande waarschijn lijkheid gelukken, dan zou de positie van keizer Napoleon vrij treurig worden en een toestand van isolement voor Frankrijk in het leven worden geroepen, welke voor de Napoleontische dynastie de meest belangrijke gevolgen zou kunnen hebben. Tot dusverre zal men zich echter over de mogelijkheid van het tot stand komen van der gelijke alliantie te Parijs niet zeer verontrusten. De geruchten omtrent gedachtenwisselingen tusschen de hoven van Florence en Parijs over de ontruiming van het pauselijk grondgebied door de Fransche bezettings troepen worden in zekeren zin en wel in een voor Italië gunstigen zin bevestigd, door eene mededeeling uit Florence van een steeds zeer goed ingelichten bericht gever aldaar. De minister Broglio heeft te Bassano in Venetië een met Italiaanschen gloed getinte toespraak gehouden en daarin gezegd: „Eer zal de Brenta tot hare wellen terugkeeren, eer zal de zon ophouden het firma ment te verlichten, eer wij onze zekerheid vaarwel zeggen van Rome te erlangen en van het spoedig te erlangen." Deze zinspeling zou, volgens sommigen, betrekking heb ben op het aanstaand herstel van den toestand vóór de gebeurtenissen van Mentana, waarmede de reis van den secretaris-generaal bij het departement van buitenland- sche zaken te Florence naar Parijs in verband zou staan. De generaal Priin heeft, in antwoord op een schrij ven van hem, aan den heer de Girardin, met wien hij reeds sedert jaren bevriend is, een brief gericht, waaraan wij bet volgende ontleenen „Ik ben het met u eens dat men spoedig moet vervangen hetgeen omver geworpen is, maar ik begrijp niet dat gij aan dit beginsel een voorwendsel ontleent om ons van onvoorzichtigheid te beschuldigen en te beweren dat wij den vorigen dag nog niet wisten wat wij den volgenden zouden willen stichten. „Wij wisten wat wij omver wierpen: een willekeurig gezag, hetwelk voortdurend de grondwet schond; wij wisten wat wij daarvoor in de plaats wilden stelleneen liberaal, monarchaal en constitutioneel gezag, terwijl wij ons echter dienaangaande wilden onderwerpen aan de beslissing der nationale souvereiniteit. Gij verwijt mij ten onrechte dat ik bij den wil om eene constitutioneele monarchie te vestigen, niet reeds vooraf een candidaat voor den troon heb aangewezen. Ik heb met al mijne krachten medegewerkt om eene dynastie te doen vallen, welke ik vijandig tegen de vrijheid mijns vaderlands zag over staan, maar nooit is de gedachte bij mij opgekomen om aan mijne medeburgers een koning van mijne keuze op te dringen. Ik ben en blijf de verdediger van een beginsel, maar ben niet de vertegenwoordiger van dezen of genen prins. „Gij beweert dat de Spaansche natie nocli in Portugal, noch in Italië, noch in Frankrijk, noch in Engeland een prins zal vinden, die de kroon wii aannemen. Gij kunt gelijk hebben; maar wie zegt u echter dat uwe beden juiste inlichtingen ook morgen nog juist zullen wezen. De historie is rijk aan verrassingen van dien aard. Wat mij aangaat, ik heb de overtuiging dat Spanje een vorst zal erlangen, die zijner waardig is. „Gij zegt: om eene monarchie te stichten is er een koning of eene koningin noodig en ik voeg er bijom eene republiek te vestigen, zijn er republikeinen noodig. Is nu in Spanje deze laatste partij door eene fractie ver tegenwoordigd, deze is, hoewel zeer eerbiedwaardig, naar mijne meening niet talrijk genoeg om het landsbestuur te aanvaarden. Bij onzen tegenwoordigen toestand belet niets haar om vrij hare gevoelens te verspreiden en indien zij er in slagen mocht om de natie van de voortreffelijk heid harer beginselen te overtuigen, zal deze aan hare neigingen voldoen. In afwachting daarvan heeft zij, even als ik, zich slechts te buigen voor den nationalen wil, on ik zie met voldoening dat wij allen te dien opzichte een stemmig denken, daar de meest uitstekende leden der democratie met eene edele zelfverloochening onze pogin gen ondersteunen, welke geen ander doel hebben dan om de vrijheid van ons vaderland op hechte grondslagen te vestigen." Do revolutionaire junta's gaan in de verschillende provinciën voort met zich ontbonden te verklaren. De junta van Bareelona heeft, in antwoord op een adres van eenige aldaar gevestigde Zwitsers, strekkende om autorisatie te erlangen tot het bouwen eener protes- tantsche kerk, te kennen gegeven dat dergelijke autori satie volstrekt onnoodig is en bij het bouwen der kerk alleen gelet moet worden op de bij gemeenteverordening vastgestelde bepalingen omtrent het bouwen van buizen in bet algemeen. Uit Pau wordt het gerucht bevestigd dat de ex-ko ningin van Spanje, op verzoek der Fransche regeering, naar elders zal vertrekken. Marfori bevindt zich nog altijd te Pau en het bericht der Figaro omtrent zijne reis naar Brussel wordt thans door dit blad zelf onjuist verklaard. Don Carlos lveeft een manifest uitgevaardigd. Dit draagt echter meer den vorm eener politieke brochure en heeft tot titelde Spaansche anarchie. SuiagïmjTt-mit Madrid, 19 October hoWjünaJffiöpaansche geestelijkheid is steeds zeai^jfeu^ai^&c^Jil te geruststellend zou ik haast zij onderwerpt zich zoo bijzonder goéfifcgeneigd zou zijn om eene offensieve

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3