minder geschikt om het staatkundig beleid van dezen minister van koloniën te hespreken, nu eene spoedige afdoening der Indische begrooting voor 1869 in de eerste plaats noodzakelijk is. Zij wilde daarom die overweging uitstellen tot de behandeling der begrooting van koloniën. Algemeen verklaarde men dat, wil de regeering dat de door haar aangekondigde voordrachten op de suiker cultuur en de uitgifte van gronden in Indië, bijaldien zij de goedkeuring der kamer kunnen verwerven, in den aanstaanden zomer tot wet worden verheven, met de indiening der ontwerpen niet tot de lente moest worden gewacht, maar dat, zoo die indiening niet meer in den herfst van dit jaar kan geschieden, de kamer althans in de gelegenheid worde gesteld om in het begin van den winter van hunnen inhoud kennis te nemen. Na de verklaring des ministers dat een krachtig bewind nog tonnen gouds op do Indische begrooting kon besparen, vroeg men of deze regeering daartoe dan de noodige kracht mist. Men vroeg ook spoedige mededeeling aan de kamer van het door den gouverneur-generaal ontvangen verslag van het veeljarig onderzoek naar den toestand der koffiecultuur. Ook vroeg men of bij den minister zwarigheid zou bestaan aan de kamer over te leggen eene voordracht van het Indisch bestuur, omtrent de opheffing van het Preanger-stelsel. Zeer vele leden wenschten alsnog van de regeering te vernemen of er werkelijk deugdelijke gronden bestaan voor hare meening dat door de aangevraagde sommen in alle eischen van den dienst kan worden voorzien. Ver scheidene andere leden achtten het onbillijk den minister hard te vallen, die aan den wensch tot bezuiniging der Indische uitgaven gehoor gaf. Terwijl in eene afdeeling sommigen de voordracht van den gouverneur-generaal ten aanzien van deze begrooting wenschten te leeren kennen, meende de meerderheid dat de kennisneming van de overleggingen tusschen de Indische regeering en het opperbestuur niet tot den werkkring der kamer behoort. Algemeen werd erkend, dat in de verdeeling en rang. schikking der middelen tot dekking van de uitgaven groote verbetering is aangebracht. Men drong aan op regeling van het financiewezen onzer Oost-Indische bezittingen. Vele leden achtten de raming der opbrengst van de middelen uit de cultuurproducten overdreven hoog. Zij oordeelden de raming van den verkoopprijs der koffie op 40 cents, terwijl de middelprijs der laatste veiling 34 cents is geweest, overdreven en wenschten van de regeering overlegging van het advies der handelmaat schappij, waarop zij zich heeft beroepen. Andere leden verzetten zich met kracht tegen dit verzoek, omdat het hier geldt een vertrouwelijk advies over eene zaak van handel, waarvan de beoordeeling geheel buiten de roe ping der kamer ligt. Er waren leden die eene raming van 40 cents niet te hoog achtten. De meerderheid oordeelde het echter wenschelijk, dat eenigszins nader werden toegelicht de gronden waarop het door de regee ring aangenomen cijfer van berekening berust. Algemeen was men het er over eens, dat de stukken der staatsbcgrooting niet veel licht geven omtrent de bedoelingen der regeering nopens de vraag: wat de kolonie aan het moederland behoort op te brengen. De groote meerderheid deelde niet in de ineening van sommige leden dat geen uitbreiding moest worden ge geven aan het stelsel van verkoop van suiker in Indië. Zij zag geen gevaar in de geheele opheffing van het consignatiestelsel en wilde de regeering aanmoedigen den verkoop der gouverncments-producten op Java uit te breiden. Nog werd een aantal vragen gedaan waarop men hoopt van de regeering het antwoord te vernemen. De Staatscourant van 22 dezer bevat het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie, in 1868 belast met het afnemen der examens van apotheker en hulp-apotheker. Benoemingen en besluiten. kechteiu.uke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst de heer W. P. Koningstem, be- eedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank te Breda. sluismeesters. Eervol ontslagen als sluismeester bij het kanaal van Zuid-Beveland en benoemd tot rijks havenmeester bij het Zoderikkanaal H. Eeltjesen be noemd tot sluismeester bij het kanaal van Zuid-Beveland P. A. Koorevaar, te Gouda. lager onderwijs. Ingetrokken het besluit van 30 Sep tember jl., houdende benoeming van den heer J. A. van Dijk tot directeur der rijks-kweekschool voor onderwij zers te Groningenen tot directeur van genoemde kweek school benoemd de heer G. van Milligen, hoofdonder wijzer te Botterdam. kadaster. Benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster de heer J. H. Neiszen, thans landmeter B klasse. Kerknieuws. Door het bedanken van den heer Boer, predikant te Ouderkerk a/d IJsel, heeft de algemeene kerkeraad der Nedeiduitsche hervormde gemeente te Ylissingen het bestaande twaalftal van predikanten aangevuld en ver vangen door do heeren D. Rijnders, J. ten Harmsen van der Beek en P. J. R. Laan, predikanten te Hazerswoude, Reitsum c. a. en Maassluis. Uit dit twaalftal zal den 1 November a. een viertal worden gevormd. Onderwijs. In de Staatscourant van 22 October is opgenomen het verslag der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland (waaronder een leerling der hoogere burgerschool van Middelburg) en van het examen A volgens art. 59 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 50) over het jaar 1868. Bij het voortgezet examen zijn in de afgeloopen week door de commissie van onderwijs in Overijsel nog geëxamineerd 8 candidaat-hulponderwijzers, waarvan 5 de gevraagde acte hebben bekomen; 2 hulponderwij zeressen zijn beiden geslaagd; van de 6 onderwijzers in het Fransch zijn 3 toegelaten; idem 2 onderwijzeressen, beide geslaagd; van de 6 onderwijzeressen in het Engelsch zijn 5 toegelaten; 2 idem in het Hoogduitsch, mede geslaagd; 2 idem in vrouwelijke handwerken, beiden toegelaten. In het geheel zijn van de 61 geëxamineerden 36 geslaagd. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak vermeld in do nommers dezer courant van 17 en 18 dezer van Augustinus Geilleit, oud 40 jaren, zadelmaker te Boschkapelle, thans hier gedetineerd. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de beschuldigde tusschen 7 en 7 uren in den morgen van 24 Mei jl. in de woning van den landbouwer P. F. Asselman, te Stoppeldijke, de zich destijds daar alléén bevindende 16-jarige Anna Catharina de Gyzel met een voor de hand liggend broodmes moed willig van het leven heeft beroofd, en daarna in eene aangrenzende kamer met een bij zich hebbend steek- beiteltje een daar staand kabinet, alsmede in een aan dat vertrek grenzend opkamertje een kist opengebroken en uit deze eenig geld, ter waarde van f 1.90 ontvreemd en zich toegeëigend heeft. Als nict-bewezen is echter ver klaard dat de beschuldigde bij den door hem opzettelijk gepleegden doodslag met voorbedachten raad zou hebben gehandeld. Het hof heeft beslist dat de door den beschuldigde gepleegde doodslag en daarop onmiddellijk gevolgde diefstal als éen misdrijf moeten worden beschouwd, ge- qualificeerd als moedwilligen doodslag, welke heeft gestrekt tot het plegen van diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak, ten einde dien diefstal gemakkelijk te maken. De beschuldigde is aan dit mis drijf schuldig verklaard en te dier zake veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Middelburg, met ver wijzing in de kosten van het rechtsgeding ten behoeve van den staat; met bevel dat een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg, te Stoppeldijke en te Boschkapelle op de gebruikelijke plaatsen, en dat de overtuigingstnkken zullen worden teruggegeven aan de eigenaren of rechthebbenden. Na den veroordeelde herinnerd te hebben aan den hem bij de wet toegestanen termijn van drie vrije dagen om van dit arrest te komen in cassatie, indien hij meenen mocht dat daartoe termen bestaanrichtte de voor zitter tot hem eene korte toespraak. Hij deed daarin onder anderen uitkomen, dat de rechters thans hunne taak hebben volbracht; dat de veroordeelde, die ter terechtzitting 's hofs barmhartigheid had ingeroepen, zich thans tot den koning kon wenden, maar wel be seffen moest dat slechts genade hem het leven schenken kan; dat zijn verdediger, bij hetgeen hij in zijn voordeel heeft aangevoerd, ook terecht zijne handeling barbaarsch heeft genoemd; dat hij, indien het leven hem gespaard wordt, dit moest besteden in verootmoediging en berouw, en dat hij beseffen moest voor hetgeen hij misdreven heeft zware boete schuldig te zijn. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van heden zijn de personen van Petrus Warrens, oud 14 jaren, en Adriaan Ivens,oud 16 jaren, beide arbeiders, wonende te Hengstdijk, thans gedetineerd alhier beklaagd ter zake als zouden zij te zamen en in gemeen overleg op den 7 Maart jl., des voormiddags te half 7 uur, ten nadeele van het roomsch-catholiek armbestuur, vijf brooden uit de roomsch-catholieke kerk te Groenendijk, gemeente Ilontenisse, arglistig hebben weggenomen e® zich toegeëigend, welke kerk is gebouwd aan en een geheel uitmaakt met de woning van den pastoor schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door meer dan een persoon in een bewoond huis, door den eersten ge pleegd mefoordeel des onderscheids, en, onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene correctioneele gevangenisstraf, de eerste van éene maand en de tweede van drie maanden, alsmede solidair in de kosten der procedure. Gemengde berichten. Te Aardenburg is, volgens het Sluisch weekblad, bij den lagen stand der wellen, het delven van putten aan de orde van den dag. Deze arbeid wordt steeds met goeden uitslag bekroond. De heeren R. Hol en W. R. Bekker, te Utrecht, hebben een plan ontworpen, tot welks verwezenlijking thans stappen worden gedaan, om namelijk met mede werking van tien andere leden der Utrechtsche orchest- vereeniging, gedurende dezen, winter zes concerten te geven tegen een matigen abonnementsprijs, waarvan maandelijks een op Zondag avond zal plaats hebben. Het orchest zal hetzelfde zijn als dat der stadsconcertcn en geleid worden door den heer Hol. Het voornemen der vereeniging is om niet alleen klassieke en moderne orcheststukken uit te voeren, maar ook uitstekende kun stenaars als solisten te doen optreden. Dinsdag avond te 9 uren 11 minuten is de spoor- wegtrein n". IX bij het vertrek van Hardegarijp op een veewagen gestooten, welke met die trein was aangeko men en door den stationchef op het zijspoor geplaatst, doch door een koedrijver, zonder voorkennis van den stationchef, voorbij den merkpaal was geschoven, om do veelading te lossen. De locomotief en de veewagen wer den door den schok beschadigd. Overigens bekwam do trein gelukkig geen letsel. Aan den weg is eene weinig beduidende beschadiging toegebracht. De reizigers zij" met een extra-trein afgehaald en naar de plaats van be stemming gevoerd. Tegen den koedrijver, die de oorzaak van het ongeval is geweest, is proces-verbaal opgemaakt- De beroemde reiziger Livingstone, over wienS leven of dood zooveel gesproken en geschreven is, wordt tegen Kerstmis in Engeland verwacht. De heer von Bismarck is voor 9/10 aandeelhouder geworden in eene papierfabriek, welke op zijn landgoed te Varzin opgericht zal worden. Het daarin vervaardigd® papier zal gemaakt worden van vezels van hout, dat i® de bosschen van dit landgoed wast. De fabriek zal staa® onder leiding des heeren Belvrend, die voor het andere 1/10 eigenaar is, en die leverancier is geworden van a' het papier ten behoeve van het telegraafwezen in den Noord-Duitschen bond. Te gelijkertijd met de inschrijving der tiovilii, on> tot lid van het Utrechtsche studenten korps te worden aangenomen, is dezer dagen de herziene wet betreffende het zoogenaamde groenloopeu bij dit korps in werking getreden. Bij die wet is de onschendbaarheid der novil" grootelijks gewaarborgd geworden, en is niet alleen aan den senaat van het korps opgedragen om de leden van het korps, die zich hierin te buiten gaan, na openlijk verhoor ten overstaan van het geheele korps, te straffen, maar is ook aan ieder lid van het korps, alsmede aan de novilii zeiven het recht toegekend, om als aanklager op te treden. Als een gevolg hiervan werd reeds in de vorig® week een lid van het korps voor don tijd van drie weken in zijne praerogatieven geschorst. Tegen Maandag avond waren weer een lid van het korps, die door eene medelid is aangeklaagd wegens onvoegzame handelwijze jegen® een novitiusen een ander lid, door een nomtiux aange' klaagd, voor den senatus veteranorum gedaagd. Intussche0 verneemt men, dat een dezer beide aangeklaagden zi®k aan de te wachten straf heeft onttrokken, door voor be' lidmaatschap van liet korps te bedanken. In New-York bestaat eene fabriek van papiere® halsboorden, die aan 450 personen arbeid verschaft e® werkt met een kapitaal van 500,000 dollars. Er worden 350 verschillende soorten van boorden ver vaardigd, binnen 24 uren kunnen 5 millioen stuks afgeleverd worden. Op den spoorweg van de Hudson-streek heeft me® met goed gevolg ijswagons gebezigd tot overbrenging van versch vleesch. De wanden dier wagons zijn ver* deeld in drie af deelingen: de buitenste bevat watten, wol of een anderen slechten warmtegeleider; de middel' ste lucht, en de binnenste ijs. Het vleesch blijft op d'e wijze, geheel en al door ijs omgeven, langen tijd fris®® en kan duizenden mijlen ver, zonder te bederven, ver' voerd worden. Thermometerstand. 21 Oct. 'sav. 11 u.42 gr. 22 'sinorg.7u.43gr.'smidd.lu.53gr.'sav.llu.4dgr* 23 's morg.7 u.45 's midd. 1 u.49 gr.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2