öuitenlcmö. €)anMsbmri)tfm, 2lirx>£rtmtiën. vlucht nam, zou in de gegeven omstandigheden het beste geweest zijn om hem eenvoudig te laten loopen en dadelijk de republiek uit te roepen op grond dat de troon leêg stond. Men vond het echter beter om hem te Varennes gevangen te nemen en weder naar Parijs terug te brengen. Nu is :t. waar dat Lodewijk XVI juist geen blijk gat' der bewonderenswaardige belangeloosheid, waarvan ik hiervoren het programma leverde. Hij ging eenvoudig Oostenrijksehe en Pruisische patrouilles halen om in zijne goede stad Parijs alles weder in orde te brengen. „Intusschen heeft de Spaansche revolutie met meer kalmte plaats gehad dan men hoopte, en indien de revo- lutiën zich zoo op de hoogte der tegenwoordige bescha ving gaan stellen zal niemand daarvoor meer vrees koesteren. Dit is zeer gevaarlijk. Het is intusschen mogelijk dat wij in Spanje nog legitimiteits-donder- bussen op het tooneel zien verschijnen. „Enkele dagbladen hebben dezer dagen den graaf de Montémolin zijn intocht laten doen te Madrid. L'Univers heeft echter dit bericht op grond van ver schillende redenen tegengesproken; de eerste was dat Montémolin reeds tien jaar dood is. Heeft hij dan een zoon of een neef nagelaten? Ik weet het volstrekt niet; wel twijfel ik geenszins of er zal zich den eenen of ande ren dag nog wel een ondernemer van politieke restaura- tiën opdoen met de volgende classieke proclamatie: „Trouwe Cataloniërs, „Ik kom op den troon mijner voorvaderen de monarchie en den godsdienst herstellen, beide vertrapt door eene goddelooze secte, even vijandig aan uwe rust als aan uwe vrijheid." „Muziek! „Dit programma heeft in alle landen tot menigen burgeroorlog en tot menig afschuwelijk drama aanlei ding gegeven. Thans begint het echter iets kluchtig te krrijgen. De rol van redder in dien zin begint meer uitsluitend in comische tooneelrollen 'thuis tebehooren." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den II dezer: H. Verseveldt, weduwn. 37 j. met J. G. A. Ber- man, jd. 46 j. J. M. van Heusden, jm. 44 j. met H. M. van Veldhuijsen, jd. 27 j. L. Pot, weduwn. 39 j. met J. C. Ha- ringmaii, jd. 35 j. F. J. van Heulen, weduwn. 39 j. met C. 0. Bakker, jd. 37 j. K. Mcertens, jm. 32 j. met M. P. Holster, jd 32 j. J. A. Stevens, jm. 26 j. met C. A. van Aalst, jd. 25 j. A. Klap, weduwn. 30 j. met S. Bosselaar, j d. 24 jaren. (Van 3 tot 10 October.) Vlissingen. Bevallen: G. C. s'an der Maas, geb. Nobel, d. J. C. Esser, geb. Hovij, d. M. E. Buisman, geb. van Wageningen, z. B. J. Weyens, geb. Kuijl, z. J. H. L. Struijk, geb. Good, d. C. van Domburg, geb. van Loon, z. Overleden: J. C. Slieker, jm. 57 j. J. Ilageman, man van P. Luitwieler, 61 j. Goes. Bevallen: P. S. van Liere, geb. Merison, z. J. M. Fait, geb. van der Does, d. M. 0. van Calmthout, geb. de Wijs, z. N. Scheffers, geb. Koopman, d. (levenl.) M. E. Kolenbrander, geb. Jongejan, d. (levenl.) Overleden: A. E. Gardien, wede. Van G. J. Besseling, 81 j. G. van den Ende, z. 12 d. C. Vonk, wede. Van S. Col- jerie, 71 j. Zierikzee. Bevallen: G. Coumou, geb. Elenbaas, z. J. Berwald, geb. de Jonge, z. L. de Bie, geb. Kooijman, d. A. VerlxAil, geb. Vingerhoed, z. Overleden: J. Timmerman, jm. 23 j. J. van Tielen, wede. Van J. de Blok, 77 j. K. M. Boot, d. 11 m. A. van der Laars, man van M. Monnée, 61 j. A. J. Gieseke, jm. 44 j. L. But, weduwn. 75 j. Algemeen overzicht. Het Fransch dagblad le Gaulois, hetwelk zich, van de uitbarsting der Spaansche revolutie af, onderscheidde door de juistheid zijner berichten, bevat thans een brief van den generaal Prim, waarin voor de betoonde sym pathie dank betuigd en voorts het volgende gelezen wordt „Ik weet dat bij een klein gedeelte der Parijsche dagbladpers eenige uitingen van ongeduld hebben weer klank gevonden en doen beweren dat wij niet spoedig genoeg onze zaken regelen. Zulk een lichtzinnig oordeel verwondert mij en ik verzoek u daaromtrent het publiek beter in te lichten. Hoe! de revolutie zou te langzaam in hare bewegingen zijn, zij die nog slechts van eene week geledon dagteekent en reeds volbracht heeft wat de onze deed? Is het dan eene zoo lichte taak om eene drie eeuwen oude dynastie omver te werpen en een nieuw gouvernement samen te stellen, alles in acht dagen „Wij hopen met behulp der constitueerende vergade ring, welke spoedig zal worden bijeengeroepen, binnen korten tijd ons programma te verwezenlijken. Wij zullen dan er toe gekomen zijn om het politiek ideaal van het hedendaagsch Spanje te verwezenlijken, namelijk eene waarachtig constitutioneele monarchie, gegrondvest op de meest liberale grondslagen, welke dat regeerings- stelsel toelaat." Uit dezen brief van den generaal Prim blijkt dus dat zijne persoonlijke sympathiën zich neigen tot de consti tutioneele monarchie. In hoeverre deze gevoelens echter door de meerderheid zullen worden gedeeld, moet de toekomst nog loeren. Wij verwachten intusschen als ge volg van dezen brief allerlei geruchten omtrent beweerde pogingen van Prim om zich zelf tot koning van Spanje te verheffen. Het officieel orgaan te Madrid bevestigt dat de regee ring der Vereenigde staten van Noord-Amerika het voorloopig Spaansch bestuur erkend heeft. De gevol machtigde minister der Vereenigde staten te Madrid is op 9 October ten gehoore ontvangen door den president van het voorloopig bestuur Serrano en den minister van buitenlandsche zaken, Lorenzana. Hij was daarbij van den secretaris der Amerikaansche legatie vergezeld en hield eene toespraak, welke aldus aanving: „Mijnheer de president, behoorlijk daartoe gemachtigd zijnde en het voltooid feit erkennende dat het Spaansche volk,—krachtens de uit zijne sou vereiniteit voortvloeien de bevoegdheid, welke het recht aan alle natiën toekent zijn bestuur op ingrijpende wijze heeft veranderd, wensch ik namens het gouvernement en de bevolking der Ver eenigde staten van Amerika uwe excellentie geluk met die gelukkige gebeurtenis en met de kalme, doortastende en beslissende wijze, waarop deze radicale verandering is tot stand gebracht. Een gouvernement dat zich tot op zekere hoogte op het goddelijk recht gegrondvest meende, heeft thans opgehouden te bestaan om onmid- delijk te worden vervangen door een stelsel, hetwelk op een nog veel goddelijker recht steunt, namelijk op het recht der volkssouvereiniteit. Spanje behoorde tot die natiën der wereld, welke zich dadelijk beijverden om de optreding der Vereenigde staten in het gezin der vrije souvereine volken te begroeten en hen te erkennen. De Vereenigde staten haasten zich thans wederkeerig om het Spaansche volk geluk te wenschen met zijne nieuwe edele politieke gedragslijn."Voorts volgden nog eenige zinsneden, waarin werd gezegd dat de vriendschaps bandon tusschen beide rijken thans nog sterker zullen worden. Het antwoord van den maarschalk Serrano leverde weinig belangrijks op. Het bevatte slechts dank betuigingen en de toezegging „dat de nieuwe staat van zaken, door de uitoefeuing der volkssouvereiniteit in het leven te roepen, de goedkeuring en de sympathie der Vereenigde staten zou verdienen." Uit Lissabon wordt gemeld dat aldaar manifesten cir- euleeren ten gunste der Iberische eenheid onder den koning van Portugal. De Portugeesche dagbladen, welke deze combinatie verderfelijk achten voor het welzijn der Portugeesche natie, beschuldigen het tegenwoordig mi nisterie van die combinatie in het geheim te begunstigen. De onlusten te Praag schijnen een gevolg te zijn der ophitsingen \an de Czechische partij, welke door deze middelen de regeering te Weenen schijnt te willen dwin gen om hare eischen omtrent autonomie in te willigen. Er zijn thans echter krachtige maatregelen genomen om de Duitsche bevolking der hoofdstad van Bohemen tegen de gewelddadigheden der Czechische bevolking te be schermen, zonder daarom nog tot eene in staat van beleg- stelling over te gaan, hetgeen diepartij,naarmen beweert, niet ongaarne zien zou om daaruit te kunnen argumen- teeren tegen het ministerie en zijne liberale staatsinstel lingen. De Kölnische Zeitung beijvert zich intusschen om, met het oog op den toestand in Bohemen, Gallicië enTyrol, de toekomst van Oostenrijk duister in te zien, hoewel bewerende: dat zij zoo gaarne in anderen zin had willen sproken. Die gemoedelijke Köln. Zeitung! Ook de Russische dagbladen zien met vreugde de moeielijkhedcn, waarmede de regeering te Weenen te kampen heeft, als gevolg van het thans aangenomen systeem van dualisme. De woelingen der Polen in Galli cië zijn voor Oostenrijk, volgens die organen, niet onver diend. Waarom dan ook het Poolsch element in die provincie niet liever vermoord, gelijk keizer Alexander zoo ijverig tracht te doen! Dezer dagen hadden te Galatz weder van de zijde der liomaansche bevolking vijandige handelingen tegen de aldaar gevestigde Israëlietische bewoners plaats, waarbij de politie en de burgerwacht zich, naar het oordeel van vele onpartijdigen, krachtiger had behooren te doen gel den. Opeen daaromtrent door den Oostenrijkschen consul aan zijne regeering ingediend rapport, heeft het minis terie te Weenen zich zeer ernstig over het voorgevallene bij de regeering te Bucharest beklaagd en betere hand having der bestaande tractaten geëischt. De liomaan sche minister van binnenlandsche zaken, de billijkheid van Oostenrijk's vertoogen erkennende, heeft zich daarop persoonlijk naar Galatz begeven, het hoofd der politie en den kommandant der burgerwacht afgezet, alsmede schadevergoeding aan de Israëlieten beloofd. In de laatste mededeelingen uit Washington werd gemeld dat de heer Dclmar, chef van het bureau van statistiek, die krachtens besluit van het congres op 1 Ja nuari 1869 zijne betrekking moet nedcrleggcn en hierover zeer gebelgd is, een staat heeft publiek gemaakt van de vermoedelijke ontvangsten en uitgaven voor het dienst jaar 18681869. Daaruit bleek dat er een deficit was te voorzien van niet minder dan 154,339,000 dollars. Een heden door ons ontvangen telegram meldt echter dat die staat, ter goeder of ter kwader trouw, onjuist is opge maakt. Van de zijde der regeering is den heer Delmar onder het oog gebracht dat hij 103,000,000 dollars in ontvangst heeft vergeten te brengen en voorts voor de uitgaven over het loopende jaar eene vermoedelijke ver mindering van 67,000,900 dollars moet worden in reke ning gebracht. Deze partij-manoeuvre ten gunste der candidatuur van het heer Seymour schijnt dus weinig resultaten te hebben opgeleverd. De candidatuur van den heer Grant treedt daarentegen dagelijks meer en meer op den voorgrond. Te Phila- delphia heeft dezer dagen eene demonstratie ten gunste van Grant plaats gehad van de zijde der troepen en ma rine. Een twaalfduizendtal personen namen hieraan deel. Prijzen van effecten. Amsterdam 14 October 1868. Nederland. (Jertific. Werkelijke schuld 2} pet. 5örV dito dito dito 3 65} dito dito dito 4 87} Aand. Handelmaatschappij 4} 128ï dito exploitatie Ned. staatssp. 391 België. Certificaten bij Rothschild 2j 57 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 941 Certific. adm. Hamburg 5 691 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 „741 dito 1000 18645 883 dito f 1000 1866 5 88 J Loten 1866 5 218 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4.1 79 Certific. dito4 651 Inscript.Stieglitz&Co.2«a4»L. 4 Obligatiën 1867 4 66} Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 1991 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 78jV dito dito 1868 5 77 Polen. Schatkistobligatiën4 621 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47ys dito 1847/18522} 23A dito rente Amsterdam5 60} dito nationale5 51} dito 1864 5 56} dito fr. 500 1865 5 58} dito 1866 O. W5 471 Bankactiën3 773 Italië. Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. Obligatiën3 thans 2} 32A dito Binnenlandsche3 30} Portugal. dito 18561863 3 361 dito 1867 3 361 Turkije. dito (binnenl.)5 39} Griekenl. dito (blauwe) 5 Ui Amerika. dito Vereenigde Staten (1874) 5 82 dito dito dito (1904) 5 74} dito dito dito (1882) 6 77 A dito dito dito (1885) 6 75 Hr dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 38 S dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 62 Brazilië. dito 1863 4} 671 dito 1865 5 763 Mexico. dito 1850 3 l5-n> Grenada. dito afgestempeld6 16} Venezuela, dito3 Hl Ecuador. dito1 131 Bevallen van een Docuter P. MAR1NISSENIlOb' SCHER. Elburg, 11 October 1868. Bevallen van een Dochter C.C. VAN DEN BROECRE"" VAN DEN BROECKE. 14 0ctober 18G8. Middelburg, 14 October 1868. Heden beviel mij0® Echtgenoot M. L. I. T. HEIJL1GERS, voorspoedig va° een Zoon. b. a. FOKKER. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijoC Kinderen en Behuwdkinderen, mijn dierbare Echtgenoo' de Heer P. DUMON TAK, in den ouderdom van bijn® 66 jaren. Middelburg, M. C. S. BENTEIJN, 10 October 1868. Wede Dumon Tak. Ook ons innig geliefd Kind ANNA MARIA, ou'1 2} jaar, werd ons heden, tot onze diepe droefheid, doof den dood ontnomen. Bunnik, H. C. VAN DER FEEN. 12 October 1868. A. J. VAN DER FEEN—LuTEiJf' Eenige kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondige doch hevig6 ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot en onze ëc~ liefde Vader JOIIANNES PI ETER LOUWERSE, ia den ouderdom van 53 jaren. Veere, Uit aller naam, 13 October 1868. H. LOUWERSE, geb. MuldE»- Heden overleed onze geliefde Moeder en Behu\vl\ moeder COllNELIA COOMAN, Wede. van NICOLAA» JOHANNIS VAN HEIJL, in den ouderdom van 84 jare°* Middelburg, A' C" VAN HEIJL' 14 October lik A. VAN HEIJL. H. GESQUIERRE. Dienende deze tot algemcene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2