tóuiten lanö. Spaansche revolutie. bedrage van f 1400 's jaars; W. Cool, eervol ontslagen hoofdcommies bij genoemd departement, ten bedrage van f 1533 's jaarsJ. G. van Thiel, eervol ontslagen commies bij genoemd departement, ten bedrage van /T386 's jaars en P. van Sluys de Quack, eervol ontslagen commies bij genoemd departement, ten bedrage van ƒ1126 's jaars. Onderwijs. De provinciale commissie van onderwijs in Zuid- Holland heeft van de 16 candidaten die geëxamineerd werden tot het verkrijgen eener akte als hoofdonderwijzer 5 toegelaten en 11 afgewezen. De commissie in Drenthe heeft van de 10 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer 8 toegelaten. De commissie in Utrecht heeft nog 9 candidaten voor den rang van hulponderwijzer geëxamineerd en 5 hunner toegelaten. Twee candidaten voor het Engelsch zijn beide afgewezen en 2 voor de gymnastiek toegelaten. Tot hoofdonderwijzer aan de weezen- en armen school te Goes is benoemd de heer J. D. van den Berge aldaar. Op de voordracht waren mede geplaatst de heeren J. A. Ramberg, te Dordrecht, en W. van Kamer, te 's Gravenpolder. Marine en leger. De luitenants ter zee lc klasse D. A. Coomans de Itui- ter en W. H. F. van Oordt, de luitenant ter zee 2" klasse H. A. Schippers, en dc officier van gezondheid 2C klasse J. Lamie, allen behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 2 dezer in Nederland terug gekeerd, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de op 2 en 5 dezer behandelde en door ons medegedeelde zaak van Anna CatharinaKouyzer, oud 27 jaren, arbeidster te Hontenisse en thans alhier gedetineerd. Het liof heeft als wettig en overtuigend bewezen aan genomen dat de beschuldigde haar kind van tien maanden doormiddel vanluciferskoppenheeft vergiftigd, terwijl het de bevinding en het oordeel der verschillende beëedigde deskundigen als resultaat van eigen oordeelovernemende, als in rechten vaststaande heeft verklaard dat de toege diende luciferskoppen den dood van het kind hebben veroorzaakt. Het heeft de beschuldigde mitsdien schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van vergiftiging door het toedienen van middelen die met meer of minder spoed den dood kunnen veroorzaken, en haar, overeenkomstig de wet, veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Middelburg, met verwijzing in de kosten van het geding, met bevel dat een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Hontenisse, op de plaatsen waar zulks te doen gebruikelijk is, en met last tot teruggaaf der overtuigingsstukken aan dc eigenaars of rechthebbenden. Na herinnerd te hebben aan den termijn van cassatie, indien men mecnen mocht dat daartoe termen bestaan, hield de voorzitter eene korte toespraak tot de ter dood veroordeelde. Hij wees haar op de zwaarte van het op haar eigen kind gepleegd misdrijf, doch sprak tevens het vertrouwen uit, dat de door haar ter terechtzitting steeds betoonde diepe ontroering ongeveinsd was en voortsproot uit het gevoel van hare zware schuld. Hij vermaande haar voort te gaan in verootmoediging en berouw, en te luisteren naar de stem van hem die in de gevangenis tot haar zal komen om haar verder bij tc staan. De voorzitter eindigde met den wenseh dat haar geschokt gemoed tot kalmte gebracht en Gods genade over haar uitgestort moge worden. Gemengde berichten. Te Goes is dezer dagen, evenals op andere plaatsen, met name te Rotterdam, reeds vroeger is geschied, eene Vereeniging van kantoorbedienden opgericht. Deze ver- eeuiging, die zich de behartiging van de belangen der leden onderling en het ondersteunen van bejaarden ten doel stelt, zal trachten zich over de geheele provincie uit te breiden. Met uitzondering van de beste paarden, waarmede Oscar Carré zich naar Engeland begeeft, zullen al de paarden, harnachementen, costumen enz behoorende tot het cirque-Carré den 18 dezer te Groningen worden verkocht. Te Eist, ouder Rhenen, heeft Vrijdag namiddag een 13jarige knaap bij ongeluk zijne tante, iemand van middelbaren leeftijd en huishoudster bij een ingezeten van Eist, doodgeschoten. Het ongelukkigerwijze afgaan van een geweer, dat geladen, en wellicht overgehaald voor de hand stond, was oorzaak van dit ongeval. Men leest in le Temps: „„Een incident van buiten gewoon gewicht heeft bijna het monster-banket te Saint Galais, bij gelegenheid der landbouw tentoonstelling verstoord. Dit incident is evenwel belet, want gelukkig heeft men voor den aanvang van het feest eene ramp zalige vergissing hersteld."" Zoo spreekt hetprefec- toraal blad la Sarthe. Wat was er dan, gerechte hemel, toch gebeurd? De banieren waarmede de zaal gedecoreerd was, waren uit den tijd de republiek en droegen tot opschrift: vrijheid, gelijkheid en broederschap. Ontzet tend! Gelukkig was er een geniaal man tegenwoordig, die alles redde door de banieren omgekeerd tegen de muren te plaatsen. Die man heeft een ridderkruis ver diend." In het begin van December zal een nieuwe spoor weg tusschen Londen en Liverpool geopend worden, welke de reis tien mijlen verkort. De trein zal het traject in den ongeloofelijk korten tijd van vier uren doen en zal water innemen zonder stil te staan. De wagens welke op dezen weg gebruikt zullen worden, zijn volgens het Amerikaansche systeem ingericht met een middel pad, hetwelk naar verversching- en kleedkamers leidt. De spoorwegbrug, welke over de Mersey gelegd is, over spant de rivier met drie groote bogen, elk van 305 voet lang, terwijl de brug zoo hoog boven het water is, dat schepen met volle zeilen er onder door varen. - De naam van Robert Houdin, den beroemden Parij- schen goochelaar, kent iedereen, maar slechts weinigen weten waarschijnlijk hoe hij op zijn buitengoed, bij Blois gelegen, het electro-magnetismus op allervernuftigste wijze in zijn belang en in dat zijner rust en veiligheid heeft toegepast. Wanneer de bezoeker het landgoed nadert, vindt hij aan de deur een geel koperen plaatje, waarop de naam „Robert Houdin" te lezen staat. Daarboven is een klein knopje, op welks aanraking het geluid van een groote klok zich doet hooren, dat overal doordringt. In weinige oogenblikken springt dan de grendel los en het plaatje met den naam er op wordt bedekt door een dergelijk, waarop het woord „Entree" geschreven staat. De bezoeker ge hoorzaamt en de deur sluit zich van zelve weder achter hem. Komen verscheidene personen gelijk binnen, dan luidt eene kleine klok zoolang de deur open is. Voor de stallen en koetshuizen zijn in het portaal opschriften, die dadelijk veranderen, zoodra de deuren, welke er henen geleiden, geopend of gesloten worden, zoodat men dadelijk zien kan of de deur open of gesloten is. De brievenbus, welke zich aan het huis bevindt, kondigt aan of er brieven in geworpen zijn en tevens hoeveel, en, volgens overeen komst met den brievenbesteller, of het brieven, boeken of tijdschriften zijn. Verlangt men den besteller zeiven te spreken,dan wordt in de brievenbus een schel gehoord, zoodra hij er voorstaat en er iets inwerpt. De paarden, die meer dan 40 schreden van het woonhuis verwijderd staan, worden ook met behulp der electriciteit gevoed. Op zekere uren van den dag ontlaadt zich een electrische stroom, die de hooi en haverkisten opent en na geregelde tusschenpoos weder sluit. Het groote uurwerk, 't welk dit verricht, kondigt ook op verschillende plaatsen van het landgoed op verscheidene wijzerplaten het uur van den dag aan; het brengt klokken in beweging wanneer er moet gegeten worden of wanneer het tijd is voor het werkvolk om den arbeid aan te vangen of te staken. Des nachts wordt een galvanische stroom meteen metaaldraad in verband gebracht, die alle deuren en vensters van het landgoed tegelijk sluit, en wanneer éen daarvan met geweld mocht geopend worden, begint de groote klok hard te luiden. Ook de oranjerie is door eene telegrafische verbinding met Iloudin's werkkamer verbonden, en wel zoodanig dat hij precies de temperatuur weet, welke daarin heerscht, en dadelijk den tuinman ontbieden kan, wanneer hij hem op eene nalatigheid betrapt. Thermometers tand. lOOct.'sav. 11 u. 53 gr. 11 's morg.7u.52gr.'smid'd.lu.62gr 'sav. llu 52gr. 12 's morg.7 u. 48 's midd. 1 u. 61 gr. Algemeen overzicht. Omtrent den vorm van bestuur, waartoe de meerderheid der Spaansche natie ten slotte besluiten zal, verkeert men nog in het onzekere. Het denkbeeld eener zooge naamde federatieve republiek begint echter voor het oogenblik meer en meer op den voorgrond te treden. Intusschen worden door verschillende junta's eenige elementaire liberale beginselen afgekondigd, als daar zijn, behalve do reeds vroeger medegedeelde: onschend baarheid van dc woningen der burgers, onschendbaarheid van het brievengeheim en dergelijke, behoorende tot het liberaal ABC. Het is nu maar de vraag of deze beginselen tot waarheden zullen worden verheven, dan wel slechts holle klanken zullen blijven, gelijk zelfs in sommige zoogenaamde vrije landen het geval is, waar die in theorie sterk op den voorgrond geplaatste begin selen in de practijk nu en dan als niet bestaande worden beschouwd. Keizer Napoleon en keizerin Eugénie keeren eerst op 17 Octobcr naar Parijs terug. Intusschen zijn er als naar gewoonte ieder jaar bij het begin van het wintersaisoen geruchten in omloop omtrent de resultaten van 's keizers overpeinzingen op het gebied derbinnenlandscho politiek. Wilde men sommige geruchten gelooven dan zou de Spaansche revolutie voor Napoleon III eene waarschuwing zijn geweest om weder eenige coneessiën te doen aan de liberale partij. Volgens andore geruchten daarentegen zou de revolutie te Madrid juist eene tegenovergestelde uitwerking hebben gehad en zou de niet meer geheel en al onwaarschijnlijke samenstelling vaneen republikeinsch bestuur aan gene zijde der Pyreneën den keizer hebben doen besluiten om meer dan ooit de vrije uitingen dei- natie te beteugelen. Geen van beide geruchten rust echter tot dusverre op eenigen feitelijken grondslag. De Norddeutsche Zeitung, een te Berlijn verschijnend officieus regeerings-orgaan, beantwoordt het onzen lezers bekend artikel van la Patrie omtrent de troonrede des konings van Denemarken, met het bekende argument van Duitschland: dat de Fransche regeering met het tractaat van Praag niets te maken heeft. „La Patrie zegt het Berlijnsch bladkent aan Frankrijk ten op zichte van dit tractaat eene positie toe, welke, voor zoo ver wij weten, slechts aan Oostenrijk toekomt als mede- onderteekenaar daarvan. Het belang van Frankrijk bij de handhaving van dit tractaat, komt dus slechts in d tweede plaats in aanmerking en staat gelijk met be belang der overige mogendheden. In dezen stand va® zaken is de zinspeling van het officieus orgaan op gewapende positie van Frankrijk te minder gepast." Ook het officieus regeeringsorgaan la France bevat een betoog dat de Sleeswijksche quaestie moet worden opg?' lost en dat Frankrijk dit zeer wenscht. Dit betoog19 echter minder scherp van vorm dan dat van la Patrie was- De Oostenrijksche regeering aarzelt thans niet meet om tegenover de oppositie der geestelijkheid tegen dc nieuwe confessioneele wetten met kracht het gezag die' wetten te handhaven. Daar de aartsbisschop van OlmuM de geestelijke rechtbank, onder het vorig regime allee" bevoegd om van alle huwelijks-procedures kennis te nemen, niet wilde ontbinden, heeft de justitie het ge bouw, waarin deze rechtbank bleef zitting houden gesle ten en verzegeld. Op 17 October zullen de zittingen van den Oosten- rijkschen rijksraad weder heropend worden. Een belang rijk wetsontwerp zal dan ter tafel worden gebracht, namelijk dat waarbij de landsverdediging wordt geregeld- Men verwacht daarover een levendig debat, daar het be ginsel van algemeene dienstplichtigheid een niet geri"? aantal tegenstanders in die vergadering telt. De ongeregeldheden te Praag hebben zich volge"9 een heden door ons ontvangen telegram gisteren me' vernieuwde hevigheid herhaald. In de voorstad Smicho" moest de menigte door de gewapende macht uiteeng"' dreven worden, waarbij een aantal personen gewon" werden. Heden morgen is eene proclamatie van de® keizerlijken stadhouder aangeplakt, welke de bevolkin? vermaant om zich rustig te houden, terwijl alle ong"' regeldheden met geweld van wapenen zullen worde" onderdrukt. Het voorloopig bestuur der opstandelingen op he' eiland Kandia heeft zich onlangs tot den aldaar residee- renden Engelschen consul gewend om het protectoraat over het eiland aan Engeland aan te bieden. Krachtens daaromtrent ontvangen instructiën uit Londen hee" echter de consul dit aanbod op de stelligste wijze ge" weigerd, onder verklaring dat de Engelsche regeeriio noch de rechten van den opstand, noch de macht va" het voorloopig bestuur erkent. Men schrijft uit Madrid 7 October 'snachts halfee" uur „De generaal Prim heeft heden zijn intocht geda"" en als ik zeg dat nog nooit aan iemand zulk eene ovati" is ten deel gevallen, dan mag men mij gelooven want d" hemel weet hoeveel ovatiën ik te Parijs en elders reed8 heb bijgewoond. „De aankomst van den generaal was tegen half ee" uur aangekondigd; reeds te elf uren hadden zich echte' reeds alle troepen van het garnizoen en de burgerwacht deputatiën van studenten, werklieden enz. naar be' station van den spoorweg der Middellandsche zee bege ven. Alle te Madrid gevestigde Italianen waren even eens met een muziekkorps Prim tegemoet gegaan- De hier gevestigde Franschen hadden zich ook naar h«' station begeven onder het zingen der Marseillaise, be geleid door muziek. „Om naar het station te gaan nam de menigte ven- schillende wegen, zoodat dit alles in zeker opzie'1' ordelijk plaats had. Bij het terugkomen van het statie" wilden echter die drie honderd duizend mannen, vrouwe" en kinderen allen denzelfden weg nemen als de genera"' Prim volgde. Dit had eene allerontzettende scène te" gevolge. „Onder mijne vensters, Calle de Alcala bij het begi" der Puerta del Sol was de menigte zoo opeengedrong"" dat zij vooruit noch achteruit kon. Het was een oog""' blik van allerverschrikkelijke verwarring. Vrouwe" vielen bewusteloos neder. Moeders, die onvoorzicbt'r genoeg waren geweest om kleine kinderen mede nemen, gevoelden zich bezwijken en staken in doods angst hunne zuigelingen boven de hoofden uit om b"" te redden, waarna de een ze overreikte aan den and"r om ze alzoo in winkels of onder portee cochères zoo mog"' lijk in veiligheid te brengen. „Somtijds kwam echter zulk een kind niet zoover "J1 viel een van degenen, die het aldus verder overreik'6; Eenmaal van de been geraakt was geen redding mogelijk dadelijk sloot de menigte zich wed r boven het slacht offer, hetwelk vertrapt werd. Doodskreten hoorde m"" overal opgaan, te afschuwelijker daar vreugdegejuich dj" kreten overstemden. Het was als een golvende zee, d'e de kreten der schipbreukelingen met hare donderend" stem doet verstommen. „Deze vreeselijke scènes duurde ongeveer twee ure" lang, terwijl de generaal Prim inmiddels tallooze keere" gevaar liep om door de menigte met zijn paard te worde" opgeheven. Drie en een halfuur had hij noodig om h" ministerie vau binnenlandsche zaken te bereiken, gedu rende welke men alle moeite der wereld had om hom beschermen tegen de uitingen van geestdrift der bev°' king, welke als waanzinnig van vreugde was. „Van het balkon van het ministerie van binnénla" sche zaken, alwaar hij voor het oog der menigte d"! maarschalk Serrano op de in Zuidelijk Europa gebruik" lijkc wijze omarmde, hield hij eene toespraak tot menigte, eindigende met: weg mot. de Bourbons! U minuten ongeveer duurden de toejuichingen, waarop

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2