MlDDELBURGSCHE COURANT 162. 1868. Zaterdag 10 Oetober. öimmtlaniX Editie van Vrijdag avond 8 uren. Gedeeltelijke aflossing der PROVINCIALE GELBSLEENINGEN van ƒ150,000 en van 40,000. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, brengen bij ^eze ter kennis van belanghebbenden, dat achtervolgens bekendmaking van den 18 September 1868, op den 29 dier maand de openbare uitloting heeft plaats gehad van twee en dertig aandeelen, elk van duizend gulden, Van de provinciale geldleening van f 150,000 en van ^ee aandeelen elk mede van duizend gulden in de pro- v'Hciale geldleening van f 40,000 dat bij die gelegenheid zijn uitgeloot: van de geldleening f 150,000, de aandeelen genummerd 17, 18, 20, 22, 23, 25, 37, 40, 43, 54, 55, 58, 59, 61, 66, '6> 78, 80, 83, 88, 89, 92, 97, 1.02, 104, 120, 121, 123, 124, l29 en 130; en van de geldleening van f 40,000, de aandeelen ge- nUmmerd 20 en 36 en dat alle de bovengenoemde door het lot aangewezen Aandeelen, ten kantore van den Betaalmeester te Middel- Urg, op den 1 Januarij 1869 zullen worden afgelost, 'egen overgifte van de betrokken obligatiën of bewijzen Vao aandeel, met de daarbij belioorende niet verschenen te-coupons. Middelburg, den 2 Oetober 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. Middelburg 9 Oetober. Van de 395 kiezers voor een lid van den gemeente rad van Goes hebben slechts 210 aan de stemming deel genomen, ter vervulling der vacature, ontstaan door het "^danken van mr. P. H. Saaymans Vader. Van de gisteren geopende biljetten waren 2 van on tarde, als zijnde oningevuld, zoodat de volstrekte meer arbeid bedroeg 105. De uitslag der stemming was dat zijn uitgebracht op Dr. c_ van Renterghem 84, jh1'. J. L. H. Pompe van rjeerdervoort 63, B. van Asperen Vervenne 34, 1.1. B. 'ocking 12, T. van Heel 4, iw. J. G. de Witt Hamer 3, j 'i Massee 2 stemmen, J. G. Dobbelaere, J. Kooman Az., D. Magielse, mr. P. J. A. van Dam, dr. G. T. Gallenfels 6tl J- Jellema ieder éene stem. Den 21 dezer moet alzoo eene herstemming plaats ebben tusschen de twee eerstgenoemde beeren. Dit een staat der bevolking van Nederland op 31 Decem- er l867blijkt, datdie alstoen bedroeg 3,592,416 inwoners, ,e Weten: 1,782,212 van het mannelijk en 1,810,204 van et vrouwelijk geslacht. De bevolking beliep gezamenlijk >875 meer dan een jaar te voren, zijnde 14,487 meer atl het jaarlijksch gemiddelde over den aanwas der 6v°lking van 1830—67. Op 1 Januari 1830 telde het °Qinkrijk 2,526,306 zielen, in 1850 3,056,591 en in 1860 >808,969. Benoemingen en besluiten. -Ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den eberiandschen leeuw de heer D. Zeper, burgemeester t!r gemeente Leeuwarden. telegraphie. Op verzoek eervol ontslag uit 's rijks 'east verleend aan den telegrafist 2« klasse J. G. J. Bo- Rtius. degeu. Eervol ontslag uit Zr. M«. militairen dienst Heend, met toekenning van pensioen, aan den met u. Dier te lande teruggekeerden kapitein der infan- r'e van het leger in Nederlandsch-Indië C. H. J. Gay- wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van n berkdijken dienst tengevolge van lichaamsgebreken. ministerieele departementen. Benoemd tot adjunct- commies bij het departement van financiën de heer O. G. Lotsy, thans eerste klerk. posterijen. Benoemd bij de posterijen tot commies 1« klasse de commies 2C klasse A.W. M. van der Upwieh tot commies 2C klasse de commies 3C klasse W. H. Becker, en tot commies 3" klasse de surnumerair A. J. C. Bast. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. Hopmans van Wurmond, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oosterhout. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft eer gisteren en gisteren geëxamineerd en tot de evan geliebediening bij de hervormde kerk toegelaten de beeren A. Modderman Tz., van LeidenJ. F. van Bins- bergen Az., van Rotterdam; en M. J. Schröder, van Krommenie. Het kiescollege der Nedercluitscke hervormde gemeente te 's Gravenhage heeft gisteren uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten het volgende drietal opgemaaktde heeren J. P. Nonhebei, te Middelburg C. J. Brijce, te Alphen, en A. Kuijper, te Utrecht. Hier uit zal a. Donderdag het beroep worden gedaan. De heer G. Barger, emeritus-predikant, heeft de benoeming tot directeur van de Utrcchtsche zending- vereeniging aangenomen. Onderwijs. De gemeenteraad te Zutfen heeft tot leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer J. A. Snij ders C.Jz., civiel-ingenieur te Delft. Jl. Woensdag zijn door de provinciale commissie van onderwijs te Utrecht geëxamineerd 14 candidaten voor den hoofdonderwijzers-rang, waarvan 6 toegelaten en 8 afgewezen zijn. Tevens werden geëxamineerd 2 candidaten voor eene akte in de Fransche taal, die beiden werden afgewezen. Marine en leger. De luitenant ter zee L klasse C. F. T. van Woelderen en de luitenant ter zee 2<> klasse O. J. Marinkelle, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 29 September jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Rechtzaken. Op Vrijdag den 16 dezer zal voor het provinciaal ge rechtshof in Zeeland terecht staanAugustinus Geilleit, oud 40 jaren, geboren te Westdorpe, wonende te Bosch- kapelle, zadelmaker, thans gedetineerd alhier, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd met voorbedachten rade (moord), welke doodslag heeft gestrekt, om diefstal, gepleegd door middel van binnenbraak in een bewoond huis, gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen. Deze procedure betreft den reeds vroeger door ons medegedeelden moord, in den ochtend van 24 Mei jl. in de woning van P. F. Asselman te Stoppeldijke op Anna Catharina de Gijsel gepleegd, en den daarop gevolgden diefstal van ongeveer f 1.90 aan centen uit een gesloten en met geweld opengebroken kist. In deze zaak zijn 20 getuigen, waaronder 2 tevens als deskundigen, door den procureur-generaal opgeroepen. Mr. A. J. van Eekelen is ambtshalve als raadsman aan den beschuldigde toegevoegd. Gemengde berichten. Op de hofstede van den landbouwer F. de Jonge, ge legen bij Neuzen, geraakte jl. Vrijdag een span paarden met een wagen aan het hollen, tengevolge waarvan een zich op den wagen bevindend 20jarig jongeling, genaamd M. K. Vel, van en onder den wagen viel en zoodanig verwond werd, dat hij op de plaats dood bleef. Te Kroonstad zijn 150 huizen door brand vernield Het hof te Parijs heeft het vonnis, uitgesproken ten laste van het dagblad le Liberal de Seine-et-Oise, ter zake van verslag te hebben gegeven der door Henri Rochefort tegen de beruchte Stamir en Marchal ingestelde civiele procedure tot schadevergoeding, bevestigd, op grond hoofdzakelijk dat de wetsbepaling, waarbij ver boden wordt om verslag te geven in dagbladen van procedures, wegens beleediging en laster algemeen is dat het er dus niets toe doet of hier van eene civiele procedure sprake was. In het begin der vorige maand heeft in zee aan de Noordwestkust van Helgoland eene ontploffing van eene lading naplita plaats gehad aan boord van het Engelsche schip Tom Volkes. Het vaartuig was naar St. Petersburg bestemd en had niet minder dan 770 vaatjes van het zoo licht ontvlambare vocht aan boord. Op ongeveer 48 mijlen afstand ten NW. van Helgoland geschiedde de ontploffing, waardoor aanvankelijk een deel der equipage het bewust zijn verloor. Men zag tegelijk, dat aan eene blussching der in het ruim aanwezige lading niet gedacht kon worden. Men kapte dus den mast, maakte in allerijl een soort van vlot klaar en wierp dit buiten boord, waarop velen zich redden; anderen hielden zich een tijdlang op drijvende stukken hout boven water. De vlammen knet terden wel 300 voet hoog in de lucht, en de geheele in vuur zijnde lading begon zich als drijvende olie op de golven uit te breiden. Menig zwemmer werd door dat drijvende vuur ingehaald en alzoo aan een dubbel akeli- gen dood overgeleverd. Den gansehen avond en nacht zagen de drie overgebleven mannen naar hulp uit, tot eindelijk een schip in het gezicht kwam en eene boot tot redding uitzette, zijnde een Noord-Duitsehe schoener van Hamburg. Den 11 September, vijf dagen na het ongeluk, werdén deze ongelukkigen te Drammen aan land gebracht en door den Engelschen consul verzorgd. Hunne oog leden, wenkbrauwen en haar waren verbrand, en aan han den en gelaat hadden zij insgelijks zware brandwonden. Op denzelfden spoorweg, waar onlangs de groote botsing en petroleum-brand nabij Abergele heeft plaats gehad, is thans weder een ongeluk gebeurd. Eenige pas- sagiers-waggons zijn op een recht eind weg plotseling buiten de rails geraaktde ketens en haken, die hen aan de voorste waggons verbonden, zijn gebroken en de rijtuigen zijn van denspoorwegdijk naar beneden gestort. Twee personen, die onmiddellijk na den schok den wag- gon poogden te verlaten, zijn verpletterd. Een aantal anderen zijn zwaar verwond. De weg was juist in repa ratie, en men schrijft het ongeluk toe aan den versleten toestand der rails en de sponsachtige geaardheid van het half vermolmde hout der liggers. Een geneeskundig tijdschrift van Parijs bericht dat in het Russische rijk de toepassing der homoeopati- sche behandeling van zieken bij een keizerlijk besluit is verboden, onder bedreiging van twee jaren deportatie naar Siberië en eene geldboete van 500 roebels, en wel omdat vele menschen in Rusland het slachtoffer van die behandeling geworden zijn. Thermometerstand. 7 Oct. 'sav. 11 u. 51 gr. 8 'smorg.7u.49gr.'smidd.lu.57gr.'sav.llu.48gr. 9 's morg.7 u. 52 's inidd. 1 u. 60 gr. Staten-generaal. tweede kameb. Zitting van Woensdag, 7 Oetober. Ingekomen wets ontwerpen en stukkenbenoeming rapporteurs eind verslag verzoek overlegging stukken. In deze zitting zijn ingekomen de in de vorige zitting onafgedaan gebleven wetsontwerpen 1». houdende ver andering in den eersten titel van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande 2». tot verkorting van som mige termijnen bij het wetboek van burgerlijke rechts vordering gesteld3°. goedkeuring der overeenkomst tusschen Nederland en Italië gesloten omtrent de naam- looze en andere vennootschappen4». afschaffing der bepalingen van het wetboek van burgerlijke rechtsvorde ring omtrent judicieele hoeten en schadeloosstellingen. Door den minister van koloniën is ingezonden een kort overzicht van den algemeenen toestand der Indische bezittingen volgens de laatste berichten en een omstan-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1