MIDDELBURGSCHE A COURANT f- 159. Zondag 4 October. 1868, Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 3 October. Heden is het adres van antwoord op de troonrede door eene commissie uit de tweede kamer den koning aan- ëeboden. Z. M. heeft hij die gelegenheid tot de leden der com missie gezegd Mijne heeren! Het is mij aangenaam van de tweede kamer der staten-generaal wederom te ontvangen de betuiging van hare verknochtheid aan mijn huisen zeer Saarne vereenig ik mij met den wensch, in dat adres uit- Sedrukt, dat de te verrichten werkzaamheden, onder koogeren zegen, tot krachtige bevordering van de belan den des vaderlands mogen strekken. Ik verzoek u, mijne heeren, aan de tweede kamer mijn dank voor haar adres van antwoord te willen overbrengen." De tweede kamer heett heden de nominatie opgemaakt v°or de benoeming van een lid der algemeene reken kamer. Daarop zijn geplaatst: als eerste candidaat Jbr. E. W. J. Six tot Oterleek, referendaris bij het depar tement van binnenlandsche zaken als tweede candidaat de heer A. van Eek, bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Gorinchem; als derde candidaat jlu. m'. bh L. van Beyma thoe Kingma, burgemeester der ge meente Lemsterland. Op de begrooting voor den aanleg van staatsspoor wegen voor 1869 is voor verschillende werken behoorende *°t den spoorweg RoosendaalVlissingen uitgetrokken e<me som van f 3,668,000. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het plan estaat om reeds in het begin van 1869 te doen aanvan gen met het maken van tweede sluizen aan de monden v»« het kanaal door Zuid-Beveland. Dit werk, waarvan kosten op f 800,000 geraamd worden, zal in twee jaren moeten voltooid zijn. In dit jaar zal nog worden aanbesteed het maken van 6 baan van Middelburg naar het Sloe en waarschijnlijk °°k het leggen van den spoorweg van Middelburg naar ''e Arnemuidsche haven, het graven van het kanaal door 'h- oude Arne en het graven van het kanaal van Klevers- herke naar Veere. Hij beschikking van den minister van binnenlandsche ïaken is, met ingang van 1 dezer, J. Schraver, eervol 'mtslagcn sluismeester bij het kanaal door Zuid-Beveland Weder tot opzichter van den waterstaat der dorde klasse "euoemd. De najaars-zittingen der commissie voor de genees kundige, staats-examens in 1868, die op den 21 Septem- er te Rotterdam een aanvang hebben genomen, zijn ëeslotcn op den 29 dier maand. Veertien candidaten 'ebben aan die examens deelgenomen. De namen van ®n, die met goed gevolg het examen hebben afgelegd, '"Ündn J. Barendrecht, dn W. F. Buchner, M. J. Bouvin, S. de Bruijn, A. E. de Perrot, L. N. Smits, J. J. B. Ver- "Ujne en L. II. N. Vriesman. (A. Rolt. cour.) Ui de Staatscourant van gisteren is opgenomen het toninklijk besluit bepalende dc plaatsing in het Staats ie :lfl van het tusschen Nederland en den Zwitserschen 0ll,l op 15 April 1868 gesloten postverdrag. Den 29 September jl. heeft te Brussel de uitwisseling ;mts gehad der akten van bekrachtiging van deadditio- ole overeenkomst, tot aanvulling en wijziging van het 1 'Ovoringsverdrag met België, gesloten op den 8™ te wen. Benoemingen en besluiten. ^..^nisterieele nspartementen. Benoemd tot commies het departement van binnenlandsche zaken jhr. mr. Uainan Trip. Benoemd tot commissaris van politie te Zwolle U' Bethe, thans als zoodanig te Zalt-Bommel; en te Harderwijk M. F. Holthausen, thans inspecteur van politie te Amsterdam. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan jhr. mr. G. A. Melort, als raadsheer in den hoogen raad der Nederlandenmet dankbetuiging voor de diensten door hem in rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, met toekenning vau pensioen, aan den Oost- Indisclien ambtenaar A. van Kerkwijk, laatstelijk inge nieur bij den telegrafischen dienst in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. hoogeu onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht d<'. P. J. van Kerckhoff, thans hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de hoogeschool te Groningen. Eervol ontheven db E. Mulder van de leiding der practische oefeningen in het scheikundig laboratorium der hoogeschool te Utrecht. Benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht di-. E. Mulder, thans onder den titel van buitengewoon hoogleeraar met de leiding der practische oefeningen, hierboven vermeld, belast. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer de heer J. G. Klunder, hoofdonderwijzer aldaar. lager onderwijs. Benoemd tot directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen J. A. van Dijk, hoofdonderwijzer te Leiden. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te W cesp c. a. jhr. G. F. baron van Asbeck, thans ontvanger derzelfde middelen te Noordwijk c. a. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1300 's jaars, de majoor E. H. Bergsma, kommandant der genie in de 6e stelling. Benoemd bij het korps ingenieurs mineurs en sapeurs: tot luitenant-kolonel de majoor E. A.Dei Carapo, genaamd Camp, kommandant in de 10» stelling der genie; tot majoor, de kapiteins van de 1» klasse G. Kuyper Hz. en A. Tutein Nolthenius, van het korps, eerstgemeldc toe gevoegd aan den inspecteur-generaal van fortificatiën; tot kapitein van de 3» klasse (naar ouderdom van rang) de 1» luitenant K. Eland, van het korps, werkzaam bij de koninklijke militaire academie; tot 1™ luitenant (naar ouderdom van rang) dc 2e luitenant G. Witteveen, mede van het korps. Benoemd bij het 1» regiment huzaren tot l»n luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. II. D. graaf van Limburg Stirum van het korps. Marine en leger. De officier van gezondheid 2» klasse W. Pannevis, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 22 September jl. in Nederland terugge keerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Z». Ms. ramschip de Schorpioen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. K. van Gennep, is in den avond van den 1 dezer van Toulon naar Nederland vertrokken. Zr. M«. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. M. W. Bowier, is in den namiddag van den 2 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner be stemming naar Oost-Indië. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. Benthem Red- dingius wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, ter vervanging van den luitenant ter zee 2e klasse A. F. J. Frackers, aan wien een andere bestemming zal worden aangewezen. Koloniën Berichten per West-Indische mail van 4 September uit Suriname ontvangen, melden dat de Engclsche mail, die den 20 Augustus Southampont heeft verlaten, noch te St. '1 homas, noch te Demerary is aangekomen. Men vermoedt, dat er een ongeluk heeft plaats gehad. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland, heeft jl. Maan dag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Johannes le Roij, oud 30 jaren, wonende te Sluis, koopman, beklaagd van in den namiddag van 11 Mei jl., ten huize van den herbergier E. Verstraete, te Sluis, P. van Overbeeke, kashouder van gouden en zilveren werken aldaar, moedwillig geslagen, geschopt, op den grond geworpen en hem in zijn linker oor gebeten te hebben, waardoor deze verwoud is, is bij vonnis der arrondissements-rechtbank alhier dd. 24 Juli jl. schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van éene maand en in eene geldboete van 8 bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen, als mede in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof bovenge meld vonnis vernietigd, op grond, dat bij art. 188 j°. art1». 227 van het wetboek van strafvordering is bepaald, dat de behuwdbroeders van den beklaagde niet als getuigen mogen worden gehoord; dat uit de verdere bepaling van gezegd artikeldat het hooren van voor schreven personen geene nietigheid teweegbrengt, in dien zij getuigenis hebben afgelegd, met gezamenlijke toestemming van den procureur-generaal (officier van justitie) en van den beschuldigde (of beklaagde), volgt, dat als die toestemming niet verkregen is, het hooren van deze personen nietigheid ten gevolge heeft; dat de voor den eersten rechter gehoorde getuige Pieter van Overbeeke, blijkens het gehouden getuigenverhoor, is de man van de zuster van den beklaagde, dat het proces verbaal van de terechtzitting van de arrondissements rechtbank, niet vermeldt dat er eenige toestemming van het openbaar ministerie of van den beklaagde is gevraagd of verkregen tot het hooren van genoemden van Over beeke; en den geintimeerde en medeappellant schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel van te werken is ontstaan en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand en in eene geldboete van f 8, bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen, alsmede in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Adriana Viergever, wede. Vau A. van den Velden, oud 42 jaren, kroeghoudster, wonende te Brouwershaven, beklaagd ter zake: dat zij zich feitelijk tegen de zeden heeft vergrepen, door op verschillende tijdstippen dezes jaars en in het vorige jaar, ten haren huize te Brouwers haven, de onzedelijkheid van jonge meisjes beneden de 21 jaren te bevorderen is bij vonnis der arrondissements rechtbank tc Zierikzee, dd. 29 Mei jl., schuldig verklaard aan: het zich feitelijk vergrijpen tegen de zeden, met haar_ werk te maken om de ongebondenheid en onzede lijkheid van jonge meisjes beneden den ouderdom van 21 jaren te bevorderen en behulpzaam te zijn, en ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene geldboete van f 25, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevangenissrraf van éen dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure, met ontzegging gedurende den tijd van twee jaren van alle voogdij of curateele en alle declhebbing in de raadplegingen van nabestaanden. Op het door de veroordeelde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis vernietigd, doch alleen in zoover daarbij aan de beklaagde is ontzegd alle deelhebbing in de raadplegingen van na bestaanden gedurende den tijd van twee jaren, en overi gens dat vonnis bevestigd, met veroordeeling van de geïntimeerde en medeappellante in de kosten der proce dure, ook op het hooger beroep gevallen. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag ac volgende vonnissen uitgesproken. Pieter Jacobus Johannesse, oud 65 jaren, vroeger bakkersknecht, thans zonder beroep, alhier wonende maakte zich den 11 September jl. bij den dijkwerker 11. van Rooijen, te Westkappelle, schuldig aan bedelarij, na reeds cenigen tijd mede door bedelarij in zijn onder houd te hebben voorzien. Volgens de toelichting van het door den officier van justitie genomen requisitoir, is deze beklaagde een onge- l lukkige, die, vroeger als gezeten burger eenig fortuin gehad hebbende, dit bij zijne dochter en schoonzoon j heeft ingebracht. Laatstgenoemde schijnt wat tc veel S van zijn schoonvader gevergd te hebben, tengevolge 1 waarvan herhaalde onaangenaamheden ontstonden en de

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1