MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 152. 1868 Dinsdag 22 September. töiimenlanfr. Editie van Maandag avond 8 uren. «Wat in uwe vorige zitting onafgedaan bleef ter ver- ®tering van het rechtswezen, zal, voor zooveel noodig ^wijzigc^ andermaal aan uwe beraadslaging onderwor pen worden. Gedeeltelijke aflossing der Seldleeningen van ƒ150,000 en 10,000 ten laste der Provincie Zeeland. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat ®P Dingsdag den 29 September 1868, des namiddags ten wee ure, in hunne vergaderzaal, in het openbaar zullen borden uitgeloot Twee en dertig aandeeleu, elk van duizend gulden in geldleening van f 150,000, voor de verbetering der "JJddelen van gemeenschap, en van twee aandeelen mede ®'>c van duizend gulden in de geldleening van f 40,000 ^°°r de stoombootdienst op de Wester-Schelde; en dat uitgeloten aandeelen met primo Januari 1869 aflos baar zullen gesteld worden. Middelburg, den 18 September 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. middelburg 31 September. De gewone vergadering der staten-generaai is heden °°r den koning met de volgende troonrede geopend. «Het verheugt mij uwe zitting te mogen openen met ®ankhare erkenning van het vele goede, dat het vader- an<l te beurt viel. «Onze betrekkingen met de andere mogendheden laten m®ts te wensclien over. «De middelen van internationaal verkeer worden aan houdend uitgebreid en verbeterd. «De belangen van handel, scheepvaart en nijverheid gorden door mijne gezautschappen en consulaten voort durend met zorg behartigd. De zee- en landmacht, zoowel '®r te lande als in de overzeesche bezittingen, kwijten ''"'li voortdurend loffelijk van hare taak. «Ook zullen u voorstellen worden gedaan ten einde in Spichtige leemten van do bestaande rechterlijke orga- h'satie te voorzien. Om dat doel te bereiken mag gedeel- ®'ijke invoering van de wet houdende de nieuwe rech- "ijke inrichting wenschelijk geacht worden. "De wet houdende afschaffing van de tienden zal Wederom worden ingediend. «Bij hot toenemen van de bevolking des rijks vordert h'tikel 67 der grondwet vermeerdering van het getal ("'n van de tweede kamer der staten generaal. «Van mijne bijzondere zorg voor het onderwijs zal u 'Jken uit de voordracht eener wet tot regeling van het °°ger onderwijs. "Met den aanleg van de werken voor de staatsspoor wegen zijn groote vorderingen gemaakt. «De verbinding langs de spoorwegen met de Noorde- Jko gewesten is tot stand gekomen. De aanleg van een ;i;intal groote werken van openbaar nut wordt regelmatig 0°rtgezet. «Landlouw mag zich over het algemeen in een ruimen %Pst verheugen. «Dankbaar erken ik dat de ziekte onder het rundvee ,s geweken. Toen men onlangs eenige zorg koesterde zij zich op nieuw zou vertoonen, zijn terstond de ®ngste maatregelen genomen. «De uitkomst der visscherijen was niet zeer bevredi- 1UD nieuwe ondernemingen beloven meer uitbreiding n de zeevisscherijen in het bijzonder. «Nieuwe wettelijke verordeningen op het krankzinni- a^ezen zullen u worden voorgelegd. «Onze nijverheid blijft vooruitgaan. Wi"uC ontwerPen yan wet °P den ijk der maten en ge- lt(!tcn> op de begraafplaatsen en op de banken van Ung zullen u op nieuw worden aangeboden. „Het uitzicht bestaat dat in bet volgend dienstjaar alle staatsuitgaven, ook die voor de spoorwegen, zonder buitengewone hulpmiddelen bestreden zullen kunnen worden. „Bij de raming der uitgaven is nauwkeurig gelet op de wenschelijkheid om in alle cischen van den dienst te voorzien, met inachtneming van die matiging, welke door de omstandigheden geboden wordt. „Onder de wetsontwerpen, met het financieel beheer in verband staande, die u voorgelegd zullen worden, behoort het voorstel tot afschaffing van het zegel op drukwerken en zijne vervanging door andere middelen. „De toestand van ons uitgebreid overzeesch gebied is niet met Óen woord aan te duiden. Door gewijzigde inrichting van het door de grondwet voorgeschreven verslag, dat u binnen weinige dagen zal worden toege zonden, zullen de bijzonderheden aangaande elk gebied, ook die volgens de laatst ontvangen tijdingen, beter ter uwer kennis komen. „Voor de regeling van vele groote belangen onzer voornaamste bezittingen is uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der begrooting voor Nederlandsch Indië voor 1869. „Heeft zoodanige vaststelling plaats, dan kunnen in de aanstaande lente wetsontwerpen gereed zijn, betreffende de suikercultuur en de uitgifte van gronden in Indië. „Voor do vervulling der omvangrijke taak die u wacht, maak ik met vertrouwen staat op uwe vaderlandsliefde en op eendrachtig samenwerken. „Moge uwe werkzaamheden, onder hooger zegen, tot krachtige bevordering van 's lands belangen strekken 1 „Ik verklaar de gewone zitting van de staten-generaai geopend." In de vorige week is in eene vergadering van inge landen van den nieuw bedijkten Elisabethpolder, onder Biervliet, besloten tot versterking van den buitendijk, die herhaaldelijk door afsehuivingen geteisterd wordt, een nieuwen inlaagdijk te doen leggen waartoe ruim 4 bunders grond zijn aangekocht. De kosten van een en ander zijn op omstreeks f 25000 berekend. Jl. Donderdag werd te Dordrecht de 68» algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van traaie kunsten en wetenschappen gehouden, onder leiding van den heer M. A. Perk als algemeene voorzitter. Laatst genoemde hield tot opening der vergadering eene rede voering, welke tot onderwerp had: „ons hedendaagsch nationaal tooneel." Aan het einde zijner rede bracht hij hulde aan de nagedachtenis van m1'. Jacob van Lennep, wien de Maatschappij in hare vergadering van het vorige jaar de gouden medaille had toegekend, wegens de door hem bezorgde prachtuitgave van Yondel's werken. De spreker verzocht den voorzitter der Amsterdamsche afdeeling, de heer A. Beeloo, die medaille in ontvang te nemen en ter hand te stellen aan de betrekkingen van den ontslapen dichter, historicus, litterator en roman schrijver. De heer Beeloo aanvaardde het hem opgedragen mandaat met eene warme toespraak. Vervolgens reikte de algemeene voorzitter de gouden medaille uit aan den heer G. Mees Az., van Rotterdam, wien deze eveneens ten vorigen jare was toegekend voor de uitgave van zijn historische atlas van Noord- Nederland sinds de 16c eeuw tot op onzen tijd. De heer Mees betuigde voor de ontvangen onderscheiding met eenige woorden zijn dank. De algemeene secretaris in1'. J. W. van der Noordaa, bracht het verslag over het afgeloopen jaar uit. Daaruit bleek de toenemende bloei der Maatschappij, wier leden tal met ruim 100 is toegenomen en thans het cijfer van 853 bereikt heeft. Als prijsstof uit het gebied der geschiedenis werd uit een door het algemeen bestuur voorgedragen drietal met meerderheid van stemmen gekozen: „Aanwijzing der sporen, die het verblijf der Spanjaarden hier te lande heeft achtergelaten op het gebied van taal, zeden en gewoonten." Tot algemeenen voorzitter voor het volgende jaar werd uit een door de afdeeling Amsterdam (welke aan de beurt der voorzitting is) voorgedragen drietal gekozen dr. E. Laurillard. Namens die afdeeling werd kennis ge geven dat tot algemeenen secretaris benoemd was de heer W. Martens Westerman. Voorts werd mededeeling gedaan van het besluit van het algemeen bestuur, om het eenig ingekomen antwoord op de uitgeschreven prijsvraag: „De verdiensten van den Utrechtschen hoogleeraar Schröder als wijsgeer'' niet te bekronen, en werd het naambriefje van den schrijver verbrand. Nog sprak, op voorstel van de afdeeling Amsterdam, de vergadering hare groote sympathie uit voor het besluit van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, om eene school tot opleiding van aanstaande tooneelkunste- naars te stichten en langs dien weg te beproeven ons nationaal tooneel op te beuren en uit zijn verval op te heffen. Het ten vorigen jare in handen der voorzittende af deeling tot het geven van advies gestelde voorstel, om eene „Geschiedenis der schilder- en graveerkunst in Noord-Nederland van de middeleeuwen tot het einde der 18» eeuw" uit te lokken, werd overeenkomstig het gege ven pracadvies verworpen. Nadat de algemeene voorzitter nog herinnerd had aan de prijsvragen„Eene geschiedenis van de tooneelspeel- kunst in ons vaderland van het begin der 17e eeuw tot op onze dagen" en „Jacob Geel," waarop vóór 1 Ja nuari 1869 de antwoorden worden verwacht, sloot hij met een woord van dankzegging en opwekking de ver gadering. De afgevaardigden en vele leden der Dordtsche afdee ling verecnigden zich daarna aan een feestdisch. Benoemingen cn besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan W. Latour, te Woensel, tot het dragen van het kruis Fidei et virtuti, hem als zouaaf in dienst van Z. II. den paus toegekend; en aan J. van der Put, te 's Ilertogenbosch, tot het aan nemen en dragen van hetzelfde hem mede door den paus toegekende kruis. Verleend als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid de zilveren medaille met een loffelijk ge tuigschrift aan J. H. de Bock, fuselier hij het 2» regiment infanterie te Maastricht, wegens het met levensgevaar redden van een jongeling uit de zwemkom aldaar op 26 Augustus jl., en aan C. C. Guikers, brigadier der rijks'vcldwacht te Druten, wegens het met levensgevaar redden van twee kinderen uit den aldaar op 19 Juni jl. voorgevallen brand. staten-generaai.. Benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaai gedurende de zitting van 1868'69 de heer m'. J. A. Philipse, lid dier kamer. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie voor burgerlijke akten no. 2 te Amsterdam de beer R. van de Kasteele, thans inspecteur der registratie ea domeinen der 1» klasse aldaar. leger. Overgeplaatst in rang en aneienneteit de offi cier van gezondheid 3e klasse N. van Rijnberk, bestemd voor den dienst in Oost-Indië en thans voor éen jaar gedetacheerd hij het leger hier te lande, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht van ge meld leger. Onder wijs. Bij het aan de Utrechtsche hoogeschool gehouden toelatingsexamen zijn van de negen adspiranten slechts vijf aangenomen. Koloniën. Bij beschikking van den minister van marine, tijdelijk belast met het beheer van het departement van koloniën, van den 18 September jl., zijn P.van Hemert, geëxamineerd 2e stuurman ter koopvaardij, en D. van Batenburg, geëxa mineerd 3« stuurman ter koopvaardij, gesteld terbeschik king van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij 1 de gouvernements-marine daar te lande.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1