middelburgsche COURANT N* 149. Donderdag 1868. 17 September. BERICHT. Om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de grieven van hen die sedert de laatste J'erandering in den loop der posten de Middel- Urgsche courant later ontvangen dan vóór die verandering het geval was, en die vooral belang riellen in de berichten van de Rotterdamsche Sraanmarkt, zijn wij bereid voortaan aan de pabpnneerden die ons hun verlangen daarom- trent te kennen geven, eiken Maandag met de P°st van 3 uren gratis een Bulletin af te benden, waarop de Rotterdamsche marktbe- phten zullen voorkomen, indien die althans Umg genoeg bij ons worden ontvangen. Editie van Woensdag avond 8 uren. Maats DE UITGEVERS. Middelburg IC September. De vergadering der staten-generaal zal aanstaanden aandag, des namiddags te éen uur, worden geopend. et programma voor die opening is in de Staatscourant van heden opgenomen. De gemeenteraad alhier zal a. Vrijdag, des namiddags e 2 nren, eene openbare zitting houden, waarin zullen éhandeld worden: missives gedeputeerde staten, goed- euring raadsbesluiten; circulaire gedeputeerde staten treffende onderwijs; adres van den heer K. F.L.Weber, ^tslag onderwijzer Fransche taal school C; idem W. O. pandt, ontslag hulponderwijzer school G.; adres P.Wil- e"ise, aanleg mestvaalt Noordbolwerk. beschikking van den minister van justitie van den dezer, is op verzoek ingetrokken de benoeming van üe drtinus Engeimann, thans rijks-veldwachter, opziener r jacht en visschcrij te Oosterland, tot rijks-veldwach- 1 voor den gewonen dienst te Middelburg, en benoemd 1 '"ijks-veldwachter der 3« klasse ter standplaats Mid- 'burg Hermanus Jansens, thans rijks-veldwachter, op- "er der jacht en visscherij te Scherpenisse. Aan den e e"w benoemden rijks-veldwachter, opziener der jacht visscherij Martinus van Weelc, is nader tot stand- fabr aangewezen de gemeente Scherpenisse. een onlangs door de kamer van koophandel en Deken te Vlissingcn aan den minister van financiën 'lcht adres, is het volgende antwoord van dien minister 'vangen »Uw brief van 10 Juli jl. n«. 149 doet mij de vraag, of maritiem etablissement to Vlissingen al aanstonds Qe overgifte aan mijn departement voorde particuliere pverheid bescliikbaar zal komen, en of in zoodanig geval mij bezwaar zou bestaan tegen het vestigen van de opdacht in den vreemde op de uitmuntende gelegenheid, f Vlissingen aanbiedt voor ondernemingen op groote cuaal. »De terreinen en gebouwen van het maritiem etablis- n'ent zullen overeenkomstig de voorschriften der wet pent de vervreemding van 'siands domeingoederen 'bliek moeten worden verkocht. Die verkoop zal ter %er tijd in dier voege geregeld moeten worden, dat die JP'chtingen, zooveel van mij afhangt, voor den handel d°n scheepsbouw behouden blijven. De verkoop kan echt, bet er niet geschieden vóórdat 1. de verbinding van kanaal met de marinehaven gemaakt of althans ''®t is; 2. met de gemeente overleg is gehouden tre 1 toekomstig beheer eener marinehaven, en om- de slechting der aan de werf grenzende vesting- bet n' V0°r zoover daarbij de belangen der gemeente t r°kken zijn, en de slechting op het terrein en den jptand van de marinewerf van invloed kunnen wezen. Pp dagen ontving ik van mijn ambtgenoot van bin- bet an<'sc'K! zaken een ontwerp voor de verbinding van banaal met de marinewerishaven, en voor andere daarmede in verband staande werken; daarover zal wel- dra met het gemeentebestuur in overleg worden getreden*- inmiddels heb ik er geen bezwaar tegen, dat door u de aandacht van het publiek, ook in den vreemde, gevestigd worde op de uitmuntende gelegenheid, die Vlissingen door zijn natuurlijke ligging en door de in aanleg zijnde havenkanaal en spoorwegwerken aanbiedt voor onder nemingen op groote schaal. liet komt mij echter voor, dat het verkieslijker zou ziju daarmede te wachten tot dat meer zekerheid omtrent den toekomstigen toestand verkregen is." Tot onderwijzer aan de zangschool en directeur der zangvereeniging te Goes, is benoemd de heer Arnou Rudolph, te Leipzig. Tot lid van den gemeenteraad te Kattendijke c. a., is met 12 van de 20 uitgebrachte geldige stemmen geko zen de heer L. M. Wisse. Den 8 dezer heeft te Brussel de onderteekening plaats gehad van eene additioneele overeenkomst tot het uitle veringsverdrag van 3 October 1862 tusschen Nederland en België. Slaatscour Bij beschikking van den minister van marine, tijdelijk beiast met liet beheer van het departement van koloniën, van den 12 dezer, is B. Dankelman gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederiandsch Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein-kommandant der dienstdoende schutterij te Vlissingen T. C. Dommisse, met vergunning om de uniform der schutterij, met de aan zijn rang van kapitein verbonden onderscheidingsteekenen, te blijven dragen. telEgraI'HIE. Benoemd tot onderdirecteur 2" klasse bij de rijks-telegraaf de telegrafisten P. Elve, II. Wolzak, D. ten Bosch, II. Visser Cz. en J. Sipkes. eereteekenen. Vergunning verleend aan J. H. Rolfes te Amsterdam, tot het dragen van het kruis Fidei et virtuti en van de gouden medaille grootte, hem beide door Z. H. den paus toegekend. Verleend als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan A. van Veen en P. van Veen eene gratificatie van tien gulden ieder, benevens een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van drie personen van een door storm omgeslagen vaartuig in dc Zuider zee op 24 Augustus jl. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den lieer J. C. van Voorthuysen, uit zijne betrekking van surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen. Kerknieuws. Heden heeft de opening plaats gehad der gisteren in geleverde biljetten tot verkiezing van nog vier gemach tigden in het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, in de plaats van drie benoemden die hebben bedankt en een overledene. Van de ruim 1500 kicsbevoegden namen 370 aan de verkiezing deel (het getal deelnemers aan de twee vorige stemmingen was, zooals men weet, 725 en 163). De uitslag der stemming is, dat vier personen do vereischte meerderheid van stemmen hebben verkregen en alzoo zijn benoemd. Zij behooren allen tot de candidaten der kiesvereeniging „Belijdenis en evangelie." De heer G. C. L'oomer, predikant te Ritthem, heeft den 14 dezer een derde beroep ontvangen en wel naar de gemeente Axel. De kerkeraad der hervormde gemeente te Koude- kerke heeft aan dien van 's Gravenhage zijne adhaesie betuigd betrekkelijk de houding van dien kerkeraad in de zaak van den heer Zaalberg. Onderwijs. De Nieuwe bijdragen ter bevordering van het onder wijs en de opvoeding, van Augustus, bevat het verslag dér vergaderingen van de inspecteurs van het lager onderwijs, van 17—23 Juni te's Gravenhage gehouden. Omtrent drie zakön werd door den minister het ge voelen der inspecteuirs ingewonnen. Vooreerst: welke middelen zouden kunnen worden aangewend, ora in het gebrek aan geschiktekweekelingen te voorzien? Even min ais vroeger kon de vergadering afdoende middelen aan de hand geven. Verhooging der toelagen heeft hier en daar gunstig gewerkt. Ook de aanstelling van vrouwelijke kweekelingen zou meer algemeen be proefd kunnen worden. Eindelijk werd door de verga dering den minister in bedenking gegeven, om de kweekelingen aan de rijks kweekscholen en aan de nor maal-lessen nog een jaar na het verkrijgen der acte van hulponderwijzer in liet genot der toelage te laten, mits zij gedurende dat jaar als kweekelingen van aan te wijzen scholen werkzaam bleven. De twee eerste middelen zullen beproefd worden; geldelijke bezwaren zullen het beproeven van het laatste verhinderen. Door den minister was verder gevraagd: Door welke middelen kan worden verhinderd, dat de kundigheden, door kinderen op de lagere school opgedaan, na het ver laten dier school weder vervloeien Uit de gehouden discussie blijkt, dat de herhalingscholen, Zondagscholen, en ook hier en daar fabriekscholen liet kwaad trachten te verminderen, maar dat in het algemeen het onderwijs voor volwassenen Dier te lande nóg veel te wenschen overlaat, vooral in vergelijking met België en Frankrijk, waarom de vergadering den minister voorstelde, om het oprichten der scholen voor volwassenen op nieuw bij de besturen in herinnering te brengen. Afzonderlijk onder' wijs voor mannelijke en vrouwelijke leerlingen schijnt bij die scholen raadzaam. Bovendien achtte de vergadering de oprichting van schoolbibliotheken zeer wensclielijk. Do derde vraag van den minister had betrekking op de reeds besliste quaestie omtrent liet schoolbezoek der bedeelden. Zooals vroeger gemeld is, waren de inspecteurs tegen de opgelegde verplichting. Drie punten waren door inspecteurs ter overweging gegeven. Vooreerst werd gevraagd of een gemeentebestuur het recht heeft de gemeente in schoolwijken te verdeelen en daardoor de ouders te verplichten hunne kinderen naar een bepaald aangewezen openbare scliool te zenden. De groote meerderheid der vergadering kende dit rechtaan het gemeentebestuur toe; de minderheid wilde dit recht niet uitstrekken ten opzichte der betalende leerlingen. Bij nader schrijven is gebleken, dat de minis ter het gevoelen der meerderheid deelt. Kunnen ook meisjes deelnemen aan de bestaande normaallessen,zooals hier en daar gebeurt? Hoewel de vergadering het niet stellig wilde afkeuren, en veel van lokale omstandigheden afhangt, wenschte men meer algemeene inrichtingen, bepaald voor vrouwe lijke kweekelingen, waarvan men te Rotterdam, Amster dam, Maastricht en Leeuwarden uitmuntende resultaten heeft gezien. Bij deze gelegenheid werd het denkbeeld geopperd, om op het voorbeeld van Zwitserland in de grootere gemeenten lagere scholen te stichten voor kin deren van zes tot acht jaar, met vrouwelijk personeel aan het hoofd. Op voorstel van een der inspecteurs acht de vergade ring het niet ongepast, op nieuw in herinnering te bren gen, dat bij vergelijkende examens meer moet worden gelet op practischo geschiktheid dan op de theoretische kennis. Veeziekte. Het Provinciaal blad van Zeeland n«. 95 behelst eene circulaire van den commissaris des konings dezer pro vincie, houdende mededeeling aan de burgemeesters der verschillende gemeenten van den volgenden brief van den minister van binnenlandsche zaken, gedagteekend 's Gravenhage 1 September jl. „Een der burgemeesters in het rijk heeft dezer dagen een ziek beest, dat van veepest werd verdacht, op eigen bevinding doen afmaken en met de noodige voorzorgen doen begraven. „Hoezeer ik den ijver, daarbij betoond, op prijs stel, zoo acht ik deze wijze van handelen niet geraden. Im-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1