de 1« klasse van het schijfschieten behoorendeprijzen een zilveren horloge en een sigarenkoker met zilver gemonteerd. „Voorts een wedstrijd van officieren der infanterie en officieren daarbij ingedeeld, met achterlaadgeweer, waar voor van wege het ministerie van oorlog eenige prijzen zijn uitgeloofd, meest bestaande uit revolvers." (0andelsbl.) Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de volgende arresten uitgesproken: Jacomina Luik, oud 17 jaren, dienstmeid, wonende te Bruinisse beklaagd ter zake als zou zij in den nacht van 1 op 2 Juni jl., in de herberg van C. Vermeulen, te Bruinisse, welke herberg een gedeelte van het door hem bewoondehuisuitmaakt,tendiensnadeele vijf glaasjes arg listig hebben weggenomen en zich toegeëigend is niet schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde misdaad van diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat; op grond dat het hof, de opgave der beschuldigde in verband brengende met de omstandigheden waaronder het feit van inedenemen heeft plaats gehad, namelijk, in den laten avond van een feestdag, terwijl het gezelschap, waartoe do beschuldigde behoorde, in op gewonden toestand verkeerde, en voorts bij de eerste aanmaning alles is teruggegeven en vergoed, de over tuiging niet heeft verkregen dat er arglist of doel van toeëigening aanwezig is geweest. Theodorus Lensen, oud 43 jaren, werkman, tijde lijk verblijf houdende te Veere, thans gedetineerd in 's hof gevangenis alhier beklaagd ter zake als zou hij in den namiddag van den 25 Juni arglistig hebben weg genomen en zich toegeëigend eenige emmers regenwater, welk water behoorde aan Anthony van Loon en vrouw te Veere, en zich bevond in een regenbak, staande op een rondom afgesloten erf, behoorende bij een aan mevrouw de weduwe Valkenaar, wonende te Mid delburg, in eigendom toebehoorend te Veere staand huis, hoewel thans onbewoond, echter tot bewoning bestemd en geschikt; hebbende hij tevens bij die gele genheid arglistig weggenomen en zich toegeëigend, ten nadeele van genoemde weduwe, een looden ver gaarbak en eind looden pijp, dienende tot waterafvoer van het dak der woning, in bedoelden regenbak, welke vergaarbak en pijp vastgespijkerd waren aan den muur der woning; terwijl hij zich den toegang tot dat erf heeft weten te verschaffen, door over den muur, waarmede dat erf was afgesloten, te klimmen is door het hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd met behulp van overklimming in de aanhoorigheid van een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele ge vangenisstraf voor den tijd van 3 maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland (kamer van burgerlijke zaken) heeft eergisteren uitspraak ge daan in de volgende niet onbelangrijke zaak. De heer O. te Amsterdam had aan den heer L. eene som van 24000op hypotheek verstrekten diehypotheek doen verzekeren bij de Nederlandsche maatschappij van hypotheekverzekering te Amsterdam, onder directie van de heeren mr. J. Domela Nieuwenhuis en E. van Lier. Laatstgenoemde maatschappij had haar risico, wat het brandgevaar betreft, overgedragen op de assurantie- compagnie te Amsterdam, onder directie van de heeren B. J. Momma en H. G. van der Vies, door namelijk haar belang, wat het brandgevaar betreft, bij die brandverze- kcringmaatschappij te doen verzekeren. Het onderpand brandde gedeeltelijk af; de hypothecaire debiteur bleef in gebreke met de rentebetalingde heer G. ver kocht daarop de niet verbrande perceelen krachtens on herroepelijke volmacht, en kwam daarbij, tengevolge van den brand, eene som van f 17.425 tekort. De hypotheekverzekering-maatschappij vergoedde den verzekerde, den heer G., die schade en wendde zioh nu tot de assurantie-compagnie ter verkrijging van vergoe ding der door haar geleden schade, bedragende de ge melde door haar aan den heer G. uitbetaalde som. De assurantie-compagnie weigerde echter de vergoe ding. Voor arbiters gedaagd, beweerde zij ter harer ver dediging, dat het contract tusschen de hypotheekver zekering-maatschappij en den heer G. geen verzekering was, maar borgtocht; dat de debiteur gerechtelijk had moeten zijn geëxecuteerd, en dat de schade niet bewezen was. De arbiters stelden de assurantie-compagnie in alle opzichten in het ongelijk en veroordeelden haar om aan de hypotheekverzekering-maatschappij het gevorderde bedrag van 17,425 te betalen, op verschillende gronden aannemende1°. dat het belang, hetwelk de verzekerde liet assureeren een bij het verzekering-contract geoor loofd en verzekerbaar belang was; 2". dat dit belang was beschadigd tengevolge van het door de verweerderesse verzekerd sinister; 3". dat de grootte der schade door de eischeres voldoende was bewezen. Het hof in Noord-Holland heeft Donderdag bij een belangrijk arrest het bedoelde vonnis bevestigd. Gemengde berichten. Volgens een bericht uit Goes aan de Nieuwe Rotterd. courant, houdt de justitie zich sedert eenige dagen in het naburige Oudelande bezig met het arresteeren van eene, naar het zich laat aanzien uitgebreide, dievenbende. Acht personen zijn reeds in hechtenis genomen, terwijl Donderdag morgen de broodbakker D., van Oudelande, gevangen te Goes is binnengebracht, verdacht van het bergen en opkoopen van de door genoemde bende ge stolen goederen. -- Betreffende den in ons nommer van jl. Woensdag medegedeelden brand in de stallen der rijdende artillerie te Amersfoort, meldt het Handelsblad nog het volgende. Jl. Maandag avond te 7 uren, een half uur vóór het uitbreken van den brand, was het voederen der paarden, onder toezicht van officieren, in behoorlijke orde geschied en werd ook nog kort vóór halt acht de gewone ronde door den stal gemaakt. De oorzaak van de ramp is nog steeds onbekend, doch de brand moet ontstaan zijn op den hooizolder en zich met groote snelheid aan het dak over de volle lengte hebben medegedeeld, terwijl tege lijkertijd de vlammen door de holle planken naar beneden in de stalling der paarden sloegen. Eene commissie van officieren der rijdende artillerie is Woensdag vergaderd, ten einde alle militairen in verhoor te nemen, die jl. Maandag in of bij den stal werkzaam waren of aldaar de wacht betrokken hadden. De kolonel Woortman Spandaw, kommandant van het regiment rijdende artil lerie, is Dinsdag te 's Gravenhage bij den minister van oorlog geweest. Na zijne terugkomst heeft de kolonel bekend gemaakt, dat hij eene premie van 1000 uitlooft aan dengene die hem de oorzaak van den brand kan opgeven. Donderdag morgen te zes uren is deze bekend making op het appèl der militairen voorgelezen. Volgens de Amersfoortsche courant zal de door het rijk door dezen brand te lijden schade vermoedelijk 60,000 a 70,000 bedragen. In eene particuliere correspondentie uit het kamp bij Milligen aan de Heldersche courant wordt medege deeld, dat bij het bezoek van den koning en de koningin in het kamp een soldaat van de infanterie riep: „Weg met den koning! leve de paus!" Hij werd terstond in arrest genomen. Te Zwolle zijn Dinsdag avond door de politie bij aankomst met den Leeuwarder spoortrein een man en eene vrouw aangehouden, verdacht van den diefstal te hebben gepleegd der ƒ2100 aan bankpapier, die vóór vijf dagen door iemand te Leeuwarden, bij gelegenheid der harddraverij aldaar, verloren zijn. Zij waren in het bezit van ƒ1617.21, bestaande meestal, even als het verlorene, in bankbiljetten van ƒ200 en ƒ100. De arrestanten zijn den volgenden morgen naar Leeuwarden overgebracht. Jl. .Dinsdag is in het huis van arrest en justitie te Assen gevangen binnengebracht de heer de V., boekhouder bij de Maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord, beschuldigd van handelingen zeer ten nadeele van die maatschappij. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. prins Hendrik als prijs voor den aanstaanden nationalen wedstrijd, door den Nederlandschen weerbaarheids-bond uitgeschreven, aangeboden een zilveren bokaal en twee achterlaad- geweren, terwijl Z.K. H. prins Frederik met hetzelfde doel een étui met twaalf zilveren couverts heeft ingezonden. Uit de jongste volkstelling in Spanje is gebleken dat de bevolking des lands in 1867 afgenomen en in dat éene jaar vier percent verminderd is. De sterfte overtrof in dat jaar het aantal geboortenen de landverhuizing droeg bij tot de afneming der bevolking. Deze, gepaard aan de stipte viering van het groot aantal kerkelijke feestdagen, belette ontwikkeling der productiewel was het aantal feestdagen die met staking der dagelijksche werkzaamheden gevierd moeten worden, onlangs voor Spanje door een besluit van den heiligen stoel vermin derd doch de bevolking wilde van die vergunning tot arbeiden geen gebruik maken en zij werd door de gees telijken aangemoedigd om al de feestdagen naar ge woonte in ledigheid te vieren. Karei Heinzen, te Boston, die volstrekt niet be schroomd is om te zeggen wat hem op de tong ligt, ijvert in het dagblad de Pionier tegen het verleenen van politieke rechten aan de vrouwen een vraagstuk, dat in Amerika zeer aan de orde van den dag is en houdt daarbij de volgende strafpredikatie, welke wij als een blijk van de heftigheid der polemiek over deze quaestie in de Amerikaansche dagbladen vermelden„De onvoor waardelijke, nauwgezette, slaafsche gehoorzaamheid, J3 de ijver, alsof het eene godsdienstzaak gold, waarmede het vrouwelijk geslacht iedere mode huldigt en zelfs voor de door deze voorgeschrevene afschuwelijkste mis- makingen, die uit Parijs of uit eenige andere plaats voor geschreven worden, in geestdrift geraakt, getuigt van eene gedachteloosheid, eene onzelfstandigheid, een kindei- lijken zin, die werkelijk aan kinderen of aan wilden doet denken, en terecht de vraag doet rijzen of zulke wezens geschikt en bêkwaam zonden zijn om in ernstige quaes- tiën op politiek gebied en het algemeen welzijn rakende, stem te hebben. Wanneer niet alleen de half kindsche negerin of de pronkzieke kamenier, neen, wanneer zelfs de schoone gedistingeerde lady, die aan de „academie aesthetica en sterrekunde geleerd en de klassieken gelezen heeft, niet leven kan zonder zich met ieder sier sel te tooien dat zij bij eene andere opgemerkt heeft, e® zich door eene het halve gelaat bedekkende lap en een op het achterhoofd gcplakten haarberg, als voor een ge maskerd bal onder Hottentotten op te schikken, dan is men geneigd alles voor droomerij te houden wat men ooit van vrouwelijke aanminnigheid, vrouwelijken geest en vrouwelijken smaak gehoord heeft, en althans zeker wel hen krankzinnig te achten die zulke figuren op het gebied van het staatsleven willen doen treden." Als een bewijs van de nog altoos gebrekkige wer king van den telegrafischen dienst op Indic, heeft de heer Julius Reuter te Londen bekend gemaakt, dat zijn agent op Ceylon den 10«n der vorige maand, onmiddellijk bij aankomst der Australische mail, van daar eenige telegra fische depechcs naar het bureau te Londen ter oversei- ning afgegeven en daarvoor ruim 87 p. st. betaald heeft, zonder dat er daarvan tot nogtoe een te Londen is ont vangen. De ontvangst is trouwens nn niet meer noodig, omdat de daarin medegedeelde berichten thans reeds door de mail zijn aangebracht. Te Harley, in Staffordshire, hadden de muren eener porseleinfabriek scheuren bekomen, en men heeft thans ontdekt, dat de oorzaak daarvan is de voortdurende ver tering of verbranding der steenkolen, die zich onder de fondamenten bevinden, en waaraan het vuur der ove»s van de fabriek zich heeft medegedeeld, net is onmogelijk om dezen onderaardschen brand met water te blusschem Men zal waarschijnlijk muren van vuurvasten steen moe ten opmetselen, evenals men bij Ottweiller in het Saai" brucksche bekken heeft moeten doen. Daar werd ongeveer eene eeuw geleden door herders een groot vuur ontstoken, dat de steenkolen aan de aardoppervlakte heeft doen ont vlammen. Het vuur nam toe over eene uitgestrektheid van ettelijke honderde ellen. Het ijsverbruik in New-York gedurende het tijds verloop van 1860 tot 1868 vertegenwoordigt eene waarde van 10 millioen dollars. Door zeven vereenigingen word' die stad van ijs voorzien, en deze compagniën handelen met een kapitaal van 230,000 dollars. De voornaamste vereeniging is te Knickerbocker; zij bezit 16ijsmagazijnen- In den afgeloopen winter waren er 765,000 ton ijs opge slagen. De aandeelhouders in deze onderneming deele'1 100 percent. De koning der Belgen heeft de, bij zijn besluit van den 31 Maart 1860, ingestelde premie voor dramatische werken, toegekend aan een drama in vier bedrijven va3 Victor Driessens, getiteld„Guldcntop of de losgelatene galeiboef." De werkstaking der huurkoetsiers te Londc" is jl. Woensdag geëindigd. Reeds des morgens vroeg werd door de koetsiers vergadering gehouden, wa!'r verschillende personen, uitgezonden om berichten in t® winnen, herhaaldelijk het nieuws brachten, dat bo® langer zoo meer ongepriviligeerde cals op straat ver schenen en ook de stations der spoorwegen bediende"- Grootendeels waren dat rijtuigen van kleine huurkoet' siers, die de middelen niet hadden, om langer zonde' verdiensten te blijven. Het gevolg was dat te elf "re" des morgens het voorstel gedaan werd, de werkstaking te eindigen, welk voorstel echter geen den minst® bijval vond. 's Avonds te acht uren werd op een® andere plaats weder eene meeting gehouden. De v'el schillende sprekers roemden zeer de volharding ®n het goed gedrag der in verzet gekomen koetsiers bleven protesteeren tegen de grieven, welke zij als schreeuwend onrecht beschouwdendoch het einde w" dat besloten werd niet verder te gaan met de gebee werkstaking, en alleen te beloven, niet aan de statm" dienst te doen en geen plaats als koetsier op een gePr' viligeerde cab aan te nemen. De voorsteller meende 1 het niet slagen van de werkstaking daaraan te wijt®® was, dat de koetsiers te veel met open vizier gestre'L hadden; zij zouden beter doen met te wachten op opening van de parlementszitting, omdat dan de ff"'16, j(, spoediger beslist zou kunnen worden. Ook beroem

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2