middelburgsche COURANT. N°' 143. Donderdag 1868. 10 September. 6ittncnlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. Z OPENBARE AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Philippinc zijn voornemens op Donderdag den 15 October 1868, des ^oormiddags te 11 uren, in het Logement den gouden Geeuw, bewoond door J. B. de Foeljaegeu te Philippine, °nder nadere goedkeuring aan te besteden Het bouwen van een raadzaal, school en onderwijzerswoning, alles met inbegrip en levering der daartoe benoodigde materialen. Inzage van het bestek en teekeningen kan worden verkregen ter secretarie der gemeente, dagelijks van des rï°°rmiddags 9 tot des namiddags 3 uren, Zon- en Feest een uitgezonderd. Aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der ar'besteding: afschrift van het bestek kan op franco ■kinvrage en tegen betaling van f 1.50 ter secretarie der gemeente worden verkregen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. KERCKTIAEUT, Burgemeester. A. TAELMAN, Secretaris. Middelburg 9 September. Volgens later bericht zal de minister van binnenland- Sche zaken, de reis over Goes nemende, eerst morgen namiddag hier aankomen en alsdan dadelijk de spoorweg- Werken bij Vlissingen gaan bezichtigen. Z. E. zal ver bolgens bij den commissaris des konings, waar hij zijn ffitrek zal nemen, met ecnige door dezen genoodigden dineeren. Naar men verneemt zijn de ontwerpen der staats- °egrooting voor 1869 door de regeering in gereedheid Sebracht, en zullen zij spoedig na de opening van de Vcrgadering der staten-generaal worden aangeboden. Volgens de Limburger stem zou de minister van •Ihstitie aan een rechterlijk ambtenaar de taak hebben "Pgedragen, een voorstel te ontwerpen tot afschaffing v'an de doodstraf, daar de regeering een dergelijk ont- *erP reeds spoedig na de aanstaande opening der kamers ^enscht in te dienen. 'B. Maandag is te Amsterdam de algemeene vergadering ^an de Maatschappij het Paleis voor volksvlijt gehouden. ,9 Was zeer talrijk bezocht en had de strekking om te Raadslagen over het lot der Maatschappijnu de ypothecaire geldleening niet was volgeteekend. De lrecteur-president m'. J. A. van Eyk deelde mede dat ^atl de obligatiën a f 25, bestemd om het tekort van '95,000 te dekken, nauwelijks een-vierde genomen was. Op grond van de meer gunstige verhoudingen der exploitatie in den laatster» tijd, hadden belangstellenden 'ter besloten eene proef tot behoud van het paleis te kernen. Be heer van Eyk legde daarop het hem opgedragen """"daat, neder en droeg do leiding der vergadering over '|atl den consulent der Maatschappij mr. A. J. Hooy. Deze deelde ten, het plan mede, hetwelk liet behoud van het paleis gevolge zou kunnen hebben. Door medewerking van ye'e belangstellenden is een garantie-kapitaal bijeenge- ra-cht, hetwelk volgens de nog circtileerende lijsten 1'eeds ruim f 19,000 bedraagt. De daartoe werkzame ®0tumissie heeft zich in betrekking gesteld met den heer Nd. de Vries, die als directeur-intermediair de leiding cxploitatie van het paleis op zich heeft genomen. e raad van toezicht en commissarissen hebben dit :u' goedgekeurd. Drie der inschrijvers voor het garan- '""kapitaal zullen den heer de Vries als commissarissen r zijde staan. Indien allo crediteuren tot de aangebo- er|e schikkingen toetreden kan over acht maanden het 1 van het paleis definitief geregeld worden. Be heer van Eyk, dien men na de nederlegging van Jk mandaat als directeur voortdurend aan zich wenschte verbinden, is op voorstel van het bestuur benoemd "erevoorzitter van commissarissen. De minister van binnenlandsche zaken is Zondag te Maastricht aangekomen en woonde des avonds het concert bij dat van wege de sociëteit Momus door de stafmuziek van het 2p regiment infanterie gegeven werd. Hij werd door het gejuich van een zeer talrijk publiek en het spelen der volksliederen begroet. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 5 September, zijn tot klerken bij de rijks telegraaf benoemdJ. Hekkema te Groningen, H. A. van Dijk te Haarlem, C. A. Olivier te Nieuwediep, P. A. de Bordes te Oudshoorn en T. Blaauw te Steenbergen. De minister van binnenlandsche zaken heeft met in gang van 1 October a. bij den waterstaat bevorderd tot opzichter 2« klasse de opzichter 3« klasse P. Mensert, en tot opzichter 3e klasse de opzichter 4c klasse J. H. J. Hendriks; en benoemd tot opzichter 4' klasse S.Klaassen, te Groningen. Naaraanleiding der circulaire van den vorigen minister van justitie, die indertijd ook in de tweede kamer is be sproken, is door den tegenwoordigen minister van justitie aan de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de onderscheidene rechterlijke colleges de volgende mede- deeling gedaan bij schrijven dd. 5 dezer n°. 100, houdende intrekking der circulaire dd. 18 April 1868, n». 101. „Het is u bekend dat de instructie van 18 April jl., waarbij mijn ambtsvoorganger aan heeren procureurs generaal eene jaarlijksche inspectie in het ressort op droeg, al spoedig aanleiding heeft gegeven tot bedenking en ook nog is het voorgekomen dat het nut, hetwelk deze maatregel in enkele gevallen zou kunnen stichten, niet wordt opgewogen door de bezwaren die daaraan onafscheidelijk verbonden zijn. „Ook dan toch wanneer men de door sommigen ge openbaarde vrees geheel wil ter zijde stellen dat de toe passing van dien maatregel zij het dan ook in strijd met de goede bedoelingen die daaraan ten grondslag liggen soms inbreuk zou kunnen maken op de zelf standigheid en het onafhankelijke standpunt van de rechterlijke macht, dan zal men toch niet kunnen voorbij zien, eensdeels dat inspectiën, als hier worden voorge schreven, de procureurs-géneraal geruimen tijd aan hun parket zullen onttrekken en anderdeels dat het gezamen lijk bedrag der daarop vallende reis- en verblijfkosten eene zeer aanzienlijke hoogte zal bereiken, waarvoor een nieuwe post op de begrooting van het hoofdstuk justitie zou worden vereisckt. „Gaarne erken ik dat bedenkingen als de beide laatst genoemden minder op den voorgrond zouden moeten treden, indien inspectiën als de hierbedoelde noodzakelijk waren te achten, om den minister met de behoeften van den dienst volledig bekend te maken, maar ik kan die noodzakelijkheid kwalijk aannemen zoolangevenals dat tot dusverre geschiedde alle vereischte inlichtingen zijn te verkrijgen van de ambtenaren in loco, die uit den aard der zaak de daarvoor aangewezen personen zijn. „Zoo zal, wat meer in het bijzonder den toestand be treft der rechtslokalen, waarop volgens de instructie de procureur-generaal in de eerste plaats zijne aandacht zou moeten vestigen, de president van het rechterlijk college of, waar het een kantongerecht geldt, de kanton rechter het best in staat zijn, dien te beoordeelen, en dat men niet achterblijft om, waar verbetering noodig is, daartoe de noodige stappen te doen, getuigen de talrijke aanvragen om herstel of onderhoud zoo van gebouwen als van mobilair, die voortdurend bij mijn departement inkomen, zoo zelfs dat het groote zorg vereischt om tegenover al die aanvragen binnen de grenzen van den betrekkclijken begrootingspost te blijven. „Hetzelfde geldt ten aanzien van de bewaarplaatsen der minuten ter griffie en der notarieele protocollen. Het verzekeren aan die belangrijke stukken van eene geschikte en veilige berging maakte herhaaldelijk het onderwerp van briefwisseling uit, en waar dat kon, bleef voorziening niet achterwege. „Ook het toezicht op den geregeldcn dienst der par- j ketten en de spoedige afdoening van zaken schijnt, ook zonder inspectiën, door de daaromtrent bestaande bepa lingen volkomen verzekerd. Niet alleen de voortdurende ambtelijke aanraking tusschen den procureur-generaal en de officieren van justitie in zijn ressort, maar ook de verplichting die op dezen rust, om door middel van wekelijksche lijsten, maandstaten en driemaandelijksche staten den procureur-generaal op de hoogte te houden van de begane misdrijven, van de gewezen strafvonnissen en van dc executiën dier vonnissen, stelt den procureur- generaal volledig in staat om tegen vertraging in de afdoening van zaken te waken. „Wat eindelijk aangaat de bezichtiging der gevange nissen en het toezicht op de rijkspolitie, waarvan de instructie ten slotte gewaagt, zoo is een en ander bereids bij de wet of wettelijke verordening geregeld, gelijk dan ook de instructie in dit opzicht geen nieuwe opdracht inhoudt. „Ik acht alzoode noodzakelijkheid van den maatregel, tegenover de daaruit voortvloeiende stellige bezwaren, niet voldoende gestaafd, en meen uit dien hoofde de gemelde instructie bij deze te moeten intrekken." Benoemingen en besluiten. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren bij het leger in Oost-Indië de officier van gezondheid 3C klasse J. C. Duburg, dienstdoende bij het garnizoen te Venlo. Kerknieuws. De heer J. F. Kuiper, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Leiden, heeft in eene jl. Vrijdag aldaar gehouden kerkeraadsvergadering zijn voornemen te kennen gegeven om met 1 Januari a. zijn eervol ont slag als predikant te vragen. Door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht is, niettegenstaande de eisch van het provinciaal kerkbestuur, besloten te blijven volharden in zijne weigering om in den bestaanden toe stand de gewone kerkvisitatie toe te laten. Gemengde berichten. H. M. de koningin is den 6 dezer van het Loo naar Duitschland vertrokken. Eergisteren avond is te Amersfoort een felle brand uitgebroken in een der twee militaire stallen, die in korten tijd geheel is afgebrand. Een aantal paarden, ongeveer 120, zijn bij dien brand omgekomen. De overi gen namen de vlucht of werden gered. De nabij gelegen vierkante stal en de manege zijn door spoedig verleende hulp behouden. De oorzaak van den brand is niet bekend, en de stal schijnt door het rijk niet tegen brandschade verzekerd te zijn. Maandag nacht is te Almelo door onbekende oorzaak een hevige brand ontstaan, waardoor in een paar uren tijds 26 woningen en twee bergplaatsen van goederen mot de inboedels zijn vernield. Wegens gebrek aan water was er aan geen redden te denken. Een paar personen, die nog rustig lagen te slapen, hebben ernstige brand wonden bekomen. Alles is tegen brandschade verzekerd. Verschillende schuttcrskorpsen, zooals van Amster dam, Haarlem, Rotterdam, Utrecht en elders, zijn voor nemens deel te nemen aan den wedstrijddoor den Nederlandschen weerbaarheidsbond uitgeschreven en die den 22 dezer in de vlakte van Waalsdorp zal aanvan gen. Alsdan zal geschoten worden naar de eeremedaille, welke voor het vaandel van ieder korps is uitgeloofd. Van de twee bataljons der 's Gravenhaagsche schutterij zullen 2 officieren en 12 onderofficieren en manschappen dien dag aan don wedstrijd deelnemen. Men verneemt, dat op dc algemeene vergadering der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland, gehouden te Haarlem 17 Augustus jl., onder voorzitter schap van den heer H. van Rcijn Cz. uit 's Gravenhage, op voorstel van het hoofdbestuur, eenige candidaat-nota rissen zijn vervallen verklaard van hun lidmaatschap in die vereeniging, uithoofde zij zaakwaarnemerij uitoefen den, terwijl het reglement der broederschap verbiedt lid daarvan te zijn zoo men zich met zaakwaarnemerij op houdt.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1