MIDDELBURGSCHE COURANT. N"- 144. Dinsdag 1868. 8 September. 6mnenlantr. Editie van Maandag avond 8 uren. AANBESTEDING. Op Zaterdag den 19 September 1868, des voormiddags ten lo nro, zal, onder nadere goedkeuring, door den com- ®issaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne af\vezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat in het 1 lde district, aan het gebouw van het Provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het leveren en opslaan van dennen- of mas ten perkoen palen, ten behoeve der zeewe ringen van de ealamiteuse polders in de provincie Zeeland. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, Vo'gens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ®inisterie van binncniandsche zaken, aan dat van het Provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is v°orts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoee, Raamstraat n°' 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in 4e voornaamste gemeenten des rijks. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofd- 'rigenieur van den waterstaat te Middelburg, 's Gravenhage, 22 Augustus 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. Middelburg 7 September. Hen 31 Augustus jl. heeft te Berlijn de uitwisseling Plaats gehad der acten van bekrachtiging op de overeen komst tot wijziging van vroegere grensverdragen, den 45 September 1867 tusschen Nederland en Pruisen ge goten. (Slaatscour.) Bij beschikking van den minister van financiën is be paald: dat de navolgende ambtenaren bij de administratie Per posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, weten: de kommiezen van de 2c klasseW. J. Snellen, *ea postkantore te Gorinohem; A. Simons, te 's Graven hage; de surnumerairs W. H. van Rijssen, voorloopig te ^Gravenhage; jhr. A. H. J. Bowier, te 'sHertogenbosch; Koppen, te UtrechtK. P. Rogier, te BredaP. Keg Cz., ^ati het expeditiekantoor der posterijen op den Neder- andschen Rijnspoorweg; G. Merens, op den Ncder- andseh-Belgischen spoorweg; M. J. Cambier, in de 'heaux dor afdeeling posterijen bij het departement van fitia Cr: anciën; II. van der Poel, te ZwolleH. A. H. Canter remers, te Amsterdam; C. F. Romeyn, te Arnhem; B. A. Quintus, te Assen; A. N. Vellinga, te Gorinohem. Hit Groningen schrijft men 4: September„Het gemeen- ebestuuralhierheeftdezer dagen een maatregel genomen, Welke verdient door alle gemeentebesturen te worden nagevolgd. Burgemeester en wethouders, er hoogen prijs °P stellende, dat de armen, die hier domicilie van onder band hebben, niet in 'srijks bedelaarsgestichten worden °Pgenomen, vestigden in den laatsten tijd vooral hunne fandacht op die kunstmatige bedelarij, welke alleen met et doel om in die gestichten te geraken, wordt onder- bomen. Ten einde nu andere gemeentebesturen en ambte naren van het openbaar ministerie of de politie bekend e Piaken met de namen der personen, die, te Groningen ^'Pdastig, vermoed worden in staat te zijn, om zich met t0ehulP van schijnbare bedelarij den weg tot de gestichten e banen en gedeeltelijk reeds dat middel hij de hand pomen hebben, zijn alphabetische lijsten dier personen P de voornaamste gemeentebesturen gezonden, met het p zoek, om henzoo zij elders bedelen, herwaarts te doen opbrengen, zullende de kosten daarvan gaarne gevali- worden. Mocht hetgemeentebestuur van Groningen ZlJPe poging medewerking ondervinden, dan mag het zich vleien, dat zoodra de ervaring aan de bedoelde per sonen zal hebben geleerd, dat zjj hun doel niet kunnen bereiken, zij dat doel zullen opgeven en daardoor den grooten post op de gemeente-begrooting voor verpleegden in de kolonie Ommerschans aanzienlijk verminderen. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan P. Hillenaar, te Leiden, tot het dragen van het hem als zouaaf in dienst van Z. II. den paus toegekende zilveren kruis Fidei et virtuti. Onderwijs. De gemeenteraad van Goes heeft den heer P. Conradi, te Groningen, benoemd tot leeraar aan de hoogere bur gerschool en burgeravondschool aldaar. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Augustus jl. bedraagt het getal vacante scholen openbare voor gewoon lager onderwijs 30, bijzondere dito 2, gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid 2 en dito voor meer uitgebreid lager onderwijs 1. Het aantal vacante hulp onderwijzers-betrekkingen is 25. Marine en leger. Met den 1 October a. zal de administratieve dienst in de provincie Zeeland worden waargenomen door den intendant in del® militaire afdeeling; die in de provincie Utrecht door den intendant in de 3« militaire afdeeling, en die in de provincie Overijsel door den intendant in de 4e militaire afdeeling. De luitenant ter zee 2c klasse W. A. van Aken wordt met den 16 dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. De plaatsing met den 16 dezer op Zr. Ms. rader stoomschip de Valk van den luitenant ter zee 2c klasse J. H. Benthem Reddingius is ingetrokken. Met 1 November a. wordt te Breda een stafschool geopend, bestemd tot opleiding van officieren voor den generalen staf, ouder de leiding van een hoofdofficier van den generalen staf als directeur en twee kapiteins van dien staf als leeraars. Zoo mogelijk zullen bij die stafschool jaarlijks vier luitenants, ongeacht het wapen waartoe zij behooren, gedetacheerd worden. Koloniën. De berichten uit Nederlandsch Indië, gisteren hier aangebracht, loopen tot 27 Juli. In het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch handelsblad leest men onder anderen het volgende „De adressen van de kamers van koophandel en fabrieken van Amsterdam en Rotterdam hebben hier nieuw leven bijgezet aan de algemeene bespreking van het advies, door de Javasohe bank aan de Indische regeering uitgebracht betreffende de wijze van voor ziening in het Indisch tekort. Juist was hetzelfde consult aanhangig bij de Batavische kamer van koophandel en nijverheid. Twee der leden hadden als directeuren van de Javasche bank het advies van die instelling mede onderteekend. Twee andere leden waren het daarmede volkomen oneens. De zaak zou worden behandeld in vergadering. Doch vele leden moesten uit de stad, zoodat die vergadering in de eerste weken niet kon gehouden worden. De handel begreep, dat onder die omstandigheden hij zelf en rechtstreeks een teeken van leven moest geven. Een adres van adhaesie aan de Nederlandsche adressen werd vastgesteld en, op eenige uitzonderingen na, zoo als de president van de Javasche bank en een of twee leden van de kamer van koophandel en nijverheid, door alle particuliere banken en den geheelen handelstand onderteekend. [De hoofdstrekking van de adressen der kamers van koophandel te Amsterdam en te Rotterdam is, zooals men weet, om trapsgewijze tot eene niet onbeduidende vermeerdering van verkoop van gouverne- ments-producten in Nederlandsch Indië over te gaan.] „De gouverneur-generaal is sedert 12 Juli op reis, heeft Banjoewangie, Bezoekie, Probolingo en Passoeroean bezocht en is nu te Soerabaija. De redacteur van den Java-Bode gaf in zijn vorig mail-overzicht een glimp van nuttigheid aan die reis, waarover het Indische publiek de schouders ophaalt. Met die reis gaan een paar maanden verloren, en bestaat inmiddels voor het niets doen een excuus. Zij moge eene uitspanning zijn voor iemand, die twee maanden lang de inspanning kan volhouden, dagelijks te w orden ingehaald, uitgeleid, be wierookt en getjonklangdvoor de bevolking is zij een drukkende last en voor de schatkist eene uitgave zonder eenig nut. „De voorstelling, welke de Java-Bode geeft, trok te meer de aandacht, omdat dergelijke mededeelingen eene strekking verraden, welke om goede redenen zeer weinig in smaak is. Sedert het vertrek van de vorige mail is de populariteit van den heer Busken Hnet er niet op ver beterd. Zijn tardieve verantwoording omtrent zijne aan beveling van m'. Koorders bevredigde niemand. Er ligt over zijne geheele houding iets nevelachtigs. Daarbij zijn er geruchten in omloop, en wel in de eerste kringen, dat zijne passage door de regeering zou zijn betaald. De zaak wordt voorgesteld op eene wijze, welke haar niet onaannemelijk maakt, en het is natuurlijk, dat daarover eene zeer groote agitatie is ontstaan. Wij hebben den heer Huet inlichting gevraagd, doch hij heeft ons met eene declinatoire exceptie begroet. „Overigens is, ondanks het Oud-Bat. Handelsblad, Bata via met groote belangstelling vervuld in de voorberei dende maatregelen voor de feesten van Mei 1869. De regeering heeft hare ingenomenheid met het plan te kennen gegeven. Het feestcomité heeft zich in negen commissiën verdeeld. De feesten zullen onder anderen bestaan in het leggen van den eersten steen voor een op te richten standbeeld van Jan Pieterszoon Koen, een geeostumeerden optocht, de opvoering door de leden van een liefhebberij-tooneel van van Lennep's Stichting van Batavia, eene bloemen-tentoonstelling, een gelegenheids concert, een vauxhall met illuminatie en vuurwerk op het Waterlooplein, eeu gecostumeerd bal en souper, eu volksfeesten op het Koningsplein. „De cholera heeft zich thans ook te Batavia vertoond en reeds eenige slachtoffers gemaakt. Ook worden zeer veel inlanders door koortsen ten grave gesleept, grooten- deels bij gebrek aan geneeskundige hulp. De voorziening in de zoolang verwaarloosde behoeften van den civielen geneeskundigen dienst zij den minister van koloniën dringend aanbevolen. „Van verschillende gedeelten van Java en de Buiten bezittingen komen voortdurend berichten in van vrij hevige aardschuddingen, welke echter nog geen schade hebben aangericht. Onder die omstandigheden baart het verwondering, dat de rnïnen van Willem I weder door troepen worden betrokken. „Het tweede gedeelte van de sectie tot Kedoeng-Djatie van den Samaraugschen spoorweg is voor de exploitatie opengesteld. „Nog altijd laat zich de benoeming wachten van eeu gouverneur van Sumatra's westkust. Men beweert, dat het besluit der benoeming zal geteekend worden door den gouverneur-generaal bij zijne aankomst te Kedirie. De reden van die plaatsaanwijzing maakt natuurlijk deel uit van de hooge ingewikkelde politiek des beeren Mijer welke voor ons, leeken, een gesloten boek is, dat echter onze nieuwsgierigheid niet opwekt. „Het landschap Pasoemah is bij de residentie Palem- bang ingelijfd geworden. De veeziekte woedt op Sumatra voort. „Een bezoek door een inspecteur van financiën aan het eiland Banka gebracht, heeft tot resultaat gehad, dat hij daar een enorm aantal pikols tin aantrof, waarvan de afvoer wegens de moeilijkheid der lading sedert jaren was vertraagd. Een in de Javasche courant geplaatste restant- en mutatiestaat toont aan, dat op ultimo Decem ber jl. aanwezig waren 88,193/21 pikols, en dat in het eerste kwartaal 1868 die voorraad is verminderd met 1121/11 pikols. Indien wij ons niet vergissen, werd onlangs in de staten-generaal gevraagd, waarom Banka zoo weinig tin opbracht." Het nommer van den Java-Bode van 27 Juli bevat het volgende artikel, onder het opschriftOpheldering. „De ongewone omstandigheid, dat aan den redacteur

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1