MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 143. Zondag 1868. 6 September. 6mnmlan£r. Editie van Zaterdag avond 8 uren. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingeii, niaken bekend: "'at, ter voldoening aan de voorschriften van art. 219 ®r gemeentewet, de rekening van de inkomsten en tgaven der gemeente, over het dienstjaar 1867, op de eretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is 16dergelegd en tegen betaling der kosten algemeen ver- riigbaar gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 Augustus 1868. De Secretaris, De Burgem. en Weth. voorn., P- FORBES WELS. J. W. CALLENFELS. m ^e Burgemeester en Wethouders van Tlissingen, aken bekend dat (ic begrooting der plaatselijke inkomsten en uit- ern6'1 Voor 'aar met de noodige inlichtingen bescheiden, op heden aan den raad is aangeboden en ,°°r een ieder ter lezing is nedergelegd op de secretarie er gemeente, waar zij in druk, tegen betaling der kos- b, algemeen verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 Augustus 1868. De Secretaris, De Burgem. en Weth. voorn., F. FORBES WELS. J. W. CALLENFELS. De Burgemeester en Wethouders van Viissingen, ®aken bekend dat de patenten over het dienstjaar 1868/69, voor Zooveel de slijters, tappers en kroeghouders betreft, Verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente-secretarie, waar z'i kunnen worden afgehaald van den 28 Augustus tot j®n 11 September aanstaande, van des voormiddags te u tot des namiddags te 3 uren; hi C^e Patenten, die niet binnen dien tijd zijn afge- aald, overeenkomstig de bepalingen der wet, aan de 'Ozen zullen worden afgegeven, door den deurwaarder er directe belastingen, tegen voldoening van het daar- Vo°r verschuldigde; Wordende de belanghebbenden tevens herinnerd, dat J''De desgevraagd hun patent niet kunnen vertoonen, ch blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 Augustus 1868. De Secretaris, De Burgem. en Weth. voorn., p- FORBES WELS. J. W. CALLENFELS. Middelburg 5 September. ^ij vernemen dat de minister van binnenlandsche ken het voornemen heeft Woensdag onze gemeente te he: zoeken. surnumerair der posterijen P. F. Freudcnberg is, beschikking van den minister van financiën, geplaatst D het postkantoor te Zierikzee. Omtrent de jl. Woensdag te 's Hage gehouden derde 'ng van het X« Nederlandsch taal- en letterkundig c°ngres deelen wij hieronder, na het daaromtrent reeds 8ejnelde, nog eenige bijzonderheden mede. 'Je heer Heremans, uit Gent, bracht rapport uit, namens uitvoerings-commissie van het 1X« congres, over „de "'delen, aangeduid om tot eenvormigheid van uit brak in Zuid- en Noord-Nederland te geraken" en over voorstel, strekkende om aan het staatsbestuur te vra- 'eri! dat hetde gemoderniseerde plaatsnamen officiee lzou Verk, den adr, aren." Volgens dit rapport heeft de commissie aan Belgischen minister van binnenlandsche zaken een es gericht, waarin zij den wensch heeft uitgedrukt, *t het ^aat! staatsbestuur do gemoderniseerde spelling der ïaadt s'iamen van België officieel verklare. De commissie Werk: aan, als leiddraad in de scholen in België een Ij Je te nemen, in 1860 door de Gentsche maatschappij e 'aal is gansch het volk" bekroond en door het Wil- ''"ftmds uitgegeven: de „beknopte uitspraakleer der erduitsche taal," door den heer Ternest, waarin als v "dslag de tegenwoordige beschaafde uitspraak van '"-Nederland genomen wordt. Vervolgens is besloten, de leden van het bureel van de regelings-commissie van dit congres te benoemen tot leden der uitvoerings-commjissie van het Xe congres. Door den voorzitter werd voorgesteld, thans te bepalen dat de congressen in het vervolg om de twee jaren zullen worden gehouden. Hierover ontstond eene discussie. De heeren van Lee, Julius Vuylsteke, prof. Vreeile, van Buren uit Rotterdam, van Vloten, Soetbrood Piccardt, prof. de Vries en de voorzitter namen er aan deel. Alleen de beide laatsten deden zich als voorstanders van het gedane voorstel kennen, zoodat ten slotte onder luiden bijval besloten is het volgende congres in 1869 te houden en wel, op ontvangen uitnoodiging van het stedelijk be stuur, te Leuven. De uitvoeringscommissie wordt belast met de samen stelling eener commissie tot behartiging van een inge komen voorstel betreffende een gedenkteeken op het graf van wijlen nu. Jacob van Lennep. In handen eener commissie zijn gesteld, ten einde daar omtrent in het volgende congres verslag uit te brengen, voorstellen van de heeren Sal vador en Roorda van Eysinga, betrekkelijk de toelating van vrouwen tot het lidmaat schap van het congres. Op voorstel van den heer Ising is besloten, dat het congres den wensch uite dat de regeering in hare stukken de nieuwe spelling volge, zooals die is aangegeven in de Woordenlijst van de heeren de Vries en te Winkel. Uit een ingekomen brief is gebleken dat do Vereeni- ging ter bevordering van de belangen van den boekhandel op het volgende congres de hoogst belangrijke zaak van het kopierecht aan de orde wensclit te stellen. De heer A. J. de Buil droeg een dichtstuk voor, over het idealisme en realisme in de kunst, getiteld „Eere- dienst van het schoone." De heer G. T. Drabbe, van Ilageveld, hield eene voor dracht over „de eenzijdige vorming der jeugd, waarbij te veel op het verstand en het weten, te weinig op het gemoed wordt gewerkt." De heer Leenaerts, van Antwerpen, lichtte vervolgens zijn voorstel toe, hetwelk strekte dat het congres aangezien „het beweenlijk is hoe in de geschiedboeken die in de Belgische scholen worden gebruikt de historie der Hollandsche provinciën bijna geheel is verwaarloosd, en vice versa misschien in die welke men in de Holland sche scholen gebruikt" mocht willen onderzoeken of het niet mogelijk ware dat eene gezamenlijke geschiede nis van Nederland voor de scholen werd opgesteld. Op voorstel des -voorzitters heeft het congres den wensch uitgesproken, dat een geschiedboek uitkome waarin de geheele geschiedenis van het Nederlandsche volk duide lijk en populair wordt uiteengezet. De heer Ileremans bracht verslaguit, namens de uitvoe ringscommissie van het lXc congres: „over de middelen, aangewend ter bevordering van de afschaffing van het zegelrecht in Noord-Nederland, en over de uitvoering van het besluit, genomen tijdens het laatste congres". Hij zegt dat het adres, op het 1X« congres opgesteld, aan do Nederlandsche regeering gezonden is. Vervolgens is aan de orde een ingekomen voorstel van de heeren Kirbergen en Thieme, vertegenwoordigers der Vereeniging tot bevordering van de belangen van den boekhandel, strekkende om het congres te doen besluiten, zich op nieuw tot de Nederlandsche regeering te wenden met een adres, waarbij ernstig en dringend wordt ver zocht, om in de bestaande zegelwet eene zoodanige wijzi ging te brengen, waardoor de artt. 18 en 19 en de geheele vierde afdeeling van den tweeden titel dier wet buiten werking worden gesteld. Blijkens de toelichting van dit voorstel door den heer Kirbergen, is de wensch dat het zegel van alle druk werken, en niet alleen van de dagbladen, moge ver dwijnen. De invoering van een verlaagd uniformzegel acht hij gevaarlijk, als zullende leiden tot ongelijkmatige bevoordeeling en vexatiën, en tot scherpere toepassing van de wet, waar nu nog wat meer vrijheid gelaten wordt. De heer van Westrheene gaf in overweging, het voorstel aldus te wijzigen, dat bet congres de wenschelijkheid uitspreke dat de regeering aldus handele, in plaats van zich bij adres tot de regeering te wenden. De heer Salvador wenscht bij dit laatste voorstel de verklaring van het congres te voegen, dat de zegelquaes- tie aan de orde blijft. Het alzoo geamendeerde voorstel van den heer van Westrheene wordt door den hoer Kirbergen overgenomen en door de vergadering goedgekeurd. Daar de tijd alsnu te ver verstreken was, zijn eenige op het programma vermelde voordrachten, ten bedrage van twaalf, niet kunnen gehouden worden, terwijl even zeer twee vraagpunten niet in behandeling zijn gekomen. Op voorstel van den heer Heremans werd den voor zitter voor zijne flinke leiding dank gebracht. Laatstge noemde sloot daarna, onder wederkeerige dankbetuiging aan allen die hebben medegewerkt om dit congres zedelijk te steunen, het congres met een: tot wederziens! L'Etoile Beige, welk Belgisch orgaan zich altijd, gelijk men weet, zoo ongunstig over de afdamming der Schelde heeft uitgelaten, is thans van hare vroegere denkbeelden omtrent de nadeelen, welke deze afdamming voor de scheepvaart tengevolge zou hebben, geheel teruggekomen. In het nommer van heden lezen wij, onder meer, het volgende: „Indien onze inlichtingen juist zijn, blijkt het dat de voorspellingen der ingenieurs van den waterstaat zich in allen deele verwezenlijken, in zooverre dat gedurende den thans verloopen zomer, een der droogste welke men zich herinneren kan, de Wester-Schelde niet alleen steeds een goeden waterstand heeft behouden, maar ook dat de zandbank, welke zich sedert verscheidene jaren voor Bath vormde, al meer en meer gaat verdwijnen." Jl. Maandag is te Dordrecht de 17e algemeene verga dering gehouden der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid in Nederland, waarop alle afdeelingen vertegenwoordigd waren. Benoemingen en besluiten. rekenkamer. Verleend de personeele titel van hoofd commies aan den heer M. van Vliet, commies bij de alge meene rekenkamer. Onderwijs. De gemeenteraad van Ilarlingen heeft besloten tot opheffing der Latijnsche school. Marine en leger. Me't den 16 dezer worden de volgende scheepskler ken geplaatst op de hieronder vermelde schepen op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk W. K. M. Hazeu en K. J. van den Bussche; op Zr. M>. drijvende batterij Neptunus J. de Visser; op Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord F. Lensing, J. Mets en S. J. A. DeylT; en op Z"". Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis F. J. Muller. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal in de maand November het examen worden afgenomen aan de onderofficieren, dingende naar den rang van tweeden luitenant. De commissie, met het afnemen van het examen belast, bestaat uit den luitenant-generaal Engelbregt, inspecteur der infanterie, als voorzitterkolonel Jackson van het 1« regiment huzarende majoors van Willes en de Man van het regiment grenadiers en jagers en van het regi ment veld-artillerie; den ritmeester Storm de Grave, van het le regiment huzaren; de kapiteins Klerck en Egter van het regiment grenadiers en jagers en van het regi ment veld-artillerie, als leden; en den kapitein Siereveld, adjudant van den inspecteur der infanterie, als secretaris. Als examinatoren zijn benoemd de kapitein II. 1". C. Hardenberg van het regiment grenadiers en jagers; de eerste luitenant Lutz en de le luitenant-adjudant Benschop, van het regiment grenadiers en jagers; de le luitenant Gevaerts van het lc regiment huzarende 1'- luitenant Hoogeboom, adjudant van den directeur van het materieel der artillerie en de lc luitenant van der Burgh van het 3« regiment vesting-artillerie, gedeta cheerd bij 's rijks gieterij van bronzen geschut.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1