öuitenlcmö. Eene commissie van afgevaardigden van het korps rijks-kommiezen in Nederland heeft den minister van financiën een adres overhandigd, onderteekend door 2267 kommiezen, en waarin, op grond van den rijkdom van het pensioenfonds, en van de geringheid der trak tementen van de kommiezen, omstandigheden, waar door zij niet in staat zijn ten behoeve van hunne betrek kingen tot eenig fonds bij te dragen verzocht wordt, dat de wet op de pensioenen worde herzien. De minister heeft, in antwoord op deze toespraak, te kennen gegeven, dat hij, diep doordrongen van de noodzakelijkheid om het lot van den minderen ambtenaar te verbeteren, voor zoo veel hem betrof, niets onbeproefd zou laten omdaartoe te geraken. Een 85tal ambtenaren van de rijkstelegraafkantoren te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Arnhem en Utrecht hebben in een uitvoerig adres aan Z. M. den koning, van hunne instemming met de bedenkingen der rijkskommiezen doen blijken, en onder anderen den wensch geuit, dat de thans vigeerende pensioenwet, ook in hun belang (der rijkstelegratisten), moge worden her zien, in dier voege, dat het pensioen ook ten voordeele korae, óf van hunne weduwen, óf van hunne minderjarige kinderen, óf van beiden, hetzij met de bestaande, hetzij, als dit onvermijdelijk is, met eene verhooging der door- loopende korting. De Staatscourant van 1 September bevat het tweede gedeelte, het nommer van 2 September het slot van het verslag omtrent de aanwinsten van het Koninklijk penningkabinet gedurende het jaar 1867. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij den grooten staf, tot kolonel Zr. Ms. adjudant de luitenant-kolonel A. E. Mansfeldt, van dien stafbij het wapen der infanterie, tot kolonel en kommandant van het 8» regiment de luitenant-kolonel P. H. J. Hoogeveen, thans met het bevel over dat korps belast. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot officier van gezondheid 3C kl., de kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. A. van der Stok, bestemd geweest voor den dienst in Oost-Indië, doch daarvoor ongeschikt geworden. Op verzoek op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de officier van gezondheid 2<- klasse A. van Onselen Spruyt, leeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 1«" luitenant der infanterie op non activiteit M. van Doorninck. Onderwijs. De gemeenteraad van Zierikzee heeft don heer A. W. Stellwagen, te Maasbommel, benoemd tot leeraar in de Nederduitsche taal, aardrijkskunde en geschiedenis aan de middelbare school. Marine en leger. De luitenant ter zee 1« klasse jlu. E. P. E. de Stuers, behoorende tot de rol van het vvachschip te Willemsoord en als kommandant gedetacheerd op Zr. M\ instructie brik Teniate, wordt den 30 dezer op non-activiteit ge bracht en vervangen door den luitenant ter zee le klasse N. Mac Leod. Bij aanschrijving van den minister van oorlog van 27 Augustus jl. is aau de verschillende autoriteiten van het leger mededeeling gedaan van een koninklijk besluit van 22 dezer, houdende aanmerkelijke verhooging der soldijen van de adjudanten-officier en sergeants-majoor. Rechtzaken. Aanstaanden Vrijdag zal voor het provinciaal gerechts hof in Zeeland terecht staan Wilhelmina Wattel, oud 23 jaren, geboren en wonende te St. Laurens, thans gede tineerd, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De procureur-generaal heeft acht getuigen, waaronder drie tevens als deskundigen, opgeroepen. Veeziekte. Uit Groningen wordt van jl. Zaterdag gemeld dat de pokziekte onder de schapen eene zorgwekkende uitbrei ding verkrijgt. Van de 53 gemeenten dier provincie zijn meer dan de helft door die ziekte bezocht en niet in een enkelen stal, maar bij onderscheidene landbouwers komt zij voor. Gemengde berichten. Groningen heeft jl. Vrijdag haar nationaal feest gevierd ter herinnering aan het ontzet en de bevrijding der stad in 1672. Te 10 uren begon de eigenlijke feest viering met een zangfeest in de Martini-kerk, waar door een gemengd koor toepasselijke liederen werden ge zongen, waarna de predikant B. C. J. Mosselmans als redenaar optrad en zijne hoorders wees op hetgeen er vóór bijna 200 jaren daar ter stede gebeurd was. Na afloop van het zangfeest, had op het marktplein te half 12 uren de keuring van ingespannen chaispaarden plaats. Daarvoor waren 21 paarden aangegeven. Op de visch- markt liet zich van 1112 uren de muziek van het 1" regiment infanterie hooren, terwijl in de zaal van de sociëteit de Harmonie, eene matinee mnsicale te half 1 u. een aanvang nam. Buiten de Ebbingspoort werd eene harddraverij gehouden, waarvoor 17 paarden waren aan gegeven. De prijzen werden bij monde van jh'. m'\ W.C.A. Alberda van Èkenstein, president der feestcommissie, aan de overwinnaars uitgereikt, en daarna ging men, voorafgegaan door de muziek, in statigeu optocht naar de stad terug. Terwijl de harddraverij in vollen gang was, werden op de groote markt door de kapel van de rijdende artillerie van Amersfoort eenige muziekstukken uitgevoerd en luchtballons opgelaten. Met een vauxhal in het Sterrebosch werd het feest besloten. Het volgende ongeluk had eergisteren ochtend op den staatsspoorweg tusschen Glanerbeek en Enschede plaats. De beambte, die op den van eerstgenoemd station komen den trein tot het bedienen van den remtoestel op den daarvoor bestemden waggon gezeten was, schijnt onder weg een staande houding aangenomen en daardoor met het hoofd tegen een der viaducten, waaronder de trein passeert, gestooten t^iebben, want bij de aankomst aan 't station vond men ztffr bloedend lijk op den wagen liggen. De ongelukkige was gehuwd en te Almelo woon achtig, waar hij gewoonlijk als rangeerder dienst deed. Wat men al niet in gemeente-rekeningen ten laste der plaatselijke kas brengt, kan blijken uit het volgen de: In de rekening van Noordscharwoude vonden gede puteerde staten blijkens hun jaarverslag over 1867, in uitgaaf de som van f 7, voor zeven stoven in de kerk ten behoeve van de raadsleden, welke som was betaald uit den post op de begrooting, uitgetrokken voor onderhoud en aankoop van meubelen voor de gebouwen of vertrek ken, bestemd voor de vergaderingen van den raad en van burgemeester en wethouders. Te Oudkarspel was uit den post voor kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand betaald de som van f 16.50, voor drank, tabak enz., in het raadhuis ver strekt aan familiën, bij het voltrekken van huwelijken aldaar verschenen. De Norddentsche Zeitung, een correspondentie- bericht der ïndépendance Beige tegensprekende, beweert dat alleen Frankrijk heeft aangedrongen bij de Neder- landsehe regeering om de scheepvaart in de Rijnmondin gen niet door bruggen of andere werken te bemoeilijken. De deken der Portugeesche geneesheeren is te Vizeu overleden in den ouderdom van 110 jaren. Door een der Parijsche bladen wordt het volgende omtrent de stierengevechten te Havro gezegd: „Naar het zich laat aanzien, zal de stier veel moeite hebben om zich ten onzent als acteur te acclimateeren. Na verschei dene proefstierengevechten geleverd te hebben, die niet gelukt waren, had men aangekondigd, dat de voorstel lingen nu eerst recht goed en schitterend zouden worden. Maar de uitkomst heeft deze voorstelling niet bewaar heid. De prijzen der plaatsen (eerste rang) zijn van 10 franken tot op 2.50 fr. verlaagd, zonder dat dit iets heeft gebaat: het eirque blijft steeds slecht bezet. Men verzekert, dat de geheele diergaarde eerstdaags weder naar Spanje zal verhuizen." De te Philadelphia gevestigde berichtgever van the Times meldt, onder dagteekening van den 14 dezer, dat eene kwaadaardige veeziekte in de Vereenigde-staten van Noord-Amerika heerselit. De ziekte was uit den staat Texas afkomstig, van waar gedurende de maanden Mei en Juni ongeveer 15,000 runderen, met korte dagreizen, over de prairiën naar Illinois waren gedreven. Binnen vijf dagen was het vee dier prairiën, voor zoo ver het gegraasd had op de plaatsen, waar het vee uit Texas was doorge trokken, insgelijks door de ziekte aangetast en voor een groot gedeelte reeds gestorvendoch het vee, hetwelk die gedeelten der prairiën niet bezocht had, was gezond gebleven. Spoedig was die ziekte op schrikwekkende wijze door verschillende staten verspreid geworden. De heer Frank Buckland geeft in het weekschrift: Land and Water, eene beschrijving van eene der grootste bezendingen van wilde dieren, welke ooit in Europa zijn aangekomen. Een reiziger, genaamd Cassanova, ging een jaar geleden naar Opper-Nubië en Abyssinië, om wilde dieren te vangen en te koopen. Hij slaagde zeer wel, en had weldra 32 olifanten, 8 giraffen, 20 antilopen, 16 buf fels, 2 rhinocerossen, 4 leeuwen, 1 hippopotamus, 12 hyenas, 4 struisvogels enz., bijeen. Met deze karavaan ging hij door de woestijn naar de Roode zee. De meeste dieren zaten in kooien op den rug van kameelen en de groote dieren liepen den ganschen weg. Hij had 300 Ara bieren, 95 kameelen en 80 geiten voor den overtocht noodig; de laatsten om melk te geven voor den hippopo tamus en de twee jonge rhinocerossen. Op de stoomboot naar Suez stierven 16 olifanten. De ondernemende rei ziger is nu te Hamburg aangekomen, met de helft van zijne menagerie. De andere helft stierf op reis. Het kost baarste dier dat hij heeft, is een rhinoceros met twee neushorens (rhinoceros afrieanus). Het is een jong krachtig dier, en zijns gelijke is niet in Europa geweest sedert den tijd der Romeinen. Hij vraagt 1000 p. st. voor dat dier. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 30 dezer: J. Rens, jra. 35 j. met II. Tazelaar, wedc. 46 j. E. Swerus, jm. 39 j. met J. Flipse, jd. 30 j. (Van 22 tot 19 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: J. B. van Wijnsberge, jm. 39 j. met A. P. Fens, jd. 24 j. Bevallen: L. M. Vermeersch, geb. le Brun, d. E. Laer- noes, geb. Bestelink, z. J. de Vos, geb. Verbrugge, z. H. S. Velge, geb. van Damme, z. A. Busquet, geb. Keme- ling, d. M. Nederveen, geb. Griep, d. Overleden: J. P. Wijs, man van J. van der Leeden, 85 j. G. Wensveen, z. 5 j. C. Flissebaalje, z. 5 m. Goes. GehuwdC. L. van Pesch, jm. 27 j. met M. P. Ris- seeuw, jd. 22 j. K. Mulder, weduwn. van J. M. Boes, 31 j. met K. Otte, jd. 27 j. BevallenK. J. den Hollander, geb. Clement, z. J. T. van Loo, geb. van den Ende, d. F. P. Reijerse, geb. du Boo, z. (levenl.) Overleden: J. Gunster, z. 3 m. E. Geluk, d. bijna 3 m. J. Lossie, vrouw van A. Lookman, 68 j. P. Daniëlse, d- bijna 3 maanden. Zierikzee. Gehuwd: J. Manni, jm. 28 j. met D. G. va° Wezel, jd. 28 j. Bevallen: J. Findsom, geb. Vereijke, z. M. O. Appels> geb. Rombouts, z. J. Versteeg, geb. Elseot, d. P. Beu- zenberg, geb. Wagemaker, z. A. 0. Douw, geb. Vos, o- (doodgeb.) Overleden: A. Hogerheijde, z. 11 m. M. Lindhout, z. 9 m. A. H. de Bie, d. 16 m. H. de Graaf, weduwn. 81.1- L. van der Klift, d. 10 in. A. Berkhoudt, z. 6 w. J. Tro®' per, z. 2 m. M. Baljé, vrouw van P. Sies, 47 j. J- °e Waard, z. 20 d. Thermometerstand. 31Aug.'sav. llu.63gr. 1 Sept.'s morg.7 u. 63 gr. 's midd.1 u. 70gr.'sav. 11 u. 62 gr' 2 's morg.7 u. 65 's midd.1 u. 74 gr. Al gemeen overzicht. Na de oorlogzuchtige uiting van den Franschen mini3' ter Niel was het natuurlijk weder de beurt van een and®' der „raadslieden van de kroon" om eene vredelievend0 toespraak te houden. De minister Magae heeft zich gis' teren avond daarmede belast. Bij het gebruikelijk diner der leden van den conseil-general van Dordogne bracht deze minister een toast aan den vrede, den duurzame'1 vrede, omdat Europa daaraan behoefte heeft. De keizer verlangt dien vrede altijd volgens den heer Magne en Frankrijk is krachtig genoeg om den vrede te kunnen handhaven zonder van zwakheid beschuldigd te worden, terwijl niemand belang heeft om den vrede te verstore® Het gevolg van eene nieuwe gedachtenwisseling der leiders van de oppositie-partij in het Fransch departe ment du Var is geweest dat de heer Philis zich heeft teruggetrokken voor zijn vermaarden confrère bij de Parijsche balie Dufaure. Dat er zulk een groot aanta' dagen verloopen is alvorens men tot een definitief besluit is kunnen komen, wordt verklaard door de zonderlinge omstandigheid dat een brief op 21 Augustus uit Toulon aan den heer Dufaure afgezonden eerst op 27 AugustU3 te Vizelles aankwam, alwaar de heer Dufaure zich be vond. Een telegram aan dezen oppositie-candidaat, va" zestien woorden, aangeboden aan het telegraafkantoor te Parijs te 9 uren 15 minuten des morgeus, werd door den heer Dufaure ontvangen, des avonds te 6 uren. Met een Parijsch liberaal dagblad zou men ook te deze» opzichte kunnen zeggen: petites mesures, pelites malices, pelites colères. Het vertrek van keizer Napoleon naar het kamp va" Ohfilons is bepaald op morgen. Het ontbreekt natuurlijk niet aan geruchten omtrent daar te houden oorlog zuchtige toespraken en indien de keizer eene toespraak mocht houden zal die ook wel niet bijzonder vrede lievend wezen. Waarover wil men toch in een legerkamp anders spreken dan over de mogelijkheid dat al die duizende militairen tegen den vijand zullen hebben op te treden. Een al te vredelievendeontboezeming zou immer3 noodzakelijk de vraag op de lippen brengen: Waaro® ons dan niet met groot verlof naar huis gezonden Wij nemen in dit nommer het artikel op van the Times, waarvan de inhoud in enkele hoofdtrekken ons reeds voor ons vorig nommer per telegraaf werd medegedeeld- Daar the Times niet gewoon is om zoogenaamde sensa tie-berichten op te nemen, zullen aan dit betoog wel zeer geloofwaardige mededeelingen ten grondslag liggen. De Pruisische regeering heeft de manschappen die dit jaar in de wapenen moeten komen drie maanden later opgeroepen dan men anders gewoon was. De Provincia' Correspondenz neemt uit dit feit aanleiding om te be- toogen dat de regeering te Berlijn vertrouwt op het voort duren van den vrede. Het is mogelijk dat dit Pruisisch orgaan juist oordeelt, doch de intimiteit der monarchen van Pruisen en Rusland doet velen twijfelen aan dat vertrouwen in den vrede. Keizer Alexander van Rusland zal in de laatste dagen van deze maand weder een bezoek brengen aan het hof van Berlijn. Na dit bezoek zal, waar schijnlijk in de eerste dagen van November, de lauddaó bijeengeroepen worden. Dikwijls wordt door de Fransche en Pruisische dag bladen de vraag behandeld en zeer verschillend beant woord: welke opinie onder de Zuid-Duitschebevolkingej1 de groote meerderheid koestert, of zij Franschgezind, dan wel Pruisischgezind is, of zij geneigd is om zien met Oostenrijk te verbinden dan wel een Zuid-Duitse!® bond te vormen. Wij vinden omtrent deze vraag in een" blijk van onpartijdigheid dragende beschouwing het vol gende: „Indien gij mij nu, bij al het bestaande verscbd van opinie in Zuid-Duitsehland,vraagt wat de bevolking®0 in massa dan toch eigenlijk willen, dan kom ik, tnij°c verschillende indrukken resumeerende, tot deze conclnsip- Hetgeen aan al dat verschil van gevoelen en aan al d® weifeling tot grondslag ligt, is eene groote mate va° onverschilligheid. Laat mij de beteekenis, welke ik aa° dit woord hecht, eenigszins nader toelichten. Ik bed01-' dat al die bevolkingen, waar het op woorden aankon®' in koortsachtigen toorn kunnen praten van oproeren, nationaal verzet; dat de eene helft roept dat zij de Fr"'1' schen zullen doodslaan en de andere helft dat zij n° Pruisen zullen vermoordenwanneer het echter tot ee° oorlogsuitbarsting mocht komen zullen zij hare regeer111' gen, generaals, ambtenaren laten handelen, terwijl zy zelf zullen toezien en misschien afwachten wien de ove winning zal toelachen om dan ook hem toe te latd®0' hetzij met hart en ziel, hetzij slechts met de lippen. WeO3

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2