MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 141. Donderdag 1868. <3mnenlanö. 3 September. Editie van Woensdag avond 8 uren. PUBLICATIE. PATENTEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlisslngcn, Waken bekend Jat de patenten over het 4'1'' kwartaal, dienst 1807/68, v.erkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente-secretarie, waar z!i kunnen worden afgehaald van den 22 Augustus tot ca mot den 5 September 1868, van des voormiddags te I(J tot des namiddags te 3 uren; 'lat de patenten, die niet binnen dien tijd zijn afge haald, overeenkomstig de bepalingen der wet, aan de huizen zullen worden afgegeven, door den deurwaarder der directe belastingen, togen voldoening van het daar- 0r verschuldigde; ..^ordende de belanghebbenden tevens herinnerd, dat die desgevraagd hun patent niet kunnen vertoonen, 2lco blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 Augustus 1868. De Secretaris, De Burgem. en Weth. voorn, B. FORBES WELS. J. W. CALLENFELS. Middelburg 2 September. Volgens koninklijk besluit, gedagtcekeud Thun 29 Au gustus, opgenomen in de Staatscourant van heden, zal de tegenwoordige vergadering van de staten-generaal worden gesloten op Zaterdag 19 September a., des namiddags te twee uren. Bij de gisteren in het kiesdistrict Sluis gehouden her stemming voor de verkiezing van een lid voor de provin cie staten van Zeeland zijn 337 biljetten ingeleverd, Waarvan 6 oningevuld waren. De heer W. G. de Smidt n°taris te Schoondijke, verkreeg 171, mt F. J. Brevet' "°taris te lJzendijke160 stemmen zoodat eerstge- Uoemde is gekozen. Den 31 Augustus jl. zijn van 's rijks marine werf te v hssingen ongeveer 60 geëinploieerden en werklieden bedankt of gepensionneerd, en zijn de gewone werkzaam heden gesloten. Men is thans nog bezig de laatste hand leggen aan de opheffing, door het opruimen van de werktuigen enz., welke tot hiertoe nog gebruikt zijn ge- Worden. Jl- Zondagavond zijn te 'sGravenhagc de leden van het pe Ned. taal- en letterkundig congres door het gemeente bestuur ontvangen in de groote zaal derteeken-academie, Welke doelmatig was gedecoreerd, onder anderen met de Wapenen der Noord- en Zuid-Nederlandsche provinciën steden. De burgemeester jh>'. m>. F. G. A. Gevers Boynoot hield ecne toespraak, waarin hij de congresleden J"t België en Nederland namens het gemeentebestuur hartelijk welkom heette, onder verzekering dat zij door koninklijke residentie als vrienden werden ontvangen. Prof. de Vries, vertegenwoordiger van het Nederlandsch gouvernement, beklom vervolgens de estrade, en kweet 'ch van den hem door Z. M. den koning opgedragen ast om de saamgekomenen namens de Nederlandsche egeering het welkom te brengen. Hij herinnerde daarbij aan het doel der congressen, zijnde dit niet alleen het aankweckcn van de studie der Nederlandsche taal en ??n bloei der letterkunde, maar vooral het nauwer aan- 'nden van den broederband die tnsschen Noord en Zuid Cstuat, en het opwekken van 't bewustzijn van die ?ederlandsche nationaliteit, welke niet alleen hier in het ^oorden bloeit, maar ook in Zuid-Nederland zich krachtig C'toont. Ten slotte uitte, hij den wcnsch dat dit congres h belangrijkheid niet bij vroegere moge achterstaan, :'ar die zoo mogelijk overtreffe. De heer D. Delcroix, afgevaardigde van het Belgisch gouvernement, bracht het congres den groet over van minister van binnenlandsche zaken van België, j amens het Belgisch staatsbestuur gaf ookliij,overeen- omstig ontvangen last, de hoop te kennen dat ook dit ,|bbgces, evenals vroeger, de heerlijkste vruchten zou di^° .keer dc Maere-Limnandpr, volksvertegenwoor- de ïin BelKië en voorzittter van het IX« congres, bracht en burgemeester dank voor zijne hartelijke woorden en b®,t tocgezegde gulle, broederlijke onthaal. Hij H 1 welkomstgroet beantwoorden met de verzeke- din-u allt ook dit eougres, onder zulke gunstige oinstan- gheden geopend, werkdadig zal bijdragen tot bereiking van het eenige, verheven doel: de ontwikkeling en opbeuring van alles wat de zedelijke eenheid van den Dietschen stam kan versterken en bevestigen. En wat aangaat die zonderlinge ongeloofbare geruchten van nevenbedoelingen, wier naklank tot hen was doorge drongen, achtte hij het onwaardig die met een enkel woord te bestrijden. Zij verdienen zeide hij -slechts éen antwoord: het is onze verachting. Nadat hierop ecne langdurige toejuiching gevolgd was, viel een krachtig mannenkoor in van de koninklijk nationale zangschool, onder leiding van den directeur J. H. Marinus. De verzen waren vervaardigd door dr. Wap, de melodie door Verhulst. Nadat hiermede (terwijl namens's Gravenhage inmid dels de eerewijn werd aangeboden) de plechtige ont vangst der congresleden was afgeloopen, begaven deze laatstcn zich in statigen optocht, met de koninklijke nationale zangschool aan het hoofd, langs de straten en pleinen der residentie naar de sierlijk verlichte en ge tooide zalen der sociëteit de Vereeniging in de Willem straat. Daar werden de leden hartelijk welkom geheeten door den voorzitter der sociëteit, den heer Th. van den Bergh, die onder anderen in zijne toespraak verklaarde dat hij tot ziju groot genoegen de woorden had gehoord van den voorzitter van het IX" congres, waarmede deze den kop indrukte van die artikelen, welke door het land zijn verspreid om het congres in een slecht daglicht te stellen. Hij eindigde met een dronk op het welzijn van al de aanwezigen. Dr. W. J. A. Jonckbloet verzekerde, als voorzitter der regelings-commissie, in antwoord aan den vorigen spreker, dat hij met geestdrift den beker aanvaardde, zoo gul, zoo vriendschappelijk, zoo welwillend aangeboden, en be tuigde zijn dank voor het ontvangen onthaal, door ten slotte een beker te brengen aan de sociëteit de Ver eeniging. Prof. j. F. J. Heremans uit Gent sprak evenzeer den dank zijner Vlaamsche broeders uit voor de wijze van onthaal, wees op de hooge, op historische gronden rus tende beteekeuis van dit congres, en eindigde met den wcnsch dat Nederland, zoowel het Zuiden als het Noor den, bloeie en groot worde door den nationalen zin, door do zedelijke eenheid tusschen Noord en Zuid. Vervolgens begaven de leden en hunne dames zich naar de prachtig verlichte tuinen der sociëteit, waar de tonen der 's Gravenhaagsche kapel, ouder leiding van den heer C. de Groot, vroolijk schalden. De nationale zang school hief mede nogmaals een lied aan, zijnde dat van dr. Wap, te Denderwonde bekroond. De muziek van Nicolai won hoogen lof, die mede werd gebracht aan de leden der nationale zangschool, zoowel door den heer S. J- van den Bergh, eerste secretaris van het congres, als door den heer liichard Holl, terwijl nu. Julius Vuyl- steke voorts een hartelijk woord richtte tot den voor zitter der sociëteit, den heer Th. van den Bergh. De eerste zitting van het congres werd Maandag ge houden. De heer Jonckbloet heette de leden namens de regelingscommissie welkom. In zijne rede deed hij uit komen dat, wat ook laster of nijd hebben uitgestrooid, men er niet aan denkt om hier te treden op politiek terrein, of aan een streven naar sociale omkeeringen, maar naar eenheid van samenwerking in de sfeer der intellectueele belangen, waarbij de Nederlandsche taai en letterkunde op den voorgrond staat. Verder riep hij de krachtige medewerking van allen tot het doen slagen van dit congres in; herinnerde met weemoed aan de overledenen Te Winkel en van Lennep, en bracht ten slotte dank aan de regeeringen van Nederland en België voor hare blijken van belangstelling, en aan alle hoog geplaatste staatslieden en gevierde letterkundigen, die zich aan het congres hebben aangesloten. Daarop namen de werkzaamheden een aanvang. Met levendige toejuiching werd begroet het voorstel van den heer Noordziek, om uit naam der regelingscommissie dr. W. J. A. Jonckbloet tot voorzitter te benoemen. Tot eere-voorzitters werden bij acclamatie benoemd de minis ter van binnenlandsche zaken in Nederland, de commis saris des konings in Zuid-Holland, de burgemeester van 's Gravenhage, en de heer Vrambout, gouverneur van West-Vlaanderen. Tot onder-voorzitters de heeren prof. Heremans uit Gent, de Maere Limnander, Belgisch volks vertegenwoordiger, voorzitter van 't IX'congres, dr. N. Beets en Noordziek, onder-voorzitter der regelings-com missie. Tot secretarissen de heeren Frans de Cort, uit Brussel, Jan vanBeers uit Antwerpen, S. J.van den Bergh en T. van Westhreene Wzn. Het eerelidmaatschap is aangeboden aan de voorzitters van de beide kamers der staten-generaal, den minister van binnenlandsche zaken in België, den oud-minister aldaar, den heer Alfons van den Peereboom, den heer Gericke, onzen gezant in Brussel, mevrouw Bosboom- Toussaint (deze laatste onder daverende toejuiching) de heeren Hendrik Conscience en de oud-minister Bosscha. Ware de dood niet tusschenbeide getreden, dan zou, volgens mededeeling van den voorzitter, de eerste naam die van mr. Jacob van Lennep zijn geweest. Een ingekomen voorstel van de heeren Nijhoff, Thieme en Sijthoff, uitgevers van van Lennep's werken, om eene commissie tc benoemen ten einde een monument voor dien beroemden schrijver op te richten, waartoe zij als eerste bijdrage 300 beschikbaar stellen, is met toe juiching aangenomen. De heer Rolin Jacquemins heeft zijn in het vorig congres gedaan voorstel, om den naam van Nederlandsch taal- en letterkundig congres te veranderen in Neder landsch letterkundig en maatschappelijk congres, inge trokken. Daarvoor werd dien heer door den voorzitter dank gebracht, daar dit voorstel zoo licht een twistappel had kunnen worden. Na bespreking van een voorstel van d>'. van Vloten om den naam van 't congres in dien van Nederlandsch taal congres te veranderen, is besloten, op voorstel van den heer Vuylsteke, om de regelingscommissiën evenals tot dusver vrij te laten ten aanzien van den naam, mits het oorspronkelijke doel en programma der congressen in liet oog worden gehouden. Aan de uitvoerings-comtnissiën wordt overgelaten of de congressen in het vervolg al of niet in afdeelingen zullen gesplitst worden, waartoe in het IX'' congres het voorstel was gedaan. Na het houden eener pauze werden H. M. de koningin en Z. K. II. prins Frederik door eene daartoe benoemde commissie, aan wier hoofd zich de burgemeester bevond, binnengeleid en door de gansche vergadering, waaronder vele dames, staande en met gejuich en handgeklap ont vangen. Uit naam van 't congres werden de vorstelijke personen door den voorzitter welkom geheeten en voor hunne belangstelling dank gebracht. Prof. II. E. Moltzer van Groningen hield eene voor dracht, getiteld: „In het rijk der taal is de vox popuh niet de nox dei? Hij deed daarin uitkomen dat het volk de taal naar zijne behoefte vervormt. Als voorbeelden haalde hij aan „loep mar tiegen," zooals een Friesche boer de locomotief heette „kom- en eisch-winkel" voor: komenij'swinkel; „dat riekt naar den mosterd" voor: dat riekt naar den mutsert (brandstapel); „hij is een rijke fokkerC voor: den naam van den rijken bankier Fager; „hij of zij heeft muizennesten in het hoofd" voor: muize nissen (moeizaamheden) enz. Dr. Beets wenschte een afwezige, het volk, te verde digen tegenover het „kom-en eisch-winkel." Het volk heeft nooit aan die vervorming gedacht. Halve geleer den, betweters hebben dat verkeerde woord gemaakt, of misschien 't een of ander schoolmeestertje die voor „kommenij's" stond en dat woord niet begreep. De .heer J. J. L. ten Kate droeg eene proeve uit een nieuw gedicht voor, getiteld „de Planeten." De heer A. de Jager hield eene voordracht „over eenige hodendaagsche taalgebruiken in Noord en Zuid", de heer Heremans uit Gent „over de letterkundige betrekkingen tusschen Noord en Zuid in de 17c eeuw." De Vlaamschedichter Jan vanBeers droeg een oratorium voor, getiteld „de Oorlog", bestemd um door een Vlaam- schen toonkunstenaar te worden bewerkt. H. M. de koningin bracht dezen letterkundige persoonlijk een woord van dank, en verliet daarna met Z. K. H. prins Frederik de vergadering, onder de toejuiching der aan wezigen. Hiermede was de eerste zitting geëindigd. Des avonds te half acht uren had in den koninklijken schouwburg een nationaal concert plaats, onder leiding van den heer W. F. G. Nicolaï. Van de gisteren gehouden zitting deelen wij in ons volgend nommer een overzicht mede. Heden had de laatste zitting plaats en werden weder verscheidene voordrachten gehouden, waaronder die van een onuitgegeven gedicht door den heer A. J. de Buil, alsmede eene van den heer G. F. Drabbe, van Hageveld, over het verband tusschen opvoeding en onderwijs. Het congres heeft besloten den wensch aan de regee ring te kennen te geven, dat het zegel van alle drukwerken, hetzij van dagbladen, hetzij van andere geschriften enz., geheel worde afgeschaft. Het volgende congres zal te Leuven worden gehouden. Prof. J. F. J. Heremans, van Gent, heeft dr. \V. J. A. Jonckbloet dank gebracht voor zijne uitnemende leiding als voorzitter. Laatstgenoemde sloot daarop het congres, onder dankbetuiging aan allen die tot het welslagen daarvan hebben medegewerkt, alsmede voor den zede lijken steun, door II. M. de koningin en andere vorstelijke personen verleend.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1