middelburgsche COURANT. N°- 140. Dinsdag 1868. 1 September. töinnenlanfr. Editie van Maandag avond 8 uren. K.EIH.MIS Burgemeester en Wethouders van Keuzen maken bekend, dat de 'n (1ie gemeente op de gewone wijze zal plaats hebben, an af Maandag den 21 tot en met Zaterdag den 26 Sep tember aanstaande. Neuzen, don 27 Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. Middelburg 31 Augustus. *Bct XcNederlandsch taal- en letterkundig congres, te 8 Uage vergaderd, heeft lieden zijne werkzaamheden ^'ingevangen. De heer Jonckbloet hield daarbij eene toe passelijke rede. Bet voorstel van het vorig congres, om den naam te Veranderen in dien van Nederlandsch letterkundig en maatschappelijk congres, is ingetrokken. Deze eerste zitting werd onder anderen bijgewoond br H. M. de koningin ep Z. K. H. prins Frederik. Als sprekers zijn lieden opgetreden de heeren Moltzer, an Groningen; ten Kate, van Amsterdam; de Jager, 'an Rotterdam Heeremans, van Gend, en Jan van Beers. De minister van financiën deelt in de Staatscourant van gisteren de voorwaarden mode, waaraan de verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koop waren, bestemd voor of afkomstig uit Zweden, tengevolge van het mot dat rijk gesloten postverdrag is onderworpen. levens wordt medegedeeld de wijze waarop, teuge- oige van liet in werking treden met 1 September van et met Zwitserland gesloten postverdrag, de verzending ver Duitschland van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren tiuschen Nederland en Zwit- 8Ct'land kan geschieden. In de Staatscourant van 30 en 31 Augustus is opge komen het eerste gedeelte van het verslag omtrent de ^anwinstcn van het koninklijkpenningkabinet gedurende Kerknieuws. De Nieuwe Rotterdarasche courant deelt mede dat gondel-dag avond te 's Hage eene bijeenkomst heeft P'aats gehad van vrienden, vriendinnen en geestver- Wanten van den predikant cFi J. G. Zaalberg. De heer me ij boom opende die vergadering met eene toespraak, 'aaruit bleek dat liet doei der bijeenkomst was: het lc'hten van een adres aan de volle synode, niet dringend 'Orzoek de uitspraak van den synodus contracta te beves- 'gen. Het door den heer de Jager voorgelezen adres *erwekte onder de aanwezigen veel geestdrift. De meeste oehoorders en toehoorderessen, die men veilig op een Paar duizend kan schatten, hebben het onderteekend. Onderwijs. De gemeenteraad van Haarlem heeft eergisteren tot v raar in de wiskunde aan de hoogcre burgerschool, °or dc eerste drie studiejaren, alsmede aan de burger- Vfmdschool, benoemd den heer W. M. van Eek, te Loos- ru'nen, met wien op de voordracht waren geplaatst de koeren F. F. Leupen, te Middelburg, en J. A. Snijders C.Jz., te Delft. Tot leeraar in de wis-, schei- en natuurkunde aan de meisjesschool aldaar is benoemd de heer J. E. Dibbits, keol. doet. en doctorandus in do philosophie te Utrecht. Marine en leger. Bo plaatsing, met den 26 September a., van den officier an gezondheid 2'- klasse G. F. Rochat op Zr. Ms. trans portschip met stoomvermogen Java, en die van den officier an gezondheid 3» klasse J. Keyser op Zr. Ms. monitor •oiligcriee, wordt ingetrokken, blijvende zij voorloopig 'eken op de schepen waartoe zij thans behoorenop senoemd transportschip wordt nu met dien datum ge kaatst de officier van gezondheid 3<- klasse M. Steensma. kapit i'ani schip de JBuffel, onder bevel van den v, - --'-luitenant ter zee J. A. H. ITugonhoItz, is in den middag van den 28 dezer te Birkenhead aangekomen. ~T Uit Vlissingen schrijft men ons t 'Naar ik verneem wordt een gedeelte van de buiten- len 'St al,licr Ni gericht tot zwemplaats voor de militai- ihn Van llGt femruizocn. De redenen waarom d i e plaats Wei voor gekozen is zijn mij niet bekend. Het is anders Wat vreemd dat, terwijl men uit het binnenland heinde en ver reist en trekt om de frissche zeebaden te gebruiken, men alhier een zoo good als stilstaand water daarvoor uitzoekt, en dit nog te meer daar, zoo ik wel onderricht ben, dat water in communicatie staat met dat gedeelte der vest waarin het uit de werken gepompte water wordt uitgeloosd." Gemengde berichten. Heden had in den vroegen ochtend alhier een gelijk soortig ongeluk als jl. Donderdag plaats. Ook thans trof het een arbeider aan dc spoorweg- en kanaalwerken, die, geroepen zijnde om aan het heien behulpzaam te zijn, uitgleed en met de linkerhand op de in te heien paal viel. De hand werd door het nedervallend heiblok zoo danig getroffen, dat van twee vingers de toppen werden afgescheurd. De heer J. B. Haringman heeft spoedig heelkundige hulp verleend. Vooralsnog schijnt er geen vrees voor amputatie te moeten bestaan en is den lijder het nemen van beweging aangeraden. Wij vernemen dat a. Vrijdag, bij gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, indien het weder gunstig is, aan de des avonds te geven muziek uitvoering op het Molenwater alhier eenige uitbreiding zal worden gegeven. Zij zal namelijk van zeven tot elf uren duren. Vanwege de Vereeniging „Uit het volk voor het volk" zal eene doelmatige verlichting worden aan gebracht en op een der gazons zal voor zitplaatsen en gelegenheid tot het, gebruik van ververschingen gezorgd worden. Jl. Woensdag namiddag omstreeks half zes ver toonden zich te Leiden bij eene licht bewolkte lucht op gelijke afstanden ter wederzijde van de zon twee zoo genaamde bijzonnen, gelegen 111 eene lijn evenwijdig aan den horizon. Zij bevonden zich op den omtrek van een mat verlichten kring, die de zon tot middelpunt had, doch van welken, wegens lager hangende wolken, slechts een gedeelte zichtbaar was. Het licht der bijzonnen was vrij sterk en liep aan de van de zon afgekeerde zijde vloeiend uifin eene spits toeloopende streep. De kleuren van den regenboog, voornamelijk oranje en geel, waren daarin duidelijk te onderscheiden. (L. J).) Van 1 September wordt het tarief der transatlanti sche dépêches verlaagd tot 3 p. st. voor tien woorden, die te zamen niet meer dan 50 letters mogen bedragen en waarbij 5 woorden voor adres, onderteekening enz. komen. Met de kosten voor de overbrenging op de lijnen binnenslands zal een dépêche tussehen eenig punt van het Britsclie koninkrijk en New-York op 3.7.6 p. st. te staan komen. Eergisteren zijn dc graaf en gravin Girgenti te Parijs aangekomen. De graaf is een broeder van den ex-koning van Napels, de gravin eene dochter van koningin Isabella van Spanje. Aan deze fine fleur Ac,r clericale partij in Europa zal aan het Fransche hof eene zeer feestelijke receptie ten deel vallen. Het hof van appél te Parijs heeft het vonnis van de rechtbank der Seine ten laste van den heer Ilenri Rochefort, tot eene gevangenisstraf van een jaar en eene boete van tien duizend franken, bevestigd. Een belangrijke diefstal heeft .aan het station te Manchester plaats gehad. Vier kisten met goud- en zilver werk waren in een der goederenwagens geplaatst en tot dat zij te Liverpool aankwamen onaangeroerd gelaten, doch bij de aankomst waren er slechts drie. De ver dwenen kist bevatte voor 2000 p. st. aan horologes. Vijf personen zijn reeds te Manchester gearresteerd, cn een gedeelte van den buit is bij hen gevonden. De bosebbranden rondom Petersburg breiden zich steeds meer uit cn beginnen reeds voor de Peterhofer- streck gevaarlijk te worden. Den 16 Augustus was het zomerverblijt van de grootvorstin Maria Nicolajewna van alle zijden door den brand ingesloten. Therinoiucterstaud. 29Aug.'sav. 11 u. 57 gr. 30 's morg.7 u. 60gr. 's midd.1 u. 68gT, 'sav. 11 u. 63gr. 31 's morg.7 u. 64 's midd. 1 u. 71 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Woensdag 26 Augustus. Gemeenterekening 1867: gemeentebegrooting 1869; begrooting bank van leeningaanvulling personeel buitengewone komuiiezen verzoek af- en overschrijving; adres C. Goeree; idem F. van dc Velde; voordracht lid commissie beheer leenbank; mede- declingcn spoorweg-adres; goedkeuring raadsbesluit; vast stelling rekeningen; gratificatie conciërge raadhuis; adres dr. J. van der Beke Callcnfels; benoeming hulponderwij zeres; wijziging schooluren meisjesschool; missive regenten arm-, gast- en weeshuis; aankoop grond schietbaan. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de lieer Hector. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. Door den voorzitter wordt namens burgemeester en wethouders overgelegd de hun door den ontvanger aan geboden rekening over het dienstjaar 1867, met vermel ding dat deze ter secretarie voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd. De rekening bedraagt in ontvangst 172,656.11. Uit gaaf 165,577.82. Goed slot 7078.29. Uit de raededeeling van het dagclijksch bestuur is voorts gebleken dat de rekening met de raming de onderstaande verschillen aangeeft: Meer ontvangen 9463.37 minder ontvangen 5735.73. Blijft meer ont vangen 3727.64. Minder uitgegeven ƒ4258.93; meer uitgegeven ƒ980.28. Blijft minder uitgegeven 3350.65. [Deze mededeeling is aan het einde der zitting geschied bij de voorlezing van het rapport der commissie van financiën, uithoofde deze in haar rapport alle reke ningen gelijktijdig behandeld heeft.] Door den voorzitter wordt mede aan den raad aange boden de begrooting voor het jaar 1869, welke ter secre tarie, ingevolge art. 203 der gemeentewet, voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen de begroo ting voor de bank van leening en doet voorlezen het rapport der commissie van financiën die ze heeft onderzocht en voorstelt haar goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. Wordt voorgelezen eene missive van den controleur der plaatselijke belastingen, waarin deze te kennen geeft dat eene spoedige aanvulling van liet personeel der bui tengewone kommiezen noodzakelijk is,met het oog op de plaats gehad hebbende vermindering van het personeel, hetwelk thans ontoereikend is ter behoorlijke voorzie ning in den dienst. ïn verband daarmede wordt ook voorgelezen een adres van P. Joossc, houdende verzoek om tot buitengewoon kommies te worden aangesteld. Op voorstel van den voorzitter wordt de adressant als zoodanig met algemeene stemmen benoemd, in te gaan op den 1 September aanstaande. Wordt voorgelezen eene missive van het roomsch- catholiek parochiaal armbestuur, verzoekende autorisatie om eenige posten op de begrooting van 1868 te mogen af- en overschrijven. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde autorisa tie verleend. Is ingekomen een adres van C. Goeree c. s., houdende verzoek tot afschaffing van de heffing van keurloon op liet spek enz. Dc voorzitter deelt mede dat dit adres is gesteld in handen van den controleur der plaatselijke belastingen om consideratie en advies. Het rapport van den contro leur, daarop ingekomen, wordt voorgelezen en strekt, onder wederlegging van de in het adres aangevoerde gronden tot afschaffing, om den raad in overweging te geven het verzoek van de hand te wijzen. Nog bericht de voorzitter dc ontvangst van een provin ciaal blad, waarin met liet oog op de heerschende ziekte onder het vee, een nauwkeurig toezicht op en keuring van het vleesch enz. ten sterkste worden aanbevolen. De lieer Quakkelaar is voor de inwilliging van het verzoek in zooverre hij wel eene strenge keuring wen- schclijk aclit doch de" betaling van keurloon onbillijk vindt. Hij wijst er op dat ook het brood gekeurd wordt zonder dat daarvoor van den bakker iets wordt gevorderd. De heer Pot verklaart zich voor de afschaffing, daar de keuring in het algemeen belang geschiedt en de betaling van het keurloon door de verkoopers niet billijk is. De heer de Kruytf vraagt of de keurmeester niet eene vaste belooning van de gemeente geniet en vermeent dat in dat geval de keurmeester daarvoor al het inge voerde behoort te keuren zonder dat daarvoor door de verkoopers moet worden betaald. Hij is voor de keuring, doch tegen de betaling van het loon. De heer van Uijc Pieterse acht het mede wel oenigs- zins billijk dat daar de bakkers vrij zijn, ook de adres santen van de betaling worden vrijgesteld, daar alle handelaren of winkeliers gelijkelijk behandeld behooren te worden. De heer Ruysch verklaart zich voor de afschaffing van het loon. De heer Winkelman vermeent dat het bedrag van het keurloon, zijnde van 1 tot 50 ffi 1 ct. en daarboven ct. per Ned. te gering is om een bezwaar te zijn voor de handelaars, en wenscht de heffing te laten zooals die is. In antwoord op eene desbetreffende gedane vraag wordt door den secretaris medegedeeld dat dc opbrengst van het keurloon ruim ƒ700 heeft bedragen, waarvan de keurmeester 350 geniet als vaste bezoldiging. De voorzitter wijst op liet belangrijk verlies voor de gemeente, indien totdeafschaffingmochtbesloten worden. De lieer Winkelman acht deze zaak belangrijk genoeg om die nog eens rijpelijk te overwegen en wenscht dat

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1