middelburgsche COURANT. N" 37. Donderdag 868. 27 Augustus. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 26 Augustus. Het verslag vari het heden in de zitti 11 g van den gemeenteraad alhier verhandelde is in dit nommer °Pgenomen. kon Uit 's Hage wordt ons heden gemeld dat Z. M. de mg den heer de Waal, minister van koloniën, een verlof voor den tijd van vier weken hoeft verleend, ten e'ndo eene buitcnlandsche reis te doen tot herstel ziiner gezondheid. Naar wij vernemen is er belangrijke schade gekomen 11 ^eu Oosthavendam van de aan te leggen spoorweg- Wen buiten Vlissingen, tengevolge van het stormweder aldaar een paar dagen heeft gewoed. De spoorwegmaatschappij Grand Central Beige, hoeft ®°&cessie bekomen voor een spoorweg, aanvang nemende plaatse genaamd de Withoef, tusschen Cappellen en a'mpthout, in de richting van de plaatsen genaamd de utsche Moeren cn het Ncdcrlandsche station van Woens- recht, om aldus Antwerpen te verbinden, langs Goes 'het Middelburg en Vlissingen. (R. cour.) A M. do koning wordt den 3 September a. van zijne hitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. De Staatscourant van 25 clezer bevat het koninklijk besluit van 15 dezer, houdende regeling van het port der brieven der gedrukte stukken en der monsters van oopwaren, die tusschen Nederland en Zwitserland ?ewisseld worden. Ih-iocnilngcn en besluiten. £eReteekbnen. Verleend als blijk van koninklijke S°edkeuring en tevredenheid de zilveren medaille en et'h loffelijk getuigschrift aan J. Ileyraan, metselaar te s Hoerenberg, en B. Weijers, timmerman te Zeddam, egens het met levensgevaar beklimmen en blusschen ar> het in brand staande torentje en dak der roomsch- atholieke kerk te 's Heerenberg op den 25 Juli jl.als- e aan den inlander Mengoon Sentono, dessa-schrij ver eKarangwodjo (Probolingo), wegens het met inspanning «den van twaalf inlandsche personen, die met hem op en 17 April jl., aldaar bedolven werden onder den ten- §<;volge van zwaren regen van boven gestorten gronden Ia" l'en sergeant der infanterie van het leger van Neder- adsch Indië C. van Putten, wegens het met levensge ur redden van een inlandsch matroos, die door het rad ah het stoomschip Admiraal van Kingsbergen zwaar erminkt, in de snelstroomende Kapoeas-rivier (Bbrneo's estkust) was gestort, op den 6 Maart jl. Vergunning verleend aan J. van Rossum te Zwolle, tot et aannemen en dragen van de gouden medaille 3C grootte kot kruis Fidei et Virtuti; aan G. Arts, M. J. II. in den e os°h, J. Stevens,O. J. P. de Kadt, J. van Elk, J. W. Willems J. Delno, tot het aannemen en dragen van het zilveren ll'is Fidei et Virtutien aan H. J. van Rooij te St. Michiels- Sestol, tot het dragen der gouden medaille; welke onder- "keidingsteekenen hun als zouaaf in dienst van Z. H. den Paus zijn toegekend. "tTHQEMEesters. Ontslagen J. B. van Gennip uit zijne be daking van burgemeester der gemeente Zes Gehuchten. Hoogere burgerscholen. Benoemd tot leeraar aan de 'Jks hoogere burgerschool te Gouda, d'. C. A. Tebben- te Rotterdam. ï'.i.egiiai'iiië. Benoemd tot telegrafist 3C klasse J. W. Wolf. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen j.le.ust verleend aan den 2™ luitenant-kwartiermeester U. Lotichius, thans op non-activiteit. Onderwijs. He gemeenteraad van Zierikzee heeft tot tweeden "'ponderwijzer aan de tusschenschool aldaar benoemd en heer B. J. Imandt, te Middelburg. In het Weekblad voor het hooger onderwijs leest enNaar men ons verzekert, zal in het wetsontwerp op het hooger onderwijs, dat door den heer Fock wordt ontworpen, de instelling worden voorgedragen vaneenige rijks-gymnasiën, waarvan de kosten voor een gedeelte zullen komen ten laste van de gemeenten in welke zij gevestigd zullen zijn. Marine en leger. Heden morgen vertrok van Vlissingen per stoom boot Stad Vlissingen een detachement mariniers, sterk 2 officieren 108 onderofficieren en manschappen, bestemd voor het kamp te Milligen. Z1. Ms. stoomer Citadel van Antwerpen is heden morgen uitdehaven van Vlissingen naar dereedegesleept. Zr. Ms. ramschip de Buffel, hetwelk den 22 dezer, onder bevel van don kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Hugenholtz, naar zee vertrokken was, met bestemming naar Birkenhead (Engeland), is in den namiddag van den 25 dezer te Falmouth aangekomen. Aan boord is alles wel. De luitenant ter zee 2C klasse I'. F. baron van lleerdt wordt met 15 September aanstaande eervol ontheven van de betrekking van adjudant van den directeur en kom- mandant der marine te Vlissingen en op non-activiteit gebracht. De luitenant ter zee 2f klasse P. TIeyning wordt met den 1 September aanstaande geplaatst op Zr. M». schroefstoomsehip Djambi, en met den 6 dier maand de luitenant ter zee 2" klasse jhr. P. J. Vegilin van Claer- bergon op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. Veeziekte. Den 19 dezer werden te Noord-Waddinxveen, op een weiland van den bouwman L. Rutten, aanhet Noordeinde, twee koeien ziek, welke ziekte door den heer Snellen, veearts te Moordrecht, werd verklaard te zijn de veety- phus. Ze werden terstond onteigend en afgemaakt. Dat is Zaterdag jl, ook gebeurd met 12 runderen cn 8 kalveren, terwijl 5 koeien, die vroeger ziek doch hersteld waren, niet zijn afgemaakt. Deze zijn afgezonderd en daarop wordt dagelijks een streng toezicht gehouden. Hoeve en weiden worden door militairen bewaakt en desinfectie heeft plaats gehad. t*eme:>güc Berichten. Uit Varzin wordt van Maandag avond per telegraaf gemeld dat graaf Bismarck's val van zijn paard geencrlei inwendige beleedigingen ton gevolge heeft gehad. Naar omstandigheden bevindt de lijder zich vrij wel en klaagt slechts over pijn in de spieren. Uit Gouda bericht men dat de lc luitenant bij de schutterij D. Lulius van Goor een adres heeft gericht aan Z. M. den koning, om als vrijwilliger-officier de kamp oefeningen te Milligen te mogen bijwonen. Menherinnert zich dat een ander officier van de dd. schutterij te Gouda, de heer Prince, de Abyssinische expeditie bijgewoond heeft. Uit Roermond schrijft men 23 dezer: „In de laatste dagen is do kwade droes, die reeds zoo vele verwoestin gen onder de paarden van het 5^ regiment dragonders heeft aangericht, op nieuw in de stallen der cavalerie alhier uitgebroken. Een aantal paarden zijn reeds aan die ziekte gestorven of afgemaakt, en vele anderen zullen hetzelfde lot ondergaan. Door den burgemeester is een der paarden van den ritmeester van Lanschot Hubrecht, met al het paardentuig ten algemeencn nutte onteigend, met bevel dat het dadelijk zou worden afgemaakt, en verder alles vernield, als lijdende dat paard aan kwade droes. Het schijnt dat de meeste stallen der cavalerie met die vreeselijke ziekte sedert jaren besmet zijn, enmen nog vele verliezen te wachten zal hebben. Z. K. H. de prins van Oranje is hier, om inspectie te houden en de zaak verder te onderzoeken." De kamer van koophandel en fabrieken te Enschede heeft zich mede tot den minister van financiën gewend, met verzoek om de invoering van een uniform briefport van vijf cents voor den enkelvondigen gefrankeerden brief te bevorderen, door eene herziening der wet op de brievenposterij in dien geest te bewerken. Uit Doornspijk wordt van 22 dezer gemeld: Giste ren middag sloeg de bliksem door de openstaande achterdeur in eene tot deze gemeente belioorende boer derij, waardoor de aldaar geborgen oogst onmiddellijk in brand raakte. De zoon en knecht, die aldaar werkzaam waren, behielden hunne tegenwoordigheid van geest, waardoor het gelukte een groot gedeelte van den inboedel te redden; eene geit en een schaap zijn in de vlammen omgekomen. De naast de woning staande schuur en hooiberg zijn gespaard gebleven. Een hevig onweder barstte Vrijdag middag tegen drie uren weder boven Enschedé los. Eensklaps sloeg de bliksem in een boom, staande voor het zoogenaamde „Apostelenhof", en ontdeed dien in een oogenblik van de schors, nam vervolgens zijn loop door het huis, waarvan al de glasruiten verbrijzeld werden, en ging door een ijzeren pot, die eene vrouw in de hand hield. Ongeluk ken zijn daarbij niet te betreuren. Uit ITannover wordt gemeld, dat veen- en woudbran- den aan de orde van den dag zijn. In het Lusswald, links van den spoorweg tusschen Celle en Lunenburg is een groote boschbrand ontstaan en ruim 2000 morgen boseh zijn eene prooi der vlammen geworden. Groote heide vlakten, die tot weide dienden en waar plaggen gestoken werden, zijn afgebrand. De schade wordt op 100,000 th. geschat. In de veencn tusschen Misburg, Warmbüchen, Horst en Lohe is mede brand ontstaan, welke niettegen staande alle aangewende pogingen nog niet is gebluscht. Uit Berlijn wordt gemeld dat de regeering het voornemen heeft om bij de vertegenwoordiging een wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf in te dienen. Omtrent het spoorweg-ongeluk bij Abergele melden de Engelsche dagbladen dat het onmogelijk is geweest om van de een en dertig verkoolde lijken meer dan een zevental te herkennen. De overige lijken zijn in een gemeenschappelijken grafkuil ter aarde besteld. Bij de British Association te Londen is een tele gram uit Indic ontvangen, inhoudende dat de waarne ming der zoneclips door een bewolkte lucht wel was belemmerd, maar dat zij toch in het voornaamste gedeelte gelukt is. IIoc de prefecten in Frankrijk onder het tegenwoor dige regeeringsstelsel hunne taak opvatten, kan uit het volgende feit blijken. Te Orleans waren, na een belangrijk faillissement, vier en twintig schuldeiscbers in eene der zalen van een hotel bijeengekomen, om te beraadslagen over hetgeen hun te doen stond. Allen waren behoorlijk voorzien van de documenten betrekkelijk hunne schuld vorderingen. Een commissaris van politie verscheen in de zaal, om de papieren in beslag te nemen en de lieden te sommceren de zaal te ontruimen, op grond dat ver- eenigingen van meer dan twintig personen verboden zijn. In de omstreken van Bourges, in Frankrijk, is dezer dagen een stijfsel-fabrikant overleden, die aan ieder zijner vier kinderen een millioen heeft nagelaten. Het schijnt, dat de man zijn fortuin gemaakt heeft door den afval zijner fabricatie, onder ander voedsel, te bezigen tot het vetmesten van varkens en ossen. Deze at val werd vroeger weggeworpen, doch stelde den nij veren fabrikant thans in staat jaarlijks 3000 a 4000 varkens vet te mesten. Gedurende dezen zomer heeft men in de spoor wagens, in Zweden en Noorwegen, bakken met zooge naamd ijswater geplaatst. Door middel van een er bij geplaatsten beker konden de reizigers zich gedurende den overtocht eenige verfrissching verschaften. Dr. Petermann heeft onlangs, door middel van de Duitsche dagbladen, do door hem over de Duitsche noord- pool-expeditie ontvangen berichten openbaar gemaakt. Uit die berichten, welke loopen tot 20 Juni, blijkt, dat de expeditie, den 24 Mei van Bergen vertrokken, na eene snelle vaart, den 5 Juni, op 75 gr. 50 min. NB. en 10 gr. 38 min. WL., dat is op een afstond van 67 zeemijlen van Groenland, voor het eerst ijs ontmoet heeft. Op 8 Juni had men zich door de dichtste ijsschollen tot op 75 gr. 19 min. NB. en 12 gr. 48 min. WL. een doortocht gebaand, toen een hevige storm uit het oosten opstak, die door de Germania ongedeerd werd doorstaan. Men was evenwel gedwongen, daar het onstuimige weder aanhield, in het ijs te blijven stilliggen, en dreef daar- 1 mede zuidwaarts af, zoodat men zich den 20 Juni op

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1