öuitmlcmtr. BcctijMngm. tjanöflsbcrktytm. 3 toert entten. Ontvangen hetzij met de wet, hetzij met het algemeen provinciaal belang in strijd te wezen; dat zoodanig provinciaal be lang hier niet aanwezig is, en dat, geheel in het midden gelaten of zij niet bevoegd zouden zijn aan den koning ook die plaatselijke verordeningen ter vernietiging voor te dragen, welke hun voorkomen met het algemeen be lang in strijd te zijn, gedeputeerde staten zeker zich terecht daarvan zullen onthouden, wanneer 't, gelijk hier, eene wet betreft, welke uitdrukkelijk de gevallen heeft aangewezen, waarin dat college tot hare uitvoering zijne medewerking moet verleenen. In dien geest hebben de bezwaarden, ieder voor zoo veel hem betreft, eene beschikking op hunne bezwaren van gedeputeerde staten ontvangen. Subsidiënzijn in 1867 verleend voor de hoogere burger school der gemeente Goes, een rijks-subsidie van 7000; voor de industrieschool te Middelburg, subsidiën van ƒ25, ƒ200 en ƒ100, door de afdeeling der Maatschappij van nijverheid, door het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen en door het bestuur der teeken- school aldaar; voor de teekenschool te Middelburg, een subsidie van ƒ500, uit de gemeentekas aldaarvoor de teekenschool te Zierikzee, uit de gemeentekas aldaar een subsidie van 75, en voorts het bedrag der jaarwed den van twee der onderwijzers en van den bode, te zamen 355. Clinische scholen bestonden in 1867 in dit gewest niet Onder de verdere scholen van bijzonderen aard en strekking komen voor 15 zangscholen, met 558 leerlin gen; 5 gymnastiekscholen, met 299 leerlingen, waar onder 109 vrouwelijke. In de eerste helft des vorigen jaars waren nog aanwe zig 2 gymnasia, die te Middelburg en te Zierikzee. Het eerste telde 16, het tweede 8 leerlingen, op den 15 Janu ari 1867. In de tweede helft des jaars werd het gymna sium te Zierikzee, als zoodanig opgeheven en vervangen door eene Latijnsche school, benevens de reeds hiervoren vermelde inrichting voor meer uitgebreid lager- en voor middelbaar onderwijs. Op die latijnsche school waren een rector en drie andere onderwijzers, alsmede zes leerlingen. Onder de rubriek kunsten en wetenschappen wordt alleen opgave gedaan omtrent de teekenscholen, niet behoorende tot de scholen van middelbaar onder wijs, t. w.de teekenschool te Tholen, met 1 onderwijzer en 42 leerlingen, waaronder 11 vrouwelijke; en de tee- ken- en rekenschool voor handwerkslieden te Aarden burg, met 2 onderwijzers en 21 leerlingen. Wordt vervolgd.) Algemeen overxlclit. Wij hebben heden in de eerste plaats een mislukten aanslag op het leven van een vorstelijk persoon te ver melden. Een persoon die een aanslag op de te Lucern vertoevende koningin Victoria van Engeland beraamd had, is Woensdag aldaar gearresteerd. Men vermoedt dat hij lid is van de broederschap der fenians en dat nog ver schillende andere samengezworenen zich te Lucern ophouden. Welk voordeel voor de zaak der onafhanke lijkheid van Ierland men zich onder de tegenwoordige omstandigheden kon beloven van een op de koningin van Engeland gepleegden moord blijft intusschen een raadsel. Waar de teugels van een bewind allen in een enkele hand samenloopen, daar kan, gelijk in Frankrijk, de dood van een monarch om met den overleden mar kies de Boissy te spreken een ontzaglijk gdchis ten gevolge hebben, waardoor zekere politieke partij haar doel kan bereiken, maar de kroon van Engeland in het algemeen en koningin Victoria in het bijzonder neemt geenszins dergelijke positie in. Het doel der fenians schijnt dan ook slechts te zijn om tegenover de konink lijke familie in Engeland een systeem van intimidatie te volgen. Een der argumenten van 1'Opinion nationale ter ver klaring der verkiezing van den heer Grévy in het Jura- departement was dat dit departement een der meest ontwikkelde is, tengevolge van het goed lager onderwijs aldaar gegeven. Ter beantwoording van dit argument ontviel aan het officieus regeeringsorgaan la Franco in een onbewaakt oogenblik deze bewering: „Dus, hoe beter het lager ouderwijs worden zal, des te meer zal men tegen het gouvernement stemmen. Indien dit een door TOpinion nationale gekozen middel is om den heer Duruy aan te moedigen om op zijn weg voort te gaan, dan kunnen wij haar met die keuze geen geluk wen- schen." Derhalve erkent la France dat do quaestie om bij verkiezingen de zege te behalen bij de keizerlijke regeering zoo op den voorgrond staat dat als de minister van onderwijs het eens was met 1'Opinion nationale, hij niets anders te doen zou hebben dan zijn departement te sluiten en de bevolking het brood der kennis en ont wikkeling te onthouden. Toch was de bewering van l'Opinion nationale zeer juist. De zegepralen der keizerlijke regeering bij verkiezingen heeft zij te danken aan de onontwikkelde bevolking ten plat;e lande, welke met groote woorden jen kleine argu menten te vangen is in het officieel net. Vandaar ook dat de tactiek der Napoleontische regeering is om het land zoodanig in kiesdistricten of circonscriptiën te verdeelen dat de kiezers van de eene of andere stad altijd verreweg de minderheid uitmaken van het aantal uit te brengen stemmen en geheel en al overstemd worden door de platte landsbevolking. Zoo gaat het ook, onder meer andere steden, met Bordeaux. Bordeaux is thans op zeer behendige wijze in drie deelen verdeeld, op zoodanige wijze dat de bewoners van de quai des Chartrons te Bordeaux in het kies district zijn opgenomen, waartoe Lesparre, zestien mijlen van daar, en het dorpje Verdon aan de Gironde behooren, terwijl de inwoners van Bordeaux, tien stappen meer naar het midden der stad, weder tot eene andere circonscriptie behooren. Het is een der vele voorbeelden van de kunstmatige wijze waarmede de grondslagen zijn samengesteld, waarop geheel het Napoleontisch keizer rijk rust. Thans heeft de gemeenteraad van Bordeaux met 14 tegen 5 stemmen het volgende votum dienaangaande uitgebracht. „De gemeenteraad spreekt den wensch uit dat der regeering worde verzocht om het ten opzichte van Bordeaux genomen besluit bij de nieuwe verdeeling der kiesdistricten te herzien en deze zoodanig te willen regelen dat de belangen der gemeente meer onmiddellijk en beter in het wetgevend lichaam mogen vertegen woordigd worden." Het schijnt thans zeker te zijn dat in den laatsten kabinetsraad, te Parijs gehouden, besloten is om de ontbinding van het wetgevend lichaam niet gedurende dit jaar, maar in Mei van het volgend jaar te doen plaats hebben. Men verwacht alzoo spoedig het uitschrijven van verkiezingen voor twee leden van het wetgevend lichaam ter vervanging der tot senator benoemde heeren Montjoyeux en de Geiger en van het onlangs overleden lid de Kervéguen. Na de glansrijke overwinning van den heer Grëvy in het Jura-departement, als resultaat ook van de vereeniging der verschillende fractiën van de oppositie-partij, mag men ook bij die verkiezingen verwachten dat dit voorbeeld zal worden gevolgd. Het nommer van la Laterne, dat heden te Parijs het licht zou zien, is in den afgeloopen nacht op de drukkerij in beslag genomen. De geruchten omtrent de benoeming van den heer de Laguéronnière tot vertegenwoordiger van Frankrijk te Brussel zijn thans door den Moniteur officieel bevestigd. Tevens meldt een bericht in dit officieel orgaan dat de tot senator benoemde Fransche ambassadeur te Rome, de Sartiges, vervangen wordt door den heer de Banneville, die tot dusverre Frankrijk bij de Zwitsersche republiek vertegenwoordigde, en aan de clericale partij te Rome, met het oog op zijne gevoelens, zeer welkom zal wezen. Van 23 Juli tot 13 Augustus is door eene commissie van gemachtigden der verschillende Rijn-oeverstaten eene conferentie gehouden tot herziening van het trac- taat van scheepvaart op den Rijn. Deze commissie is op 13 Augustus tc Heidelberg uiteengegaan zonder tot een voldoend resultaat te kunnen komen. De Nederlandsche gevolmachtigde toch heeft gemeend niet te kunnen toe geven aan de eischen van de Pruisische regeering, welke Nederland schijnt te willen beperkt zien in zijne bevoegd heid om bepalingen te maken, welke de scheepvaart op Lek, Maas en Merwede in het oog van Pruisen zouden kunnen belemmeren. Waarin deze eischen van Pruisen nu meer in het bijzonder bestaan is uit de verschillende daaromtrent in omloop zijnde geruchten niet met juist heid op te maken, doch in allen gevalle schijnt de Neder landsche regeering in die eischen een inbreuk op hare souvereiniteitsrechten te zien. Heden nacht is Vlissingen gepasseerd, met bestem ming naar Antwerpen, de Amerikaansche oorlogskorvet Canandaigua, kommandant Jos St. Strong, vermoedelijk komende van Lissabon. Het Nederlandsch barkschip Batavia, gezagvoerder D. Zwanenburg, dat te Vlissingen eene lading koffie en suiker voor Middelburg heeft gelost, is door de sleepboot Hellevoetsluis naar de Noord gesleept. Prijaen van effecten. Amsterdam 22 Augustus 1868. Nederland. Ccrtific. Werkelijke schuld 2.Vpet. 57j- dito dito dito 3 66£ dito dito dito 4 87| Aand. Handelmaatschappij 4.j- dito exploitatie Ned. staatssp. 38 België. Certificaten bij Rothschild 2,| Rusland. Obligatiën 1798.1816 5 93| Certific. adrn. Hamburg 5 69 j^ Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 74 j dito ƒ1000 1864 5 89 dito ƒ1000 1866 5 88j Loten 1866 5 219 Oblig. Hope Co. Lcening 1860 479y Certific. dito4 Iuscript. Stieglitz&Co.2ea4cL. 4 65| Obligaticn 1867 4 65 Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 1991 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 77-^ dito dito 1868 5 75 j-f Polen. Schatkistobligatiën 4 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek„5 48 dito 1847.1852 2J- 24 Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Griekenl. Amerika. Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. dito rente Amsterdam5 pet. dito nationale 5 51 li- dito 1864 5 571 dito fr. 500 1865 5 59J dito 1866 O. W5 48 li- Bankactiën 3 n 763 Leening 18615 n Certific. bij Lamaison c. s. 5 Obligatiën3 thans 2f 33J dito Binnenlandsche3 3lA dito 1856—1863 3 37| dito 1867 3 B 37 H dito (binnenl.)5 371 dito (blauwe)5 dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 751 dito dito dito (1885) 6 74 dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 dito dito geconsolideerde 7 371 dito dito debentures 8 371 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 dito 1863 4t dito 1865 5 744 dito 1850 3 dito afgestempeld6 14| dito3 11A dito1 Heden overleed, in den ouderdom van ruim 58 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot J. REIJNIERSE, Wethouder dezer Gemeente, na eene genoegelijke Echt- vereeniging van ruim 36 jaren, diep betreurd door mij, mijne Kinderen en Bchuwdkinderen. Koudekerke, C. BAKKER, den 22 Augustus 1868. Wed. J. Reijnierse. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens onze wederzijdsche Betrekkingen, onzen hartelijken dank. Hulst, P. F. KETNER. 20 Augustus 1868. C. KETNERMagielse. De ondergeteekende geeft bij deze kennis dat hij, door het overlijden van de Wede JACOBSE, zich als SLEPER heeft gevestigd in de Lazerij straat; beveelt zich in het gunstig aandenken zijner geëerde Stad- en Landgenooten. Middelburg, 21 Augustus 1868. L. HENDERIKSE. SOLLICITANTEN naar de openvallende Betrekking van WAAI- e« AOSÏSTEHHT-BÏAXEAnOE- BÏEÏ5. in het WEESHUIS te Vlissingenworden opgeroepen om zich, onder overlegging van de noodige Getuigschriften, ten spoedigste aan te melden bij den Voorzitter van het College van Regenten, Bierkade, D n°. 5, liefst in Persoon. Brieven franco. Men vraagt voor eene if.ee-, Rivier- en Trans port- Verzekering-Maatschappij, solide en active A«E\TE\ in de verschillende Gemeenten van Zeeland. Adres franco Brieven, letter M, bij de Boekhandelaren VAN WEELDEN MINGELEN, te 's Gravenhage. een schoone collectie soutien en Zilveren HORLOGIES. Terwijl wij ons minzaam aanbevelen tot het in orde brengen van alles wat tot de vakken van Goud. en Zilversmid en Horlogemaker be- hoort, zullen wij alles aanwenden om de gunst, ons reeds 23 jaren zoo ruimschoots geschonken, verder waardig te maken. c j yAN DALSUM ZOON. Vlissingen, 21 Augustus 1868. STOOM BOOVBIEXST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in VAN MIDDELBURG AugustusSeptember. VAN ROTTERDAM: Zondag 23 'smorg. 6 uur.Zoudag 23 's rnorg. 10,30 Maandag 24 r> 6 Maandag 24'smidd. 12uur Dinsdag 25 V 5 Dinsdag 25 12 Woensdag26 6 Woensdag 26 12 Donderd. 27 n 7 Donderd. 27 12, Vrijdag 28 V 8 Vrijdag 28 2,15 Zaterdag 29 V 9 Zaterdag 29 2,15 Zondag 30 n 10 Zondag 30 2,15 Maandag 31 r> 10,30 Maandag 31'smorg. 7uur SNEM'ERSDRUKliËRiJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 4