MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 134. Zaterdag 22 Augustus. 1868. Editie van Vrijdag avond 8 uren. middelburg 31 Augustus. uitslag der jl. Dinsdag gehouden verkiezing van lid der provinciale staten in het hoofdkiesdistrict sj in de plaats van wijlen den heer I. C. O. Benteijn, dat den 1 September a. eene herstemming moet plaats nebben tusschen de heeren mr. F. J. Brevet, notaris te Jzendijke, en W. C. de Smidt, notaris te Schoondijke. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 18 dezer is, met ingang van 1 Septem- er a-, aan den oud-conducteur opzichter van den water aat le klasse G. Hendriks, op zijn verzoek, eervol ont- verleend. Met ingang van dien datum zijn bevorderd tot opzich- er van den waterstaat 1" klasse D. P. Berkhout, thans °Pzichter 2e klasse, en tot opzichter 2® klasse J. L. Weys, hans opzichter 3® klasse. Naar men verneemt, zullen de met Zweden en JWitserland gesloten postverdragen met den 1 Septem- er a. in werking treden. Het port der gefrankeerde Heven van Zweden zal overeenkomstig de nieuwere c°nventioneele bepalingen 25 cent bedragen, en dat der ongefrankeerde brieven uit Zweden herkomstig oo cent; een en ander naar den maatstaf van 15 wichtjes, voor de gefrankeerde brieven naar Zwitserland zal slechts, bij verzending in de over Duitschland te expe- dieeren gesloten brievenmalen, een port van 15 cent verschuldigd zijn, en voor de ongefrankeerde brieven van Zwitserschen oorsprong 25 cent. De berekening van voormelde enkele port geschiedt mede naar den aatstaf van 15 wichtjes. Tegen betaling van een vast re°ht van 20 cent boven het port kunnen de brieven ^°°r Zweden, mitsgaders de brieven, de gedrukte stuk- en en de monsters van koopwaren voor Zwitserland, daugeteekend verzonden worden. Er zal voorts, wat -■vvitserland betreft, eene belangrijke portvermindering Wlu'(len toegepast op de verzending van nieuwspapieren en verdere gedrukte stukken, alsmede op de monsters Van koopwaren. Voor deze verschillende voorwerpen Za' geen hooger port dan van 4 cent per 40 wichtjes berden ingevorderd. Het postverdrag met Italië zal lïle' 1 October a. in werkingtreden. Volgens den inhoud j3,11 dat verdrag zal voor de gefrankeerde brieven naar falie per 10 wichtjes of gedeelte van 10 wichtjes een ®Qkel port van 25 cent zijn verschuldigd. Voor de onge- tankeerde brieven, uit Italië herkomstig, zal naar den Maatstaf als voren 35 cent zijn te betalen. De verzending ^er brievenmalen zal over België en Frankrijk geschieden. agbladen en verdere gedrukte stukken zullen tegen ®ent per 40 wichtjes gefrankeerd kunnen worden. De rieven en de gedrukte stukken van Italië, die men aan- ëeteekend mocht willen verzenden, zijn onderworpen aan het port der gefrankeerde brieven en der drukwer- en bovengemeld, alsmede aan een vast recht van 25 cent. Men verneemt voorts, dat het postverdrag tusschen Ne tland en den Noord-Duitschen bond, hetwelk op het ®unt staat in Berlijn gesloten te worden, waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar in werking zal komen. Vereenkomstig de bepalingen van die project-conventie Züben alle brieven uit Nederland herkomstig en bestemd °0r Duitschland, met inbegrip van de Zuid-Duitsche sta- Baden, Beieren en Wurtemburg, alsmede van geheel °stenrijk, tegen een port van 10 cent kunnen worden ^ffrankeerd; terwijl het port der ongefrankeerde brieven, Ul' Duitschland herkomstig, 20 cent zal bedragen, onver anderd de toepassing van een port van 5 cent voor de frankeerde en van 10 cent voor de ongefrankeerde ?n'e^en' binnen het zoogenaamde grensrayon (van kilometers) worden gewisseld. De berekening van het ^ovengemeldc port geschiedt naar den maatstaf van 15 0 lcbtjes. Ook zal er eene gelegenheid worden geopend, tusschen Nederland en Duitschland postwissels te llanen verzenden. (N. Rolt. cour.) Benoemingen en beslniten. ministerieele departementen. Op verzoek, met in gang van 1 October a., eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met behoud van aanspraak op pensioen, aan den heer J. G. P. Serruriex, commies bij het departement van koloniën. marine. Eervol ontheven, met den 15 September a., de kapitein ter zee A. F. Siedenburg, van de betrekking van directeur en kommandant der marine te Vlissingen, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking be wezen diensten. leger. Op verzoek op non-activiteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de majoor W. F. C. Hamming, van het 4<- regiment huzaren. Benoemd bij het wapen der cavaleriebij den staf van het wapen, tot majoor, de ritmeester 1« kl. A. L. T. A. Grisart, van dien staf, toegevoegd aan Z. K. H. den prins van Oranje, inspecteur van het wapen der cavalerie; bij het Dreg. huzaren, tot i™luitenant (naar ouderdom van rang) de 2« luitenant G. M. Trip, van het korps; bij het 4<= reg. huzaren, tot majoor de ritmeester 1« kl. J. F. van Dorp, van het 1» reg. huzarentot ritmeester kl. (naar ouderdom van rang) de 1« luitenant C. D. II. Sethe, van het korps. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de 2C luitenants van het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië C. W. A. de Jong, A. K. van der Garden en G. P. van der Garden. Kerknieuws, Aan de in de vorige week gehouden herstemming tusschen twee personen ter benoeming van nog éen gemachtigde voor het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente alhier, hebben van de ruim 1500 kiesbevoegden 163 deelgenomen (aan de eerste stemming namen, zooals men weet, 725 kiesbevoegden deel). Vier biljetten waren van onwaarde. De gekozene, die 147 stem men verkreeg, behoort niet tot de aanbevolenen door de kiesvereeniging „Evangelie en belijdenis", doch is, naar wij vernemen, de richting dier vereeniging toegedaan. Hoezeer het nog niet officieel bekend is hoevelen der 69 vroeger gekozenen hunne benoeming hebben aange nomen, daar nog enkele antwoorden worden ingewacht, vernemen wij dat verreweg het grootste deel der benoem den zich bereid heeft verklaard tot aanneming van het opgedragen mandaat. Tot dusver zou slechts éen persoon hebben bedankt. -Te Zierikzee is op 18 dezer eene vergadering gehouden van kiezers der Nederduitsche hervormde gemeente aldaar, waarin zich eene vrijzinnige kiesver eeniging heeft geconstitueerd. Tot leden van het bestuur werden gekozen al de leden van de voorloopigc com missie, te wetende heeren B. Koole, A. Buijze Mz., C. van der Vliet Dz., J. K. de Bruijne en S. G. Nauta van der Grijp, welke laatste voor de benoeming bedankte. In diens plaats werd gekozen de heer F. W. N. Hugenholtz. De vereeniging zal den naam dragen van: „Vrijheid en geweten." De groote kerkeraad der evangelisch-luthersche gemeente te 's Hage heeft, ter vervulling van de vacature, veroorzaakt door het eervol ontslag van den heer J. A. Schuurman Jhz., tengevolge van zijne benoeming tot predikant bij d prntestantsche gemeenten in Neder- landsch Oost-Indië, i 't volgende alphabetisch gestelde zestal gemaakt: de 1. L::ren W. F. Barbiers, te Gouda; J. G. D. Martens, te Vlissingen; F. II. Miehelsen, te Mid delburg W. D. Statius Muller, te SchiedamK. Schar- ten, te Leeuwarden; J. Stefanus, te Rotterdam. Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft tot leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de hoogere burger school benoemd den heer II. B. van Daalen, oud-luitenant ter zee, tijdelijk belast geweest met het onderwijs in de wiskunde aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Met den benoemde waren door burgemeester en wethouders aanbevolen de heeren J. A. Snijders C.Jz. en J. A. C. Eschauzier, civiel-ingenieurs, respectievelijk te Delft en te 's Hage. Marine en leger. Heden morgen is te Vlissingen ter reede gekomen Zr. Ms. oorlogstoomboot de Valk, bestemd om de schroef- stoomer Citadel van Antwerpen over te brengen naar het Nieuwediep. De officier van gezondheid 2« klasse J. Meijers wordt met den 1 September a. geplaatst op Zr. M«. transportschip met stoom vermogen Java, en de adjunct-administrateur E. Fabius is met den 16 dezer geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Z. K. H. de prins van Oranje heeft, vergezeld van zijn adjudant den ritmeester Grissart, sedert cenige dagen de residentie verlaten, om inspectie te houden over het wapen der cavalerie. Koloniën. Volgens telegram, den 10 dezer van Galle verzonden, is hot tweede gedeelte der eerste sectie van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, en dus de lijn van Samarang tot Kedoeng-Djati, geopend op Zondag 19 Juli, en was het vervoer der steenen, noodig voor de haven werken te Samarang, twee dagen te voren aangevangen. Rechtzaken. Overeenkomstig de conclusie van het openbaar minis terie heeft de arrondissements-rechtbank te 's Hage den heer Snabilié vrijgesproken van de aanklacht dat hij in zijn apotheek voorhanden zou gehad hebben een genees middel, waarvan het opschrift niet aanwees naar welk voorschrift het was bereid. Landbouw. De algemeene toestand van den landbouw op het eiland Walcheren is thans zeer gunstig. Voor de halmvruchten was de tegenwoordige droogte voordeelig, voor de peulvruchten daarentegen ongunstig de landbouwer verheugt zich over een uitmuntenden oogst, doch de veehouder ondervindt veel nadeel door schaarschte aan voeder en drinkwater voor zijn vee. De tarwe en gerst van dezen oogst zijn van eene uit muntende qualiteit en leveren een goed beschot op. Het koolzaad beeft door spoedig afwisselende vorst en dooiweder veel geledende korrel was door de droogte niet groot en het beschot is middelmatig. Ook de paardenboonen leden in den bloeitijd veel door de droogte, die ook de vruchtzetting belette, zoodat de verwachtingen van die vruchtsoort ongunstig zijn. De inzameling van de witte en bruineboonen is aange vangen; men verdacht daarvan een redelijk beschot, doch de vrucht is klein van hoedanigheid. Van ziekte onder de aardappelen is nog geen spoor te ontdekkenze staan over het algemeen gunstig, doch er bestaat veel vrees voor het zoogenaamde doorgroeien dezer vrucht, die in dat geval voor voedsel van den mensch ongeschikt doch voor het vee toch zeer bruikbaar is. Men verwacht overigens een goede opbrengst. De hooilanden hebben een geringen oogst, doch van eene goede hoedanigheid opgeleverd. De graslanden verkeeren thans in zeer ongunstigen toestandde aanhoudende droogte en warme weersge steldheid oefenen op den groei van het gras een aller- nadeeligsten invloed uit; ook begint op vele plaatsen drinkwater voor het vee te ontbreken, zoodat men dit van heinde en ver moet aanvoeren; het vee heeft ook veel van de insecten geleden, en de veestapel laat dus veel te wenschen. De eerste snede der klaverlanden was bevredigend, de tweede en volgende, mede als een gevolg van de droogte, zeer ongunstig. CcmeüsSo Berichten. Een heden morgen ontvangen telegram uit Londen meldt ons dat bij Flandullas eene botsing tusschen twee treinen plaats heeft gehad, waarvan de eene petro leum vervoerde, welke in brand geraakte. Drie en twintig personen kwamen hierbij om, waarvan de lijken door het vuur geheel onherkenbaar waren geworden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft beslist dat de aanvraag der heeren de Veer c. s., voorloopige concessionarissen voor eene duinwaterleiding, om hun eene rente van 4 pet. over een kapitaal van 1,400,000

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1