fóuitmlcmö. -SectijMnigctt. 1 1 11 1 {angina diphtherilicaalom in den regel sporadisch waar genomen met een weinig bedenkelijk karakter, daar ZÜ in 20 gemeenten slechts 54 individuen doodelijk aan deed, terwijl twee gemeenten, te weten Arnemuiden en keuzen, waar zij eene epidemie deed ontstaan, in dit cyfcr respectivolijk met 11 en 12 dooden begrepen zijn. Te Neuzen heelt de ziekte een langdurig beloop gehad en was de epidemie, hoezeer afnemende, op ult° December n°g niet geweken. Omtrent cholera asiatica zegt het verslag het volgende -Ofschoon reeds in Februari een twijfelachtig ver schijnsel van de ziekte was voorgekomen te Neuzen, alwaar in de buurt genaamd Java in eene woning, waarin °P den 2 October 1866 eene vrouw aan aziatische cholera was overleden, en welke woning ontruimd, behoorlijk gezuiverd en geschilderd was geworden, drie personen, van welke éen is overleden, alle kenteekenen van cholera hadden opgeleverd, zoo was het eerst in de tweede helft van de maand Juli dat een goed ontwikkeld en schielijk verloopend geval van de ziekte zich vertoonde te 's Heer Arendskerke, bij een werkman aan den spoorweg, zonder dat eenige aanleg er toe is kunnen worden opgespoord. Boodclijk afgeloopen, heeft dit geval geene verdere ge volgen gehad, dan eene misschien er mede in verband staande, in genezing overgegane diarrhee bij de vrouw van den overledene. «Eerst in de volgende maand verscheen de cholera te ®ruinisse, aldaar aangebracht door een varensgezel van plaats, nadat hij, aan diarrhee lijdende en naar ;~0l'dreclit vertrokken, daar zöo ongesteld werd dat hij OÊsloot met zijn broeder per stoomboot van Rotterdam °P Breda huiswaarts te keeren. De bemanning van dit vaartuig weigerde onderweg om aan het verzoek te voldoen, om den patiënt, die meer en meer verergerde, Willemstad af te zetten, maar hem niet langer aan boord durvende of willende houden, werd hij ontscheept aan het Dinteloordsche Sas en aldaar aan den dijk neder- Selegd, vermits men weigerde den zieke, dien men een beschonkene waande, onder dak te nemen. Na ongeveer gedurende drie uren aan den dijk te hebben gelegen, is Hg patiënt eindelijk met eene boot naar Dinteloord ge bracht en aldaar in een logement opgenomen. Eerst den volgenden dag (17 Augustus) werd do zieke onder geneeskundige behandeling genomen, met dat gevolg dat hij den lSd*™ sporen van beterschap opleverde en door zijn vader, die inmiddels met eene schuit hem was bomen afhalen, zonder toestemming van den genees- Undige naar Bruinisse is vervoerd. Doodelijk uitgeput 'daar aangeland en in geneeskundige behandeling geno- ®°n, is de patiënt hersteld, en de bijzonderheden met bem voorgevallen zouden te dezer plaatse geene zoo Uitvoerige vermelding verdienen, indien zij niet in een duidelijk gebleken onmiddellijk verband hadden gestaan 'bGt de epidemie, die door zijne aankomst zich over zijne V'oonplaats ontwikkeld heeft. Reeds twee dagen later ozweek de schoonvader der zuster van den zieke, en Ofschoon de ziekte zich weldra op alle punten van het 0rP openbaarde, zoo kon met volkomen zekerheid gorden aangewezen, dat de eerst voorgekomen gevalle lJu uitgestraald van, of althans in middellijk verband ebbon gestaan met de talrijke familie van den op Augustus aangebrachten lijder. nTot de eerste dagen van September was de ziekte in evige mate toenemende, en bijaldien het later op e geven getal van aangetasten niet in verhouding 8cbijnt tot deze bewering, dan moet hier worden in het b^g gehouden dat de verslagenheid en moedeloosheid, le bij sommigen tot eene veelzijdige fanatieke tegen werking oversloegen, van grooten invloed zijn geweest °P het bekend worden van het juiste cijfer van aangetasten ?n °P de ongunstige verhouding van dezen tot de over- 'Uenen. Dit moet te meer in aanmerking genomen *0l'den, dewijl het buiklijden te Bruinisse kon gezegd ^°rdcn destijds schier algemeen te zijn geweest. Hoe ltzÜi medio September had de ziekte hare hoogte bereikt, erwijl de laatste doode aan cholera den 2^" October T°°rkwam. »Op hetdorpSir Jansland, behoorendo tot de gemeente °sterland en op vijf kwartier afstands van Bruinisse &®'egen, ontstond eveneens eene epidemie van aziatische °'era, zoo niet tengevolge dan toch na de verpleging buu diarrhee van een boerenknecht van deze laatste f ^ts, Jie te Sir Jansland te huis behoorde en aldaar j. udeld is. De zieke herstelde, maar in betrekkelijk °rten tijd ontwikkelde zich de cholera tot eene epi- euiie, die van 23 September tot 21 November voort- j Uurd hebbende, een voor de bevolking aldaar (Sir Rusland telt ongeveer 350 inwoners), betrekkelijk groot bta.1 individuen heeft aangedaan." 00r het overige zijn hier en daar sporadische gevallen u aziatische cholera in ons gewest voorgekomen, en Jkt uit een bij het verslag gevoegd overzicht dat zij in 9 gemeenten is waargenomen en, op een cijfer van 67 aangetasten, 48 slachtoffers gemaakt heeft, t. w: 24 te Bruinisse, 16 te Sir Jansland (gemeente Oosterland), 3 te Hulst, en 1 tc 'sHeer-Arendskerke, Goes, Middelburg, Neuzen en Hontenisse. Geene ziekte heeft in dit gewest eene zoo algemeene verbreiding gehad als kinkhoest. Het meest werd de gemeente Hontenisse geteisterdniet minder dan 47 individuen zijn daar aan kinkhoest gestorven. Bij gemis van juiste statistieken de mortaliteit tot maatstaf van beoordeeling van de verbreiding der ziekte stellende, kan als zeker worden aangenomen dat in het jaar 1867 in 63 gemeenten van Zeeland niet minder dan 271 per sonen aan kinkhoest overleden zijn, en dat zij op het eind van het jaar schier alom geweken was, met uitzon dering van enkele gemeenten in Zeeuwsch-Ylaanderen. Granuleuse oogontsteking heeft zich, blijkens eén onder dagteekening van 31 Juli daaromtrent ingezonden bericht van den eerstaanwezenden officier van gezond heid, geopenbaard bij het garnizoen van Vlissingen, en, zooals blijkt, zich nog al aanmerkelijk uitgebreid. Van elders wordt in het verslag opgegeven dat het getal zieken in den binnendienst 1.38 en in den buitendienst 32 heeft bedragenvoorts dat geen der zieken eenig blij vend gebrek aan oogleden of oogbol heeft nagehouden, en dat de ziekte met het einde van het jaar nagenoeg geweken was. Uit de opgave, in het verslag gedaan, der buitenge wone sterfte door genoemde ziekten veroorzaakt, blijkt dat deze is teweeggebracht door angina diplitheritica in de gemeenten Arnemuiden en Neuzendoor cholera asiatica in de gemeenten Bruinisse en Oosterlanden door kinkhoest in de gemeenten Hoek, Hontenisse, Neu zen, Ossenisse en Wolf aartsdijk. Het overzicht van den toestand der gast- en zieken huizen en krankzinnigen-gestichten luidt aldus: „In ons vorig verslag deelden wij u mede dat het nieuwe gasthuis te Middelburg in October 1866 was in gewijd, en gaven wij u daarbij te kennen dat hetzelve nog te kort in gebruik was, dan dat over zijne doelmatig heid in alle bijzonderheden een juist oordeel zou kunnen worden geveld. „Omtrent dat gesticht vinden wij in het jaarverslag van burgemeester en wethouders van Middelburg nu, onder meer, aangeteekend „Nu het nieuwe gasthuis sedert meer dan een jaar in gebruik is geweest, kan er met eenigen grond over zijne doelmatigheid worden geoordeeld. Het blijkt dat de in richting, niet alleen door de vaste bevolking, maar ook door de achtereenvolgens ingekoinene lijders ten zeerste is geprezen. Ook meergegoeden werden nu en dan ver pleegd tegen verhoogd tarief. Hun getal was echter niet zoo groot als men dit had verwacht; doch eerst langzaam zal het vooroordeel kunnen overwonnen worden dat nog altijd in deze gemeente bestaat tegen het verblijf in een gesticht, en zal de overtuiging meer algemeen moeten worden, dat voor personen die geen eigen huisgezin hebben, in geval van ziekte, geen goedkoopere en betere plaats ter verpleging te vinden is." „Het gast-, tevens zieken- en proveniershuis te Goes, heeft op nieuw verbeteringen ondergaan. „Het gast- en ziekenhuis te Sluis wordt steeds in goeden staat gehouden. „Van het gast- tevens ziekenhuis te Aardenburg vinden wij niets bijzonders vermeld. „Het te Veere bestaande godshuis, ook tot gasthuis bestemd, is daarvoor doelmatig ingericht. „Het gasthuis te Vlissingen, deel uitmakende van de instelling bekend onder den naam van arm- gast en wees huis, en behalve voor de verpleging van ouden en gebrekkigen, tevens ingericht ter opneming van zieken, voldeed aan de behoefte, en bevond zich in goeden staat." Bij dit overzicht is een tabel gevoegd van het getal verpleegden in die gestichten gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt onder anderen dat in den loop van dat jaar zijn verpleegd: in het gasthuis te Middelburg 267, waarvan 39 overleden en bij het einde des jaars 57 in behandeling bleven; in het gasthuis te Aardenburg 36, waarvan 2 overleden en 9 in behandeling bleven; in het gasthuis te Sluis 15, waarvan 3 overleden en 2 in behan deling bleven; in de gestichten te Goes 105, waarvan 17 overleden en 74 bij het einde des jaars nog aanwezig waren; te Veere 1, later ontslagen; te Vlissingen 43, waarvan 8 overleden en 12 bij het einde van het jaar nog aanwezig waren. Omtrent het geneeskundig toezicht op de prostitutie wordt gemeld dat in 1867 te Goes, evenals vroeger te Middelburg, Vlissingen en Veere heeft plaats gehad, eene verordening te dier zake is vastgesteldalsmede dat aan een uit de gemeentekas te Veere bezoldigd ge neesheer het toezicht op de prostitutie aldaar is opge dragen. Op het keuren van levensmiddelen, als brood, vleesch, spek, visch en boomvruchten bestaan in de meeste gemeenten verordeningen en beambten om daaraan de hand te houden. De openbare gezondheidscommissie te Goes onderzoekt van tijd tot tijd verschillende voedings middelen en doet van hare bevinding rapport aan het dagelijksch bestuur. {Wordt vervolgdi) Algemeen overzicht. Alle voorspellingen omtrent uitingen van keizer Napo leon op den Napoleonsdag zijn gelogenstraft geworden. De keizer is Vrijdag avond naar Fontaincbleau terugge keerd. De feestdag is dan ook slechts op de gebruikelijke wijze door kanonschoten, gratis-voorstellingen in de schouwburgen, volksspelen, muziek-uitvoeringen, vuur werken en benoemingen in de orde van het legioen van eer gevierd geworden, zonder dat eenig bijzonder incident schijnt voorgevallen te zijn. Eergisteren is het twaalfde nommer van la Lanterne verschenen. Een Engelsch dagblad, the Evening star, beoordeelt het daarmede voorgevallene aldus: De Fran- sche regeering heeft den heer Henri Rocheford beroemd gemaakt en bekroond. Zij heeft hem uit eene betrek kelijke onbekendheid tot vermaardheid doen geraken. Eertijds nam hij slechts eene plaats onder de jonge geestige zorgelooze schrijvers in, die met epigram en satire hun spel drijven. Thans is hij voor het oogenblik de man die in Frankrijk het meest op den voorgrond staat en zijne aankomst te Brussel heeft evenveel sensatie gemaakt als die van een verbannen vorst. De populari teit van la Lanterne is in de oogen van the Evening star het bewijs dat men ten onrechte de Parijsche bevolking als zonder belangstelling in politieke vraagstukken denkt. „De ontzaglijke opgang van dit blad alzoo eindigt het Engelsche blad alsmede de voorvallen der Sorbonne zijn duidelijke verschijnselen der volksonte vredenheid. Zij kunnen zonder eenig nadeel weder voor bijgaan, maar voor het oogenblik is het bestaan dier verschijnselen voor geen twijfel vatbaar. In een vrij land zou dit van geen belang zijn, maar in een land, hetwelk bestuurd wordt gelijk Frankrijk, kan niemand, zelfs de keizer niet, zeggen waartoe zij leiden kunnen." De Wanderer, een te Weenen verschijnendzeergewaar deerd dagblad, ziet in de samenkomst van keizer Alexander en koning Wilhelm te Schwalbach eene politieke demon stratie en zegt te dien aanzien het volgende: „Deze samen komst logenstraft op zeer bepaalde wijze de gevolgtrek kingen welke men had meenen te mogen maken uit de heftige taal van de organen der oud-Russische party omtrent eene verkoeling tusschen Rusland en Pruisen. Terwijl men zich hier te Weenen metillusiën vermeidde en een aantal politieke combinatiën bouwde op deze onderstelling, terwijl men zich verheugde in de gedachte scheiding tusschen Pruisen en Rusland, en weldra laatst genoemde mogendheid over Duitschland heen de hand aan Frankrijk meende te zien reiken, erkent men eens klaps dat de aanvallen der Russische pers tegen Pruisen, slechts een middel waren om de aandacht af te trekken van de bevestiging der goede verstandhouding van beide rijken en om hunne verdere toenadering te maskeeren. Daar men nu thans gereed is en geen vrees meer behoeft te koesteren, laat men het masker vallen en vertoont zich de hartelijkste vereeniging, voor het oog der wereld bezegeld door de samenkomst der beide vorsten. „Dit feit heeft ook bovendien nog eene politieke betee- kenis. Het is niet slechts een antwoord op de samenkomst te Salzburg, maar bovendien eene mededeeling aan het kabinet der Tuileriën dat, waar dit tot dusverre naar een machtigen bondgenoot vruchteloos bleef zoeken, Pruisen den zijnen reeds gevonden heeft." De hertog en de hertogin van Montpensier hebben, volgens berichten uit Madrid, aan koningin Isabella een protest tegen hunne verbanning toegezonden, onder be wering dat zij zich volstrekt niet gemengd hebben in den strijd der Spaansche partijen en overigens niet zij, maar do hooge regeering van Spanje de verantwoorde lijkheid draagt der thans onder de bevolking heerschende spanning. Tijdingen uit Dublin melden dat de spanning der Iersche bevolking in het Iersch graafschap Monagham steeds voortduurt en men telkens voor eene nieuwe uit barsting der onlusten vreest. Heden is ter reede van Veere binnengekomen de Nederlandsche kof de Zwaan, gezagv. Riedijk, van Old Calabar met Palmolie en Ebbenhout, bestemd naar Mid delburgen eergisteren is naat see gezeild do Hockey

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3