MIDDELBURGSCHE COURANT. N° (30. Zaterdag 1868. 15 Augustus. Editie van Vrijdag avond 8 uren. het Middelburg 14 Augustus. Wij vernemen dat do ministers van binnenlandsche aken en financiën voornemens zijn tegen het einde ®ze'' maand het eiland Walcheren, en hot voormalig Herde district van Zeeland te bezoeken, ten einde zich hco te doen voorlichten omtrent de afdamming van et Sloe en de behoefte aaneen uitwateringskanaal door westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen. Op aandringen van Engeland zal de conferentie van gemachtigden van Engeland, Frankrijk, Nederland, luisen en België voor de internationale suiker-conventie aaöstaanden Maandag te 's Gravenhage aanvangen. Ge gemeenteraad alhier heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting benoemd Tot hulponderwijzeres op school B, voor gewoon en mper uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofd onderwijzeres mejufvrouw A.M.B. Achilles), mejufvrouw II. W. Klaar, te 'sGravenhage. Tot hulponderwijzer op school D, voor jongens en meisjes (hoofdonderwijzer e lieer W. Auer), den heer J. L. de Buisonjé, hulponder wijzer te Dreischor. Het verslag dezer zitting is in dit nommer opgenomen. In do jl. Dinsdag te Amsterdam geopende en Woens dag voortgezette 83= algemeenc vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen waarvan wij in ons vorig nommer met een enkel woord melding maakten m door den secretaris van het hoofdbestuur verslag uit- ^bracht aangaande den staat der maatschappij en hare epartementen en hetgeen in het afgeloopen jaar is vor- llcht. Daaruit bleek dat de maatschappij 13,635 leden telt, Waaronder 584 honoraire, zijnde 185 'eden minder dan Pet vorige jaar. Het getal departementen bleef onveran- Pei'd, namelijk '297, daar drie nieuwe departementen zijn opgericht tegenover drie welke hebben opgehouden te ''estaan. De rekening van het afgeloopen jaar sluit met eeii batig saldo van 51,849. Het quotum door de depar tementen bij te dragen bedroeg voor ieder lid 1.80 of 20 cent minder dan het vorige jaar. Tevens bleek uit iet verslag dat gevolg is gegeven aau het besluit der vergadering tot opleiding van jeugdige tooneelkunste- Piren. De commissie heeft een plan ontworpen en daar aan is een begin van uitvoering gegeven; vijf elèves, te Amsterdam woonachtig, hebben zich aangemeld en ge- Meten reeds het onderwijs; elders wonenden worden n'et uitgesloten, mits zij in de kosten van hun onderhoud v°orzien. Ge uitslag der behandelde voorstellen is in het kort 'a« volgt. Een voorstel van het departement Dordrecht tot wijzi ng van de artt. 94 en 95 der wet en strekkende om het 'eeht van amendement in waarheid te handhaven bij de "jarige wetsherziening, is bij acclamatie aangenomen, evenals een daarop door het departement Rotterdam voorgesteld amendement, dat liet recht van amendement °°k tot vorm en redactie kan uitgestrekt worden. Met groote meerderheid van stemmen is verworpen een voorstel van het departement Winkel, strekkende 01)1 te besluiten dat, zonder protest ot voorbehoud, dc Maatschappij noodwendig moet geacht worden in te stem- Mmi met de overwegingen, leidende tot de voorstellen, Welke door haar worden aangenomen. Goor het departement Moordrecht is voorgesteld, dat ae algemeene vergadering, overeenkomstig art. 38 der Wet, besluite tot de benoeming eener commissie van vijf eden, aan welke wordt opgedragen het onderzoek en de oantwoording der vragen a. Hoe behooren de voorbe reidingsklassen in Nederland ingericht te zijn? b. Wat atl er in het algemeen en ook van wege de maatschappij êedaan worden om in ons vaderland het gebrekkige te "elpen verbeteren? Ge commissie is gehouden haar rapport tijdig, immers °0r 1 Februari 1869 bij het hoofdbestuur in te zenden, °Pdat de algemeene vergadering van 1869 op de daar mede in verband staande voorstellen of conclusiën zal kunnen besluiten. Dit voorstel is bij acclamatie aangenomen, en de daar bij bedoelde commissie benoemd uit de departementen Moordrecht, Middelburg, Beverwijk, Groningen en het hoofdbestuur. Mede is bij acclamatie aangenomen een voorstel van hetzelfde departement, luidende: „Dat de algemeene ver gadering besluite tot eene commissoriaal onderzoek en de beantwoording der vragen: Wat heeft men onder school-bibliotheken te verstaan? Hoe behooren zij te worden ingericht? Wat kan van de zijde der maat schappij gedaan worden, om de oprichting en instand houding der school-bibliotheken te bevorderen? De beantwoording dezer vragen worde, ter vereenvoudiging der zaak, opgedragen aan dezelfde commissie bij het voorafgaand voorstel des departements bedoeld." Met 330 tegen 239 stemmen is aangenomen een voor stel van het departement Rotterdam, strekkende om aan een commissoriaal onderzoek de volgende vraag te onder werpen: „Welke middelen zouden moeten worden aan gewend ten einde ons volk tot de overtuiging te brengen dat het karakter, hetwelk de kermisvermaken hier te lande kenmerkt, strijdig is met den goeden smaak, scha delijk voor de gezondheid, verderfelijk voor welvaart en zedelijkheid, om zoodoende bij de natie zelve een gevoel van behoefte aan iets beters en edelers in deze te doen geboren worden De bedoelde commissie wordt samengesteld uit de departementen Rotterdam, 's Her togenbosch, Utrecht, Zaandam en het hoofdbestuur. Een voorstel van het departement Twisk „dat het hoofdbestuur worde uitgenoodigd eene commissie te benoemen, aan welke zal^worden opgedragen, bij de algemeene vergadering van 1869 verslag uit te brengen over de vraag: Of, en door welke middelen do Maat schappij tot nut van 't algemeen zal kunnen werkzaam zijn tot de bevordering van den algemeenen vrede; meer onmiddellijk dan door de bevordering van volksontwik keling in het algemeen", is met zeer groote meerderheid van stemmen verworpen. Vervolgens zijn verworpen vijf voorstellen van het departement Leiden, waarvan vier strekten tot het doen vervallen en wijzigen van wetsartikelen, en het vijfde om het drukwerk der maatschappij voortaan jaarlijks te laten aanbesteden. Een voorstel van het departement Rotterdam, hetwelk bij machte en bereid is aan al. 2 van art. 26 der wet het bedoeld gevolg te geven, strekte om te bepalen dat de algemeene vergadering van het jaar 1869 gehouden worde te Rotterdam, en indien dit mocht worden aange nomen, ter bestrijding der kosten vaii verplaatsing van liet hoofdbestuur, archief, algemeen secretariaat, enz., aan het departement Rotterdam ten voorschreven einde ecu krediet te openen van ten hoogste f 1300. Dit voor stel is met 302 tegen 210 stemmen verworpen. Mede is, bij acclamatie, verworpen een voorstel van het departement Overmaassche dorpen, betreffende het druk ken van een register op het Aardrijkskundig handboek, door de maatschappij uitgegeven. Eene motie van het departement Leiden om, wegens het vergevorderde uur, de behandeling der overige voorstellen te verdagen tot do volgende algemeene ver gadering, is met 313 tegen 18 stemmen aangenomen, en daarna deze algemeene vergadering door den voorzitter gesloten. Itcnoeniingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan F. van Dee, te 's Hertogenbosch, tot het dragen van de hem als zouaaf in dieust van Z. II. den paus toegekende medaille Eidei et Virtuti; en aan den lieer L. Pincoffs, te Rotter dam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4= klasse der orde van de kroon, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Verleend als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid aan M. Engelen, te Worras, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, en aan C, Roks, te Kerkrade, eene gratificatie van vijftien gulden en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar blusschen van den brand in de spits van den kerktoren aldaar, door het onweder op den 11 Juli jl. veroorzaakt; alsmede de bronzen medaille aan II. van Zanten, 2e ma chinist aan boord van het gouvernements-stoomschip Bronbeek, wegens het redden van den over boord ge vallen P" stuurman, ter reede van Riouw op den 30 April 1868; en aan J. dc Vries, schipper in het vaste korps dek- en onderofficieren op Z>'. Ms. schroefstoomkorvet Prinses Amelia, wegens het redden van een over boord gevallen matroos ter reede van Amboina op 12 April 1868alsmede aan ieder een getuigschrift. pensioenen. Pensioen, ten laste van den staat, ver leend aan m'. J. Heemskerk Az., afgetreden minister van binnenlandsche zaken, ten bedrage van /"2547 'sjaars. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sloten (Noord-Holland) de heer B. C. G. van Eelde, thans adjunct-commies bij de aideeling directe belastingen aan het departement van financiën. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Z=. M>. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den kapitein der infanterie van hot leger in Nederlandsch Indië, S. J. Boers, thans met verlof hier te lande, te reke nen van 1 Augustus jl. Kerknieuws. *De kerker ad der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage heeft gisteren besloten, bij de volle synode herziening te vragen van de uitspraak Ac,x synodus contracta in de zaak van dr. J. C. ZaalbergPz. Dat eerste gedeelte betreft de vernietiging van het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland van 13 Mei jl., waarbij is uitgesproken dat genoemde predikant behoort ontslagen te worden. Marine en leger. Volgens koninklijk besluit van 8 dezer wordt met den 20 Augustus a. de kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme eervol ontheven van het bevel over 7j. M\ transportschip met stoom vermogen Java, en dat bevel den 21™ daaraan volgende opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee j 1l' M. W. Bowier. De 1= luitenant bij het korps mariniers F. A. van Braam Houckgeest wordt met den 10 September a. ge plaatst aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hen drik der Nederlanden. De officier van gezondheid 2<' klasse D. Matak Fontein wordt met den 1 September a. geplaatst op Z'. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. Rechtzaken. Bij besluit van Z. M. den koning van den 29 Juni jl, is de gevangenisstraf van zes dagen, waartoe Adriaan Jobse, te Zoutelande, bij vonnis der arrondissements rechtbank alhier van den 20 Mei te voren was veroor deeld ter zake van het afsteken van graszoden, zonder daartoe verlof te hebben bekomen, veranderd in eene geldboete van f 10. Gcinengile berichten. Uit IJzendijke schrijft men 11 dezer: Aan den nieuw bedijkten Elizabethpolder te Biervliet is dezer dagen wederom eene afschuiving aan den oever ontstaan ter lengte van ongeveer 29 Ned. ellen, die het omslaan van een buitengewoon gesehot van 11 per bunder heeft ten gevolge gehad. Naar men verneemt zal eene com missie van ingelanden zich naar 's Hage begeven om te trachten met het ministerie in onderhandeling te treden omtrent den toestand van dien polder. Dinsdag namiddag heeft in en om Utrecht een zwaar onweder gewoed, vergezeld van een hevigen wind die een oogenblik windhoos was. Er werd daardoor o. a. nog al schade gedaan aan 't geboomte. Op de aschvaalt werd een varken gedood; onder de Bildt zegt men, een paard op stal. Aan de Bildt bij Houdringen werden eenige hooge boomen over den straatweg geworpen en is de gemeenschap daardoor eenigen tijd verbroken. Nabij Zeist sloeg de bliksem bij Elskamp in en werd een paard gedood; ook onder Bunnik en Schalkwijk zou door den bliksem brand zijn ontstaantc Maarsbergeu werd een boerenwoning getroffen die geheel afbrandde

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1