MIDDELBURGSCHE COURANT. N'°' 129. 1868. Donderdag 13 Augustus. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 13 Augustus. Ho Staatscourant van 11 dezer bevat het in ons vorig lommer uit het Staatsblad overgenomen koninklijk be- lut van den 29 Juli jh, houdende opheffing van het oepartement voor de zaken der hervormde en andere Erediensten, behalve die van den roomscli-catholieken. Tevens is in de Staatscourant opgenomen het konink- 'Jk besluit van dezelfde dagteckening, houdende ophef- "K van het departement voor de zaken van den roomsch- oatholieken eeredienst. De motieven zijn gelijk aan die van het eerstgenoemde besluit. Overigens luidt het aldus: Wij Willem III, hij de gratie Gods, koning der Ne derlanden, prins van Oranje-Nassau, groot-hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Hebben besloten en besluiten Ons besluit vau 2 Januari 1868 (Staatsblad n». 2) in te trekken; voorts, in overeenstemming met ons besluit van April 1862 (Staatsblad u». 43), het volgende vast te stellen te rekenen van 1 September aanstaande, wordt het cgcnwoordig departement voor de zaken van denroomsch- 'itholicken eeredienst opgeheven en het beheer van die ■'ken aan onzen minister van justitie, tot hiertoe belast niet het belieer van genoemd departement, opgedragen, Onder bepaling: 1". dat de zaken van gomeldon eeredienst zullen be handeld worden in do bureaux van het opgeheven departement, die ecne bijzondere afdeeling zullen uitmaken, waarvan de directie, onder de bevelen van onzen voornoemden minister, wordt toevertrouwd aan Oen hoofdambtenaar, die reeds vroeger onder den titel „administrateur voor do zaken van den roomsch- olieken eeredienst'' heeft gefungeerd en nu laatstelijk 3 secretaris generaal bij het opgeheven departement erkzaam geweest is; dat over de uitgaven, bij hoofdstuk IVA der staats- "egrooting voor het dienstjaar 1867 en bij hoofdstuk XI voor het dienstjaar 1868 toegestaan, met inachtneming van de bestaande verordeningen, onder vcrantwoordc- llkhcid van onzen voornoemden minister zal worden beschikt; 0». jat ,|c staatsuitgaven voor de zaken van den OQmsch-catholieken eeredienst voor 1869 en volgende 'enstjaren zullen worden opgenomen in een afzonderlijk oofdst.uk B der begrooting voor het departement van Justitieen 4" dat onze voornoemde minister ons nadere voor dacht zal doen omtrent de organisatie van de hiervoren 1 bedoelde afdeeling. Iedereen weet dat de besluiten tot wederinstelling van e ministeries van eeredienst in Januari van dit jaar, °°i' de ministers Heemskerk, van Zuylen, Sctiimmel- lEüninek c.s. geprovoceerd, en op grond van hun advies doi ®°r den koning genomen, niet anders waren dan cr kunstgrepen waardoor de toenmalige ministers steeds J^proefd hebben zicli staande te houden, üoor de heeren wintgens en van Lijnden in het kabinet op te nemen ^Enden zij twee partijen in de kamer nauwer aan zich te herbinden, en om dat doel te bereiken,schroomden zij niet yen koning besluiten te doen nemen die niet alleen geheel 'n strijd waren met weinige jaren geleden genomen beslui- *en, maar waarvan zij wisten of althans hadden behooren te weten dat zij na hun staatkundig overlijden hoogst Waarschijnlijk weder zouden worden vernietigd. Hat staatkundig overlijden is echter spoediger gevolgd jan zij verwacht hadden. En de wederinstr Hing van de appartementen van eeredienst heeft, evenals de andere auddelen door het ministerie Heemskerkvan Zuylen aangewend om zich met geweld aan de natie te kunnen 'ij ven opdringen, slechts weinig uitwerking gehad. Ho opheffing ten tweede male van do departementen van eeredienst is dan ook een maatregel die te nauwer- n°od de aandacht verdient; hij is zoo natuurlijk, vloeit zoozeer uit den loop der omstandigheden voort, dat 'Ueinand er door verrast is. Indien in de koninklijke Eluiten iets bijzonders ligt, dan betreft dit alleen den Vorm. Legt men toch de besluiten van 21 April 1862 en vaa 29 Juli 1868 naast elkander, dan ziet men dat de OV('rwogingevi de zelfde ziju, dat de gebezigde woorden bijna alle met elkaar overeenkomen. Van de motieven door de vorige ministers voor de wenschelijkheid van de wederinstelling der departementen opgegeven, wordt en dit ignoreeren is volkomen verdiend met geen enkel woord gerept. Men kan als het ware zeggen dat de besluiten van 21 April 1862 den 29 Juli 1868 op nieuw zijn van kracht gemaakt. Wat tusschen beide datums ligt wordt als vergeten beschouwd. Men leest voorts in de overwegingen van de hesluiten van 29 Juli dit is het eenige verschil nadrukkelijk dat de voortdurende instandhouding niet strookt met het staatsrechterlijk beginsel van scheiding van kerk en staat. Het is te ver wachten dat het ministerie, deze overtuiging uitspreken de, ook tevens het voornemen koestert om eene volko- mcn.scheiding van kerken staat met spoed te voltooien. Den 3 September a. zal te 's Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed het houwen eener stecncn waclitsluis bewesten Vlissingen, met eenige daarbij behoorendc werken. Den 24 September a. zal worden aanbesteed: het maken van de aardebaan en kunstwerken voor den spoorweg tusschen Middelburg en Vlissingen met het gedeeltelijk daarlangs strekkend kanaal, den onderbouw van do brug te West Souburg, benevens een gedeelte van den MiddelburgVlissingschen waterweg en eenige verdere werken. De gemeenteraad alhier zal op Vrijdag a., dos namid dags te half drie uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling van de navolgende stukken: Voordrach ten ter voorziening in de vacature van hulponderwijzeres op school B en in die van hulponderwijzer op school D. Tot lid van den gemeenteraad te Rilland is met alge- meenc (twaalf) stemmen benoemd de lieer Jan de Jager. Gisteren morgen is in het kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente te Amsterdam de 83e algemeene verga dering der Maatschappij tot nut van 'talgcmeen geopend, onder leiding van mr. A. E. J. Modderman, lid van het hoofdbestuur, als voorzitter. Er zijn 206 departementen vertegenwoordigd. Itcnocmingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan A. de Kok en J. Horsten, te Tilburg, en P. J. Moet, te Haarlem, tot het aannemen en dragen van het hun door Z. II. den paus toegekende kruis Eidei et Virtuti; aan N. Zwarthoed, te Volendam (gemeente Edam), en S. Weei, te Oudeniedorp, tot het dragen van meergenoemd kruis en van do gouden medaille 3c klasse en aan T. Oostrop, te Amsterdam, tot het dragen van meergenoemd kruis en van de gouden medaille 4'' klasse, hun als zouaaf in dienst van den paus geschonken. Verleend als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid de bij besluit van 22 September 1855, n°. 64, ingestelde bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift aan L. Millionair, J. Jacob en B. Martis, pontvoerder, te Curagao, wegens het met levensgevaar redden van drie roeiers, die door de hooge branding buiten de haven aldaar met de loodsboot waren omge slagen, in 1868. ministerieels DErARTEMENTEN. Behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld, op verzoek eervol ontslag verleend aan W. G. de Bas, als hoofdcommies bij het departement van hinnenlandsche zaken. Voorts eervol ontslag verleend aan W. Cool, als hoofd commies; J. G. vau Thiel, A. Schieke, P. van Sluys de Quack en J. Manesse, als commiesen aan A. Goyaars, 1J. J. Schiedges en J. W. K. Hoger, als adjunct-commies; allen hij het departement van hinnenlandsche zaken. Bevorderd hij dat departement: tot referendaris J. H. A. Kuyper, thans commies; tot commies J. II. van Cranenburgh, thans adjunct-commies; tot adjunct commies II. Wolft', C. J. van den Hoorn en J. C. Vermeer, thans B klerken; tot bode G. Stavast, thans vaste knecht. Benoemd tot adjunct-commies bij dat departement E. G. F. 11. Smit Kleine. leger. Benoemd hij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht in Oost-lndië tot officier van gezondheid 3C klasse, de kweekelingen bij 's rijks-kweek school voor militaire geneeskundigen M. L. von SOhsten, A. Feikeina, W. de Koning Munting, F. L. Philipsen, I TT. M. Numans, P. II. do Waal, E. Fliek en A. Cannegieter. Overgeplaatst in hunnen rang hij liet regiment grena diers en jagers de B luitenant A. G. F. de Petit, van den stal der infanterie, werkzaam bij de normaal-schiet: chool de B luitenant-adjudant J. L. Le Ilron de Vexela, van het 3C regiment infanterie; de B luitenant D. Acijelts, van het 5» regiment infanterie, werkzaam bij de militaire ..verkenningen; de B luitenants G. Blaamv en J. J. Sas, respectivelijk van het B en 7«'regiment infanterie, be nevens de B luitenant-adjudant F. A. F.gter, van het 4e regiment infanterie. Her üiïiïetsws. De heer P. J. van Gricthuysen, predikant bij de her vormde gemeente te Gcrkesklooster, heeft voor het beroep naar Schore en Vlake bedankt. De heer J. F. Kuyper, predikant hij de Nederduit- sche hervormde .gemeente te Leiden (vroeger te Middel burg), vierde jl. Zondag gedachtenis van zijn vervulden 40-jarigen predikdienst#-" Eenige personen te 's Gravenhage, tot verschillende j godsdienstige gezindten behoorendc, hebben zich tot eene commissie vereenigd om dt J. C. Zaalberg Pz., op den dag' van zijn wederoptrëden als predikant, een blijk van vreugde en ingenomenheid aan te bieden. 4)uclerwijs. Do Staatscourant van 11 dezer bevat het aan den minister van hinnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie belast met het afnemen van examen C, volgens artt. 61-65, en van examen B, volgens art. 60 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. Naar aanleiding van het verhandelde in de jongste bijeenkomsten der inspecteurs van het lager onderwijs, heeft de minister van hinnenlandsche zaken bij missive van 24 Juli II., door tusschenkomst van gedeputeerde staten, verzocht aan de gemeentebesturen eene aanbe veling te richten, om: 1. daar waar het bedrag der aan de hoofdonderwijzers toegekende toelagen een beletsel is om geschikte kweekelingen te vinden, aan den raad voor to stellen, dat bedrag te verlioogen2. bij gemis van geschikt mannelijk personeel, vrouwelijke kweekelingen aan to stellen; 3. voor zooveel tot clnsver in hunne ge meente voor volwassenen, die vroeger onderwijs hebben genoten, de gelegenheid ontbreekt om gebruik te maken van het onderwijs, daarin te voorzien door de oprichting van-scholen; en tevens, om bij den raad al hun invloed aan te wenden tot bevordering der oprichting van schoolbibliotheken. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 5 dezer, wordt het te Willemsoord liggende schroefstoomschip Djainbi met den 1 September a. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-lndië, en liet bevel daarover opge dragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. E. Bnijs. Met dien datum zullen op dat stoomschip worden ge plaatst: de luitenant ter zee B kl. J. Tromp, als lc offi cier; de luitenants ter zee 2c kl. A. de Brnyne, J. P. J. Luearclie en G. J. Fischer; de adelborsten lc kl. L. Dap per, W. R. Adema, O. J. de Jong, P. II. Ter Meulen J. C. van de Kasteele, J. Schimmel; C. J. de Vriese en W. A. Cambier; de officier van gezondheid B kl. W. Dam- mannde officier van gezondheid 3c kl. G. P. J. Theu- nissen; de officier van administratie B kl. P. A. Le Mahieu; en de scheepsklerken F. J. Olivier en H. B. Poel. De kapitein-luitenant ter zee jhr. J. B. E. von Schmiclt anf Altenstadt. en de luitenant ter zee 2c klasse D. J. A. D. van den Steen, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië, en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gebracht. Koloniën. Jl. Zondag zijn kierde per Fransche en Engelsche mail aangebrachte brieven en dagbladen uit Nederlandsch- Indië ontvangen. Do berichten loopen tot 27 Juni jl. Over het algemeen bevatten de berichten weinig nieuws.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1