MIDDELRURGSCHE COURANT. 1V>. 126 Zaterdag 1868. 8 Augustus. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 7 Augustus. In de bij de Staatscourant van 6 dezer behoorende bijvoegsels is opgenomen het verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Januari tot 30 Juni jl., ®et de daartoe behoorende bijlagen. Uit deze laatsten blijkt onder anderen dat in het ge heel thans ter onteigening zijn aangewezen 4808 bunders ^3 roeden 55 ellen ongebouwde en 22 bunders 61 roeden 24 ellen gebouwde eigendommen; terwijl zijn aange kocht 3856 bunders 64 roeden 975 el ongebouwde en 22 bunders 38 roeden 74 ellen gebouwde eigendommenen (gerechtelijk onteigend zijn 362 bunders 07 roeden 68 ellen ongebouwd en 1 bunder 34 roeden 28 ellen ge bouwde eigendommen. Voor den aankoop zijn 7956 koopacten gesloten. Ken uittreksel uit het verslag omtrent den Zeeuw- schen spoorweg deel en wij in een volgend nommer mede. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „De Engelsche stoomjachten Victoria Albert en de Albertha zijn heden nacht alhier ter reede gekomen. Aan boord van de Victoria Albert bevindt zich de prins Lodewijk von Hessen en zijne gemalin, die zich op Ug Albertha zullen inschepen om via Dordrecht hunne reis naar Duitschland te vervolgen." Tengevolge van het bedanken van den vroeger be- uoemde, is thans tot onderwijzer der zangschool en directeur der zangvereeniging te Goes, benoemd de heer U. Kunze, uit Stettin. Tot voorziening in de beide vacaturen van gemeente- faadsledcn te Cats, over welke voor de eersten tusschen D. Meulenberg, M. Rottier van den Brink en P. C. Meu lenberg, en voor de laatste tusschen A. Flipse, II. Visser, U. Rottier van den Brink en M. Meulenberg Az., moest herstemd worden, is voor beiden gekozen M. Rottier van den Brink, zoodat eenc nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Te Axel is met 43 van de 73 geldige stemmen bij her stemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer 8* A. de Smidt. Bij ministcrieele beschikking van 30 Juli jl., medege deeld in dc Staatscourant van heden, is aan II. Gerling, 4e Antwerpen, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomslcepdienst op de Zeeuwsche stroomen en de binnenwateren tot Rotterdam. Vrijdag der vorige week heeft te 's Ilage aan het cen traal bureau der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, ten overstaan van eeno commissie, samen gesteld uit de heeren Testas, directeur, en Doorman, Uerlach en Massee, afdcelingschefs der maatschappij, het vergelijkend examen plaats gehad van candidaten, din gende naar de betrekking van surnumerair bij genoemde Uuiat schappij. Vaar wij vernemen, hebben 20 candidaten aan dit examen deelgenomen en zijn daarvan tot surnumerair benoemd de volgende heeren, alphabetisch gerangschikt; 4V. van Assen, van Leeuwarden; P. J. J. W. de Beijer, van NijmegenS. ten Bruggenkate, van AlmeloP.W. Dannen- felser, van 's Gravenhage; E. K. F. van Deinse, van Goes; T Ferrares, van 's Gravenhage; Janson, van Arnhem; A. J. Klijn, van Amsterdam; R. Middelkoop, van Cap- Pelle en A. B. Wenting, van 's Gravenhage. het besluit van den 18 Juli jl., tot aanvulling van het koninklijk besluit van den 15 December 1849 (Staatsblad n°. 62), houdende nadere bepalingen ten aanzien der vergoeding voor reis- en verblijfkosten. De Staatscourant van 6 dezer bevat het koninklijk besluit van den 11 Juli jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 1 April 1867 tusschen Nederland het koninkrijk Siam gesloten overeenkomst tot rege ling der voorwaarden, waarop de consulaire agenten van biam in de voornaamste havens der Nederlandsche over- 2eesche bezittingen zullen worden toegelaten alsmede Men schrijft uit de residentie aan het Handelsblad: „Bij de verschillende departementen heeft men zich in den laatsten tijd druk bezig gehouden met het samen stellen der onderscheidene hoofdstukken van de staats- begrooting voor 1869. Men verzekert, dat bij eenige departementen eene reorganisatie onder het ambtenaars- personeel zal plaats hebben, o. a. bij het ministerie van binnenlandsche zaken, waar eenige ambtenaren zullen worden gepensioneerd. „De begrooting van oorlog zal waarschijnlijk eene aan merkelijke vermindering ondergaan. In de eerste plaats toch verneem ik, dat voor het volgende jaar geene kosten zullen worden uitgetrokken voor het betrekken van kampen, terwijl verder verzekerd wordt, dat spoedig een besluit zal verschijnen, houdende opheffing der ver schillende tirailleur-compagniön. Do hierdoor te ver krijgen bezuiniging is nog al aanzienlijk. „Overigens verzuimt de minister van oorlog geene gelegenheid, om voor dc materieele en intellectueele belangen van den soldaat te zorgen. Het tot nu toe gegeven huishoudelijk onderwijs bij de regimenten infan terie, waarvoor de soldaten eene zekere bijdrage ver leenden, zal voortaan kosteloos worden verstrekt, terwij 1 aan dat onderwijs zelf eene veel verbeterde strekking zal worden gegeven. „Ook is bij koninklijk besluit, op voordracht des minis ters, eeno wijziging gebracht in de formatie van de torpedo- compagniën. Voortaan zal eeni compagnie vesting-artil lerie voor het torpedo-wezen worden bestemd onder de rechtstreeksche bevelen van den hoofd-officierbelast met het toezicht over dien dienst, in alles wat het perso neel en het materieel bij gemelde compagnie betreft. De miliciens, die voortaan bij de torpedo-compagnie zullen worden ingedeeld, zullen bij voorkeur genomen worden uit hen, die het beroep van schipper, visscher, enz. uitoefenden." Senoemiiigeh en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer W. Gruyter jr., kunstschilder te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder ll: klasse met goud en kroon van de huis- en verdienste-orde van hertog Peter Friedrich Ludwig, hom door den groothertog van Oldenburg geschonken. eerste eken en. Vergunning verleend aan N. Verldey, te Aarlaiulerveen, en G. Verkley, te Oudshoorn, tot het dragen van de gouden medaille, 3«' grootte, en van het zilveren kruis Fidei et Virtuti, beide aan elk hunner als zouaaf in dienst van Z. H. den paus toegekend en aan J. Niesing, te Nykerk, tot het dragen der hem als zonaal in dienst van Z. II den paus toegekende medaille Fidei et Virtuti. Vergunning verleend tot het dragen van het hun als zouaven in dienst van Z. II. den paus toegekende kruis van Mentana met medaille, aan A. van der Horst, Q. I. van Zon, A. II. Preuu en A. J. Vollcbregt, allen te Delft. leger. Op non-activiteit gestold de majoor plaatse lijke kommandant van de 3e klasse te Helder W. F. G. L. Driessen, overeenkomstig zijne aanvrage, op grond van punt 4 van art. 38 der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad n». 128). Benoemd bij den plaatselijken staf, tot majoor plaatse lijken kommandant van de 3-' klasse te Helder, de kapitein van de 1« klasse A. E. J. Charlier, van het 5» regiment infanterie; bij het wapen der infanterie, tot kapitein van de 3l' klasse (naar ouderdom van rang) de P luitenant J. A. de Graaff, van hot wapen, thans voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië; bij het 5° regiment, tot kapitein van dc 3* klasse (naar ouderdom van rang (de lc luitenant-adjudant J. L. Mulder, van het 2* regiment; bij het 4" regiment der infanterie, tot kapitein van de 3« klasse (naar ouderdom van rang) de lc luitenant A. M„ van der Heide, van het regiment grenadiers en jagers. In zijnen r^ng over te plaatsen bij het regiment grenadiers en jagersde kapitein H. F. C. Hardenlerg, van het 4» regiment infanterie. koloniën. Uit 's lands dienst ontslagen de Oost-Indi sche ambtenaar W. van Ommen, gewezen eerste commies op het bureau van den adsïstent-resident van Padang, laatstelijk met verlof hier te landemet behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalin gen daarop aanspraak heeft. IteiTtritcuws. De kerkoraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen heeft uit het vroeger medegedeelde viertal tot predikant beroepen den heer W. Mense te Bodegraven. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Ilage heeft gisteren avond eene verga dering gehouden ter bespreking van de zaak van dr. J. C. Zaalberg. Men verzekert evenwel dat de kerkeraad nog niet tot een definitief besluit is gekomen en de volgende week eene nadere vergadering houden zal. Intusschen zou voorwaardelijk besloten zijn, bij de volle synode herziening te vragen van het eerste gedeelte van het vonnis der synodus contracta. Gisteren is te Maastricht dc gewone jaarlijksche réunie der afgevaardigden van de Waalsehe kerken geopend. Zij is samengesteld uit de volgende leden J. F. O. Kronenberg, predikant te Arnhem, president; (F. F. C. J. van Goens, predikant te Leiden, viec-president; J. H. Ger- lach, secretaris; J. A. van Hamel, vice-secretaris; dr. J. H. de Greef, predikant te Maastricht; Joh. Enschedé, ouder ling te Haarlem, en prof. C. II. D. Buijs Ballot, ouderling te Utrecht; leden van de Waalsehe commissie. Voorts de afgevaardigden van ZwolleP. Faure, predikant en G. J. B. de Lille Hoogerwaart,ouderlingBreda, I. A. Chap- puis, ouderling; Middelburg, J. J. L. Luti, predikant en B. A. Fokker, ouderling; 's Ilage, E. A. Zubli, predikant en Philipse, diaken; Leeuwarden, A. G. van Hamel, pre dikant en W. Hoevenaar,ouderlingRotterdam, dr. A. Ro- ville, ouderling,H.F. Wilkens en J. II. de Greef, predikant; Maastricht, W. H. Creutz Legtheren, ouderling en P. W. de Koek, diakenAmsterdam, F. Brun, predikant, II. J. Koenen, ouderling, secundus R. Toelaer, ouderling; Leiden, prof. G. F. II. van Boneval Faure oudcrl., M. J. van namel, diaken; Utrecht, dr. G.J. L. Nolst Trenité, predi kant, G. Leignes Bakhoven, ouderling; Dordrecht, M. A. Perk, predikant en J. J. Blussé jr., ouderling; 's Bosch, J. L. Roulet, predikant; Nijmegen, J. A. Stoop, predikant; Haarlem, II. O. Laatsman, pred.Groningen, S. Segers, predikant, prof. Gratama, ouder!.; Arnhem, J. F. G. Kronenberg, predikant; Delft, A. M. Schagen van Leeuwen, ouderling. De werkzaamheden werden aangevangen mot een gods dienstoefening, onder leiding van den heer Brun, pred. te Amsterdam, die eene rede hield naar aanleiding van Matth. XI6. Waarschijnlijk zullen de zittingen tota. Dinsdagduren. Ouderwijs. Jl. Maaudag werd in het badhuis te Kadzand de 25« al- gemeene vergadering gehouden van de onderwijzers- vereeniging in het 5C schooldistrict van Zeeland. Zij werd geleid door den heer II. Q. Janssen, schoolopziener in dat district. De heer G. A. Vorsterman van Oijen, van Aardenburg, hield eene redevoering, getiteld: „Practische wenken voor onderwijzers." Hij sloeg daarbij vooral het oog op liet spreekwoord: „Honderd schoolmeesters negenen negentig gekken." De overige werkzaamheden bepaalden zich tot het uitbrengen van de verslagen der drie in dat district be staande onder wij zersgezelschappen, het bepalen van een wedstrijd tusschen hulponderwijzers in dat district voor het volgende jaar, het bespreken van voorstellen enz. Te 5 uren vereenigde men zich aan een vriendschap- pelijken maaltijd. Volgensde.schoolberichten inde Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Juli bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1