MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N"' 12b. Donderdag 6 Augustus. 18G8. Editie van Woensdag avond 8 uren. Het verslag dezer zitting is in dit nommer opgenomen. Middelburg 5 Augustus. De verkiezing van een lid der provinciale staten van geland, ter vervanging van wijlen don heer I. C. 0. Ben- '®yn, in het hoofd kiesdistrict Sluis, is door gedeputeerde staten bepaald op Dinsdag 18 dezer, en de herstemming, z°o die noodig mocht wezen, op Dinsdag 1 September. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag, naar inleiding van het bekende adres van don Vlissingschen gemeenteraad aan den koning, waarbij op bespoediging "er spoorweg- en kana&lwerken wordt aangedrongen, tfcede een adres aan den koning van gelijke strekking Vastgesteld. Afschriften daarvan zullen aan de ministers vau binnenlandsche zaken en financiën gezonden worden. Men weet dat door het gemeentebestuur van Arnemniden tceds sedert, lang pogingen zijn aangewend om daar ter Plaatse een spoorweghalt te bekomen. Verschil over den afstand van het terrein, hetwelk daarvoor noodig werd ffeacht, heeft de beslissing vertraagd. Thans is echter I eene schikking getroffen en dientengevolge Arnemniden voor een halt aangewezen. De Staatscourant van 4 Augustus bevat het konink lijk besluit van den 15 Juli, bepalende de plaatsing in act Staatsblad van eene verklaring, waarbij de consu laire overeenkomst, tusschen Nederland en Pruisen den 16 Juni 1856 gesloten, toepasselijk wordt gemaakt op de consuls van den Noord Duitschen bond in de Nederland- 8che koloniën en overzeesche bezittingen. Kenormlngcn en besluiten. werktuigkunde. Benoemd tot rijks-werktuigkundige M- G. Beijerinck, thans buitengewoon opzichter. Jiooger onderwijs. Op verzoek eervol ontslagen, met dankbetuiging, dr. Gr. J. Mulder, als hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht. middelbaar onderwijs Benoemd tot leeraar aan de Ujks hoogere school te Roermond, dr. M. A. Boosten, te Maastricht. onderwijsbeurzen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan nn- J. L. G. Gregory,'skonings commissaris jn Drenthe, als lid der bij het departement van binnen landsche zaken bestaande adviscerendo commissie voor de zaken betreffende de stichtingen van beurzen voor net onderwijs; en tot lid dier commissie benoemd 'dr J. W. Römer, advocaat-generaal bij den lioogen raad. koninklijk instituut voor de marine te avillems- oord. Opgedragen de tijdelijke waarneming der betrek king van leeraar in de wis- en natuurkunde bij genoemde 'nrichting aan den heer G. A. Oskamp, doctor in de wis- Cn natnurkunde te Leiden. posterijen. Benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen de heeren: W. H. auto Rijssen, te Wormer- veer; jhr. A. H. J. Bowicr, te, 's HertogenboschG. Kop pen, te Leerdam; K. P. Rogier, te Bergen op Zoom; U. Keg Czn., te Zaandam; G. Merens, te Haarlem; P. F. Ureudenberg, te El burg; A. N. Velliuga, te Enkhuizen M. J. Cumbier, te Vianen; H. van der Poel, te Arnhem H. A. H. Canter Cremers, te Elburg: C F. ltomeyn, te Arnhem, en J. D. A. Quintus, te Groningen. Kerknieuws. De algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk heeft, onder dagteekening van 22 Juli 11., een adres gezonden aan Z. M. den koning, ter zake van het hooger onderwijs, voor zoover dit betrekking heeft op de vorming van de aanstaande leeraars der hervormde kerk aan de hoogescholen. In dat stuk wordt gezegd, dat de synode, overtuigd van het h?og belang eener academische °pleiding van de aanstaande leeraars der kerk, zich er over verheugt, dat door de intrekking van het door de Vorige regeering ingediende ontwerp van wet op het nooger-onderwijs het der kerk dreigende gevaar voors hands is afgewend; maar dat. zij zou meencn, aan haren Plicht tekort te doen, indien zij, in het vooruitzicht, dat Vroeger of later een nieuw ontwerp aan het oordeel der statcn-generaal zal worden onderworpen, voorden koning den wenscli verborgen hield, die haar, als vertegenwoor digster der Nederlandsche hervormde kerk, met betrek king tot. deze aangelegenheid bezielt. Die wenseh is het hehoud der theologische faculteiten aan 's rijks hooge scholen, althans van leerstoelen in die vakken van j Wetenschap, ter wille waarvan de Lcidsehe academie JK de eerste plaats is gesticht en op welker bezit de hervormde kerk steeds den hoogsten prijs heeft gesteld. 1 Op verschillende gronden wordt het rechtmatige van dien wensch gestaafd; en omtrent het denkbeeld der oprichting van kerkelijke seminariën wordt gezegd, dat. de hervormde kerk dergelijke instellingen niet begeert. „Zij wenscht. (zeggen de adressanten) de vorming van hare aanstaande leeraars niet beperkt te zien binnen de grenzen eener bijzondere, uitsluitend kerkelijke kweek school. Zij wenscht voor hare kweekelingen hetzelfde recht, in welks bezit do beoefenaren van andere weten schappen zich verheugen mogen. Stelt zij voor hare leeraars prijs op waarlijk christelijke rechtzinnigheid, zij wenscht die niet te koopen ten prijze van de vrijheid van onderzoek en ook niet als het resultaat van een kerkdwang, die bij het oprichten van seminariën niet kan achterwege blijven." De heer J. H. Bösken, sinds 1846 predikant hij de Nederduitsehe hervormde gemeente te Utrecht en des tijds uit Vlissingen daarheen vertrokken, herdacht deze week zijn 40-jarigen predikdienst. Onder de talrijke bewijzen van deelneming en de vele geschenken welke hem gegeven werden, behoorde ook een rijk gebonden hijbei met zilveren beslag op een zwart notenboomen lessenaar, waarvan de kosten zijn bestreden door de van vele zijdon verleende bijdragen, door de zorg van eene zich reeds in den voorzomer daartoe geconstitueerd heb bende commissie bijeengebracht. Die commissie telde negen leden, waaronder een heer uit Vlissingen. Onderwijs. In de Staatscourant van 4 dezer is opgenomen het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1868/69 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Gemcnstflc berichten. Van de dezer dagen uit Vlissingen naar Hellevoet- sluis overgeplaatste werklieden hebben, volgens berichten in de dagbladen, slechts enkelen aldaar eene woning kunnen vinden en sommigen zich op zolders moeten behelpen. Thans zou dooi do directie der marine, eene kanonneerboot tot tijdelijke huisvesting zijn afgestaan. Een kind, van omstreeks vijfjaren, van eender naar Amsterdam overgeplaatste geëmpioieerden van de marine, dat nog voor eenigen tijd bij de familiebetrek kingen te Vlissingen was achtergelaten, reed eergisteren met zijn oom op een boerenwagen, toen liet, voorover bukkende, van den wagen viel, juist vóór het wiel dat over het kind heen ging. Hoewel dadelijk alle hulp werd aangewend die mogelijk was, is het echter overleden. Uit Oostburg schrijft men ons van 3 dezer: „Heden middag omstreeks 3 uren ontstond in deze gemeente brand op de hofstede van den landbouwer A. Adriaansen. In korten tijd waren een wagenhuis met het zich daarin bevindende landbouwgereedschap, een varkenshok, eene mijt hooi en twee groote hoopen gerst een prooi der vlammen. Niettegenstaande de meeste spuitgasten in den oogst werkzaam waren, kwamen in zeer korten tijd de beide spuiten dezer gemeente in werking, terwijl ook al spoedig de brandspuit, der gemeente Zuidzande aan kwam. Aan vereenigden ijver is het te danken dat tot op dit oogenblik de aangrenzende gebouwen waar onder eene schuur op nauwelijks 20 el afstand van de brandende voorwerpen zich bevindt gespaard bleven. Door de droogte der brandende voorwerpen en het gebrek aan genoegzaam water, kon men van het aangetaste weinig of niets redden. Mocht evenwel de wind zich niet verheffen of van richting veranderen, dan is er geen meerdere schade te duchten. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles schijnt tegen brandschade verzekerd." Onder dagteekening van gisteren schrijft men ons nog: „Ten vervolge op mijn schrijven van gisteren dat de brand in deze gemeente zich heeft bepaald tot de opge geven voorwerpen, kan ik u nog melden, dat het ongeval schijnt te zijn veroorzaakt door kinderen die met zooge naamde lucifers speelden. Behalve de genoemde brand spuiten, zijn nog werkzaam geweest die van Schoondijke en Niemvvliet, terwijl nog waren aangerukt de spuit van Groede en twee van Sluis. De laatste twee waren in den vooravond welwillend aangeboden door den burge meester van Sluis, en waren omstreeks een uur onder geleide van een der wethouders, met het noodige personeel en materieel,bij debrand tegenwoordig, en ter beschikking gesteld van het bestuur van Oostburg. Gelukkig was toen het gevaar geweken en werd na overleg der brand weer, zoo van Sluis als Oostburg, beslist, dat het onnoo- dig was de spuiten, die bij eene veranderde windrich ting de gewichtigste diensten zouden hebben kunnen bewijzen, nog in werking te stellen. De totale schade kan f 1200 bedragen, waarvan was verzekerd bij de onderlinge brandwaarborgmaatschappij enkel voor land bouwers en veehouders, voor eenige jaren te Zuidzande opgericht, do gerst henevens het hooi! en stroo." Op de in de nabijheid van Delft aangelegde nieuwe begraafplaats, welke den naam van Jaffa (de schoone) heeft ontvangen, is in het aan den ingang aangebracht gebouw liet vertrek aanwezig, alwaar de lijken eenigen tijd worden neergezet van hen, wier spoedige verwijde ring, ter voorkoming van besmetting, vooral in tijden van epidemie, wordt noodzakelijk geacht. Door eene vernuftige toepassing der eiectriciteit zal gezorgd worden, dat, voor het geval er zich een sohijndoode mocht bevin den, de geringste beweging van "het lichaam eene bel doet overgaan, ter waarschuwing van den opzichter, terwijl de in dergelijke gevallen aan te wenden genees middelen steeds zullen voorhanden zijn. De Stoompost verneemt, dat de spoorweglinie van Tilburg naar Nijmegen, die aan den heer van den Ouwe- landt., te Parijs, in concessie is gegeven, een begin van uitvoering nadert. De aannemer en ingenieurs zijn uit Engeland op het terrein aangekomen, en het waarborg kapitaal zal alsnu onmiddellijk worden gestort. De bekende Mirès heeft, zich beklaagd, dat menhem in sommige tooneelwerken van den laatsten tijd tot model beeft gekozen. De heer Alexander Dumasj1-. heeft zich dat aangetrokken en een brief openbaar gemaakt, waarin hij verklaart, dat <1 e heer Mirès ten onrechte zich herkend heeft in de Geldquacstie, het bekende tooneelstuk van den heer Dnmas y. Hij verzekert de intentie niet gehad te hebben om den heer Mirès persoonlijk op het tooneel te brengen, indien men, zegt bij, den lieer Mirès heeft herkend, indien hij zelf' zich heeft berkend, dan is het niet mijne schuldmaar ik geloof niet dat hij zich herkend heeft. Daar de comedie dc zeden verbetert, zou hij, indien hij zich herkend had, zich verbeterd hebben, en zijn brief van heden bewijst dat hij het nog niet is. Te Windèsheim in Overijsel heeft zich in Juli het geval voorgedaan, dat eene vrouw, die eene koe had ge molken, welke belicht was met uitslag aan den uier, waarin zij geen erg had, door koepokken over haar ge- hcele lichaam werd aangetast en dat die aandoening door hare kinderen op de dorpschool op kinderen, die onmiddellijk naast lien zaten, werd overgebracht, terwijl zij zei ven, die trouwens vroeger ingeënt waren, ongedeerd bleven. Op het in de vorige week te Middachten gehouden zendingsfeést schijnen zich wolven onder de schapen bevonden te hebben. Een heer, die gedurende de groote pauze naast de cantine stond, werd op eens door een welgekleed heer onzacht ter zijde gestooteneen half uur later miste hij zijn gouden horloge en zwaren gouden ketting. Gelijksoortige ontmoeting had een ander heer uit Zutfen met iemand die er zeer fatsoenlijk uitzag; later zocht hij te vergeefs naar zijn zilveren bril in zilveren étui. De bewoners van het voormalige Nassausche, thans Pruisische, plaatsje Oestreieh, in den Rijngau, werden dezer dagen door eene zonderlinge publicatie verrast, welke door de plaatselijke overheid werd afgekondigd en aldus luidt: AVie des Zondags tusschen kerkt Ad aan de oevers van den Rijn staande wordt aangetroffen zal mot eene boete van 1 thal. gestraft worden. Schippers zijn hiervan uitgezonderd. A7oor den spoorweg van Kopenhage naar Klompen burg zijn thans wagens met 2 verdiepingen aangeschaft, welke ca. 100 passagiers kunnen bevatten, 60 in de he neden- en 40 in de bovenverdieping. In Duitsehland bestaan thans 2053 gymnastiekver- eenigingen met omstreeks 200,000 leden. Op 2 Augustus is de koningin van Griekenland bevallen van een zoon. De bevolking te Athene heeft dit bericht onder betuigingen van algemeene geestd"ft ontvangen. In de Engelsche bladen vinden wij de volgei bijzonderheden aangaande het ongelnk, datVrijdagavond in de concertzaal Victoria te Manchester heeft plaats gehad. Die zaal neemt de ruimte in van drie bovenste verdiepingen van een gebouw met vier étages en waar van de buitenzijde uit winkels is samengesteld. Een zeer groot aantal personen was de uitvoering (een benefiet) komen bijwonen tegen den gewonen prijs van 2 pence (10 cent) per persoon. De uitvoering begon te 61 uren Even nadat de ouverture was afgespeeld, waren er eenige jongelieden, die, achteraan in het parterre zittende, wat beter op liet tooneel wilden zien en tot dat einde zich ophieven en vastklampten aan gasarmen. Deze laatsten braken daardoor en zoo verspreidde zich eene gaslucht in de zaal. Daarbij zou het gebleven zijn, als iemand in het parterre, een dier overdreven lieden die zich om de minste nietigheid angstig maken en haar dan nog veel voudig vergrooten, niet plotselingbrand had geroepen. Onmiddellijk ijlden dc toeschouwers van de twee bovenste galerijen nu naar de trap. Deze is 6 voet breed en loopt tot aan den ingang van liet gebouw, terwijl op iedere verdieping'een portaal is. Vreeselijk en inderdaad schrik wekkend was liet gedrang dat hieruit ontstond. De

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1