MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 124. Dinsdag 1868. 4 Augustus. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 3 Augustus. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft in zijne ver gadering van Vrijdag jl. besloten den koning bij request te verzoeken geen gevolg te willen geven aan het plan door den raad van Vlissingen voorgesteld omtrent de bespoediging der spoor weg werken. Dit besluit is genomen op grond, dat volgens dat plan de gemeente Arnemuiden, die nagenoeg geheel van de scheepvaart bestaat, gedurende twee jaren van alle toe gang te water verstoken zou zijn, en daardoor een onberekenbaar nadeel aan de visscherij zou worden toe gebracht. Van goederhand verneemt de Amsterdamsche courant dat thans tusselien de Nederlandsche en Belgische regee- ringen ijverig onderhandeld wordt over het sluiten eener conventie, krachtens welke het aan de Nederlandsch e geneeskundigen geoorloofd zal zijn hunne praktijk uit te oefenen in de Belgische sieden en gemeenten die niet yer van de grenzen liggen, en wederkeerig de Belgisch e geneeskundigen lijders mogen behandelen in zulke Ne derlandsche plaatsen. Deze overeenkomst zal van groot °nt zijn voor de inwoners der kleinere plaatsen, die soms gebrek hebben aan medische hulp. Vroegere onder handelingen, over dezelfde zaak gevoerd, mislukten ten gevolge van de wetsbepalingen in de twee landendezen keer is het initiatief door Nederland genomen er bestaat hoop op een goeden uitslag. Benoemingen en besluiten. mahine. Bevorderd met ingang van 1 October a. de heer J. H. J. Schmidt, thans klerk bij de directie der Harine te Vlissingen, tot adjunct-commies, en als zoodani g overgeplaatst bij de directie der marine te Willemsoord Kerknieuws. De heer G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, heeft eergisteren en gisteren hier en te Vlissingen aan een aantal roomsch-catholieken het vormsel toegediend, en is heden morgen per Rotterdamsche stoomboot uit Vlis singen vertrokken. In de gisteren gehouden voormiddag godsdienst oefening bij de evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee, werd de van de Rijp beroepen predikant V. G. Lagers aan de gemeente voorgesteld door den heer >L H. W. Biickmann, predikant te Amsterdam, die tot tekst zijner leerrede had gekozen Jac. 2 7. Des namid dags hield de nieuwe leeraar zijne intreerede naar aan leiding van 2 Petrus 1 10, 11 en 12. Onderwijl. Aan het gehouden examen van adspirant-kweeke- üngen, om geplaatst te worden aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, hebben deelgenomen 29, cn daarvan wordt, bij beschikking van den minister van binnenlandscho zaken, met ingang van den nieuwen cursus op 1 September aanstaande, geplaatst het navol gende tiental: J. N. Ramspek, van Ilpendam; J. Thie, van Purmerende; J. Varekamp, van 'sGravesande P. Ie Grand, van Aardenburg; J. M. Nieuwboer, van Bun schoten; J. Hoornstra, van Vinkega; M. J. E. Bakker, van Zierikzee; B. van Albada, van Joure; R. Driesman, van Nieuw-BuinenK. Bes, van Zaandam. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van koloniën, dd. 1 Augustus, zijn R. A. J. Snethlage, C. C. II. Munting, J- H. P. Walraven, J. B. van Delden, G. H. Klosser, H. van Dam en W. A. van der Star benoemd tot kweeke- ling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundi gen, bestemd om te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst in Nederlandsch Indië. CSemeiigjEe berldUten. Een dertijdelijkc medewerkers van het Théatre concert, onder directie van den heer A. de Boer, dat zich op onze kermis bij herhaling heeft doen hooren, is Vrijdag plotse ling overleden. Heden werd zijn lijk, op de begraafplaats tot het graf gevolgd door al de leden van het gezelschap, de muziek van het cirque Carré en eene talrijke menigte, alhier met veel plechtigheid ter aarde besteld. Bij het graf werden aanspraken gehouden, ook namens deheerenBoas en Judels, bij wie deoverlcdene sedertgeruimen tijd vast geëngageerd was. Jl. Zaterdag heeft te Rotterdam de wedstrijd plaats gehad van de koninklijke Nederlandsche Yachtclub, welke werd bijgewoond door prins en prinses Hendrik der Nederlanden, verschillende autoriteiten en een aantal leden met hunne dames. De muziek der schutterij en volksspelen veraangenaamden hetfeest. Deprijsuitdeeling geschiedde, onder welwillende toespraken, door prins Hendrik, die werd beantwoord door den heer Joost van Vollenhoven. Na afloop der prijsuitdeeling vereenigde men zich aan een feestmaal en bracht vervolgens een bezoek aan den Doele, waar het muziekkorps der Utrechtschc schutterij een harmonie-concert gaf, hetgeen met een vuurwerk werd besloten. De 53» jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden is op 29 Juli tc Amsterdam gehouden. Het daarbij uitgebracht verslag bevatte o. a. do navolgende bijzonderheden. De inkomsten over 1867 bedroegen: Aan renten van het kapitaal 48,682.68j collecte en inschrijvingen f 29,821.30 jgift van Z. M. den koning f 200giften op Curagao ingezameld 390.07 meer uitgegeven dan ontvangen f 3850.76; te zamen f 82,944.82. De uitgaven beliepen aan gratificatiën aan 2809 deelgerechtigden en Waterloo-gift ƒ73,196.10; kosten van het invalidenhuis, na aftrek der eigene inkomsten van dat gesticht, 4,304.96jonkosten van het hoofd bestuur, districts- en plaatselijke commissiën 5,243.75 periodieke uitkeering der renten van het legaat van C. Sperwer 200; totaal 82,944.82. Gelijk de sluitpost der inkomsten aantoont, is het kapitaal van het fonds gedurende 1867 met 3850.76 achteruitgegaan, terwijl er geen vooruitzicht bestaat, dat zich over het loopende jaar de inkomsten zullen verbeteren, aangezien de voor- loopige opgaven van den uitslag der collecte nagenoeg alle weder een lager cijfer dan in 1867 vermelden. Dooi de invoering der nieuwe orde van zaken in het inva lidenhuis te Leiden, waartoe ter vorige algemeene ver gadering is besloten, zijn de kosten van dat gesticht voor het fonds aanmerkelijk hooger dan het jaar te voren. Onder de deelgerechtigden van het fonds bevinden zich 95 verminkten van Waterloo, 17 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 9 verminkten van don veld tocht van 1814, 109 verminkten uit Oost-Indië, 14 ver minkten uit vroegere oorlogen, 151 verminkten uit den strijd tegen België, 33 nageblevenen van gesneuvelden in dezen strijd en 2381 infirmen. Onder laatstgenoemde categorie zijn er 1021, die allen bij Waterloo gestreden hebben. Op do lijst van sollicitanten komen voor: 6 blin den, die bij België hebben gestreden1 blinde uit de koloniën; 16 blinden zonder veldtochten; 464 infirmen van België319 uit de koloniën251 zonder veldtochten 237 veteranen; te zamen 1294 solicitanten. De gemeenteraad van Lyon had indertijd besloten een standbeeld op te richten voor den prefect-senator Vaïsse, maar nu het beeld gegoten is, heeft dezelfde raad gemeend, dat het zonde zou wezen een standbeeld te wijden aan een man, die zijn leven lang een gelukskind was cn door den keizer en de fortuin zoozeer werd be voorrecht dat het niet noodig is hem na zijn dood nog te verheerlijken. Men heeft dus besloten het beeld tc doen omgieten tot een paar pompen. Na eenige vredelievende verklaringen, door den heer Rouher afgelegd, waarover veel gesproken was, hield men zich des avonds aan het keizerlijk hof te Fontainebleau, alwaar de, gewone etiquette minder in acht wordt genomen, bezig met oen gezelschapsspel te spelen. De vraag werd gesteld„waardoor kan men de waarheid van den leugen onderscheiden?" Keizer Napoleon gaf hierop als antwoord: „door ze beide door dezelfde deur te laten gaan; de leugen zal daarbij altijd het eerst Linnen treden." Juist ging de deur open en vertoonden zich de ministers Pinard en Rouher, waarvan elk den ander beleefdheidshalve het eerst wilde laten binnentreden. De heer Pinard weigerde bepaald zijn ouderen ambtgenoot voor te gaan, zoodat de heer Rouher het eerst binnentrad en door een luid gelach werd begroet, waaraan de keizer insgelijks deelnam. De groothertog van Luxemburg heeft in de orde der Eikenkroon benoemd: tot groot officier, luitenant- generaal de Nerenburger, kominandant van de Belgische militaire school, en den heer Slaus, rustend hoogleeraar aan de universiteit te Gent; tot kommandeur, luitenant kolonel Liagre, van het wapen der genie, directeur dei- oefeningen aan de militaire school te Gent; tot officier, de heeren Lamarle, inspecteur der oefeningen aan de speciale school voor burgerlijke genie te Gent, Nyspels, Smidt en Trasenster, leeraren aan de hoogeschool te Luik, cn Vautier, leeraar aan de militaire school; tot ridder, den heer Edmond de Brttsscher, lid der konink lijke Belgische academie. Op de jaarmarkt te Traben, den 27 Juli gehouden, werd aan den raad, op het stadhuis vergaderd, eene flesch most van het gewas 1868 aangeboden en door dezen geproefd, liet geval, dat reeds den 27 Juli nieuwe wijn voorhanden was, is, blijkens de met zorg gehouden boeken, slechts eenmaal in deze eeuw geschied, namelijk in 1811, een jaar dat bekend is door de zware onweers buien en den uitstekenden wijn. De het eerst te Woolwich ontdekte mosquitos heb ben zich thans met eene onbegrijpelijke snelheid en in ontelbare zwermen verspreid over Kent, Essex, Midd- lesex en Surrey. liet is eene ware bezoeking te noemen, en niet zelden hoort men het dolzinnige vermoeden uiten, dat de een of andere vijand van Engeland, b. v. een fenian, vaten vol eieren van die insecten heeft aan gevoerd en ze in de zon heeft laten uitbroeden. Te Manchester verspreidde zich jl. Vrijdag in een concertzaal, waar 2000 toehoorders waren, een valsch gerucht van brand. Door het gedrang om uit het gebouw te komen, werden 30 personen doodgedrukt cn velen gewond. Toen den 28 Juli te Belgrado de veertien personen, die wegens medeplichtigheid aan den vorstenmoord ter- dood veroordeeld waren, hun vonnis ondergingen, had er een treurig ongeluk plaats. De kommandeerende offi cier, die in de nabijheid van de veroordeelden post had gevat, werd door een terugspringenden kogel aan het voorhoofd getroffen en stortte onmiddellijk dood ter aarde. Te Nimes is op 29 Juli eene vergadering van kiezers op allergewelddadigste wijze door de militaire macht uiteengedreven, hoewel bij de behandeling van het wets ontwerp omtrent het recht van vereeniging het houden van niet-publicke vergaderingen, gelijk hier het geval was, geheel en al vrij werd gelaten, Krachtens verklaring der regeering bij monde van den minister Rouher. Onlangs meldde het Athenaeum, naar aanleiding van do Engelsche vertaling van een Duitscli werk, ge titeld: Met Maximiliaan in Mexico, geschreven door den Prnisischen luitenant Max von Alvensleben, dat in dat Duitsche werk verscheidene hoofdstukken uit een van Bulwer's romans woordelijk vertaald en als oorspronkelijk werk gebruikt waren. Thans bevat het Athenaeum een ingezonden stuk van den heer R. S. M., die het Duitsche boek in 't Engelsch vertaald had, waarin gemeld wordt, dat ook hem reeds het onderscheid van stijl bij de ver taling had bevreemd, en dat hij, na de mededeeling van het Athenaeum, een brief ontvangen had van den Pruisi- schcn schrijver, waarin deze hem dringend verzocht, het bestaan van het plagiaat in Engelsche bladen te herroepen, onder belofte,dat zoo hij hem die vriendendienstbewijzen wilde, de Duitsche schrijver hem onmiddellijk zou afbe talen wat hij hem aan honorarium als vertaler nog schuldig was. Een der Parijsche bladen geeft de verwachting te kennen, dat de trans-atlantische telegraafkabel, welke van Brest over Canada naar New-York zal wordengelegd, reeds in den loop van het volgende jaar in werking zal kunnen komen, en stelt zich voor, dat de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken dan weldra uit hethötel van zijn departement in reChtstreeksche gemeenschap zal staan met zijne agenten te New-York ofte Washington.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1