MIDDELBURGSCHE COURANT. N"' i 22. Zaterdag 1 Augustus. 1868. 6ittnenlcmïr. Editie van Vrijdag avond 8 uren. BEKENDM CL .Burgemeester cn Wethouders van Ooes verwittigen "'j deze de belanghebbenden Dat de gewone .jaarmarkt binnen deze gemeente Z^1 worden ingeluid op Zaterdag den 15 Augustus 1868 eJi be ginnen op Dingsdag den 18 daaraanvolgende, en eindigen op Dingsdag den 1 September daarna. Dat op dezelve geen Kwakzalvers, Horoskooptrekkcrs en dergelijke toegelaten en alle Draaiborden, Dobbelspe len, Rijfciaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bedoelden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in de Nederlandsche elle- ®aat, zullen moeten geschieden aan de marktmeesters, aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toege laten, deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat er ge ene nadagen zullen worden toe gestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 18 Julij 1808. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C. PILAAR. Middelburg 31 .Inli, De rijksveldwachter J. deKeij alhier is op zijn verzoek 'Wegens zijne benoeming tot gemeente-veldwachter te Koudekerke) eervol ontslagen. Bij beschikking van den 29 Juli heeft de minister van 1'innenlandsche zaken als leerlingen voor de telegraphie toegelatenG. J. Mogelink, te 'sGravenhage, H. J. Boom kamp, te Heemstede, J. F. E. Flörenoes, klerk bij de rijkstelegraaf te Amsterdam; W. G. Pagenkamp, klerk Dij de rijkstelegraaf te Amsterdam; J.W. A.Kempers, klerk bij de rijkstelegraaf te Nijmegen; A. W. van Diggelen, klerk bij de rijkstelegraaf te Middelburg; H. G. Berg huis van Woortman, te Zutfen, J. A. van Sonderen, te Maastricht; C. van Wijngaarden, klerk bij de rijkstele graaf te Rotterdam; G. ltibbink, te Zutfen; H. Vizjévene, klerk bij de rijkstelegraaf te Amsterdam; H. F. Dörflin- ger, te Amsterdam; C. W. van Breda, klerk bij de rijks telegraaf te Dordrecht; J. B. Logemann, klerk bij de rijkstelegraaf te Leiden; A. F. de Jong, te Sloten; h H. H. Gunthermohr, klerk bij de rijkstelegraaf, te s Gravenhage; J. Spaanstra, te GroningenJ. Borstlap, te Oudshoorn, .1. J. Bierlee, klerk bij de rijkstelegraaf te Amsterdam; J. A. de Man te Middelburg; met ingang van den 17 Augustus a. De heer Karl Reicheltvan Breslau, tot muziekdirec teur te Goes benoemd, heeft tengevolge van het aan vaarden eener betrekking elders, voor deze benoeming bedankt. Uit de residentie deelt men aan de Arnh. courant mede, dat de berichten, welke in verschillende dagbladen inder tijd zijn opgenomen omtrent de behandeling der Indische begrooting in de maand Augustus, ongegrond zijn ge weest. De aangevangen reparatie en verfraaiing van verschillende lokalen der tweede kamer toonen thans ook ten duidelijkste aan, dat er in de eerste twee maanden aan geen vergaderen in dat lokaal te denken valt. Volgens het Leidsch dagblad zal er waarschijnlijk eerlang eene zeer gewenschte verandering komen in het toelatingsexamen voor de Koninklijke militaire academie te Breda. Het toelatingsexamen zou worden vervangen door het eindexamen aan de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, terwijl de studie aan de Militaire academie tot twee en drie jaren zou worden ingekort. Ook moet er sprake zijn om het examen A voor ambte naren tot den Indischen dienst insgelijks af te schaffen, terwijl voortaan van hen, die het examen B wenschen af te leggen, zal worden gevorderd een diploma, waaruit blijkt, dat zij met succes het eindexamen der hoogere burgerscholen voor een der provinciale commissiën hebben afgelegd. Hiervan zullen natuurlijk zij, die een I academischen graad hebben verkregen, vrijgesteld blij ven. Door het kantongerecht te Waalwijk is dezer dagen een vonnis gewezen, dat vooral voor gemeente- en arm- besturen va,n groot gewicht wordt geacht. De gemeente Drunen weigerde aan het burgerlijk I armbestuur van Waalwijk zekere som te restitueeren, voortspruitende uit geneeskundige hulp aan personen, die in laatstgenoemde gemeente verblijf hielden, doch in eerstgenoemde gemeente onderstands-domicilie hebben. De burgemeester van Drunen, die persoonlijk als ver weerder in rechten optrad, betoogde in eene uitvoerige en uitgewerkte rede, dat volgens het stelsel en de bij zondere bepalingen der armenwet geneeskundige hulp niet is verhaalbare onderstand, maar die hulp, blijkens sommige bepalingen der gemeentewet, van plaatselijken aard is, en de daaraan verbonden kosten moeten blijven voor rekening der gemeente, alwaar die zijn aangewend. Bij gemotiveerd vonnis heeft de kantonrechter, over eenkomstig de door den verweerderaangevoerde gronden, het armbestuur van Waalwijk ongegrond verklaard in zijne vordering, met veroordeeling in de kosten. Voor zoover men weet, is dit de eerste maal, dat eene rechterlijke beslissing gevallen is ten aanzien der vraag, of geneeskundige hulp al of niet verhaalbare onderstand is. Het betreft intusschen een belangrijk punt van het gemeente- en armbestuur, waarover reeds veel is ge schreven en gesproken. ISesiociiiingcn cn hcsluilrii. eereteekenen. Vergunning verleend aan H. de Laat, te Vlijmen, tot hot dragen van de gouden medaille, mid delste grootte, en het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. H. den paus geschonken; alsmede aan A. C. J. Nolct, met 's konings toestemming in het pauselijk leger die nende en thans den rang van 2™ luitenant bij het regi ment zouaven bekleedende, tijdelijk verblijf houdende te Schiedam, tot het aannemen cn dragen van de versier selen der ridderorde van den II. Sylvester met den Gou den Spoor en het kruis Fidei et Virtuti, hem door Z. II. den paus toegekend; en aan A. van Rooden te Rhenoy (gemeente Beesd) tot het dragen van het hem door Z. H. den paus toegekende kruis Fidei et Virtuti. Als blijkvan koninklijke goedkeuring en tevredenheid verleend: de zilveren medaille aan den mandoor Re- nes III, en de bronzen medaille aan de inlandsche sche pelingen Loso II en Katjong, allen dienende op Zr. Ms. kanonneerboot n". 14 in Nederlandsch Indië, alsmede aan ieder een loffelijk getuigschrift, wegens de met levensgevaar aangewende pogingen tot redding van een officier, die ter reede van Samarang op den 25 Januari jl. met de sloep is omgeslagen en verdronken. marine. Op verzoek met den laatsten Juli eervol uit den zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2c klasse J. van IJzeren. rekenkamer. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. M. B. H. W. Gevers van Iiethel en Spaland, uit zijne betrekking van voorzitter van de algemeene rekenkamer, onder dankbetuiging voor de vele gedurende 60 jaren in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen diensten, en behoudens zijne aanspraak op pensioen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen: te Vianen de heer E. A. van Trigt, thans in dezelfde betrekking te Goor; te Goor de heer G.Mulder, thans surnumerair der registratie en domeinen. Kerknieuws. Van de omstreeks 1500 kiesgerechtigden voor de ver kiezing van 70 gemachtigden voor het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente alhier hebben 725 aan de gehouden stemming deelgenomen. Heden is de opening der biljetten geheel afgeloopen en gebleken dat bij eerste stemming zijn gekozen 69 personen, allen behoorende tot de aanbevolenen door de kiesvereeniging „Evangelie en belijdenis." Tusschen twee personen, waarvan een mede tot die aanbevolenen behoort, moet eene herstemming plaats hebben. De algemeene synode van de Nederlandsche her vormde kerk heeft bij haar vonnis van heden inde zaak van 1 de J. C. Zaalberg, predikauï te 's Gravenhage, het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, waar bij die heer tot gedwongen ontslag veroordeeld was, j vernietigd en de aanklacht van den kerkeraad van 's Gra venhage geheel afgewezen; tevens heeft zij de persoon- j lijke eer en hét recht van den heer Zaalberg op den kansel onbepaald erkend en gehandhaafd. Zij heeft hom echter vier weken geschorst wegens de stoute woorden door hem I in zijn werk „Een verboden preek na weigering van kansel en preekstoel" alsook in zijn adres aan de synode tegen zekere personen en het Haagsche college gebezigd. Hij is tevens in de kosten van het geheele geding ver oordeeld. Na verloop van vier weken zal de heer Zaalberg den predikdienst weder aanvaarden. Het jongste nommer der Kerkelijke courant bevat de „naamlijst van de candidaten tot den heiligen dienst" bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 Juli 1868. Daarop komen voor 50 candidaten, waarvan 6 bij het provinciaal kerkbestuur in Zeeland, t. w.de heeren P. J. Avis, E. J. J. Berns, G. dc Bruijne, D. P. Faure, du P. de Jong, Int. leg. Warn. en hooglecraar te Leiden, en J. J. Meinsma, leeraar in de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch Indië te Delft, Gedurende het eerste halfjaar van 1868 zijn bevestigd 30 candidaten, waarvan in Zeeland dc heeren B. Bakker, te Ouwcrkerk in Duiveland, en G. O. W. van Geytenbeek, te Scherpenisse, Beroepen werden 11 candidaten. Bnderwijt. De gemeenteraad van Zierikzee heeft in zijne eergis teren gehouden zitting besloten, den heer J. Korsten tijdelijk aan te stellen tot leeraar in de teekenkunde aan de school voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs, tegen eene belooning van f 300 'sjaars en onder bepaling dat wekelijks zes uren les zal gegeven worden. In de Staatscourant van 29 dezer is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissiën belast met het afnemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in: a. wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, teeke nen en boetseerenb. de Nederlandsche taal- en letter kunde, de geschiedkundige wetenschappen, de handels wetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek. ÜRiiriine esi leger. De volgende officieren enz., behoorende tot de rol van Zl'. Ms. transportschip Java, worden heden op non-activi teit gebracht: de luitenant ter zee 1'-' klasse A. J. Visser; de luitenants ter zee 2« klasse F. J.Beekman, A. P.Tadema, A. van Linden van den Heuvell, J. Fichet, J. Dalen, G. Hoffman, J. Haremaker en J. Schouw Sant voort; de officier van gezondheid 3e klasse C. J. A. de Grootde officieren van administratie 2* klasse J. C. de Vriese en J. G. Bebelaar; de officieren van administratie 3« klasse F. Bamberg en E. H. Wijnmalenen de adjunct-admini strateurs G. J. Guichard en D. J. van Oosterzee. Zr- Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen, onder bevel van den kapitein ter zee P. A. van Rees, waaraan was opgedragen om den voor rekening van het Nederlandsche gouvernement te Glasgow (Schotland) aangebouwden monitor de Tijger herwaarts te geleiden is in den morgen van den 30 Juli met dien monitor in het Nieuwediep aangekomen. Itcchfrakeii. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Goes is naar den procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland verwezen A. Geilleit, zadelmaker, wonende te Boschkapelle, thans gedetineerd, ter zake van op 24 Mei jl., in de woning van P. F. Asselman te Stoppeldijk, de aldaar inwonende A. C. de Gijsel met een broodmes moedwillig onderscheidene steken en stooten aan hoofd en hals toegebracht en vervolgens den hals te

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1