MIDDELBURGSCHE COURANT Donderdag 1868. N° 121. 30 Juli. Editie van Woensdag avond 8 uren. Sltddclburg 29 «ïuia. Bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1868 werd onlangs, zooals men weet, door sommige leden dei- tweede kamer aangedrongen op eene regeling van de zaak der loges, door de ambtenaren aan de departementen van algemeen bestuur enz. genoten. Naar men ons uit s Hage meldt, wordt die zaak thans door de regeering voorbereid; zij houdt zich althans bezig met het opmaken van staten, die aan de tweede kamer de verlangde inlich- Ongen over dit onderwerp zullen kunnen geven. (JV. Roti. cour.) M. de koning der Nederlanden bevindt zicli thans te Thun, niet te Lucern. ^Scitoi-iningcn csi besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan c'e tweede luitenants J. Franse en P. Lente bij de rus tende schutterij in deze provincie. leger. Benoemd tot 2™ luitenant bij liet wapen der tefantcriebij het l1' regiment, de kadet jhr. J. A. Barnaart bij liet 2C- reg. de kadetten W. C. Staring, Ff. M. Nepvou, B- Blanken, C. Lem en H. L. Vorstenbosbij het 3C reg. oe kadetten AAL A. van der Mandere, J. C. Morrc en ®-A. 0. AVas; bij het 4e reg. de kadet AV. N. Roldanus; bji liet 5C reg. de kadetten A. P. Vaillant en H. C. Greve; bi) het 6" reg. de kadetten A. R. Kraijenhoff van de Leur, B. C. H. Smit, H. M. A. J. van Meurs en jhr- E. II. F. Beyssius; bij liet 7« reg. de kadetten T. A. de Man, O- AV. AVestèrouen van Meeteren, .T. C. J. van Ogten en W. J. L. AVijmans; bij het 8e reg. de kadetten G. AV. de Boude, jhr. L. Engelen van Pijlsweert en jhr. D. R. Gevers Boy noot, allen herkomstig van de koninklijke militaire Academie. Benoemd tot '2™ luitenant bij het wapen der cavalerie bij hot 3e reg. huzaren, do kadetten C. A. baron Bentinck j'11 F. M. baron van Lynden; bij het 4c reg. huzaren, de kadet J. K. J. van Son, herkomstig van de koninklijke teilitaire academie. genoemd tot 2™ luitenant bij het wapen der artillerie: bij het reg. veld-artillerie, de kadetten J. de AVaal en \r Swaving; bij hetl«reg. vesting-artillerie, de kadetten J. A. P. H. van Es en P. C. J. Visser; bij het 2» reg. vesting-artillerie, do kadetten M. A. Gelinck en AV. .T. van Boytema; bij bet 3C reg. vesting-artillerie de kadetten b. J. van Nooten, N. Klaassen, P. de AVijs en T. van Exter, al'en herkomstig van de koninklijke militaire academie. Benoemd tot 2<™ luitenant bij iiet korps ingenieurs, ®ineurs en sapeurs, de kadetten F. J. Haver Droeze, B A. Lindo, G. J. Gollard, A. F. Swaan, en jhr- A. AV. Quarles van Ufford en J. AV. N. Cramer, allen herkomstig van de koninklijke militaire academie. Op verzoek op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de majoor AAL Bodegrave, van het 7« reg. infanterie. Benoemd tot majoor bij laatstgenoemd regiment de kapitein 1« klasse A. F. Beijen, van bet rog. grenadiers en jagers. Benoemd tot 2«n luitenant bij het leger in Oost-Indië bjj het wapen der infanterie, de kadetten AV. J. Nv Bosboom, B- C. P. de Bruyn, C. E. Makkink, C. AA". A. de Jongh, J. ten Siethoflf, C. P. J. van Vliet, H. M. Buyskes, B- G. J. Sutherland, L. C. Piekkaart, J. B. H. A. van den Bossche, L. J. van der Burg, A. K. van der Garden, J. van Maaten, G. P. van der Garden en H. Stutterlieim bij het regiment Oost-Indische cavalerie de kadet ™- AAL F. M. van Berkel; bij liet wapen der artillerie, de kadetten L. L. André, II. G. Droste, A. Lugt en F. AV. Bamerster; bij het korps der genie en sapeurs, de kadet B. AV. Lettink; allen herkomstig van de koninklijke teilitaire academie. Benoemd tot 2™ luitenant bij het wapen dor artillerie van do landmacht in AVest-Indic, de kadet J. Bueno de Besquitnherkomstig van de koninklijke militaire academie. Benoemd tot apothekers 3e klasse bij do militaire geneeskundige diensten: in Oost-Indië, de voor die be trekking opgeleide kweckelingen der pharmacie F. A. C. Valkenhof!, AV. Pontier en F. T. Schrijden in AVest- Indië, de voor die betrekking opgeleide kweekcling der Pbarmaeie G. O. de Groot. Kei-Sinlojiïi De heer G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, is Jb Maandag te Zierikzee van Rotterdam aangekomen en beeft gist--ren aan 144 cathplieken het heilig vormsel teegediend, waarna hij dienzeifden dag naar Goes is vertrokken. Op bet laatst dezer week wordt de bisschop bier ver- Wacht. Tfïas-sne en leger. Zr. Ms. raderstoomschip Timor, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse E. F. Hanel von Cronenthall, is den 4 Juni jl. ter recde van Batavia aangekomen. Aan boord was alies wel. De luitenant ter zee 1« klasse J. Tromp wordt met den 15 Augustus a. eervol ontheven van de betrekking van onder-equipagemeester dei marine bij 'srijks werf te Vlissingen cn tevens op non-activiteit gebracht. De adelborst 3« klasse bij bet koninklijk instituut voor de marine te AVillemsoord O. G. van Gorkum wordt, op daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit den zeedienst ontslagen. Kolenfiln. De berichten per Engelsche mail uit Nederlandsch- Indië aangebracht, cn ioopende tot 13 Juni, behelzen geen meldenswaardig nieuws. Veczieldc. Arolgens berichten van Antwerpsebe dagbladen zou de runderpest Maandag der vorige week op eene boerderij in de nabijheid dier stad ontdekt zijn en wel in liet Kiel. Het op die boerderij aanwezige vee is afgemaakt en de toegang tot de boerderij door gewapende macht afgesloten. Blijkens een telegram van Z1'. Ms. gezant te Brussel, door de Staatscourant van 28 dezer medegedeeld, is het niet zeker dat bovenbedoelde ziektegevallen gevallen van runderpest zij n geweest. Alen lieeft alleen voorzichtig heidshalve gemeend dezeifde maatregelen als vroeger te moeten nemen. Sedert meer dan acht dagen heeft zich geen enkel nieuw geval voorgedaan. De lieer Liddel beeft in het Fngelsch hoogerhuis tot de regeering eene interpellatie gericht, om te verne men, of zij bekend was met een bericht, volgens hetwelk op liet vasteland de veeziekte andermaal in lievige mate was uitgebroken. De president van liet departement van koophandel antwoordde hierop, dat liij reeds eene week geleden officieele mededeeling had ontvangen, dat die ziekte in Egypte was uitgebroken en dat hij Vrijdag morgen wel in een der bladen een bericht had gelezen waarin gezegd werd dat dit ook te St. Petersburg het geval was, maar hiervan was licm officieel niets bekend. Evenwel, bij had terstond daarop maatregelen genomen, om binnen eenige uren daaromtrent zekerheid te hebben. AA'erkelijk beeft hij dan ook later medegedeeld, dat hij informatiën had ingewonnen en aan zijn bureau eeu ant woord had ontvangen, waardoor het bericht bevestigd werd. Daaruit bleek namelijk, dat de Siberische vee ziekte in Lijfland heerschte en de gewone veeziekte, bekend onder den naam van runderpest, in de districten rondom St. Petersburg, alsook in Beneden-Egypte tns- sclien Caïro en Alcxandrië. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland dd°. 27 dezer is Carolus Baromeus Verstraete, oud 23 jaren, geboren en wonende te Eede, boerekneelit beklaagd, als zou bij in den laten avond omstreeks half elf uren van den 25 Februari jl., in de herberg, bewoond door Carolus de Clerk, herbergier te Eede, in welke herberg hij zich als gast bevond, arglistig hebben weg genomen en zich toegeëigend eene flesch, gedeeltelijk gevuld met wijn, welke flesch stond op eene tafel in de gelagkamer aldaar, en in eigendom behoorde aan, althans bij genoemden herbergier besteld was door Petrus Taloen, landbouwerszoon te Eede schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten der procedure. Gemengde hericlilen. De heer Carré, die gisteren de reeks zijner voorstel lingen in zijn cirque alhier geopend heeft, verschafte velen een aangename verrassing. Hij had namelijk al de weezen uit de beide gestichten en een vijf cn twintigtal bejaarde personen, die in bet oude mannen en vrouwen huis verpleegd worden, de gelegenheid aangeboden om die voorstelling gratis bij te wonen. Het behoeft niet gezegd tc worden dat daarvan mot graagte werd gebruik gemaakt. Deze eerste voorstelling maakte, vooral wat de in vrijheid gedresseerde cn voor dé hoogere rijkunst afgerichte paardqp betreft, een goeden indruk. Jl. Vrijdag was bet voor de Ritthemsého school jeugd een dag van bijzonder genot. De leerlingen, ten getale van 56, deden met den predikant cn onderwijzer alsmede eenige der ouders en belangstellenden op 10 wagens een rijtoer naar Domburg, bezochten de school en kerk te Grijpskorke, Domburg, en Serooskerke, en brachten ook een bezoek op de buitenplaats van den heer mr. T. A. Lambrechtsen, onder Ojstkapellc. liet gul en hartelijk onthaal hetwelk alle aanwezenden bij den oud-burgemeester van Ritthem tc Oostkapelle ten deel viel, alsmede de verrassing, welke don kinderen door den predikant te Serooskerke was bereid, verhoogde niet. weinig liet genot van den dag. Don 25 en 26 dezer is te Kampen, door samenwer king van verschillende licdertafels, onder leiding van den heer Richard Hol, een groot zangersfeest gevierd, vergezeld van andere festiviteiten. In de Kamper courant van den 23 dezer kwam de volgende curieuse advertentie voor: „Zangersfeest. Niemand kan twee hoeren dienen; gij kunt God niet dienen en den mammon. Matth. C 24. „Een ieder wien de veiligheid zijnor ziel ter harte gaat en niet gaarne zou spotten met hemel en hel, wordt in den naam van den Ilcere Jezus Christus ten ernstig ste uitgenoodigd zich te onthouden van elke gemeen schap aan het Zangersfeest, dat tegen Zaterdag en Zondag alhier is aangekondigd, omdat de meest onbe schaamde ontheiliging van den naam en den dag des Heeren er het middelpunt van uitmaakt." In eene correspondentie aan het Utrechtsch dagblad wordt hieromtrent het volgende medegedeeld „De steller dier advertentie, die zijn naam niet durfde noemen, werd op pikante wijze gerepliceerd in een inge zonden stuk in het volgend nommer, waarin men vroeg of den aanhef: Zangersfeest, niet een fout was en bedoeld was: Zendingsfeest, Meer ernstig en waardig echter was het antwoord, toen op Zondag den 26 door drie predi kanten van verschillende richting naar aanleiding van diezelfde woorden van Matth. in de drie drukst bezochte kerkbeurten gewezen werd op bet sclioonc en stichte lijke, dat in dergelijke feestviering te vinden was, vooral op hot stichtelijke der schoone muziek. Het feest was dan ook trots de advertentie druk bezocht, terwijl het volk zich in de hitte op de omliggende terreinen als verdrong om de schoone toonen van StumpiTs orchest op te vang-en. Alles was leven en beweging en vroolijkheid, terwijl nietde minste onordelijkheid heeft plaats gehad." - Naar aanleiding van locale voorvallen, maakt de Arnhemsche courant de volgende opmerkingen, die ook op vele andere plaatsen hier te lande van toepassing kunnen verklaard worden „Er was een tijd, dat men de agenten van politie beschouwde als vijanden van de burgers en zij, die door hunne betrekking geroepen werden om den burger te beschermen, door deze met verachting werden behandeld. „Die tijd is voorbij. AVel kennen wij nog instellingen van eerzame handwerkslieden, welker statuten met zoo vele woorden allen uitsluiten, die bij de politie dienst doen of deden, maar over liet algemeen is de maatschappij verstandiger, docli de politie ook fatsoenlijker geworden. Niet meer het uitvaagsel der samenleving wordt gebruikt om de orde te handhaven; aan oppassende voormalige militairen wordt die taak opgedragen onder commissa rissen van politie, die in hun vak iets beters zien dan dat. van schrik-aanjagcr en dievenvanger. „AArij wenschen dat dit zoo blijft en daarom meenen wij publiciteit te moeten geven aan hetgeen in de laatste dagen heeft plaats gehad. Enkele agenten van politie gaan er weder op inslaan, wanneer geenerlei noodzake lijkheid daartoe bestaat. Verleden weekkreegeén burger, omdat bij aan eene vrouw die bekeurd was, de reden daarvan vroeg en partij voor haar scheen te wilTen trekken, eenige vrij onzachte stooten op zijn borst van den agent, die scheen te begrijpen, dat parate executie nog tot zijne ambtsplichten behoorde. Gisteren avond werd een gezeten inwoner, die bekeurd werd wegens eene overtreding welke de autoriteit, door bet meer en meer wegruimen der urinoirs, zelve bevordert, door een agent van politie bij de kraag gegrepen en op deze wijze de stad doorgeleid. De bekeurde had nogfans naam en woonplaats opgegeven en ontmoette een zijner bekenden die zijne identiteit bewijzen kon, maar werd door den agent gelast te zwijgen. „Zoodanige handelingen betamen niet en liggen noch op den weg dor politie, noch in de instructie die de cora- misaris aan zijne onderlioorigen geeft, Wij vertrouwen daarom, ten einde rustige burgers tegen brutaliteiten worden gevrijwaard, dat door de bevoegde macht, derge lijke handelingen streng zullen worden onderzocht. De politic is om ons te beschermen, niet om ons te belee- digen. Zij neme een voorbeeld aan de Engelsche politie. Zij n wij wel onderricht, dan is door de betrokken personen eene klacht ingediend daar waar liet behoort." Jl. Vrijdag iin'-.blag ontstond nabij het station AA'olflieze, ten gevel, .- van liet uit de lomotieven vallend vuur, een heidebrand, die al zeer spoedig en dreigend karakter aannam, zooilat men, vooral daar de wind het

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1