middelburgsche COURANT. N°' 120. Dinsdag 1868. '28 Juli. ÖimrmlaniX fiUttonlanö. Editie van Maandag avond 8 aren. De KERflll te Cortsfene zal een aanvang nemen ik ."Qensdag den L21'™, en eindigen op Zaterdag den 10 Augustus 1868. Cortgene, den 25 Juli 1868. J. H. BIJBAU, Burgemeester. P. II. VAN LIS, Secretaris. Middelburg 27 Juli. Eergisteren avond is alhier het eerste schip met water, 'nhoudende duizend emmers, door burgemeester en wet houders ontboden, aangekomen. Het water is gehaald a" Selzaete uit het kanaal tusschen Neuzen en Gent en s, volgens verklaring van een scheikundige, zeer goed. 's gedeeltelijk verkocht tegen den prijs van 1 cent emmer, en gedeeltelijk gratis aan dé godshuizen '«geleverd. Het halen van water is zoodanig geregeld dat voortaan gedurende de droogte van de drie daartoe bestemde schepen een per dag zal aankomen. Voorts bestaat er voor ieder, die vaatwerk beschikbaar stelt, gelegenheid om dat vaatwerk met water gevuld erug te krijgen. Uit Vlissingen meldt men ons datjl. Donderdag jtklaar een klein vaartuig met rivierwater is aangeko- Dit water was te koop tegen 2 cent den emmer doch vond geen aftrek hoewel het zeer goed was; eerst toen re Pt'ijs op 1 cent verlaagd werd, kwamen er genoeg koopers om het vaartuig ledig te krijgen. Benoemingen cn besluiten. .Marjne. Benoemd tot 2™ luitenant bij het korps mari- m°rs de kadets bij dat korps H. B. van Rhijn, J. J. Ree- nSh en H. J. Romeny. leger. Benoemd tot 1«> luitenant bij den plaatselijken stat, de 2(' luitenant plaatselijke adjudant der 2<- klasse Venlo A. W. Lix Raavenbij het wapen der infante- ie,. de 2' luitenants M. van Doorninck, van liet wapen, kans op non-activiteit,alsmede A. J. Prager en jhr. J. P. '°ys van Treslong, mode van het wapen, thans tijdelijk eedetacheerd bij het leger in Oost-Indiëbij het le regi- I de 2e luitenants J. B. Vorstman, H. O. graaf van Limburg Stirum, S. M. S. de Ranitz en J. E. G. Backer a.n Leuven, allen van het korpsbij het 2e reg., de 'jtenants E. de Man en H. L. Ie Maire, van het korps D het 4e reg., de 2e luitenants H. P. Staal, G. A. de ,niyn en D. L. J. do Bruyn, allen van het korpsbij het T., reG-, de 2e luitenants H. Verploegh en jhr. W. O. G. )'s van Treslong, van het korps; bij het 6C reg. de luitenants L. F. A. van der Goes en K. F. A. van de Lm-Van Eet korps; bij het 7e reg., de 2e luitenants Wichers en J. Hora Adema, van het korps, en bij het reA, de 2e luitenants G. N. de Wendt en A. M, Schal- etli beide mede van het korps. Kerknieuws. De heer J. Vermeer, beroepen predikant bij de Ned. ervormde gemeente te Zwolle, nam gisteren avond scheid van zijne gemeente te Vlissingen met eene en'ede naar aanleiding van 1 Thessal. 4 vers 17Z en 18. Marine cn leger. Volgens nadere door den minister van oorlog gegeven Pekelen zullen de miliciens der lichting van 1864 en 1865, hoorende tot het bataljon mineurs en sapeurs, niet °uder de wapenen opkomen. Oemengde berichten. Ie Leeuwarden en te Edam wordt thans voor regen water 80 cents per gewonen emmer betaald. Terwijl men in Nederlandoverde langdurige droogte egintte klagen, worden in de omstreken van Rome pro ven gehouden, om van den hemel het ophouden der oikhreuken en hagelslagen, die ze teisteren, te ver koeken. G. Knoppers, jager bij jhr. Huydecoper op Wul- P tout, 's 'ie vorige week voor de dertigste maal vader geworden. 17 Door den heer v. V. te Rotterdam is dezer dagen sal Zi-'n ^u'ten' gelegen aan de Schiekade, een kolos- a'e zeehond geschoten, die zich rustig scheen te begrip6" 'n sloot' waardoor genoemd buiten wordt w Omtrent de ongeregeldheden te Oude Tonge wordt og het volgende geschreven: Zekere Z., weesvader, era eenige dagen geleden beschuldigd van in eene geoorloofde betrekking te staan met de weesmeisjes, waarop hij van zijne betrekking werd ontzet en naar de gevangenis te Brielle opgezonden. Nadat hij daar een paar dagen had doorgebracht, keerde hij terug. Dit gaf aan vele ingezetenen zulk eene vreugde, dat zij met vlaggen al zingende door de straten liepen, waarop zij door den burgemeester aangemaand werden, het straat rumoer te staken en naar huis te gaanhet zingen hield dan ook op, maar men sloeg bij den pastoor en nog een catholiek de glazen in, daar men den pastoór*beschul- digde den weesvader in het ongeluk tc hebben gestort. Den volgenden dag kwam er eene commissie van de rechtbank te Brielle, ten einde enkelen der oproermakers te verhoorenhet gevolg daarvan was, dat de weesvader andermaal is getransporteerd, terwijl men zegt, dat nog twee der belhamels naar Brielle zijn vertrokken. Ten einde nu voor goed een einde aan het inslaan van glazen te maken, zijn er uit Bergen op Zoom vier en zestig mili tairen ontboden, welke alhier zijn ingekwartierd en eenige dagen voor de veiligheid zullen zorgen; ook is het verboden, om met meer dan drie personen bij elkan der te staan. Eergisteren is te Amsterdam de wedstrijd, door de Koninklijke Nederlandsche zeil- en roeivereeniging uitgeschreven, op het IJ, in tegenwoordigheid vanZ.K.II. prins Hendrik gehouden. De muziek van het 7" reg. infanterie van Utrecht luisterde de plechtigheid, welke door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond, op. Na den afloop hield de heer Itutgers van Rozenburg eene rede en vervolgens reikte prins Hendrik, onder toepasse lijke toespraken, de behaalde prijzen uit. Men leest in dc Zaanlandsche courant: Verschil lende dagbladen melden als om strijd dat binnen deze gemeente ten behoeve harer ingezetenen een artesische put wordt geboord. Dit bericht is geheel onjuist. Niet door de gemeente ten behoeve van menschen maar dooi den staat ten behoeve der locomotieven wordt aan de stationswerken een zoodanige put gemaakt. Wij kun nen hier nog bijvoegen dat, ofschoon men reeds een aanmerkelijke diepte heeft geboord, tot nog toe geen zuiver drinkwater is verkregen. De tropische hitte heeft in Engeland eene eerste schrede doen zetten op den weg naar eene nuttige her vorming. Dezer dagen vond een rechter, die dreigde te stikken onder zijne traditioneele pruik, goed om die af te zetten en aan de advocaten, die op de zitting moesten pleiten, voor te stellen om zonder pruik te pleiten. Met de meeste geestdrift werd dit voorstel aangenomen en eene beweging tot afschaffing der pruiken, welke de hersenen van rechters en advocaten noodeloos drukken, is, sedert dit voorval, onder de leden der rechterlijke macht en der balie in Engeland ontstaan. Tiiermoiiicterstauti. 25 Juli. 's av. 11 u. 66 gr. 26 '8morg.7u.66gr.'smidd.lu.84gr,'sav.llu.70gr. 27 'smorg.7u. 73 'smidd. lu. 77 gr. Staten-gene raai. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 25 Juli. Beraadslaging en aanne ming wetsontwerp kanaalmaatschappij. Aan de beraadslagingen over het wetsontwerp tot bekrachtiging der wijzigingen in de concessie voor het Noordzeekanaal hebben twaalf leden en de minister van binnenlandsche zaken deel genomen. Bijna al de sprekers plaatsten zich op dit standpunt: dat de wet van 1863 het uitgangspunt moest zijn der dis cussie en dat dus thans niet meer te onderzoeken was of het tegenwoordig plan door een ander moest worden ver vangen en of het werk voor staatsrekening moest worden voortgezet. De vraag was thans alleenof de nu voor gestelde wijzigingen konden leiden tot bereiking van het doel: het verschaffen aan Amsterdam van een verbeter den waterweg naar zee. Evenwel werden door eenige sprekers breedvoerig de bezwaren besproken aan de uit voering van het bestaande plan verbonden en brachten zij ook de belangen der binncnschipperij ter sprake. Allen eindigden echter met de verklaring dat zij het ontwerp zouden aannemen, hoewel sommigen van oordeel waren dat later nog meer hulp moest worden verleend. Naar aanleiding van daartoe tot hem gerichte vragen, werd door den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven: 1. dat, wanneer dit later zal blijken noodig te zijn, de concessionaris verplicht zal wezen nog een vierde of vijfde schutsluis te maken; 2. dat de bin- nenschipperij volkomen vrij zal zijn van het betalen van sluis- en kanaalgeld; 3. dat bij de vaststelling van het plan der aansluiting van de Noord-Hollandsche lijn met Amsterdam in overweging zal worden genomen het denkbeeld van den spoorweg in verband te brengen met den afsluitdijk; 4. dat door de regeering het strengste toezicht op de uitvoering van het werk zal worden ge houden. Het ontwerp werd aangenomen met 29 stemmen tegen 1 (de heer Taets van Amerongen). De vergadering is hierop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Algemeen overzicht. Omtrent lietgerucht van onderhandelingen ofpourpu tusschen Frankrijk, Nederland, België en Zwitserland wordt uit Parijs aan een Belgisch dagblad geschreven dat dit onder het publiek in omloop blijft en dat verschil lende provincie-bladen belangrijke en oorlogzuchtige gebeurtenissen voorspellen. Het Journal de Paris beweert dat deze pourparlers, van wegc Frankrijk aangevangen, door de Belgische regeering in llndépendance beige openbaar gemaakt zijn om alzoo Europa daarmede dade lijk bekend te doen worden en op deze wijze, zoo mogelijk, Frankrijk's toeleg te verijdelen. Volgens een Parijschen berichtgever der Köln. Zeitung zou het plan van Frankrijk ten opzichte van België en Nederland niet voor goed opgegeven zijn en zou men de benoeming van den heer de Lagucrounière tot Frank rijk's gezant te Brussel eerstdaags mogen verwachten. Te Berlijn en te Florence is sedert eenige dagen eene quaestie aanhangig, welke, bij de groote schaarschte van politieke gebeurtenissen, zekere belangrijkheid heeft ge kregen. Er is, naar aanleiding cener interpellatie van den generaal Lamarmora, eene nota van den Pi uisischen minister van oorlog aan de Italiaansche regcering be kend geworden van 17 Juni 1866, waarin een plan voor den toen aanstaanden veldtocht tegen Oostenrijk werd uiteengezet en aanbevolen, een plan, waarbij het hoofd denkbeeld was om den bekenden vierhoek zooveel moge lijk te laten liggen en, terwijl Garibaldi en Kossuth met een leger vrijwilligers een inval in Hongarije zouden doen, dadelijk op Weenen aan te rukken om zich in de nabijheid dier hoofdstad met de Pruisische troepen te vereenigen. De minister von Moltke beweert nu dat Italië meer oorlogsroem en krijgsvoordeelen zou hebben behaald als het dit plan gevolgd had. De geavanceerde partij in Italië betoogt flat de generaal Lamarmora uit Franschgezindheid dit plan niet heeft gevolgd, hetwelk Weenen in handen der verbonden mogendheden zou hebben doen vallen, waarna men Frankrijk zou hebben kunnen nopen om Rome aan Italië te laten. Deze beschuldigingen tegen den minister Lamarmora, waarin een zweem van landverraad niet te loochenen valt, hebben in Italië een diepen indruk gemaakt en hebben eene nieuwe beweging ten gunste eener nauwe alliantie met Pruisen tegen Frankrijk onder de Garibaldi-partij ten gevolge. De wijze toch waarop de heer Lamarmora zich verdedigt, wordt niet bevredigend geacht. De door hem beweerde onuitvoerbaarheid van het Pruisisch plan wordt niet aangenomen en zijn argument dat de toon der Pruisische nota veel te aanmatigend was wordt met een schouderophalen begroet. Dc Kölnische Zeitung zegt te-dien opzichte dat Pruisen niet wist dat het met zulk een ijdelen gek te doen had, die in zulk een gewichtig oogenblik vleiende woorden verwachtte, terwijl het bovendien toch wel duidelijk is dat Pruisen te dier tijde Italië wel niet zou willen beleedigen. Overigens tracht de Köln. Zeitung de wonden te heelen, welke te W eenen zouden kunnen ontstaan door het bekend worden van Prui- sen'sraad om Hongarije in opstand te brengen. Het blad herinnert te dien opzichte dat in oorlogstijd alles wordt aangewend om den vijand afbreuk te doen. Ten slotte erkent de Köln. Zeitung de diensten welke de Italiaan sche troepen in den oorlog tegen Oostenrijk hebben bewezen. Gisteren is te Weenen het groot Duitscli scherpschut- tersfeest aangevangen. De burgemeester der hoofdstad, de heer Zelinka, hield bij deze gelegenheid eene toe spraak, waarbij hij het doel van dit feest kenschetste als om den vrede tusschen de verschillende bevolkingen te bevestigen. Bij den optocht der verschillende schutters- korpscn werden vooral de vreemde scherpschutters uit Beieren, Wurtemberg, België, Frankfort, Berlijn, Ham burg en Noord-Amerika met geestdrift door de menigte begroet. Aan het gisteren middag door de scherpschut ters gehouden diner bracht de president van het centraal comité ecu toast aan „de liberale gevoelens van het Duitsche volk.Onder de verder gedronken toasten was er een aan keizer Frans Jozef, een aan „het Duitsche volk,' een aan „het constitutioneel Oostenrijk" en een aan „het Oostenrijksch huis van afgevaardigden." De sluiting der zitting van het Fransch wetgevend lichaam is, ondanks een telegram van keizer Napoleon aan den president om de debatten zoo spoedig mogelijk te doen eindigen, eerst tegen morgen te verwachten.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1