tUtitcnlanö. gehoorzamen. Vier dagen later, nadat de moordenaar, ndgeput van vermoeienis en bij gebrek aan de noodige rust, in slaap was geraakt, werd hij door een der beide matrozen afgemaakt, die daarna den kapitein en den stuurman weder in vrijheid stelde." Naar het schijnt is men nog niet bekend met den ganschen omvang der ramp te Quenast (Brabandj door de ontbranding van nytro-glycerine veroorzaakt. Men dacht, dat tien menseken er het leven bij hadden ver loren, maar sedert zijn nog verscheidene overleden aan de gevolgen der bij die gelegenheid bekomen verwon dingen, o. a. een koopman, die het voertuig vergezelde, dat in de lucht gesprongen is, en die, toon hij door Ombreffe (Henegouwen) kwam, een verzegelde kist neerzette, die niet afgehaald en, naar men wil, met nytro-glycerine gevuld is. De kist is in beslag genomen en op een veilige plaats gebracht. Uit Londen wordt gemeld dat aan lord Napier van Magdala jl. Dinsdag op plechtige wijze de vrijdom der City aangeboden is. De Fransche Moniteur bericht, dat de sedert eene oeuw aanhangige zaak der grensregeling tusschen het tTansche en het Spaansche grondgebied met eene op H dezer onderteekende overeenkomst eindelijk is afgedaan. De koningGeorge van Hannover heeft aan de deel nemers aan zijn zilveren huwelijksfeest een zilveren mrinnerings-medaille gezonden, welke op de eene zijde vertoont de borstbeelden van den koning en de koningin en op de andere zijde de woordenTer herinnering aan de viering van ons zilveren huwelijksfeest. Hietzing, 18 Februari 1868. Hierbij zijn gevoegd photographiën, voorstellende den cursalon te "Weenen, waar het feest Plaats had, en van de geschenken, den koning en de koningin te dier gelegenheid aangeboden. Aan een te Londen ontvangen verslag van den Sezantschaps-secretaris te D'° Janeiro, worden door the Times de volgende opgaven ontleend: De uitgaven Van Brazilië voor 1868 —1869 worden geraamd op d>löl,262 p. st. (waaronder 1,441,510 p.st. voor den oorlog tegen Paraguay) en de ontvangsten op 5,900,000 p. st., Srootendeels voortvloeiende uit de in- en uitvoerrechten. Brazilië heeft 10,058,000 inwoners, waaronder 200,000 Ifdianen en 1,674,000 slaven. De openbare schuld van Brazilië bedraagt in kapitaal 47,595,318 p. st. De uit voer bedroeg in het afgeloopen jaar eene waarde van 16,558,287 p. st. - De heer van Iïandow, 1" luitenant bij het Pruisische 'eger, heeft eene verbetering aangebracht bij de samen stelling. van het zundnadelgeweer, waardoor twee grepen 6ij het laden worden uitgewonnen, zoodat het aantal 8choten per minuut met een vierde wordt vermeerderd. De Beiersche regeering heeft bevel gegeven, om de schooltijden tot de voormiddaguren te beperken, wan neer de thermometer 22» Reamur in de schaduw aanwijst. Deze maatregel zal streng worden gehandhaafd ter be- Vordering van de gezondheid der schoolgaande kinderen. Het ofificieele dagblad der Fransche regeering, de "oniteur, geeft nopens de vooruitzichten aangaande den °°gst in Frankrijk en een gedeelte van Europa, het vol gende bericht: «Volgens de jongste berichten, zoowel uit Frankrijk :i'H uit het buitenland ontvangen, kan men thans de kekerheid koesteren van een goeden oogst. In het zuiden des lands is de oogst afgeloopende daaromtrent gekoes terde vrees is ongegrond geblekende uitkomst is beter dan men had durven hopen. In liet departement du Var, waar men in sommige streken den oogst mislukt waande, 2a' hij integendeel overvloedig zijn. In de omstreken van Toulouse wordt, bij overheerlijk weder, de laatste kand aan den oogst gelegd. Te Angers is men overal "ezig met het snijden van het graan. De oogst zal een £°ed beschot opleverende qualiteit laat wel iets te Wenschen over Te Monthéry is de roest in de granen; de oogst is voldoende. De jongste tijdingen uit Norraan- d'c geven de beste verwachtingen;; op sommige punten 18 de oogst er zeer overvloedig. Even gunstige berichten °ntvangt men van onze oostelijke grenzen. «In Hongarije is men druk bezig aan het binnenhalen Van den oogst, die zeer overvloedig en van schoone dualiteit is. In de landbouwende dorpen komen handen te kort. In dit zeer vruchtbare land heeft men nog ëranen van den vorigen oogst in voorraad, zoodat, bij d°u ruimen oogst in dit jaar, de prijzen dan ook dklende zijn. «In geheel Duitscbland zal overvloed van granen zijn. «In België zal men binnen kort met het snijden van l°t koren een aanvang maken; de oogst is er buiten gemeen schoon, zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft. «De tijdingen uit Londen en Liverpool openen de Schoonste vooruitzichten. In de zuidelijke streken van root-Brittanje zal men eerlang met het snijden een aanvang maken. Haver en gerst hebben groote behoefte aan regen." Maandag ochtend te 9 uren vertoonden zich vier personen in een geweermakerswinkel te Cork, en eischten van den bediende, dat hij hun de daar voorhanden zijnde wapenen zou overgeven. Terwijl een hunner dien bediende een revolver op de borst zette, en een ander op eeuigen afstand een pistool op hem aanlegde vulden de, twee anderen met groote koelbloedigheid een zak met ver schillende vuurwapenen, vertrokken daarmede en kwamen na weinige minuten terug om deze handelwijze te her halen. In het geheel ontvreemdden zij 18 jachtgeweren en een achterlaadgeweer. De politie is hen nog niet op het spoor kunnen komen. Er heerschte groote opgewonden heid in de stad. Op een Iersch kerkhof te Drogheda heeft een aller onaangenaamst tooneel plaats gevonden, hetwelk beter dan vele woorden aantoont, hoe hevig de haat tusschen protestanten en roomscli-catholieken in Ierland is. Een graf was gemaakt voor een onlangs gestorven Engelschen protestant; dit lag te dicht bij de plek, waar vele jaren geleden een Iersche roomsch-catholieke bisschop begraven werd. Het opgewonden volk sprak van ontheiliging en verhinderde met geweld dat het lijk werd begraven. Soldaten moesten de orde herstellen en een nieuw graf werd in een ander gedeelte van het kerkhof gegraven. In Engeland gevoelt men hetzelfde gebrek aan be schaafde, ontwikkelde zieken-oppassters, hetwelk in alle landen betreurd wordt. De directie van het Middlesex hos pitaal te Londen heeft een plan gemaakt tot het opleiden van goede ziekenoppassters, eene taak, waarde vrouw zoo bijzonder geschikt voor is. Doch niet iedere vrouw is in staat deze betrekking op zich te nemenstudie en voor bereiding worden ook hierin gevorderd. Teederheid, standvastigheid, kalmte, geduld, handigheid, practische kennis, moed, waakzaamheid en liefde voor het vak, dit zijn de vereischten voor eene goede pleegzuster. Een gebouw is opgericht, in hetwelk 66 leerlingen kunnen opgenomen worden, die later in het hospitaal gebruikt kunnen worden. Volgens de Northern-Whighebben verleden Zaterdag avond de Orangisten van onderscheidene omliggende plaatsen zich te New-Mills verzameld, een beeld van den heer Gladstone, wonderlijk in het groen gedost, meege bracht, dit beeld opgehangen en doorschoten, en eindelijk onder groot geschreeuw verbrand. - The Times meldt de oprichting van eene nieuwe stoomvaartlinie tusschen Liverpool en Zuid-Amerika, De Pacific stoomboot-maatschappij heeft hare stoomboot de Pacific, van 2000 ton inhoud en 500 paardenkrachten, beschikbaar gesteld voor de vaart tusschen Liverpool, Rio Janeiro, Montevideo en Valparaiso, terwijl zij ook St Nazaire, Lissabon en St. Vincent zal aandoen. Dit is het gevolg van onderhandelingen met de Chilische regeering. Do reis zal 42 dagen duren en voorloopig elke twee maanden eens gedaan worden. Weldra echter zal de maatschappij andere stoombooten van 2500 ton hiertoe aanschaffen en dan een geregelden maandelijkschen dienst openen. Te Konigsbergen heeft den 9 dezer de volgende gebeurtenis plaats gehad: Ongeveer te lj uur was in een kolossaal, in de Tragheimer Kirchenstrasse gelegen en den particulier Görke toebehoorend ge bouw, een hevige brand uitgebarsten. Ongeveer 20 familiën bewoonden dit gebouw, en al deze bewo ners ontvluchtten onder wee- en jammerklachten het brandende huis, terwijl de inmiddels toegesnelde brand weer hare functiën begon te verrichten. Eensklaps echter deed zich nu de ontzettende angstkreet hooren, „dat zich in de bovenste, reeds brandende dak-verdie ping nog onderscheidene personen bevonden, aan welke zoo door den verstikkenden rook als den gloed der brandende trappen, de weg tot redding ten eenenmale was afgesneden!" Inderdaad zag men, door een in den muur zich bevindend gat van ongeveer negen duim diameter een zoogenaamd oeil de Leuf een' arm steken, die naar redding scheen te seinen. Onmiddellijk stelde, op dit angstbarende gezicht, de branddirecteur, door do wakkersten zijner manschappen vergezeld, alle mogelijke pogingen tot redding in het werk, doch vruchteloos; aan geene zijde was de toegang moge lijk! En echter was er geene seconde te verliezen. Zonder zich te bedenken grijpt hij naar een' ladder, en wil nu alleen de redding beproeven; drie zijner lieden echter verzetten zich hiertegen met al hun vermogen. Maar nu greep de spuitgast Stenzei, zonder een' oogen- blik te aarzelen, naar de ladder, om het koene waagstuk te ondernemen. Met de grootste behendig- en zekerheid klimt hij op de ladder tegen het voorfront van het vier verdiepingen hooge gebouw, naar het gat op, waardoor altijd nog de bewegelijke arm te voorschijn kwam. Reeds 1 beeft hij de bovenste verdieping bereikt en is nog slechts eene halve ladders lengte van den ongelukkigen eigenaar des arms verwijderd, toen hij, tot zijnen niet geringen schrik ontwaarde, dat hij de ladder niet nogmaals kon aanleggen, bij gebrek van eenig gedeelte van het dak, waartegen hij die kon doen rusten of vasthaken! Maar, een spoedig overleg met zijne beide, hem in de uitvoering van deze zijneondernemingbehulpzamekame raden, deed hem nu eene daad verrichten, die in koen- en onverschrokkenheidalle denkbeeld overtref t, en misschien zonder weerga isHij liet namelijk de ladder door zijne beide makkers vasthouden, en klom er zoo opdoch, daar hij ook toen nog ongeveer vier voet van de vermelde opening verwijderd was, aarzelde hij niet op de uiterste spitsen van de beide ladder-hoornen te klimmen, en, in deze hachelijke, ja ontzettende positie, met zijn bijl de opening in den muur te verwijden. Inmiddels nam het geweld der vlammen met verbazende krachten toe. De ongelukkige daar binnen brulde en jammerde naar redding, en Stenzei verdubbelde zijne krachten. Hij steekt den ongelukkige zijn bijl door het gat toe, en wekt hem op om aan de verwijding der opening mede te werken, terwijl hij zich een andere bijl laat toereiken, en dit alles staande op de uiterste spitsen der ladder- boomen, zonder eenigen don minsten steun, zonder éen enkel voorwerp, waaraan hij zich kon vasthouden! De duizend-duizendc toeschouwers zijn sprakeloos van vrees en verwachting; angst zweet droppelt van ieders gelaat; men verneemt nauwelijks nog het diepe adem halen der menigte; eene huiveringbarende stilte bege leidt het ontzettende tafereelDaar hoort men eens klaps doffe, gesmoorde kretenallengs worden zij luider en sterker; alles dringt zich opeen om zich van den uitslag eener voor onmogelijk gehouden poging te ver gewissen; een vreugde-, een oorverdoovende jubelkreet davert door de lucht, en verkondigt dat de ongelukkige onder honderdvoudig levensgevaar uit het gat gehaald, aan het vernielende element onttrokken is!.... Onge lukkig kon het den edelen redder niet gelukken om ook, op gelijke wijze, de beide anderen zich nog op de zelfde verdieping bevindenden te reddenDe zoon van den eigenaar Görke en een soldaat van het 1» infanterie- regiment vonden, bij die ramp, hunnen dood, de eerste in den verstikkenden rook, de laatste in de vlammen. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. 'St'ticriiioiiic Iers tand. 24 Juli. 'sav. 11 u. 61 gr. 25 's morg.7 u. 63 's midd. 1 u. 77 gr. Algemeen overzicht. Eergisteren is in lietFransch wetgevend lichaam weder eene heftige scène voorgevallen naar aanleiding der vraag van den afgevaardigde Picard waarom het wets ontwerp omtrent eene leening ten behoeve der stad Parijs niet meer in deze zitting zal worden behandeld, en welke maatregelen men intusschen genomen heeft om te belet ten dat het financiewezen der stad en des rijks in gevaar worde gebracht. „Ik ken daartoe, zeide de heer Picard, slechts éen middel: als een prefect handelt gelijk de prefect der Seine, dan zet men hem af." Een tumult was van deze woorden het gevolg. Teekenen van goed-en afkeuring doorkruisten de zaal, waaraan ook het publick op de tribunes deelnam. De minister Rouher sprak daarop in eenige vrij heftige zinsneden van „lasterlijke aantijgingen tegen den prefect, welke op eene andere plaats dan in de vergaderzaal uitgesproken een rechter lijk vonnis ten gevolge zouden hebben." Een niet minder heftig antwoord volgde nu van den heer Picard; de heer Pelletan mengde zich in het debat, werd tot de orde ge roepen, en de scène eindigde met eene verwarring vol heftige interruptiën, waaraan de meerderheid ten slotte door een oorverdoovend gedruisch, waarbij men niets en niemand meer kon verstaan, een einde maakte. Ten aanzien der reeds in ons vorig nommer besproken oproerige geschriften meent ook 1'Avenir national dat deze van wege de regeering worden verspreid. „Het is niet voor de eerste maal, zegt dit blad, dat wij bij het naderen van verkiezingen zulke anonieme geschriften zien verschijnen, welke in een geest zijn geschreven om schrik onder de bevolkingen te verspreiden. Wij kennen den oorsprong dezer geschriften niet en willen dien ook niet kennen of opsporen, doch er is iets dat ons altijd verwondert, namelijkdat die geschriften zoo gemakkelijk kunnen circuleeren. De politie is te dien aanzien steeds zonderling onhandig. Nooit gelukt het haar de schrijvers op te sporen van die stukken, welke de regeering zooveel dienst bewijzen en door de officieuse organen dan ook gretig worden opgenomen." j M Naast de geruchten_pmtr<Mtf eene alliantie tajflcb'en; Frankrijk en Oostenrijk, hefgevolg van prins Napoleon's

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3