schutterijen. Op verzoek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend aan den 2™ luitenant bij de dienstdoende schutterij te Goes H. J. Provo Kluit. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leei'aar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen de heer J. 0. Matthes, te Utrecht. handel. Op verzoek eervol ontslagen de heer P. C. Deutz Ebeling, als directeur van wege den handel bij het algemeen rijks-entrepöt te Rotterdam, en in zijne plaats benoemd de heer J. C. Burlage. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Mijdrecht c. a. de heer C. J. van Kerkwijk, thans ontvanger der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Muiden, en in diens plaats de heer G. 0. G. van Ketel, thans ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Mijdrecht c.a. betaalmeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren jhr. W. Gevaerts van Nuland en J. Spoor, uit hunne betrekking van betaalmeester respectievelijk te Dordrecht en Breda, met dankbetuiging voor hunne aan den lande bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot betaalmeester te Breda de heer J. Gordon Spandaw, thans te Groningen; te Groningen de heer C. J. J. Loder, thans te Winschotenen te Winschoten jhr. J. G. F. van Spengler, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te IJselmonde, uit welke be trekking hem tevens een eervol ontslag wordt verleend. leger. Op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt, de Le luitenant A. L. Broeck van het regiment veldartillerie, en op ver zoek de kapitein L. J. B. Verschoor van het 5» regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 5e reg., tot kapitein 3» klasse, naar ouderdom van rang, de Iv luitenant-adjudant J. A. K. H. W. Vogel, van het 3« regiment. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te 's Hage heeft gisteren avond tot predikant aldaar beroepen den heer J. W. Felix, predikant te Utrecht. Marine en Seger. De officier van gezondheid 2» klasse J. van Yzeren, dienende op Z». Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Z1'. M«. schroefstoomsehip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Toutenkoofd, is in den namid dag van den 23 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Japan. De officier van administratie 2' klasse F. W. L. A. Hirschmann, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en dezer dagen van daar in Nederland teruggekeerd, wordt niet den 26 dezer op non-activiteit gebracht. o5M«langde kes-JohtCn. Gisteren morgen omstreeks 3 uren is de bliksem ge slagen in den wind-korenmolen in de nabijheid van Wemeldinge. Hij is, benevens een aantal zakken graan, dat daarin aanwezig was, totaal verbrand. Alleen de molen was voor brandschade verzekerd. Het departement Noord-Beveland der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft besloten tot liet oprichten van een spaarbank te Colijnsplaat, waarin gelden tegen eene rente van 3 pet. zullen kunnen belegd worden. Woensdag 15 Juli werd te Colijnsplaat door eenige tiendverpachters aan den ruim 80jarigen landbouwer P. Verschuur, te Cats, een fraaie armstoel, vergezeld van een getuigschrift, geschonken, als blijk hunner tevre denheid over zijne trouwe en ijverige diensten gedurende een halve eeuw als taxateur der tiendvruchten, gelegen in het grootste gedeelte van Noord-Beveland. De verpachtingen van den tienden-oogst over 1868 in Zuid-Beveland, hebben, met inbegrip van rantsoen- penningen eu hoekgelden, opgebracht f 125,229.26, zijnde f 5800 meer dan over 1861. Men weet dat de ambtgenooten en leerlingen van wijlen den hoogleeraar Keijzer, aan de Delftsche instel ling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië, na diens overlijden het denkbeeld opvatten, om op het graf van den vereerden vriend en leer meester een hem waardigen gedenksteen te plaatsen. Die zerk is deze week op het Israëlietische kerkhof der gemeente Delft in gewonen kerkelijken vorm over Keijzer's graf ingewijd door den voorganger der Delftsche synagoge, in tegenwoordigheid van eenigeu der donateurs van den steen, van vrienden des overle denen, die hem deze laatste eer gaarne ook nog wilden bewijzen, te gelijk met de treurende bloedverwanten. De heer Meinsma droeg, in eene korte, hartelijke toespraak het monument der vriendschap en vereering aan de fami lie Keijzer over, waarna de heer L. Winkel, president van het Israëlietisch kerkbestuur, het duurzaam geschenk voor des ontslapenen bloed- en aanverwanten aannam met een woord van innigen dank. Het fraai ingebeitelde gedenkschrift van dezen schoon en grafsteen luidt als volgt (in het Hebreenwsch, boven aan)„Hier rust de trots der geleerden, een edele geest, de kroon van gade en kroost. Zijne vele groote hoedanigheden strekken hem tot kraehtigen steun bij het naderen der hemelsche woning." Daaronder leest men„Aan de nagedachtenis van mr. Salomon Keijzer, ridder der orde van den Neder- landschen leeuw, geboren te Kampen den 18 Januari 1823, overleden te Delft den 25 Februari 1868, hoogleeraar en directeur der instelling voor onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch Indië, te Delft, door leeraren en leerlingen dier instelling gewijd." Uit Stecnwijk meldt men, dat op straffe eener geld boete van f 1 het rooken van tabak op de straten dier stad door het gemeentebestuur is verboden. Vrijdag avond der vorige week heeft boven de heide tusschen Velp en Apeldoorn een wolkbreuk plaats gehad, waardoor een vreeselijke waterstroom met kracht uit dc hoogte kwam, zoodat niet alleen velden en akkers overstroomd werden, maar ook eenige huizen tot eene aanmerkelijke hoogte in het water geraakten. Naar wij vernemen is door de telegraaf-conferentie te Weenen, op voorstel van Nederland en Beieren, be sloten, dat de kosten van een vooruitbetaald antwoord eenvoudig zullen worden uitgekeerd aan hem tot wien de vraag is gericht. Deze is dan ten aanzien van vorm, omvang of verzendingswijze van het antwoord aan geene andere beperking onderworpen dan die voorieder gewoon bericht is gesteld, terwijl de telegraafdienst met de uit betaling der antwoordkosten van iedere verdere bemoei ing zal zijn ontheven. Een voorstel tot toekenning vau voorrang aan bijzondere telegrammen, tegen betaling van verhoogden prijs, is verworpen, in weerwil der krach tige ondersteuning van een der afgevaardigden van België, in welk land de klasse der depêches urgentes reeds 13 jaren bestaat, en waar, naar de verzekering van dien afgevaardigde, het aantal der dépêches urgentes talrijk genoeg is om te bewijzen dat het publiek op de bevoegdheid tot hare verzending prijs stelt, en beperkt genoeg om aan de gewone berichten geen nadeel toe te brengen. In dó commissie van zes leden tot herziening van het bij het verdrag behoorend reglement is ook de Nederlandsche afgevaardigde benoemd. De 70 jaarvergadering van het Nederlandsch Zen delinggenootschap werd Donderdag geopend in liet kerk gebouw der doopsgezinde gemeente te Rotterdam. Bij afwezigheid van den eersten voorzitter, door synodale werkzaamheden verhinderd, begroette de tweede voor zitter van het hoofdbestuur, ds Francken, van Rotterdam, de van elders opgekomen bestuurders, en droeg het presidium over aan dr. S. K. Thoden van Velzen, van Leeuwarden, daartoe aangewezen uithoofde van de lang durige ongesteldheid van d1'. G. A. van Limburg Brouwer. Te Batavia is men voornemens om ter gelegenheid vau de viering, in het volgende jaar, van de 250» ver jaring der stichting van die stad, den eersten steen te leggen voor een ter eere van Jan Pieterszoon Koen op te richten standbeeld of zuil. Woolwich wordt tegenwoordig geplaagd door dui- zende mosquites, die met schepen uit Bermuda zijn medegekomende dames vooral hebben er veel van te lijden, omdat de angel dier Amerikaansche muggen door de lichte kleeding heendringt en wonden veroorzaakt, die vier tot vijf dagen pijnlijk blijven. Op dit oogenblik bevindt zich te Parijs de gewezen eerste minister van koning Theodorus van Abyssinië, die met de Britsche expeditie van daar naar Europa is teruggekeerd. Hij is een Franscliman, die zich indertijd voor handels aangelegenheden naar Abyssinië had bege ven en spoedig de gunst des konings gewonnen had. Hij was echter in ongenade gevallen en in de gevan genis geworpen, maar kort vóór de aankomst dor expe ditie had de koning hem weder in genade aangenomen en tot minister verheven. Volgens zijne verzekering heeft hij aan de zijde zijns souvereins tegen de Engel- schen gestreden en is koning Theodorus gedurende den slag door Engelsche soldaten omgebracht. In een brief uit Parijs, waarin geloof wordt gehecht aau het gerucht omtrent onderhandelingen van Frank rijk met België en Nederland, wordt de bewering van een dagblad vermeld dat de Fransche minister van oorlog, de maarschalk Niel, zijn verloftijd in Nederland zal doorbrengen. In een paar dorpen aan de Spaansch Fransche gren zen zijn een aantal geweren en krijgsbehoeften in beslag genomen. De France musicale deelt mede, dat binnen kort een violist van een nieuw soort een reis door Italië zal maken. Deze buitengewone artist, die te Berlijn in een reeks van concerten optrad en aller toejuiching uitlokte, is zonder armen geboren. Hij bespeelt de viool met de voeten. Als hij gaat zitten wordt het instrument, op een tabouret vastgemaakt, voor hem gezet; hij houdt den strijkstok vast tusschen de twee eerste toonen van den linkervoet, en met de toonen van den rechtervoet tokkelt hij de snaren. Hij doet alles zoo gevat, dat het geheel geen onaangenamen indruk op de toeschouwers maakt. Te Leipzig heeft hij eene andante van de Beriot en een romance van Meijerbeer gespeeld. Hij is de zoon van een armen dorps schoolmeester in Pruisen. Dezer dagen is in België de heerEduardDucpetiaux overleden, de vroegere liberaal en een der stichters van de vrije universiteit te Brussel, die later tot de clericale partij overging. De heer Ducpetiaux speelde, gelijk men weet, als journalist een belangrijke rol in de dagen van 1830, gedurende welke hij ook ais vrijwilliger in de gele deren van het Belgische leger tegen Nederland streed. In den laatsten tijd hield hij zieli bezig met de behande ling van sociale vraagstukken en v as een der steunpila ren van het clericaal congres te Mechelen. Een zeer schoon boogvenster van beschilderd glas is een paar dagen geleden geplaatst in Guildhall, het Londensche stadhuis, en merkwaardig is het op te merken, welke de geschiedenis van dit gschenk is. Gedurende den grooten nood, welke in Lancashire van 1862 tot 1865 heerschte, toen de Amerikaansche burgeroorlog den uitvoer van katoen belette, en duizendefabriekarbeiders broodeloos werden, was bet de groote wereldstad, welke de inwoners eener gebeele provincie van het rijk, door hare rijke gaven, letterlijk van den hongerdood redde. De fabriekarbeiders, die behouden zijn gebleven door de verstandige weldadigheid der Londensche commissie, welke hun werk gaf in plaats van aalmoezen en hun publieke werken deed uitvoeren tot blijvend nut hunner gemeente, hebben een collecte gehouden, tot welke niemand meer dan oen stuiver mocht bijdragen, en voor de som, welke zij bijeenverzamelden en welke meer dan 1000 p. st. bedroeg, hebben zij op een groot boogvenster gedenkwaardige tafereelen uit Londen's geschiedenis doen schilderen. Evenals in vroeger tijden schipbreuke lingen gewoon waren eene schilderij op te hangen in de naastbijgelegen kerk, om hunne dankbaarheid voor hunne redding uit te drukken, heeft nu eene gclieele pro vincie dit voorbeeld gevolgd en het stadhuis in Londen zal in latere eeuwen geen edeler historische schilderij kunnen aantoonen dan deze. T!iernioraeier<ilanil. 22 Juli.'sav. llu. 76gr. 23 's morg.7 u. 77 gr. 's rnidd.I u. 80gr,'sav. 11 u. 66 gr. 24 's morg.7 u. 64 's midd. 1 u. 71 gr. kemcealeraail vas« Éloes. Zitting van Maandag 20 Juli. Mededeelingeningeko men stukken; vaststelling reglement brandwezenadres ingezetenen, lijkenhuisjesadres A. C. de Jonge; staten oninbare postenmissive gedeputeerde staten, verordening veemarkten; adres P. F. van Hijpe; vermindering boete H. Ellefrinck en vrijstelling idem G. de Jonge. Afwezig de heeren Verhagen met en Pilaar zonder kennisgeving. Na de resumtie der notulen van de vorige vergadering zegt de voorzitter dat hij met het grootste genoegen aan den raad kan mededeelen dat de feestviering op den 1 Juli jl. in alle opzichten naar wensch is afgeloopen, waarvoor door het dagelijksch bestuur openlijke en indi- vidueele dankbetuigingen zijn gedaan. Daarna worden als ingekomen stukken medegedeeld: a. Brief van den minister van binnenlandsche zaken, houdende goedkeuring van de door den raad vastgestelde wijzigingen der verordeningen voor het middelbaar onderwijs. b. Het procesverbaal van kasopneming. c. Het rapport der commissie, door den voorzitter be - noeind om te adsisteeren bij de opneming der rekening dienst 1867/68 van de commissie voor de oeconomische spijsuitdeeling, bestaande uit de heeren Fransen van de Putte, de Knokke van der Mculen en van den Bosch, uit welk rapport, uitgebracht door den heer Fransen van de Putte, blijkt dat er gedurende 15 weken (van 26 Decem ber 1867 tot 11 April 1868) is bedeeld aan 278 huisge zinnen een totaal bedrag van 19232 portiën soep, en dat de gedane inschrijvingen hebben opgebracht f 1093.60, d. Eeriige staatsbladen. e. Brief van gedeputeerde staten ten geleide van het goedgekeurd kohier der belasting op de honden voor 1868, en Brief als boven, houdende bericht: dat volgen9 advies van hot dagelijksch bestuur de aanslag van Johan - nes de Jonge op het kohier vau den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor dit jaar door de overbrenging van de 19» naar de 22» klasse verminderd is met f 23; met uit-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2