MIDDELBURGSCHE COURANT. V' 117. Donderdag W 18(38. 23 Juli. Ötmtmlantr. Editie van Woensdag avond 8 uren. OPROEPING. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente **°es, bij besluit van deu 11 April 1853 gearresteerd plan van verevening en vernietiging der Obligatiën der gevestigde schuld ten laste dezer gemeente, 't welk in de Goessche courant van 2 Junij 1853 is opgenomen; borden door burgemeester en wethouders van dezelfde gemeente, de houders der voorzeide Obligatiën uitge nodigd, om in de maanden Augustus en September dezes jaars aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de Obligatiën, met opgave van dagteekening, nommer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen sullen zijn in den loop dezes jaars, tegen contante be taling van 30 pet. van de Obligatiën wegens «chterstal- "ge intrest, loopende ad 1 pet., welke voluit betaald wordt €n die vóór alle anderen zullen afgelost worden; en van de overige Obligatiën (waarvan de intrest met j be taald wordt), die uitgegeven ten intresse van 2 pet. met ^0 ten honderd; die ten intresse van 2j met 25 ten honderddie ten intresse van 3 pet., met 30 ten hon derd; die ten intresse van 32pet., met 35 ten hon derd die ten intresse a 4 pet., met 40 ten honderd en aanbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar, uit de gemeente-kas te doen aflossen en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche en Goessche couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 18 Julij 1868. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. middelburg 22 Juli. de heden namiddag alhier gehouden zitting van (ifui gemeenteraad is aan burgemeester en wethouders, overeenkomstig hun voorstel naar aanleiding van de voortdurende droogte, een krediet verleend, evenals in 1858 heeft plaats gehad, en zijn zij gemachtigd twee schepen met water te laten komen. Het verslag dezer zitting is in dit nommer opgenomen. Uit Vlissingen schrijft men ons »De behoefte aan drinkwater wordt hier met eiken dag Brooter. Naar ik verneem wordt er van wege het ge meentebestuur eene poging gedaan om water te laten halen van het kanaal van Neuzen, boven Sluiskil, doch door gebrek aan beschikbaar vaatwerk en waterschepen han dit slechts op kleine schaal geschieden. Het is te wenschen dat het kanaalwater goed bruikbaar zal bevon- den worden." Uit Bergen op Zoom wordt gemeld: Gisteren avond is Wegens oproer aan de nieuwe Tonge een detachement Iroepen, sterk 50 man, onder bevel van kapitein van Heel, naar de plaats vertrokken waar de ongeregeldheden Plaats grepen. {Utr. Dagblad.) De Staatscourant van 21 dezer bevat de wet van den Juni jl., houdende goedkeuring van eenige artikelen van het verdrag tot wijziging der vroegere grenstractaten fusschen Nederland en Pruisen, den 25 September jl. door de wederzijdsche gevolmachtigden te Groningen insloten. Het den 15 en 16 dezer te Arnhem gehouden Nijver heids-congres heeft onder anderen besloten: aan het gemeentebestuur van 's Gravenhage een adres te zenden °ver het rioolstelsel van den heer Liernur, in verband met het gebruik der faecale stoffen voor het landbouw bedrijf en het hoofdbestuur der Maatschappij van nij- vorheid uit te noodigen aan de vergadering voor te dragen de benoeming eener commissie, belast nut het nagaan van de wijze waarop de verzamelde faecale stof fen te meesten nutte van den landbouer dienstbaar hunne worden gemaakt. Als een nieuw bewijs hoe in sommige steden de wijzi- IPng van het rioolstelsel, dat als een moeilijk op te lossen vraagstuk wordt beschouwd, met de meeste zorgvuldig heid behoort te worden onderzocht; laten wij hier volgen wat ons uit Dordrecht daaromtrent wordt medegedeeld. „Het rioolstelsel alhier is sinds lang het onderwerp van velerlei beschouwingen en gedachtenwisselingen bij den gemeenteraad. Dit punt is steeds aan de orde, het spreekt dus van zelf dat het systeem van Liernus, en de proeven, daarmede te Breda genomen ook in tegen woordigheid van den directeur der gemeentewerken, daartoe afgevaardigd, niet onopgemerkt bleef en men zich afvroeg of dat ook in onze stad toe te passen was. Deze vraag werd gesteld in handen van den genoemden directeur, den heer civiel ingenieur te Luise, om hierop te rapporteeren. Een uitvoerig en zeer belangrijk rapport is thans door dezen ingediend, waarin a. het rioolstelsel van kapitein Liernus in korte trekken wordt ontwikkeld, b. het toepassen van dit stelsel in zijn ge- heelen omvang en voornamelijk met het oog op deze gemeente nagegaan en c. het verzoek van den heer Maas Geesteranus om een proef binnen de gemeente Dordrecht met dit stelsel te nemen, overwogen wordt. De slotsom van dit rapport is dat de heer Luise zich zeer ingenomen verklaart met het stelsel, en geen twijfel oppert noch omtrent het grondbeginsel waarop het stelsel ruit, r.och omtrent de goede werking van de ont- lediging der riolen langs luchtledig gemaakte weg, noch omtrent de toepassing der daardoor te verkrijgen faecale stoffen op den landbouw. Nochtans heeft hij betoogd dat, hoezeer de mogelijkheid van de toepassing van het stelsel erkennende bij den aanleg van nieuwe steden of wijken, het stelsel niet onbepaald is toe te passen tot opruiming van privaat riolen in aanwezige huizen en reeds bestaande wijken eener gemeente als deze. Hij stelt zich voor, een ontwerp op te maken voor de afvoer van faecale stoffen benevens van het vuil en het water der straten en huizen, en zal daarbij in aan merking nemen, wat uit een hygiënisch praktisch en financieel oogpunt door de gedachtenwisseling en onder vinding der latere tijden is geleerd. „In den geest van die couclusiën zijner rapporten stelt de heer Luise den gemeenteraad voor, het schrijven des heeren Maas Geesteranus te beantwoorden. Men ziet met belangstelling de beraadslagingen over dit uitge werkt en grondig rapport tegemoet, daar het rioolstelsel, in een letterlijken zin des woords, voor Dordrecht immers een levensquaestie is." De kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden heeft een adres aan den minister van financiën gezonden, waarbij zij vei zoekt dat de invoering van een algemeen briefport van vijf cents voor iederen enkelen gefran- keerden brief binnenslands tot een punt van overweging worde gemaakt en het daarheen worde geleid dat een voorstel daartoe door de regeering aan de wetgevende macht worde ingediend. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Verleend als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid de bronze medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. Schefman en II. Hameleers, te Maastricht, wegens hot redden eener vrouw aldaar in den avond van den 24 Februari jl. leger. Benoemd tot 2<>™ luitenant bij het lc regiment infanterie de op zijn verzoek eervol ontslagen 1« lui tenant bij de infanterie H. J. J- Kuilenberg. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Weert c. a. de heer J. A. Kessels, thans ontvanger der zelfde middelen te Cuyk c. a. pol deu besturen. Benoemd tot gezworen bij den Nieuw Olzendepolder H. A. Markusse; tot voorzitter der com missie tot onderhoud en beheer der nieuwe uitwatering van de polders Stoppeldijk c. a. T. P. T. Pierssens; tot gezworen der vereenigde polders vanOssenisse O. J. Lem- sen; tot gezworen van den Noordkraaiertpolder J. Kole; tot gezworen bij de watering Groede en Baanstpolder J. de Vlieger; tot dijkgraaf van den Willemspolder in het 5» polder-arrondissement ot eiland Noord-Beveland J. Marcusse Az. uooger onderwijs. Benoemd tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Groningen voor het academiejaar 1868/69 de hoogleeraar W. Hecker. Marine en leger. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. Koopman, is in den morgen van den 19 dezer ter reede van Greenock (Schotland) aangekomen. 7s. M®. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme, is in den namiddag van den 20 dezer, van zijne reis uit Oost-Indië, ter reede van Texel aangekomen. Alles is wel aan boord. De luitenant ter zee 2« klasse H. J. van Broek- huyzen, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebracht, en op dat wachtschip vervangen door den luitenant ter zee 2c klasse H. L. Cadet. De navolgende officieren van gezondheid der marine worden met den eersten Augustus aanstaande geplaatst op de daarbij vermelde schepen van oorlog, alsop Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de officier van gezond heid ge klasse B. II. Thomson; bij het hospitaal der marine te Willemsoord, de officieren van gezondheid 3e klasse VV. Schutte en W. F. Clous; op Zr. Ms. drij vende batterij Neptunus, de officier van gezondheid 3e klasse F. M. Cowan; op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de officieren van gezondheid 3e klasse M. Steensma, J. A. G. Ilulst en G. P. J. Thennissen; op Z'. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, de officier van gezondheid 3e klasse W. Sehoondermark; en op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoctsluis, de officieren van gezondheid 3" klasse A. Pieters en J. Messemaker. Ceiücngiic berichten. Vrijdag avond te half acht uren zal, bij gunstig weder, eene muziekuitvoering op het Molenwater plaats hebben. Uit Nieuwveen meldt men van 17 Juli: Werd in de vorige week alhier het lijk binnengebracht van een in deze gemeente tehuis behoorenden jongeling, die op een dorschkleed onder Waddinxveen was doodgebleven, gis teren bezweekonder dezegemeentedoordebuitengewone hitte op zoodanig kleed een werkman van ruim öüjarigen leeftijd, terwijl in het begin dezer week in het naburige Leiniuiden eene zwangere vrouw door een noodlottig toeval, mede op een dorschkleed, haar einde vond. De hitte is ondragelijk, bijzonder voor de landarbeiders, zoodat alhier en te Zevenhoven de rogge algemeen bij den nacht wórdt gemaaid of gesneden. Lang hebben de weilanden in de drooggemaakte Nieuwkoopsehe en Zeven- hovensehe polders aan de droogte en verschroeiende liitte weerstand geboden, docli thans worden velen ook de heide gelijk, zoodat dc veehouders ten einde raad zijn, en zij, die gelijktijdig tcclboeren zijn, hunne haver doen afmaaien, om die het vee tot voeder te doen strekken. Jl. Zondag werd in de Nederduitsehe hervormde kerk te Rotterdam bekend gemaakt, dat bij regenten der diaconie-scholen was ingekomen van een onbekende eene som van 8000, met toezegging van nog f 22,000, tot opbouw eener nieuwe ruime diaconie-school, ouder voor waarde dat de tegenwoordige regenten aanblijven totdat die school gebouwd en in gebruik genomen zal zijn. De heeren Sleeswijk en Andringa hebben een ge schrift uitgegeven over 't belang eener kanaal verbinding van Groningen naar de Lemmer. Dit kanaal, van 20 el door gaande wijdte op peil en 83,500 el lengte, zou de kortste waterweg zijn ter verbinding van Groningen met de Zuiderzee, aanmerkelijk korter nog dan die, welke door den heer Prakken (Groningen— Blokzijl) wordt voorge steld. Thans verneemt men, dat door den heer Pasma het plan van een derde kanaal is uitgewerkt, waarbij tevens eene voldoende loozing van het boezemwater in Friesland zou kunnen plaats vinden, waarnaar telkens in ?t voor-en najaar zoo reikhalzend wordt uitgezien. Er is sprake van dat de bekende Siatneesche twee lingen naar Parijs zullen komen om zich te onderwerpen aan eene chiriirgicale operatie, ten einde hen van elkan der te scheiden. Veertig jaren geleden hebben deze twee-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1