middelbiïrgsche COURANT. N°' Jlfl. Dinsdag 18G8. 21 Juli. Ediliê Van Maaödag avond 8 uren. Middelburg 20 Juli. De Staatscourant van 19 en 20 dezer bevat de wet van c'i 29 Juni jiÉj houdende definitieve vaststelling der öloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor het dienstjaar 1868. Uit Groningen schrijft men van 16 JuliMen verneemt, dat de Pruisische regeering verklaard heeft, dat, indien ïich in Nederland eene maatschappj vormde, die den afnleg van den spoorweg Nieuwe-Schans-Ihrhovc op zich zon willen nemen, zij bereid zou zijn, de helft der bosten, aan de overbrugging van de Eems bij Weener verbonden, voor hare rekening te nemen; terwijl men Weent te mogen verwachten, dat Pruisen bovendien ook voor den aanleg van den spoorweg zeiven nog een sub sidie zou willen toestaan van 12,000 a 15,000 thalcr per Wijl. De weg is alzoo aangewezen, waarlangs men op de spoedigste wijze in het bezit van dezen zeer gewensch- i-en spoorweg zal kunnen geraken. De commissarissen des konings in de provinciën Groningen en Friesland hebben gemeend, een comité te moeten benoemen, om den goeden afloop der zaak te bevorderen. Op Maandag den 20 dezer zullen de leden van dat c°niité te Groningen eene eerste bijeenkomst houden, in Welke vergadering dan ook zullen tegenwoordig zijn de heeren mr- II. A. Engelkens, m'- A. J. de Sitter en U. Roelfsema, te Winschoten; welke heeren reeds vroe ger tot bevordering der spoorweg-aansluiting zijn werk zaam geweest. Bcnncraingcn en besluiten. makine. Op verzoek eervol ontslagen de adjunet-cora- Wiezen A. Vroom en J. C. Schuyt, uit hunne betrekking hij do directie der marine respectievelijk te Amsterdam •W te Willemsoord, eerstgemelde met den laatsten Sep tember a. en laatstgenoemde met den laatsten dezer, heiden behoudens toekenning van zoodanig pensioen als waarop zij zullen bevonden worden aanspraak te hebben. Marine en iegcr. Ue dirigeerende officier van gezondheid 2C klasse Jj H. Vermeulen, geplaatst in de maritieme directie te 'iftllevoetsluis, wordt met den laatsten dezer maand eer vol van die betrekking ontheven, en vervangen door den ^ifigeerenden officier van gezondheid 2» klasse H. J. van Wessem. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat, om in 1 vervolg ook de marinewerf te Hellevoetsluis op te r"hncn of ten minste zoo veel mogelijk tot onvermijde- !)ke doeleinden te bekrimpen. (A. Rutt. cour.) Rechtzaken. Dezer dagen is bij de arrondissements-rechtbank (kamer van correctionneele zaken) te Amsterdam eene strafzaak behandeld betreffende eene overtreding der P'aatselijke verordening op de bewaarplaatsen van petro- um, waardoor het olie- en petroleum-pakhuis der firma Dost Uiterweer Oomp. op den 3 Juni jl. in brand is braakt en benevens het aangrenzende huis geheel in de asch gelegd. Twee bedienden bij die firma stonden namelijk terecht, omdat zij hadden toegelaten, althans Wet belet, dat in die bewaarplaats gesoldeerd is met be hulp van een daar staand kacheltje, waardoor een daarin zich bevindend stuk houtskool gesprongen en de ge- Welde brand ontstaan is. De substituut-officier van Justitie, mr. M. J. van Lennep, zag daarin eene overtre- ding van art. 458 van den Code Pénal, doch requireerde j togen beiden het minimum der daar bedreigde straf V95 boete met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen). 6 rechtbank veroordeelde beiden overeenkomstig dit ïequisitoir. Gemengde bcrieiiten, De vierde feestdag der Delftsehe studenten (jl. Don- erdag) werd met een schoon en goed geslaagd vuur werk besloten. Vrijdag had, onder directie van den heer Stumpff, weder eene matinee en eene soiree musicale Plaats, welke door een bal gevolgd werd. Zaterdag avond gaven de ingezetenen eene contra-partij aan de studen ten, waartoe Dunkiers kapel was geëngageerd. Daar mede zijn de feesten te Delft geëindigd. Men meldt uit Austerlitz van 16 Juli: Een hevige boschbrand woedt sinds gisteren avond in de bosschen van den heer van Brienen, woonachtig te Brussel, welke zijn gelegen aan de spoorbaan van Utrecht naar Arnhem, in de nabijheid van het station Maarsbergen. Bij den uitgedroogden toestand van alles nam de brand een onrustbarenden omvang, en dikke rookkolommen be dekten de vlakte; de vlammen lekten de balken op de spoorbaan, toen, tot groote geruststelling der omliggende bewoners, dezen morgen onverwachts een detachement artilleristen, onder geleide van den 1™ luitenant Wgst- hoff en den 2™ luitenant van Hasselt, uit de legerplaats te Zeijst het bosch inrukte. Voorzien van schoppen, be gon men onmiddellijk mot alle inspanning uit te dooven en af te graven, zoodat zij in een half uur over eene groote uitgestrektheid het vuur meester waren, en toen daarop nog eene afdeeling mineurs uit de legerplaats verscheen, kon men met die meerdere krachten het vuur in het dichte kreupelhout bestrijden. Met ongelooflijken ijver kweten de troepen, die alvorens een uiterst ver- moeienden tocht van 2 uren hadden moeten afleggen, zich van hunne taak, en binnen weinige uren was men den vnurkring meester, en bespaarde daardoor den eige naar énorme verliezen. - In do meeste dorpen van het Eiland Voorne, is de behoefte aan drinkwater zóo groot, dat bijna allen zich met slootwater van eene zeer slechte hoedanigheid moe ten behelpen. Verscheidene arbeiders zijn hierdoor en door de ondragelijke warmte op het veld bezweken, sommigen zelfs met doodelijken afloop. Bijzonder veel heeft men ook van verschillende soorten van insecten te lijden. Te Zaandam is men bezig met het boren van een artesisclien put, ten einde in het gebrek aan drinkwater te voorzien. Uit Boxtel schrijft men, dat de spoorweglijn 's HertogenboschVught waarschijnlijk in de maand September geopend zal worden. Jl. Woensdag gebeurde te Alkmaar het volgende, dat wel als een bijzonderheid in gemeente-administratie mag gelden. Van de 15 leden, uit welke de gemeenteraad bestaat, zijn 4 aangewezen als ambtenaren van den bur gerlijkenstand. Een zeeman,Donderdag uit zee gekomen, en na weinige dagen weder derwaarts gaande, wenschte te trouwenalles was klaar, doch toevallig waren al de vier heeren ambtenaren van den burgerlijken stand af wezig. In allerijl werd nu de raad bijeengeroepen en daar de heeren trouw opkwamen, kon de raad een vijfde lid tot ambtenaar benoemen en bot gewenschte huwelijk gesloten worden. Te 'sGravenbageiseeneNederlandschevereeniging voor zeewezen en scheepvaart gevestigd, waartoe ver schillende vereenigingen van dien aard hier te lande hebben samengewerkt. Aan het hoofd staatprinsHendrik der Nederlanden. Een slachter, wonende aan het Almelosche kanaal, die zijne gewichten tot lierij king verzonden had, verkocht aan een aldaar wonenden bakker 12 pond spek en be diende zich van een 12ponds brood van dienzelfden bakker. Toen nu de bakker ontdekte datdeslachterhem slechts 11 pond spek tegen 12 pond brood afleverde, en hierop met grond zijn ontevredenheid den slachter kon- baar maakte, werd hem door laatstgenoemde zijn hulp middel voorgelegd (een 12ponds roggenbrood). De groote zaklinnenfabriek te Harlingen, waarin dagelijks een groot getal roenschen werken, en waarin zeer veel heide en andere gevaarlijke brandstoffen aan wezig waren, is de vorige week grootendeels een prooi der vlammen geworden. De brand barstte even vóór den middag uit, en in korten tijd hadden de vlammen geheel de overhand, terwijl zij een zoo dreigend aanzien ver kregen, dat zeer vele Onmiddellijk aangrenzende en verder nabij gelegen groote gebouwen in gevaar verkeerden van ook aangetast te worden, hetgeen dan ook geschied is met eene woning en eene nevenstaande schuur met hooi. Gelukkig heeft de brandweer de vlammen einde lijk kunnen stuiten en al het overige beveiligen, ook onder begunstiging van weinig wind, die evenwel eene ongunstige richting nam. Vele behoeftigen zijn door deze ramp aanvankelijk van werk beroofd. Omtrent de oorzaak van den brand is men onzeker. De vroeger in Engeland nooit gekende en nooit gedachte tropische zomerhitte heeft gevolgen die daar tot dusverre vreemd waren. Jl. Woensdag was do heide van Wimbledon, waar het jaarlijksch prijsschieten juist duizend© vrijwilligers en een nog grooter aantal toe schouwers heengelokt had, het tooneel van een waren prairiebrand. De thermometer stond op 91° Fahrenheit, in de schaduw, dat wil zeggen, zoo hoog zou zij gestaan hebben wanneer er schaduw geweest ware. Niettemin ging men met het schieten geregeld voort, toen plotse - ling het geroep vanbrandweerklonk. De kracht der zon had de heiplanten in den volmaaktsten tonder veranderd; hierdoor was de zorgeloosheid van een rooker, die een brandend zwavelstokje liet vallen, vol doende om het in brand te steken. Spoedig golfde nu een vuurstroom over de vlakte, overal schrik en ontzet ting teweeg brengende. Gelukkig waren de schutters en de militairen wijs genoeg en zóo getrouw aan hun plicht om niet weg te loopen, maar het woedende element tegen te snellen, ten einde het te smoren. Al het voorhanden zijnde water werd tegen de vlammen aan gewend,, en nog spoedig genoeg kon men eene sloot graven die de voorste vlammen tot bedaren bracht, voor dat zij de hoofdtent bereikten. Deze tent, van officiers woningen omgeven, juist in de nabijheid van een windmolen, is namelijk de bergplaats der munitie en be vat duizende ponden kruit; wat de ontploffing daarvan zou teweeggebracht hebben leert de ontploffing der Clerkenwell-ge.vangenis. Zoo kwam men gelukkig nog met den schrik vrij, hoewel die schrik toch groot genoeg was. Het onmiddellijk gevolg was het uitvaardigen van een streng verbod tegen het rooken. De sedert eenigen tijd in Duitschland, voornamelijk op typografisch gebied, plaats hebbende beweging tegen het Zondagswerken, wint hoe langer hoe meer veld. De Wcstfalische Zeitung bericht thans, dat zij zich insgelijks genoodzaakt ziet de verdere uitgaaf liarer Zondags-editie te staken, daar haar zetters-personeel zich aan de beslui ten, door de boekdrukkers-vereeniging genomen, heeft aangesloten. De Kölnische Zeitung is nog de eenige der in de Rijn provincie en in geheel West-Pruisen uit komende couranten, welke des Zondags in het licht verschijnt. Men herinnert zich nog dc ten vorigen jare in eene mijn 'bij Lugau, in Saksen, plaats gehad hebbende instor ting, ten gevolge waarvan 102 arbeiders het leven hebben verloren. Op den 1 Juli, den verjaardag der ramp, zijn degelden, welke voor de nageblevenen der verongeluk ten zijn ingekomen, verdeeld geworden. Aan iedere weduwe zijn toen 500, aan ieder wees 250, en aan iede- ren vader of moeder der slachtoffers 125 th. uitgereikt terwijl bovendien aan allen lijfrenten, ten bedrage van 18 tot36th. 's jaars, verzekerd zijn. In het Britsch Museum is dezer dagen de belang rijke ontdekking gedaan van een gedicht van John Milton. Professor Henry Morley deelt in the Times mede, dat hij in een der twee exemplaren, die in de genoemd museum, voorhanden zijn, van de oorspronkelijke in 1645 uitge geven editie van Miltons gedichten, de keerzijde van het laatste blad van dat gedeelte des boeks,'t welk de Latijn- sche gedichten behelst, beschreven vond met een schrift, dat door elk expert terstond voor het handschrift van Milton zeiven herkend moest worden. Het bestond uit een gedicht van 54 regels, door Milton voor zich zeiven, of voor een vriend aan den bundel toegevoegd, en was getiteld: „an Epistaphe'en geteekend „J. M. Obtr 1647." De heer Morley deelt het gedicht in zijn geheel in the Times van den 16 dezer mede, en de Globe bevat over deze ontdekking een hoofdartikel, waarvan de steller, na het gedicht nauwkeurig ontleed te hebben zegt, dat hij de door hem aangewezen innerlijke bewijzen van echtheid als zeer overtuigend beschouwt.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1