middelbuhgsche COURANT. N°' 114. Zaterdag 1868. 18 Juli. »ij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Editie van Vrijdag avond 8 uren. nom van lKt in ons nommM van eergisteren opge- Drni®n verslag van het verhandelde in de zitting der v'nciale staten van Zeeland van jl. Dinsdag. IHlildcIbiirg 1< Juli. 'n de Dinsdag te Arnhem gehouden zitting van de Indië [e geopend boven de begrooting van Nederlandsch ndië voor het dienstjaar 1867, vastgesteld b|j de wetten van 16 September 1866 (Staatsblad n«. 152 en 153)en 'e tot wijziging der begrooting van Nederlandsch Indië v°or het dienstjaar 1867, vastgesteld bij de wet van 16 September 1866 (Staatsblad n». 152). Het noramer van gisteren bevat de wet van den 7 Juni jl., houdende vaststelling van hoofdstuk V der etaatsbegrooting voor het dienstjaar 1868. Het verslag der commissie, in 1868 belast met het af nemen van de geneeskundige examens volgens art. 5 _r wet van 1 Juni 1865 (Staatsbl. n°. 59), aan den 'fluister van binnenlandsche zaken uitgebracht, is opge nomen in de Staatscourant van jl. Woensdag. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2™ luitenant L. O. A. Penning Nieuwland bij de rus- ende schutterij in deze provincie, uithoofde van veran dering van woonplaats. ^akine. Benoemd tot officier van gezondheid 3' klasse li de zeemacht, met ingang van 1 Augustus a., de kwee- dingen bij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen W. Schutte, F. M. Cowan, W. T. Clous, Steensma, A. Pieters, W. Schoondermark, J. Messe- naker, J. A. G. Hulst en G. P. J. Theunissen. Op verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pen- sioen gesteld de vice-admiraal A. A. de Vries, de dirigee- rende officier van gezondheid 2* klasse W. H. Vermeulen en de inspecteur van administratie J. S. Spanjaard, 0nder dankbetuiging aan den vice-admiraal A. A. de a Semeene vergadering der Nederlandsclie maatschappij e* bevordering van nijverheid, is onder meer ter sprake tomen de quaestie van de kunstmatige oestercultuur. 'eromtrent is door de vergadering besloten aan direc- e,iren der maatschappij een crediet te openen van 2000, "VCr ®en tijdvak van driejaren, in te gaan 1 Januari 1869, en einde op daartoe aan de maatschappij te richten aan jagen, het aanleggen van kunstmatige oesterbanken te ondersteunen. Verder zijn directeuren gemachtigd om Zlfh te verstaan met het college voor de zeevisschorijen on zich desnoods verder tot de regeering te wenden om are aandacht op dezen belangrijken tak van nijverheid e vestigen, en daarbij in overweging te geven om liet jglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 26 Augus- os 1826 (Staatsblad n<\ 66) en 29 November 1827 (Staats blad n°. 56), voor zooveel noodig, naar de eischen van den tijd gewijzigd, en voor zooverre het de oestervis serij betreft, van algemeene toepassing te vyklaren. Eene commissie is benoemd om de vraag te overwegen pl het wenschelijk is dat van wege de maatschappij een Jaarhoekje of nijverheids-almanak worde uitgegeven. Hoor de vergadering werd besloten een ingekomen antwoord op de uitgeschreven prijsvraag tot het leveren van eene landhuishoudkundige beschrijving van eene Provincie in Nederland, of van een genoegzaam belang r!)k gedeelte daarvan, ter zijde te leggen. Woensdag werd te Arnhem een zitting van bet Con- Sros van nijverheid gehouden, waarop de wenschelijkheid er verlaging van het binnenlandsch briefportde op- Hchting van een ministerie van nijverheid; de fabriek- arbeid van kinderen, enz., besproken is. He Staatscourant van Dinsdag bevat de wetten van pi 29 Junijl., houdende bekrachtiging van twee kre nten voor den gouverneur-generaal van Nederlandsch Vries voor de vele goede en langdurige diensten door hem aan den lande bewezenen voorts onder toekenning, aan den eerste van een pensioen van f 3000, en aan den tweede van f 1300 en aan den laatste van f 1500 's jaars. Bevorderd tot vice-admiraal de schout bij nacht G. C. C. Pels Rijcken, adjudant des konings in buitenge wonen dienst; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1« klasse J. J. Boelen; tot luitenant ter zee lc lel. de luitenant ter zee 2<- ld. J. van Burg tot luitenant ter zee 2« kl. de adelborst P kl. W. G. van Nestot kapitein administrateur van kleeding bij het korps mariniers de P luitenant administrateur van kleeding W. H. de Lo- zanne; tot P" luitenant-kwartiermeester bij voorschreven, korps de 2e luitenant-kwartiermeester J. Allot; tot diri- geerenden officier van gezondheid 2« ld de officier van gezondheid P kl. A. H. Neyssel; tot inspecteur van ad ministratie de officieren van administratie P kl. C. J. M. Koopman en A. C. Ruighart (laatstgenoemde bij keuze) tot officieren van administratie lc kl., de officieren van administratie 2e kl. J. C. L. K. van Wely en J. A. Wal deck; tot officieren van administratie 2« kl., de officieren van administratie 3« kl. J. G. Bebelaar en G. D. van Werdt, en tot adjunct-administrateurs, de scheepsklerken B. Janse en P. Gallas. Op verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pen sioen gesteld, ten bedrage van/" 1100 's jaars, de voor noemde inspecteur van administratie C. J. M. Koopman. leger. Benoemd bij bet personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot officier van gezond heid 3e kl. de kweekelingen hij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen K, Hennes, N. Rutgers, E. Ede- ma, D.Mestingh,L.L. Plantenga, W. P. Ruysch, L. J.Wey- dung, F. Piekema en J. M. W. van Dusseldorp. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den P» luitenant W. F. baron Snouckaert van Schauburg, van het 2c reg. huzaren. Benoemd bij het wapen der cavaleriebij het P reg. huzaren, tot P» luitenant (naar ouderdom van rang) de 2c luitenant H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, van het korps. Op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de P luitenant G. T. C. Callcnfels, van bet 2« regiment infanterie. Kerknieuws. De heer J. J. van Toorencnbergen, te Utrecht, heeft het op hem uitgebracht beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Rotterdam aangenomen. Marine en leger. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee P. A. van Rees, is in den namiddag van den 14 dezer te Greenock (Schot land) aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. M>. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee J. F. Koopman, is in den namiddag van den 15 dezer van de reede van Texel naar Glasgow vertrokken. De luitenants ter zee 2' kl. F. G. M. van der Wijck, W. M. E. Bervoets en H. G. Hildebrandt, allen laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en onlangs van daar in Nederland teruggekeerd, worden met de tijdstippen hunner terugkomst op non-activiteit gebracht. De luitenant ter zee 2' klasse C. J. Damme, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 5 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. (Staalscour.) Gemengde Berichten. Eergisteren avond te ruim elf uren naderde de van Amsterdam komende stoomboot de Eendracht het eind der haven nabij deze gemeente. De passagiers begonnen zich reeds tegen de aankomst te Middelburg van hunne k leed ingst ukken enz. te voorzien, toen zij allen plotseling tengevolge van een hevigen schok op den grond werden geworpen. Die schok werd veroorzaakt doordat de stoom boot tegen den daar liggenden stoombaggermolen was gevaren, waaraan zij eene zeer belangrijke schade toe bracht. De stoomboot zelve bekwam mede eenig letsel, voornatfoelijk wegens het springen der buizen van den ketel, tengevolge waarvan de machinekamer spoedig geheel met stoom werd gevuld. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De langdurige droogte heeft op de meeste plaatsen van ons eiland groot gebrek aan drinkwater doen ont staan. Zeer erg doet zich dit in deze gemeente en te Ylissingen gevoelen. In laatstgenoemde plaats hebben de regenbakken van 's rijks marinewerf en de pompen der gemeente lang in de behoefte van velen voorfcien, doch hoewel uit de pompen gedurende bepaalde t ijdstippen van den dag, onder toezicht, eenig water aan de ingeze tenen verstrekt wordt, verneemt men dat de werklieden van de werken buiten de stad, op de marinewerf niet meer kunnen voorzien worden en zich op velerlei ge brekkige wijzen moeten trachten te helpen. Aan drink water voor het vee bestaat een bijna ongehoord gebrek en de weilanden verkeeren over het algemeen in een zeer treurigen toestand. -Men meldt uit Hulst, den 11 Juli In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. omstreeks 1 uur, heeft er op 't naburig Belgische dorp Clinge een vrije zware brand gewoed, die ras een dreigend aanzien kreeg. Naar men vermoedt de zaak wordt scherp onderzocht, was aan kwaadwillige, wraakgierige hand de oorzaak toe te schrijven van het ongeval, dat zich't eerst openbaarde aan de schuur van zekeren van Landegem, die dan ook met eene andere nabij staande schuur en 3 stallen, bene vens "2 koeien, 2 runders, 1 paard en 1 varken, door het vuur verteerd zijn. Het gelukte twee huizen, die mede door de vlammen werden aangetast, te behouden. Het verbrande was hoogstens slechts voor drie vierde ver zekerd. Vergt des winters het ijs menig offer onder de lief hebbers van schaatsenrijden, des zomers is dit met het water niet minder het geval onder hen die zich door baden en zwemmen wenschen te verfrisschen. De dag bladen bevatten dezer dagen weder talrijke berichten van personen die op zoodanige wijze het leven hebben verloren. Onder anderen gebeurde dit met den oudsten zoon van den predikant te Giessendam, die, student aan de hoogeschool te Leiden zijnde, de vacantie bij zijne ouders doorbracht. Gelijk lot trof een jougeling van 14 jaren te Zaltbommel. Te Hoek is Maandag avond het 13-jarig zoontje van H. Leunis aldaar, dat bezig was met zwemmen in den Braakman, verdronken. Eerst Dinsdag morgen werd het lijk gevonden. Te Hoek is jl. Dinsdag de bliksem geslagen in een schuur op de hofstede van den landbouwer Leo de Metz. Met de schuur zijn een paard, twee stieren en eenige kalveren verbrand; de schapen en varkens zijn gered. In het gehucht Sluiskil sloeg de bliksem in een molen, waardoor een slechts geringe brand ontstond. Op de hofstede van den landbouwer L. de Koeijer in den Nieuw-Neuzenpolder sloeg hij in een boom, en nabij de keet van den Eendrachtpolder in een huisje; ook daar werd veel schade veroorzaakt. Men heeft thans drie edities van de compleete wer ken van Shakespeare waarvan de prijs niet meer dan een shilling (60 cents N. C.) bedraagt. De merkwaardigste uitgave is die van J. S. Dicks te Londen. Zij bestaat uit éen deel klein 8» formaat van 1020 bladzijden, versierd met 37 houtsneêvignetten, naar teekeningen van de heeren Gilbert en Wilson. De uitgever, die verzekert er 700,000 afdrukken van verkocht te hebben, is thans voornemens eene editie van 8 (40 et.) of, zoo mogelijk, van 6 (30 ct.) pence ter perse te leggen. Uit het volgende blijkt, hoe de rechterlijke macht in Frankrijk het beginsel aanneemt, dat ieder industrieel, bij alle zucht om té waken dat zijne zaak niet met die van een mededinger worde verward, zich toch binnen zoodanige grenzen dient te houden, dat hij niets doe, wat de belangen en het crediet van zijne concurrenten schaden kan. Zoo moet als eene daad van ongeoorloofde mededinging worden beschouwd hot feit, door een han delaar gepleegd, dat hij in zijne circulaires en bekend makingen, zelfs ter goeder trouw, uitdrukkelijk het

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1