föuitmlanö. Brieven uit België. gemaand geweest tot oplevering, en dat do goederen volgens den aard der overeenkomst in commissie zijn gegeven, zoodat de bestanddeelen der strafbaarheid, het teerloos maken ten nadeele van den eigenaar of bezitter en de titel van bewaargeving of afgifte voor betaalden arbeid en het bewezen feit noch misdaad noch wanbedrijf noch overtreding oplevert. /Voorts is hij schuldig verklaardaan het tweede feit, zijnde valschheid in onderhandsch geschrift, ten getale van 14 stuks, gepleegd door het verzinnen van overeen komsten en het namaken van handteekeningen, alsmede hot bewust gebruik maken van de valsche stukken |®11 aanzien van het derde feit aan misbruik van ver trouwen, door ten nadeele van den eigenaar goederen te verduisteren of weerloos te maken, die hem waren ter hand gesteld tot een betaald wordenden arbeid om er •ets bepaalds mede te doen; ten aanzien van het vierde feit aan diefstal gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond huis met behulp van inklimming; ten aanzien van het vijfde feit (op grond, dat het briefje door den getuige Uchtmann en diens bediende niet is teruggevonden en alzoo buiten het geding is gebleven, ®n dat, vermits de opgaaf van den beschuldigde, als zou h®t briefje eene eenvoudige vermelding van de boodschap h'j den getuige te doen, en geenerlei lastgeving tot afgifte dt onderteekening hebben ingehouden, niet kan weder- legd worden, het feitelijk bestaan eener valsche schriftuur Met wettig bewezen wordt; maar dat echter door de vol ledige bekentenis en meerdere getuigenissen wettig en overtuigend bewezen wordt, dat de beschuldigde valsche- jjjk aannemende de hoedanigheid van lasthebber van den heer Jansen te Axel om laken te koopen, zich het laken a's ten processe overgelegd heeft doen afgeven en zich hoor dit middel bedriegelijk van een deel der bezittingen van den winkelier Uchtmann heeft meester gemaakt) aan oplichting; ten aanzien van het zesde feit aan oplich- "agj door onder aanneming van een valsche qualiteit, zjch door een ander goederen te doen afgeven, en zich a'dus bedriegelijk van eens anders bezittingen meester maken. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden 18 hij veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie jaren en tot '28 geldboeten elk van ƒ50, tot geldboeten elk van ƒ25, en tot eene geldboete van 12,50, bij wanbetaling na aanmaning elke boete te ver vangen door gevangenisstraf van twee dagen; met bevel tot vernietiging van de 14 in het geding overgelegde vervalschte onderhandsche geschriften en verwijzing in he kosten der procedure. Ccniengtie bcriclifen. Het Provinciaal blad van Groningen n». 50 bevat ®en besluit van de staten dier provincie, waarbij wordt afgekondigd het plan eener geldleening van 2,000,000 ten laste der provincie, aan te gaan tot bestrijding der kosten van de werken der kanalisatie in dat gewest. Hie geldleeni ng zal worden gesloten bij gedeelten of'seriën, naar gelang van de behoefte, tegen eene rente van 5 pet. Dinsdag jongstleden is op Jersey overleden de h°er Samuel Lover, die zich als portretschilder onder leidde, doch als balladedichter een onsterfolijken naam heeft verworven. Gedurende de laatste tien jaren van Zljn leven hij bereikte een 70jarigen ouderdom ge n°ot hij een jaargeld van de kroon groot 100 p. st. Aan het examen voor leerling-apotheker te Meppol heeft ook deelgenomen eene jonge jufvrouw uitFriesland, de dochter van een apotheker. Dit meisje behoorde tot de kest onderwezenen en bekwaamsten der geëxamineerden. 'ij is de eerste vrouw in ons land, die dergelijk examen heeft gedaan. Niettegenstaande de menigvuldige pogingen om Moffen te vinden voor papierfabrikage, hebben de papier fabrieken in het Oosten van Spanje zulk een gebrek aan Mof, dat zij gezamenlijk hebben besloten, een medaille van 4000 franken waarde aan te bieden aan hem, die eene Ê°edkoope vezelstof weet te verschaffen en aan te wen den, welke tot pap gemaakt voor papier kan dienen en, Met drie vierden lompen vermengd, zulk goed papier kan Voortbrengen als de lompen alleen. Men zal ook medailles geven van aanzienlijke waarde aan hen die de beste Methode weten aan te geven tot de ontkleuring en het hleeken der lompen, verder voor het aanwijzen van de geschikste afmetingen van het papier, voor het beste Middel om de clectriciteit werkeloos te maken, die zich °P het papier ontwikkelt gedurende den tijd dien het op de machine ligt, en eindelijk voor een werk dat eene volledige statistiek bevat der papierfabrikage in de voornaamste streken van Europa en Amerika. —In de Pall-Mall-Gazette is een artikel geplaatst, waarin de schrijver op de gerechtelijke vervolging van sir Robert Hapier aandringt, en wel op dezen grond: Koning Theo- °rus had een brief aan sir Robert geschreven, waarin de vrijcling der gevangenen werd aangeboden, en die van een geschenk van runderen vergezeld ging. Uit het ant woord, door den generaal gegeven, zou koning Theodorus hebben opgemaakt, dat het geschenk aangenomen en dus he vrede hersteld was, en werkelijk gaf hij daarop aan al gevangenen de vrijheid, en zond het geschenk aan sir Robert, die desniettemin den volgenden dag Magdala °verrompelde. In het Crystal Palace bij Londen heeft op het oogenblik eene tentoonstelling plaats van luchtballons en machines, die op de luchtvaart betrekking hebben, terwijl groote prijzen zijn uitgeloofd voor betere mid delen van gemeenschap met gestrande schepen dan men tegenwoordig heeft. Onder de tentoongestelde voor werpen is eene stoommachine ter zwaarte van 12 pond, welke binnen vijf minuten, nadat dc ketel gestookt wordt, een paar vleugels in beweging brengt en dan op 12 voet van den grond zich eenigen tijd voortbeweegt. Vele nieuwe uitvindingen zijn gedaan, doch wegens de kost baarheid der vervaardiging moeten slechts teekeningen de toeschouwers voldoen. Het belangrijkste tentoon gestelde werktuig is dat van den heer Royers, hetwelk door middel van een soort van mortier een zwaren kabel van het strand op een schip in nood kan werpen. Geen uitvinder heeft zich echter nog opgedaan, die iets doel matigs heeft bedacht om de luchtballons te sturen. Therniometerstan<9 11 Juli.'sav. 11 u. 69 gr. 12 'smorg.7u. 70gr. 's midd.lu.87gr.'sav. 11 u. 71 gr. 13 's morg.7 u. 73 's midd. 1 u. 83 gr. Algemeen overzicht. Er ligt nog altijd een sluier over de laatste gebeurte nissen, welke te Madrid hebben plaats gehad, en men verhaalt te Parijs dat zelfs de Spaansche ambassadeur aldaar met de bijzonderheden van het voorgevallene onbe kend is en dat de minister Moustier een vertrouwd diplo matiek agent naar gene zijde dorPyreneën heeft gezonden om eenige berichten nopens den toestand in te winnen. Intusschen verneemt men uit het officieel regeerings- orgaan van Spanje dat de in hechtenis genomen generaals deels naar de Canarische eilanden zijn gedeporteerd, deels in verschillende staatsgevangenissen zijn opgeslo ten, alles zonder eenigen vorm van proces. Het gerucht dat tusschen de keizerlijke regeering te Parijs en het Pauselijk gouvernement onderhandelingen plaats hebben omtrent het in December te houden con cilie is door den minister Baroche in het wetgevend lichaam bevestigd geworden. Men beweert nu echter dat de Fransche legeering de gewoonte va,n vroeger dagen weder zou willen zien ingevoerd, volgens welke de zoo- genaamde catholieke mogendheden ook afgevaardigden i zonden naar zulk een concilie. Deze allerzonderlingste j bewering vereischt echter nadere bevestiging. De uitslag der verkiezingen voor de Wurtembergsche kamer van afgevaardigden, thans ten volle bekend, heeft I niet beantwoord aan de verwachtingen der Pruisische organen, maar wel het bewijs geleverd dat de theorie„door despotisme tot eenheid," zelfs met de variatie der zoo- j genaamde nationaal-liberale partij „door despotisme tot eenheid en vervolgens tot vrijheid," nog zeer veel tegen standers vindt. Yan de gekozen leden der kamer behooren vijf en twintig tot de democratische partij, negen tot de j nationaal-liberale partij, vier en twintig tot de behou dende partij. Volgens berekening der democratische organen is echter de verhouding aldus: zeven en dertig democraten, negen liberaal-nationalen, zeven conserva tieven en vijf leden, wier gevoelens onzeker zijn. Brieven uit Londen spreken van de vrees der politieke vrienden van den heer Gladstone voor den uitslag der aan staande verkiezingen. Vooral schijnt dit het geval sedert uit de debatten in het hoogerhuis gebleken is hoe de geheele Anglicaansche geestelijkheid als éen man is opgestaan „om haardstee en altaren" te verdedigen, en hoe zelfs do bisschop van Londen, dien men een liberaal man geloofde, evenzeer als zijne ambtgenooten zich op hevige wijze tegen dc opheffing der staatskerk in Ierland verzet. En waar nu de kerk-partij zich vast aaneensluit bezit zij ook in Engeland zelfs nog eene vrij groote kracht. Wel vormt zich eene groote partij tegenover deze, maar be doelde partij heeft daarbij zelfs tegen de mode te strijden, welke zich tegen haar verklaart. De mode, die op 't gebied der kleederdracht de meest buitengewone ver anderlijkheid huldigt, volgt op ander gebied, waar sprake kan zijn van denken, dikwijls de meest uitgereden sporen der conventie. Vandaar ook zoo lezen wij in een brief uit de Engelsche hoofdstad dat de kerk- partij eene verbazende massa voorstanders telt, die daarbij slechts de mode willen volgen en die naar de kerk gaan des Zondags, „omdat" zij anders minder „fatsoenlijk" zouden schijnen. De voorgestelde maat regelen omtrent Ierland zoo eindigt bedoelde brief zullen voorts tegenstanders vinden - behalve in de geestelijkheid, do kerk-partij, de „fatsoenlijke" lieden en de schoone sexe, welke in zich zelf aan de geestelijkheid i nog altijd een zoo krachtig middel biedt om invloed uit te oefenen in de zoo talrijke klasse van menschen, die alle verandering van het bestaande vreezen en ver foeien,omdathet besef van de noodzakelijkheid dier veran dering eenig nadenken vereischt en hun dit nadenken veel te veel moeite kost. Voeg overigens bij deze merk waardige klasse van lieden nog degenen, die van misbrui ken leven en dus in het algemeen in de vernietiging van eenig misbruik een naderend gevaar zien, en ge zult moeten erkennen dat de ongerustheid van den heer Gladstone en zijne vrienden niet geheel ongegrond is." Ook wij hebben, reeds eenige dagen geleden, het bericht vermeld van onderhandelingen, welke door de Fransche regeering zouden gevoerd worden met België en Neder land over het sluiten van een handelstractaat. L'Echo du parlement, welk dagblad als officieus orgaan der Belgische regeering wordt beschouwd, beweert echter dat over niets dergelijks thans onderhandeld wordt. Brussel II Juli. De week die heden eindigt is rijk aan gebeurtenissen geweest. Laat ik in de eerste plaats wijzen op het succes van Theresa, de diva van het tweede keizerrijk, die op hel theatre du Pare wonderen gedaan heeft. Zoowel de schoonste als de leelijkste helft der yenlrj/, 't zij en paran- these gezegd, ook de ondragelijkste helft der high life iedereen heeft de ut de yueule willen hooien van de beroemde prima donna van het Alcazar, de vriendin van prinses Richard van Metternich, welke, naar men zich zal herinneren, twee jaren geleden het niet beneden zich geacht heeft hare liedjes te zingen en hare manieren na te bootsen voor het hof te (Jompiègne en het parterre van doorluchtige vreemdelingen, koningen, prinsen en graven die daar verzameld waren. Welnu, Brussel heeft zich wel gewacht van deze lelie uit een modderpoel niet goed te ontvangen het Brusselsche publiek heeft deze onbeschaamde lichtekooi toegejuicht, die het zonderlingst effect verkrijgt door de tegenstelling van eenige verzen die zij zeer eenvoudig opzegt en onmiddellijk laat volgen door andere waarin iets nevelachtigs de meest vulgaire vormen omhult en waarin zij, indien hare nabootsing van geluiden en de meest gewaagde kunstjes van de stem niet meer voldoende zijn, hare hand en voet te hulp roept. Bij zulk walgelijk schouwspel, opgevoerd in al de pracht van den schouwburg heb ik de tegenwoordigheid opgemerkt van aanzienlijke vrouwen met hunne mannen, met hunne broeders, ja -r- zal men hetgeloovenï met hunne dochtersHeden is de opgang die Theresa en haar liedje O est dans le nes que fa me ehatouille maken eenigszins getemperdde recette was minder, maar men moet er de tropische hitte dc schuld van geven. Theresa heeft ook hare fanatieke aanhangers; er zijn lieden die haar eene artiste noemen. Ik zou niet over haar gesproken hebben, indien er in de mogelijk heid van een dergelijke verschijning op het tooneel niet een teeken des tijds gelegen was. Men is tegenwoordig zoover gekomen om de grofsteaanlokselen, die ooit inde slechtst befaamde plaatsen gebruikt werden en waarvan reeds het noemen bij hun rechten naam diezelfde dames, die niet geschroomd hebben de voorstellingen van The resa bij te wonen, zou doen protesteeren en blozen, voor kunst te houden. Doch ik haast mij van dit onderwerp af te stappenik wil u liever overeen degelijk kunstenaar en eene degelijke kunst spreken. Ik zoek geen geleide lijken overgang; tusschen het onderwerp dat ik behandeld heb en dat waarover ik nu spreken wil, bestaat er geen. Wees dus zoo goed van maar een schrapje te zetten. Een Belgisch democraat uit deze stad heeft het geluk kige denkbeeld gehad om voor zijne rekening een onzer schilders, den heer Eugène Block, de portretten van Garibaldi en van Mazzini te laten maken. De heer Block heeft, van de beste aanbevelingsbrieven voorzien, tot dat einde eenige maanden van het vorige jaar te Londen, en in dit jaar eenige weken te Caprera doorgebracht. Van dit tweeledig uitstapje zijn twee prachtige por tretten, de eenige die ooit van deze twee Italiaansehe patriotten naar de natuur gemaakt zijn, het resultaat. Die twee schilderijen maken in werkelijkheid slechts éen geheel uit, Zij vullen elkander aan; wanneer men ze ziet, goed beziet, Mazzini met een hoog voorhoofd, een diep en tevens zacht oog, met die smartelijke uitdruk king, die getuigt van physische en moreele verwoestin gen, met een bleeke gelaatskleur, in zijn kabinet zittende te peinzen, en dan Garibaldi, in de vrije lucht, met die krachtige, jeugdige en slanke gestalte, niettegenstaande zijne grijze haren en zijn zilverkleurigen knevel, met een frissche, bijna blozende kleur, in zijn rood hemd dc hand aan de greep van zijn zwaard houdende, gereed om an dermaal naar Rome, dat men in het verre verschiet ziet liggen, op te rukkei^TJaaTgèVaplt men dat de een het

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3