OuitrntcmÏJ. CjtmMslwirfjtm gaven over het 31 December jl. afgesloten dienstjaar 1866, in ontvang f 298,561.61, in uitgaaf f 288,607.66, voor- deelig slot f 9,953.95. Hieromtrent wordt door den heer Kroon bet algemeen verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat tegen die verant woording in geen der afdeelingen bedenkingen zijn ge maakt, doch in ecne afdeeling de wensch is geuit dat ten aanzien der verschillende posten meer toelichting door gedeputeerde staten mocht, worden gegeven. Speciaal gold dit van art. 9 hoofdstuk VIII der uitgaven: kosten tot instandhouding van den stoombootdienst op cle W ester-Schelde. Nadat de voorzitter had te kennen gegeven dat gedepu teerde staten zeker bereid zullen bevonden worden om aan den in het verslag gegeven wenk te voldoen, is de verantwoording zonder beraadslaging met aigemeene stemmen goedgekeurd. De leden van gedeputeerde staten hielden zich buiten stemming. Vervolgens is aan de orde liet gedrukt verslag der commissie, bestaande uit de heeren Cau, van Citters en Mooleuburgh, tot onderzoek der stukken betreffende de grensscheiding tusschen Zuid-Holland en Zeeland, naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnen- laudsche zaken van den 2 November jl. en het daarbij toegezonden destijds bij den raad van state in onderzoek zijnde wetsontwerp met daarbij behoorende memorie van toelichting, waaromtrent de minister de provinciale staten in de gelegenheid wilde stellen hunne beschouwingen mede te deelen. De bepaling in dat wetsontwerp luidt als volgt: „Te beginnen bij de grensscheiding der pro vinciën Noord-Braband en Zeeland, in het vaarwater de Krammer volgt de grens tusschenZuid-Holland enZeeland de noordelijke betonning van dat vaarwater tot aan cle voorlaatste ton, van waar zij, de zuidelijkste ton dier be tonning, gelegen bij den ingang der vaarwaters cle Greve- lingen en liet Zijpe. ter zijde latende, op cle noordelijke betonning van het vaarwater cle Grcvelingen aanloopt, welke betonning zij alsdan volgt tot. bij cle ton genaamd Veerman; de grensscheiding buigt vervolgens noord waarts afloopende door het oostelijke langs de slikken van Flaklcóe gelegen water genaamd de Hals, en vervol gens door het water cle Vlieger, van welke beide het. midden van het vaarwater of de grootste diepte do gi ons- lijn is. Aan den zuidwestelijken mond van cle Vlieger buigt de grensscheiding naar cle noordelijke betouning van het Brouwershavensche zeegat, welke betonning verder tot. in zee cle grens tusschen cle beide provinciën uitmaakt." •De commissie geeft in haar rapport in de eerste plaats een overzicht der zaak zelve, en bespreekt daarna het genoemde wetsontwerp, waartegen zij verschillende bedenkingen zoowel van algemecnen als van specialen of localen aard aanvoert. Als cle slotsom barer be schouwingen geeft zij in overweging om te verklaren, dat de in het ingediende wetsontwerp aangegevene grensregeling niet aannemelijk voorkomt, omdat zij niet die mate van billijkheid bevat waarop, zonder overdrij ving, voor deze provincie aanspraak mag worden gemaakt, en omdat het beoogde doel eener vaste en blijvende grens daarmede niet zou worden bereikt; en dat daarentegen de door de hoofd-ingenieurs van den waterstaat aan- bevolene en met eene rood gestipte lijn op de overge legde kaart aangeduide grens, welke door den inspecteur van den waterstaat als meest conciliatoir, meest practisch en meest met des ministers voorschrift overeenkomende werd beschouwd, ook aan cle provinciale staten meest aannemelijk voorkomt, omdat zij berust op vaste punten, welke ten allen tijde kunnen worden aangewezen en omdat zij het minst tot conflicten aanleiding zal geven. Nadat de beraadslaging is geopend zegt cle heer Yis dat bij zich verheugt zijnerzijds ook aanleiding te hebben gegeven tot het onderzoek dezer belangrijke quaestie, en hij betuigt' der commissie zijn dank voor haar beknopt en duidelijk overzicht der hem en zeker velen met hem vreemde zaak. Hij herinnert voorts aan de bevreemding welke het reeds in de vorige najaarsvergadering heeft gewekt, dat deze zaak als het ware bij overrompeling en ter elfder ure is voorgedragen. Wat het wetsontwerp betreft, doet het hem leed voor de regeering dier dagen dat de zaak op zoodanige wijze behandeld is, dat in het verslag der commissie niets minder gezegd moet worden dan dat onbillijkheid aan dat ontwerp tot grondslag ligt en partijdigheid als raadsman heeft gediend. Spreker houdt zich overtuigd dat het ontwerp in vele opzichten mank gaat en voor geen uitvoering vatbaar is. Tevens merkt hij op, dat het ook verwondering moet wekken dat het advies der commissie van ingenieurs zoo weinig bijval heeft gevonden, en naar zijne meening kon cle commissie in geen zachter bewoordingen cle stemming der vergadering uitdrukken clan zij heeft gedaan in het nederschrijven der (hierboven genoemde) slotsom barer beschouwingen. Gaarne deelt hij cle zienswijze der com missie, dat de rechten bij cle regeering moeten worden gehandhaafd om eene grensscheiding te provoceeren 'welke meer in het belang der provincie is. De voorzitter meent te moeten opkomen, hoezeer hij ook tegen het ingediende wetsontwerp gezind is, tegen het gebezigde woord „overrompeling". Deze heeft toch niet plaats gehad. De regeering heeft vooraf de staten willen hooren, wel is waar te laat oin cle zaak nog in cle vorige vergadering te kunnen afdoen; maar zij heeft geen oogenblik geaarzeld alle verlangde stukken overteleggen en machtiging te verleenen aan cle commissie om hare werkzaamheden na het sluiten der zitting van cle provin ciale staten voort te zetten; ja zelfs heeft zij niet aange drongen op behandeling dezer aangelegenheid in eene buitengewone zitting. Overigens verklaart cle voor zitter zich voor het advies der commissie. De heer F. van Deinse vercenigt zich met den dank, reeds door den heer Vis aan de commissie gebracht. Met een punt kan hij zich echter niet vereenigen, namelijk met het denkbeeld als zoumetpartijdigheid ten voorclcele van Zuid-IIollaud en ten nadoele van Zeeland gehandeld zijn. Hij erkent wel dat Zeeland door de aanneming van het wetsontwerp zeer zou benadeeld worden, doch hij gelooft dat dit. alleen aan minder juiste inzichten te wijten is, en dat de opmerkingen en inlichtingen dezer vergadering ook aan de vorige regeering wel aanleiding zouden hebben gegeven om in dit ontwerp wijzigingen te brengen. De heer Vis antwoordt dat hij gaarne ieders mecning vrijlaat. Hij erkent dat hij het woord „partijdigheid" heeft gebezigd en naar zijn inzien terecht. Hij neemt het ook niet terug, want elke handelwijze clie onbillijk is getuigt van partijdigheid. De beraadslaging wordt gesloten, het voorstel der commissie met aigemeene stemmen aangenomen, en de zitting voor een half uur geschorst. {Zie verder hel bijvoegsel.) Algemeen overwicht. Uit Madrid is geen enkel bericht ontvangen, zoodat wordt opgemaakt dat de toestand voor de regecring niet gunstig kan geacht worden, daar zij anders wel nader hare zegepraal op de samenzwering zou hebben bevestigd. Dezer dagen is te Grosz-Peterwitz, bij Canth, op eenigen afstand van Breslau, een monument ter eere van den heer von Bismarck opgericht, bestaande uit een earrarisch marmeren medaillonbecld van den minister, voorzien van, in bet oog des stichters, toepasselijke rand schriften, en aangebracht in een obelis kvan graniet. Het merkwaardige van deze stichting is dat zij niet, ge lijk anders bij monumenten althans, de uiting is van minstens eenige duizende landgenooten, maar van een enkel persoon, van zekeren „dankbaren vaderlander", graaf van Limburg Stirum, die natuurlijk niet beeft nagelaten om zijn naam ook op het monument te laten nederschrijven en zich zelf dus met den heer Otto von Bismarck op deze wijze tracht te vereenigen. De minis ter zelf heeft zich waarschijnlijk laten verontschuldigen om bij de onthulling van dit monument tegenwoordig te zijn, het zou anders niet aan komische momenten bij de plechtigheid hebben ontbroken, waar grains civis comes de Limburg Slirumoptrad in qualiteit van eenigen stichter van het monument en van eenige feestredenaar. Gelukkig dat een aantal omliggende landbewoners zich naar Peterwitz hadden begeven en alzoo de stichter- feestredenaar, niet zonder toehoorders bleef voor zijne feestrede, waarin hij, onder meer, betoogde geen iubreuk te maken op het oordcel dat eenmaal de geschiedenis over den heer van Bismarck zou vellen, door nu reeds een monument voor hem op te richten. Uit eene geloofwaardige bron wordt gemeld dat de heer von Bismarck in den matsten tijd, hoewel op zijn landgoed te Varzin vertoevende, zich ijverig met de politiek heeft bezig gehouden. De minister schijnt zich daarbij vooral te hebben bezig gehouden met de aan hem wenschelijk gebleken losmaking der Pruisische staats- kunde in de Oostersche quaestie van Rusland's politiek. De lieer von Bismarck zou hebben ingezien dat Pruisen zich meer aan de zijde der westerschc mogendheden moest scharen. De dientengevolge door de regeering te Berlijn aangenomen houding heeft dan ook reeds gelijk men zich herinneren zal, scherpe aanvallen van de Russische regeeringsorganen uitgelokt. Dezer dagen is de zitting der Zwitsersche bondsver gadering geopend met eenc uitgebreide redevoering van den president. Het hoofdonderwerp daarvan was de aan velen gebleken wenschelijkheid eener herziening der constitutiën van verschillende kantons, welke herziening noodwendig invloed zal uitoefenen op het constitutioneel I leven, van den geheelen staat. Daarbij ontwikkelde de spreker overigens de stelling dat ook de meest liberale vormen van staatsbestuur niet bevredigend kunnen zijn en geen voldoend resultaat opleveren als de burger zelf niet door den zin voor vrijheid en voor vooruitgang bezield wordt. Is dit laatste niet het geval, dan draagt trouwens ook de toestand van het oogenblik slechts een zeer kunstmatig karakter en mist allen natuurlijken grondslag. De uitslag der verkiezingen in Wurtemberg voor de kamer van afgevaardigden, welke in veler oogen tot maatstaf moet dienen voor de kracht en tien invloed der Zuid-Duitsche bondspartij, is nog niet volledig bekend geworden. Tot dusverre is slechts gebleken dat zoowel eenige leiders der Pruisisch-gezindc fractie als van die, welke een Zuid-Duitschen bond in het leven wil roepen, gekozen zijn. De Oostenrijksclie geestelijkheid heeft door hare hou ding' ten opzichte der thans ingevoerde liberale wet geving aanleiding gegeven tot ecne allerheftigste agitatie onder de bevolking' Bijna ql de gemeenteraden dergroote steden, de groote' meerderheid der dagbladen en een aantal meetings hebben tegen die houding geprotesteerd^ Sommige volksvergaderingen waren daarbij al zeer heftig. Op een dezer dagen te Woenen gehouden meeting stelde éen der redenaars zelfs voor om, als de regeering haar gezag niet .krachtig handhaafde tegenover de geestelijk heid, in massa de catholieke kerk af te zweren. Wij zien hierin weder een treurig bewijs van de bekrompen, lieid, waarmede niet. zelden personen en zaken op deer lijke wijze worden verward en waarmede wapenen, aan persoonlijke handelingen ontleend, gekeerd worden togen zaken en beginselen, aan deze handelingen geheel en al onschuldig. Onder de belooningen en eerbewijzen, welke den op perbevelhebber der Abyssiiiische expeditie Napier ten deel vallen, zal ook een jaargeld van vier en twintig dui zend gulden behooren. Daartoe is althans bij het parle ment van wege de regeering een voorstel ingediend, hetgeen zonder twijfel zal worden aangenomen. Overigens is dezer dagen een groot feest ter eere van den generaal Napier in het kristallen paleis gegeven. Tegen de Brusselsche blaadjes l'Espiègle en la Gigale is eene vervolging ingesteld op grond van aanzetting tot een aanslag op het leven van vreemde vorsten door de uitgave van een manifest van Felix Pyat, welke uit gave een gevolg is van de onlangs te Londen gehouden meeting ter herdenking van de Juni-revolutie in het. jaar 1848. Prijaen van effecten. Amsterdam 11 Juli 186S. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2! pet. 56 {-J- dito dito dito 3 66 dito dito dito 4 87-rV Aand. Handelmaatschappij 4! dito exploitatie Ned. staatssp. 38 België. Certificaten bij Rothschild 2! Rusland. Obligatiën 179S/1S165 94!f Ccrtific. adm. Hamburg 5 Tlfg Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 75 dito ƒ1000 1864 5 r 88J dito 1000 1866 5 „88 Loten 1866 5 211 i Oblig". Hope Co. Leening I860 41 78§ Certific. dito4 661 Inscript. Stieg'litz&Co.2ca4cL. 4 651 Obligatiën 1867 4 64 Ty Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 201$ Oblig. dito 4 1561 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 76$ dito dito 1868 5 76 Polen. Schatkistobligatiën 4 63! Pruisen. Obligatiën5 1011 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 49 fa dito 1847/1852 2! 24! dito rente Amsterdam5 62$ dito nationale 5 53^ dito 1864 5 58 V dito fr. 500 1865 5 61 g dito 1866 O. W5 49j-g- Bankactiën3 782 Italië. Lecning 18615 50 J-g- Certific. bij Lamaison c. s. 5 50! Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 351 dito Binuenlandsche3 32$ Portugal. dito 18561863 3 39 dito 1867 3 39 Turkije. dito (binnenl.)5 n 38-yV Griekenl. dito (blauwe) 5 131 Amerika. dito Verc.cnigde Staten (1874) 5 82 dito dito difo (1904) 5 72A dito/ ^drto dito*'' (1882) 6 76! ditaC^öto" dit^J (1885) 6 75"!$

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 7