MIDDELRURGSCHE COURANT. r in. Zondag 1868. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Vervolg van liet in dit nommer opgenomen verslag van het verhandelde in de zitting yaii gisteren der provinciale staten van Zeeland. Editie van Zaterdag avond 8 uren. ïïiddeRnug 11 .Jaili. De Staatscourant van gisteren bevat de wetten van den 27 Juni jl., houdende vaststelling der hoofdstukken IV en XI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1868. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot officieren der orde van de eikenkroon de heeren Nypels, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de lioogeschool te Luik, en Trasenster, hoogleeraar en inspecteur over de studiën aan de mijn-school aldaar, en tot ridder der zelfde orde (len heer Schmidt, leeraar in de burgerlijke bouwkunde en in de teekenkunde aan laatstgenoemde school. Onderwijs. In het statistisch overzicht over het jaar 1866, dat eenige maanden geleden in het Handelsblad verscheen, werd aan de afdeeling*, die aan liet onderwijs gewijd was, op de nadeelige gevolgen gewezen, die liet onvol ledig schoolbezoek op de volksontwikkeling uitoefent en de wenschclijkheid betoogd, dat de leerlingen, die eervol van de openbare armenscholen worden ontslagen, in staat werden gesteld hunne verdere vorming aan de openbare inrichtingen voor uitgebreid lager en middel baar onderwijs te verkrijgen. Eene bijzondere instelling te Amsterdam heeft daartoe reeds het initiatief genomen en een navolgenswaardig voorbeeld gegeven. De Amsterdamsche afdeeling der Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland name lijk heeft onlangs, ter bevordering van alle takken van onderwijs onder hare beschermelingen, een schoolfonds uit giften en jaarlijksche bijdragen tot stand gebracht, waarvan het doel het best uit art. 2 van het reglement zal blijkeu. Het schoolfonds strektet. tot het uitreiken van beloonigen aan uitstekende Rei-lingon der gemengde scholen voor gewoon lager onderwijs en tot ondersteu ning van ouders, die luinnc kinderen gedurende den vollen schooltijd behoorlijk dat onderwijs laten genieten b. tot ondersteuning van minvermogende jongelieden, die op de lagere scholen hebben uitgemunt, om de open bare scholen voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs te kunnen bezoeken; c. tot gemoetkoming van ouders, die buiten staat zijn ten volle het schoolgeld der genoemde scholen te betalen, bij wijze yan voorschot; d. ter ondersteuning der jongelieden in den eersten tijd hunner opleiding tot verschillende vakken en ambach ten; e. tot opleiding van minvermogende jongelingen van buitengewonen aanleg tot wetenschappelijke vakken. Zondag jl. gaf het schoolfonds voor de eerste maal een openlijk bewijs van zijn bestaan. In het lokaal de Konings kroon, in de Plantage, werd in tegenwoordigheid der ouders een examen gehouden van ongeveer 125 kinderen, zoo jongens als meisjes, die de verschillende armenscholen daar ter stede bezoeken. Verschillende autoriteiten op het gebied van het onderwijs waren tot bijwoning dezer plech tigheid uitgenoodigd. Met groot genoegen werd de tegen woordigheid van twee leden der plaatselijke schoolcom missie opgemerkt. Tot het examen, dat door eenige hoofd onderwijzers werd afgenomen, waren alleen de leerlingen der hoogste klasse toegelaten, omdat alleen een volledig schoolbezoek recht geeft op ondersteuning uit het school fonds. Nadat de kinderen op eenige versnaperingen onthaald waren, werd de plechtigheid besloten door de uitreiking van getuigschriften aan 24 kinderen, die, volgens de verklaring hunner onderwijzers, zich voort durend door ijver en goed gedrag hadden onderscheiden, en door de aanwijzing van een dertiental uit hun midden, die het eerst zullen in aanmerking komen om, ten koste van het schoolfonds, verder te worden opgeleid. Wat de stichting zelve aangaat, beamen wij ten volle den weiisch door den voorzitter geuit, dat het voorbeeld, door de afdeeling gegeven, spoedig algemeene navolging vinde, en een algemeen schoolfonds deze bijzondere in stelling in zich opneme, die wegens haren oorsprong slechts ten nutte van de leden van een bepaald kerkge nootschap steekt. (Handelblad.) Marine en leger. Het Handelsblad deelt eenige bijzonderheden mede, omtrent het torenschip de Tijger, dat voor rekening der Nederlandsche regeering door de heeren 11. Napier en Son te Glasgow is gebouwd. Het vaartuig heeft eene lengte van 187 en eene breedte van 11 voet. De inhoud bedraagt 1613 tonnen. De Tijger is zoo ingericht, dat het schip bij een gevecht yoor een gedeelte met water kan worden gevuld, waardoor het ten hoogste 2 voet boven de waterlijn uitsteekt. De pantserplaten op de zijden hebben eene dikte van 5i- Eng. duim. De toren, die naar het stelsel van kapitien Coles werd gebouwd, is eveneens van pantserplaten ter dikte van 12 duim voorzien en met twee JOOponders Armstrong-stukken gewapend. De toren wordt door stoom in beweging ge bracht, doch kan desnoods ook met behulp van een daarin aangebracht windas worden gedraaid. Voor de equipage enz. zijn aanzienlijke ruimten gereserveerd, terwijl tevens groote zorg aan de ventilatie is besteed. Een telegraaf dient tot overbrenging der bevelen naar de verschillende punten van het vaartuig. Het stoom werktuig, dat van 4 cylinders is voorzien, heeft 140 paardenkracht. De schroef heeft eene breedte van 7 voet in doorsnede. Koloniën. Uit Curacao zijn berichten ontvangen, loopende tot 6 Juni, waaruit blijk1", dat. i-ido vergadering van den kolonialen raad, op 15 Mei gehouden, geraadpleegd is over een ontworpen adres aan Z. M. den koning-, inhou dende verzoek om den verkoop der domaniale gronden, der zoutpannen en der daartoe geschikte terreinen op Bonaire te schorsen, en de arme bevolking te behoeden voor het onheil, dat haar door die voorgenomen verkoo- ping boven het hoofd hangt. De gouverneur der kolonie heeft over dat onderwerp eenige opmerkingen ingezon den, ten einde het indienen van het adres te ontraden, omdat Z. M. de kouing en de regeering, volkomen bekend met de bezwaren, in het adres uitgedrukt, echter na lang en rijp beraad tot den verkoop van Bonaire hebben besloten, dewijl geene andere en minder doortastende middelen konden gevonden worden. De gouverneur deelde voorts zijn voornemen mede om, indien voor dien tijd geen stellig tegenbevel van den koning zou zijü ontvangen, de bedoelde verkooping op 1 September te doen plaats hebben. De koloniale raad heeft het ontwerp-adres met 7 tegen 3 stemmen aan genomen. In cle vergadering van 18 Mei is eene gewijzigde ontwerp-verordening naar de afcleelingen verzonden, waarbij de voorgestelde belasting van 2 pet. op grond eigendommen op Bonaire tot. 1 pet. wordt verminderd, en daarentegen de uitvoerrechten, die op 7 pet. waren vastgesteld, te verhoogen tot 10 pet. der waarde. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Vrijdag weder de volgende vonnissen uitgesproken: P. de Gelder, polderwerker te Vlissingeu, thans gede tineerd alhier beklaagd als zou hij in den nacht van den 14 op den 15 Juni 11. nabij de keet van den tapper Hubregtse te Vlissingen, na eene woordenwisseling- met den polderwerker K. de Jong, dezen met een mes of ander snijdend werktuig moedwillig eenige wonden toegebracht hebben is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren zonder dat hier door eene ziekte of beletsel tot werken van langer dan 20 dagen is ontstaan, en veroordeeld tot eene gevange nisstraf van twee maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in eene geldboete van f 8, bij wan betaling te vervangen door éen dag eenzame opsluiting, en in de kosten. H. Peper, polderwerker alhier beklaagd dat hij, toen hij uit eene herberg, waar hij zich na den tot sluiting bepaalden tijd bevond, verwijderd werd, zich gewelddadig verzet heeft tegen de ambtenaren die hem verwijderden, en u». burengerucht veroorzaakt werd is 1°. aan gewelddadig en feitelijk verzet jegens bedie nende beambten in de uitoefening van hunne bedie ning, 2°. aan beleediging met woorden van diezelfde beambten, 3°. aan het aanwezig zijn in een herberg na den tijd tot sluiting bepaald en 4°. aan li,et veroorzaken van nachtelijk burengeniclié; en veroordeeld tot cent. gevangenisstraf van zes dagen en twee geldboeten, eene van 8 en eene van f 3, beide boeten te vervangen door een dag gevangenisstraf, de laatste ten bate der gemeente Middelburg, eu in de kosten. M. J. II. Boogaards, huisvrouw van P. J. Schut, alhier beklaagd van op den 31 Mei jl. op de erve achter hare woning aan de weduwe G. den Hollander en cle dochter van deze met een putaker eenige slagen toege bracht te hebben is vrijgesproken van het eerste punt als zijnde liet niet wettig en overtuigend bewezen dat zij de wed. den Hollander slagen toegebracht heeft, doch ten aanzien der dochter schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen zonder dat hierdoor ziekte of beletsel tot werken is ontstaan, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroor deeld tot eene geldboete van f 3, bij uiet-betaling te vervangen door een dag gevangenisstraf, en in de kosten. O. N. A. Dnniee, steendrukkersknecht alhier be klaagd dat bij den 31 Mei jl. op de openbare straat alhier, na de huisvrouw van Ch. v. d. Burg bij de keel gegrepen te hebben, zich ten aanzien van zijn stiefzoon Ch. v. d. Burg eeuige beleedigcnde uitdrukkingen veroorloofd hcel't door tot diens huisvrouw te zeggen: „jou vent is een gemeene smeerlap, een dief, hij is een heer van mijn geld, hij heeft me geruïneerd" is schuldig verklaard 1° aan moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat hierdoor eenige ziekte of beletsel tot werken is ontstaan, 2° aan het in het openbaar uiten van smaad- en, scheldwoorden geenorlei ten lastelegging eener bepaalde I omschreven daad maar van eene aangeduide ondeugd behelzende, en onderaanneming yan verzachtende omstan digheden veroordeeld tot twee geldboeten, elk van f (5 bij wanbetaling te vervangen ieder door gevangenisstraf van een dag en in de kosten. O. Hubregtse, dijkwerker te Westkapelle -- beklaagd dat hij den 1 Juni in de herberg van W.Minderhout aldaar aan den dijkwerker A. Roelsc toegevoegd heeft: „je bent een dief, je bent niet vertrouwd" is schuldig verklaard aan het in het openbaar beleedigend uiten van smaad- en scheldwoorden die geenerlei ten lastelegging eener bepaalde en omschreven daad maar van eene aangeduide ondeugd behelzen, en veroordeeld tot eene geldboete van f 3, bij uiet-betaling te vervangen door een dag gevan genisstraf, en in de kosten. J. W. Akkermans, zadelmaker alhier beklaagd als zou hij den 28 Mei 11. aan den wagenmaker P. Hou- mes beleedigend toegevoegd hebben „je bent een smeerlap, deugniet, dronkaard, je bent groot man van ons geld, valsche geschriftschrijver' is aan gelijk feit schuldig verklaard en veroordeeld tot eene boete van f 8, bij niet-betaling te vervangen door twee dagen ge vangenisstraf, alsmede in de kosten. Aan gelijk feit is bij verstek schuldig verklaard en tot gelijke straf veroordeeld C. J. van den Boogaard, huisvrouw van W. Bos, alhier, beklaagd dat zij den 25 Mei jl. aan D. II. Plnymers beleedigend had toegevoegd de woorden„soldatenklets, loeder,je hebtnooitgecleugd." $ïcsïieag«2c Gerichte». Het concert door het muziekkorps der veldartillerie, te Arnhem in garnizoen, gisteren gegeven, was, wat de keuze der compositiën en de uitvoering betreft, geluk kiger clan dat van den vorigen avond. De Elegie van Ernst en het bariton-solo uit de opera Aleida von Hol land, door 't Hooft, werden met gevoel wedergegeven, en de ouverture van Zampa, door Herold, met aplomb uitge voerd. Echter valt het niet te ontkennen dat de uitvoe ringen niet zoo onberispelijk waren als men die vroeger van dit korps hoorde; de forto's waren soms wat al te krachtig en de intonatiën, vooral in dc Adelaide, van Beethoven, Donderdag uitgevoerd, niet rein. De stoomboot Stad Middelburg no. 1, gisteren mor gen van hier naar Rotterdam vertrokken, kon heden, tengevolge van een deuk in den ketel, de terugreis niet - ondernemen. Zij heeft evenwel de reis tot Dordt vol bracht, heeft daar passagiers en goederen van de Stad Middelburg no. 2, die heden morgen van hier vertrokken is,- overgenomen en naar Rotterdam vervoerd, terwijl laatstgenoemde boot passagiers en goederen van no. I naar Middelburg overgebiacht heeft. De stoomboot no. 2

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 5