duingronden noodzakelijk maken, waardoor althans een gedeelte der uitgaven in de verhoogde waarde en de opbrengst der gronden zou worden teruggevonden. Bij niet voldoening van het systeem Liernur beveelt de commissie dan ook aan het Londensche systeem met bevloeiing en besproeiing der duingronden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. B. N. Laurijssen, kassier te Breda, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus geschonken. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Groningen de heer P. Tetrode, thans directeur van het expeditie-kantoor der posterijen op den Nederlandschen rijnspoorweg. politie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. W. Kröller als commissaris van politie te Harderwijk. Kerknieuw». De heer J. Kool, predikant te Bunschoten, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Axel bedankt. Onderwijs. Voldoend examen B (art. 6i62 der wet op het middelbaar onderwijs) is afgelegd door de studenten aan de polytechnische school te Delft, de heeren: A.B. Albers, J. I. E. van Bergen, J.C. de Bruin, Th.W.C. Herckenrath, C. J. de Jong van Beek en Donk, J. E. de Meijier, J. G. M. Roijaards, G. Turk, J. W. Le Comte, J. F. Groll, M. H. Hartogh, W. C. Metzelaar, A. F. Pflughaupt jr. (Art.63), G. Turk (Art 64), E.F. van de SandeBakhuijzen en J. H L. van Deinse. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme, wiens aankomst op den 16 Mei jl. in de Simonsbaai (kaap de Goede Hoop) onlangs werd bericht, heeft den 26 dier maand de reis naar Nederland voortgezet. Op den 3 Juni jl. is Zr M». korvet van Speyk, onder bevel van den kapitein ter zee jhr. J.E. W.F. vanEaders, in die baai aangekomen, en zou de reis naar Oost-Indië binnen weinige dagen vervolgen. Maandag heeft de minister van marine van het Nieuwediep een proeftocht gedaan met den monitor Ileiligerlee. Dat vaartuig zal binnen kort ook tochten doen naar Groningen, Amsterdam en Rotterdam. De luitenant ter zee der 2C klasse L. Voute, be- hoorende tot de rol van Zr Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 10i™ dezer op non-activiteit gebracht. Zr. Ms. raderstoomschip Banka, onder bevel van den luitenant ter zee 1« klasse A. W. Keuchenius, is den 27 Mei jl. ter reede Batavia aangekomen. Do scheepsklerk W. A. van Ouwerkerk, dienende op Zr. M». wachtschip te Willemsoord, wordt met deu 11 dezer op non-activiteit gebracht. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs ge houden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet op de koninklijke militaire academie, zullen met September aanstaande aan die inrichting als cadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te landeA. H. Kalis, J. W. van den Bergh, O. J. A. Schwartz, B. E. Onderwater en J. J. P. Bulilman; voor de cavalerie hier te lande: F. N. Thiange; voor de arti lerie hier te lande: H. G. J. Swaving, F. van Hasselt, J. A. D. de Fremery, J. D. Wagner, H. B. Gosler, A. A. van den Bosch, J. II. Knel, E. W. van Beusekom, L. C. Dijxhooin, F. A. Hoefer, J. J. Berkhout, F. M. J. Wagner, I. J. van Dam, H. F. van Gennep, H. van Ho- gendorp, A. M. de Bruyn, M. J. Perk, J. E. de Man, A. P. Hulsman en A. J. A. Verwey voor de genie hier te landeA. A. H. van Heusden, C. E. J. de Lille Hogerwaard, L. Waller en J. C. Gijsberti .Hodenpijl; voor de infanterie in Oost-IndiëB. Schaap voor de cavalerie in Oost-Indië: G. C. W. C. van der Schoot voor de artillerie in Oost-Indië: F. W. H. Tydeman, J. G. F. E. van den Bossche, G. J. van Kooten, J. C. van Geel, A. Lettink, W. de Jongli, K. L. van der Poel en C. van Aller voor de genie in Oost-IndiëE. Marcclla, J. G. C. Plan- tenga en H. A. G. van Dentzsch. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft Donderdag de volgende vonnissen uitgesproken. Johannes Cornelis Deïst en Johanncs van Booma, beide 11 jaren oud en hier wonende, waren beklaagd dat zij te zamen en in gemeen overleg arglistig wegge nomen en zich toegeëigend hebbenin den avond van 9 Mei uit den winkel en ten nadeele van A. Geelhoed drie broodjes van anderhalve cent; in den avond van 11 Mei uit den winkel en ten nadeele van I. de Wolf een roggebroodje; in den avond van 12 Mei uit den zeltden winkel drie en in den avond van 13 Mei twee tarwe- broodjes. De eerste bovendien dat hij den 12 Mei ten nadeele van den winkelier J. C. van der Harst uit een op den stoep van diens woning in de 's Gravestraat staande mand een paar klompen zou hebben weggeno men, alsmede dat hij op verschillende dagen dierzelfde maand bij onderscheidene personen zich heeft schuldig gemaakt aan bedelarij. Beide beklaagden zijn vroeger reeds tweemalen wegens diefstal veroordeeld. De recht bank heeft hen thans vrijgesproken van de hen in de tweede en derde plaats ten laste gelegde feiten, als zijnde niet wettig en overtuigend bewezendoch hen schuldig verklaard aan de overige feiten, gequalificeerd als dief stal door meer dan een persoon in een bewoond huis, het laatste gepleegd bij nacht, en den eersten bovendien aan eenvoudigen diefstal en bedelarij, gepleegd met oordeel des onderscheids en ieder hunner veroordeeld tot gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van vijf aren, alsmede solidair in de kosten. Anthonij Woutersen,oud 26jaren, werkman alhier - beklaagd dat hij den 25 Mei jl. ten huize zijner moeder deze moedwillig langs den grond gesleept, geslagen en gestooten, zijn broeder een haarlok uitgetrokken, als mede diens vrouw en verschillende andere personen evenzeer mishandeld heeft is (hoezeer hij voorgaf destijds zoo dronken te zijn geweest dat hij van het ge beurde niets weet, onder bijvoeging dat hij reeds zes jaren voor zijne moeder gewerkt heeft en er steeds eene goede verstandhouding tusschen haar en hem bestaat) schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, deels jegens zijne moeder en deels jegens andere personen, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Pieter Hamelink, polderwerker te Vlissingen be klaagd dat hij den 30 Mei 11. in de tapperij van N. IIoo- gerwerf aldaar dezen moedwillig aangevallen, bij de keel gegrepen en gekrabd heeft is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, stooten en kwet suren, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene maand gevangenis straf, eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Sara Jonkman, Gerardus Ellemont en Arie de Bont, do beide laatste polderwerkers en alle wonende te Veere, waren beklaagd dat zij den 24 Mei jl. in de herberg van F. le Fort aldaar na eene woordenwisseling elkander moedwillig mishandeld hebben. De laatste is vrijgespro ken, daar zijne schuld onbewezen is verklaard. De beide overigen zijn schuldig verklaard (de tweede bij verstek) en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot geldboete, de eene van 3 en de tweede van ƒ6, alsmede solidair in de kosten. Augustinus Puijenbroek, genaamd van Haveren, polderwerker te Veere, thans alhier gedetineerd - be klaagd dat hij den 29 Mei jl. ten nadeele der vrouw van den putbaas L. de Rok arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft vier rijksdaalders uit een kistje, staande in de gemeenschappelijke woning te Veere, en zulks na reeds vroeger door den krijgsraad wegens diefstal uit de chambrée tot kruiwagenstraf veroordeeld te zijn geweest is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden (het niet aanwezig zijn van geldelijk nadeel), daar het ontvreemde is terug gegeven en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf benevens in de kosten. Maria Johanna Hofman, wonende alhier be klaagd dat zij den 15 Mei jl. op de openbare straat aan Sara Kleinepier verschillende beleedigende en onzede lijke uitdrukkingen heeft toegevoegd is bij verstek schuldig verklaard aan laster, gepleegd onder verzach tende omstandigheden, en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Maatje Floris, wed". Doeburg, wonende alhier be klaagd dat zij den 25 Mei jl. op de openbare straat aan Jet Samethini, toen deze haar om betaling van verschul digde gelden vroeg, beleedigend heeft toegevoegd de woorden„gij zijt een dief, een afzetster" is onder aanneming van verzachtende omstandigheden schuldig verklaard aan het in 't openbaar beleedigend uiten van smaad- en scheldwoorden, welke geenerlei ten laste leg ging eener bepaalde en omschreven daad, maar van eene aangeduide ondeugd behelzen, en veroordeeld tot eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten. (icmcngile berichten. De vereeniging „Uit het volk voor het volk" gaf gisteren in het Schuttershof alhier een concert, waarop zich het ook hier gunstig bekende muziekkorps onder directie van den heer Rudersdorff deed hooren. Het concert werd gegeven ter herinnering aan den aanvang der spoorweg- en kanaalwerken op Walcheren ten vorigen jare en de opening der Zeeuwsche spoorweglijn tot Goes. De tuin was voor deze gelegenheid met bloemen, guir landes van groen enz. buitongewoon opgesierd, en hier en daar prijkten banieren en schilden met toepasselijke opschriften. Het concert dattegen zeermatigen entréeprijs gegeven werd, werd door omstreeks 1000 personen bijge woond. Heden heeft het publiek gelegenheid het genoemde muziekkorps andermaal in het Schuttershof te hooren. Dit laatste concert is oorzaak, dat de muziekuitvoering door het korps muzikanten der schutterij op het Molen water, die op heden avond bepaald was, niet plaats heeft. Als een bewijs voorde verhoogde waarde die gehecht wordt aan de terreinen in de nabijheid van het kanaal door Zuid-Bevelandwordt door de Goessche courant aangevoerd, dat bij de 11. Maandag door het rijk gehouden verkooping van 69 roeden en 20 ellen grond en berm- sloot te Hansweert, dicht bij de in aanbouw zijnde rijks gebouwen, deze, in vijf kavels, de som van f 6906 hebben opgebracht. De taxatie bedroeg f 2200. De aankoop geschiedde grootendeels tot het stichten van expeditie kantoren en particuliere gebouwen. Den 4 Juli zijn te Duinkerken de dokken een prooi der vlam geworden, en is de sluis te Grevelingen verwoest. Het Pruisische muziekkorps, dat zich Maandag avond te Utrecht zou doen hooren, genoot bij zijn aan komst aan het station te Utrecht een weinig vriendschap pelijke ontvangst; althans het moest er getuige van zijn dat een tweetal zijner leden door de politie, zonder vorm van proces werd ingerukt en in volle koninklijk Pruisische uiform in de daar reeds wachtende vigilante moest plaats nemen. Geruimen tijd geleden hadden deze heeren zich bij de muziek van het 7" regiment infanterie aldaar geëngageerd, doch warenkort nadat zij het handgeld ontvangen hadden, op den loop gegaan, zonder dat men wist waar zij gebleven waren. Men verhaalt, dat deze deserteurs te Arnhem waren herkend en dat de politie aldaar per telegraaf reeds van hunne komst was onderrriclit. (Nieuwe Vtr. cour.) Een rijk burger van Wiesbaden, overtuigd „dat van den armen, kleinen Maarten Luther nooit de groote hervormer zou zijn geworden, indien de goedhartige mevrouw Cotta, te Eisenach, zich zijner in zijne jeugd niet had aangetrokken," heeft zich gedrongen gevoeld de onthulling van het reformatie-monument te Worms te vieren door het schenken van 40,000 fl., bestemd tot oprichting eener instelling tot verzorging en opleiding van behoeftige knapen. Onder de nieuw benoemde leden van den Rumeni- schen staatsraad uit de provinciën, bevond zich ook een aanzienlijk Israëliet, Avram geheeten, die uit Salonika afkomstig, maar sinds geruimen tijd te Monastier ge vestigd was. Daar in Turkije familienamen zeldzaam zijn, dient vaak de geboorteplaats tot nadere aanduiding en zoo was ook in dit geval deze persoon slechts als Avram Salonika bij de Porte bekend. Toen tot zijne benoeming besloten was, ontbood men hem per telegraaf uit Salonika, waar een aantal Avrams zijn. De ambte naren aldaar, die niet wisten wat er gaande was, zonden den eersten den besten, en deze was toevallig een zeer ondergeschikte en weinig beschaafde joodsche makelaar. Toen deze te Konstantinopel kwam, waar hij minstens verwachtte in de gevangenis geworpen te zullen worden, zag hij zich plotseling tot lid van den staatsraad verhe ven, met een inkomen van 7000 piasters 's maands. Hij had wel een flauw besef, dat deze zaak niet in den haak was, maar hij nam toch zijn zetel in. Zijn gedrag in den staatsraad wekte al spoedig het vermoeden op dat er een misverstand had plaats gehad men won berichten in, en ontdekte toen de vergissing. Avram echter had zijn eed afgelegd en hij was goed en deugdelijk lid. Men volgde nu den raad des ministers van buitenlandsche zaken en liet beide Avrams in den staatsraad zitting nemen. De Avram van Salonika is nu bij de afdeeling openbaar onderwijs geplaatst. Dat de lucifers eene onwaardeerbare uitvinding zijn, zal niemand betwisten, jammer maar dat z'j tallooze ongelukken met zich voeren, vooral in Engeland. Om ditmaal slechts éen voorbeeld aan te halen, moge dienen, dat blijkens liet verslag der Norwich Union brandverze kering-maatschappij door het onvoorzichtig behandelen van lucifers in driejaren tijds 133 branden zijn veroor zaakt, waarvoor 133,462 p. st. (f 1,601,544 Ned.) schade vergoeding is betaald. De brand-assurantiemaatschappij the Sun vergoedt jaarlijks gemiddeld 10,000 p. st. wegens het zorgeloos omgaan met lucifers. Terwijl elders de speelbanken worden opgeheven, wordt, volgens het Zwitsersclie blad dor Bund, te Lugano (de hoofdstad van het kanton Tessin) door Fransphe agenten, hoewel tot dusver in 't geheim, ijverig ouder-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2