MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterjdas 11 Juli. 1868. IV" 1 0. Öinnenlanïr. Editie van Vrijdag avond 8 uren. De Griffier der Staten van Zeeland, Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer te Middelburg, tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar zijn gesteld: 1°. d e r e k e n i n g en verantwoording wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van Zeeland over de dienst 1866 2». de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor dc dienst 1869; 3». de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst 1869; en 4». het verslag van don toestand der provincie Zee land, door gedeputeerde staten uitgebracht aan de pro vinciale staten in de zomervergadering van 1868. Middelburg den 8 Julij 1868. De griffier der staten voornoemd, S. VAN DER SWALME. AAABEITEDIAR. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Hon tenisse maken bekend, dat hunne vergadering, daartoe gemagtigd bij raadsbesluit van heden n». 23, en onder nadere goedkeuring van den heer administrateur van het kroondomein, op Donderdag den 23 Juli 1868, des voormiddags om 11 uren, ten gemeentehuize van Honte- nisse, op het dorp Kloosterzande, zal aanbesteden Het verbeteren en begrinden van den weg, aanvangende aan den provincialen Klin kerweg van Walsoorden naar Hulst in het dorp Kloosterzande, door de Molenstraat, over den Groenendijk, de zoogenaamde Varkensmarkt tot den Kruisweg, sluitende weder tegen genoemden provincialen weg, en van daar door den Waterstraat over den Droogendijk tot aan den grindweg naar Ossenisse. Het bestek dezer werken is op franco aanvrage, en tegen betaling van 20 cents verkrijgbaar bij den secre taris der gemeente Hontenisse, en ligt ter lezing te Kloosterzande bij J. van Sikkelerus. en wed. J. S. Ver bist; te Groenendijk bij J. J. Kroon en P. J. Knijpers; te Walsoorden bij W. Ringhout en J. F. Adriaansens; te Lamzwaarde bij de erven P. Totté en J. F. de Wilde; te Hulst in het bonte Hert, den dubbelen Arend en het wapen van Zeeland; te Stoppeldijk bij D. IJsebaert en J. F. Serrarens; te Zaamslag bij J. de Visser; te Neuzen in het Nederlandsch logement bij J. C. Steenkampte Axel in het logement bij J. B. Rolff; te Sas van Gent in het logement bij J. Veesaert; te Breskens in het gouden Kanon bij J. F. van Leeuwen; te Vlissingen in het Hotel de Commerce bij J. D. Peeters; te Middelburg in de Abdij bij Buiterijs; te Zicrikzee in het hof van Holland bij J. F. van Oppen; te Goes in de Korenbeurs bij P. J. Breker en te Tholen in het hof van Holland bij Augustijn. De aanwijzing zal geschieden daags vóór de besteding des voormiddags 10 uren, te beginnen aan het oostelijk einde van den reeds begrinden hoofdweg van Ossenisse. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzichter den heer P. F. W. Engelse, te Hulst. Hontenisse, den 10 Juni 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, COLLOT D'ESCURY, Burgemeester. J. VAN BRABAND. Secretaris. De Burgemeester van de gemeente Waarde, roept voor de derde maal op: rechthebbenden op een aan den zeedijk aldaar gestrande zwarte Sloep met een klein wit randje van buiten en van binnen donker bruin ge schilderd, met een breede witte rand, en daarin 3 riemen, 1 roer en 1 dreggetje. Waarde, den 11 Juli 1868. De Burgemeester voornoemd, J. VERËEKE. Middelburg ÏO Juli. In de heden gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland is onder anderen mededeeling gedaan van een ingekomen en door den voorzitter naar de afdeelin- gen verzonden adres van burgemeester en wethouders van Bruinisse, namens den raad dier gemeente, tot be strijding van dat van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, betreffende de verlangde gemeen schap met den spoorweg. Voorts zijn behandeld: a. Het voorstel van gedeputeerde staten tot nadere regeling der jaarwedde van den betaalmeester te Middel burg (medegedeeld in ons nommer van 5 dezer), hetwelk met algeraeene stemmen is aangenomen. b. Het voorstel ten aanzien van het verzoek van bur gemeester eu wethouders van Philippine, om ruime toe passing van art. 36 der wet op het lager onderwijs (medegedeeld in ons nommer van 2 dezer). Daarop is door den heer van Eek een amendement voorgesteld, hetwelk met 27 tegen 12 stemmen is aangenomen, strek kende om de bijdrage dier gemeente in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal met onderwijzers woning aldaar te bepalen op f 2000, in plaats van op 2500, zooals gedeputeerde staten hadden voorgesteld. Het alzoo gewijzigd voorstel is met algemeene stemmen goedgekeurd. c. Het door gedeputeerde staten voorgedragen regie-- ment op het beheer der gemeenschappelijke uitwatering van de polders Willem, Gecrsdijk, Wissekerke, Thoorn, Sophia en Maria (zie ons nommer van 5 dezer), hetwelk met inbegrip van enkele door gedeputeerde staten daarin voorgedragen wijzigingen, met algemeene stem men is aangenomen. d. De verantwoording van gedeputeerde staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1866 (zie ons nommmer van 30 Juni), welke mede met algemeene stemmen is goedgekeurd. e Het verslag der commissie tot onderzoek der stukken betreffende de grensscheiding der provinciën Zuid- Holland en Zeeland. De conclusie daarvan, welke met algemeene stemmen is aangenomen, strekt om te ver klaren, dat de in het ingediende wetsontwerp aangegevene grensregeling niet aannemelijk voorkomt, omdat zij niet die mate van billijkheid bevat waarop, zonder overdrij ving, voor deze provincie aanspraak mag worden gemaakt, en omdat het beoogde doel eener vaste en blijvende grens daarmede niet zou worden bereikt; en dat daarentegen de door de hoofd-ingenieurs van den waterstaat aan- bevolene en met eene rood gestipte lijn op de overge legde kaart aangeduide grens, welke door den inspecteur van den waterstaat als meest conciliatoir, meest practisch en meest met des ministers voorschrift overeenkomende werd beschouwd, ook aan de provinciale staten meest aannemelijk voorkomt, omdat zij berust op vaste punten, welke ten allen tijde kunnen worden aangewezen en omdat zij het minst tot conflicten aanleiding zal geven. f. Het verslag der commissie tot onderzoek van het voorstel van den heer Verhagen, strekkende om in de instructie van gedeputeerde staten een nieuw artikel op te nemen betrekkelijk de behandeling der geschillen van bestuur, alsmede het (in ons nommer van 30 Juni jl. medegedeeld) gewijzigd voorstel van dien heer. Dit laatste is thans, hoezeer gewijzigd, aangeno men met 28 tegen 9 stemmen. De wijzigingen bestaan hierin, dat er uit weggenomen is de tweede alinea, volgens welke gedeputeerde staten, indien de zaken zulks ver- eischten, na een voorloopig onderzoek bij de daarbij be trokken belanghebbenden, de noodige inlichtingen zouden inwinnen. Daarentegen is aan het slot der vierde voor gestelde alinea bijgevoegd, dat gedeputeerde staten moeten zorgen dat, tegen betaling der kosten, zoo spoedig mogelijk afschrift der stukken wordt gegeven aan be langhebbenden die zulks verlangen. De zitting is verdaagd tot a. Dinsdag des morgens te 10 uren. Morgen geven wij een meer uitvoerig verslag. De commissaris des konings heeft eergisteren een diner gegeven, waarop, behalve eenige autoriteiten,de helft van de leden der provinciale staten van Zeeland genoodigd waren. Heden wordt aan de andere helft der provinciale staten een diner aangeboden. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 dezer. De Staatscourant van jl. Woensdag bevat de wet van den 27 Juni jl., houdende vaststelling van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1868. In het nommer van gisteren zijn opgenomen de wet van den 27 Juli jl. tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1868; het koninklijk besluit van dezelfde dagteekening tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1867de wet van gelijken datum, houdende vaststelling van hoofdstuk IX der staatsbe grooting voor het dienstjaar 1868, alsmede de wet van den 28 Junijl., tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Neuzen naar de Belgische grenzen in de richting van St. Nicolaas. Een jaar geleden werd door den gemeenteraad van 's Gravcnhagc eene commissie benoemd ten einde te onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze de in deze ge meente bestaande riolen kunnen worden uitgebreid eü gebracht in doeltreftenden toestand. Deze commissie, be staande uit de hoeren J. A. Beijerinck te 'sGravenhage en T. J. Stieltjes en C. J. de Bruyn Kops te Delft, heeft thans haar rapport uitgebracht. Na in eenige algemeene beschouwingen te zijn getreden omtrent de aanleiding van het aan de orde stellen der rioolquaestie, geeft de commissie een overzicht van den feitelijken toestand van het 's Gravenliaagscbe rioolstelsel en behandelt zij de voorstellen tot verbetering, terwijl zij aan het slot haar gevoelen resumeert in een overzicht, waarin zij als resul taat harer onderzoekingen te kennen geeft, dat een groot deel der grachten, waar zij voor de circulatie van het water gemist kunnen worden, moet worden gedempt. De grachten, die alsdan nog zullen blijven bestaan, moeten eene waterverversching ondergaan, door middel van af tapping op de Noordzee en verbeterde middelen van meerdere inlating door de riviersluizen. Verder geeft de commissie als haar gevoelen te kennen, dat het verzame len van faecale stoffen in de sekreetputten op de oude manier afkeuring verdient en verboden moet worden. Het systeem van Liernur voor de verzameling en aan wending der faecale stoffen zou, bij algemeene invoering, het vraagstuk der rioleering op de meest voldoende wijze oplossen, niet alleen, hoewel toch voornamelijk, omdat daarbij de minste waarde verloren gaat en de landbouw in het bijzonder, doch waarschijnlijk ook de stedelijke inkomsten gebaat zijn, maar ook omdat daardoor de af voer der overige riooistoffen zeer wordt vereenvoudigd en yele van de daaraan verbonden bezwaren komen te vervallen. Op grond hiervan adviseert de commissie met het vaststellen en uitvoeren der verbetering in het riool stelsel te wachten tot de uitkomsten der proefneming met Liemur's stelsel omtrent de deugdelijkheid uitspraak zullen hebben gedaan. Deze proef, voor rekening der gemeente te nemen, zou moeten plaats hebben onder toezicht van een bekwaam landbouwkundige, die weten schappelijk gevormd is. Van de uitkomsten dier proef zou moeten afhangen de verdere ontwikkeling van het verzameliugstelsel in de stad en de wijze van toepassing op den landbouw. Het Londensche rioolsysteem, namelijk: gemeenschap pelijke afvoer van faecale en andere stoffen langs een weg, heeft, naar het oordeel der commissie, veel voor uit het oogpunt van gemakkelijke verwijdering van het vuil uit de huizen en uit de stad, wanneer er gelegenheid is het vuil zonder hinder kwijt te worden. Bij dat stelsel gaat echter eene groote waarde verloren, door de oplossing en verdunning dor stoffen in het water, dat, om als ver voermiddel te dienen, in groote hoeveelheid moet worden toegevoegd, terwijl het overgeblevene dier waarde door besproeiing en bevloeiing van landerijen kan benuttigd worden. Bij dc onuitvoerbaarheid van filtratie en desin fectie der riooistoffen, door middel van chemische middelen en bij liet gemis aan eenig middel om de gansche massa zonder hinder te verwijderen, zou dc toepassing van het Londensche systeem, de besproeiing en bevloeiing van

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1