M1DDELBURGSCHE COURANT. N"' 108. Dinsdag 1868. 6hmmlan£r. 7 Juli. Editie van Maandag avond 8 uren. Morgen avond zullen aan het bureau der Middelburgsche courant exemplaren verkrijg baar zijn van een buitengewoon nommer, dat de verslagen der feestviering te Goes op 1 dezer, bevatten zal. Middelburg O Juli. Men verzekert, dat de tweede kamer der staten-gene- raal, die jl. Vrijdag tot nadere bijeenrocping is geschei den, in den loop der maand Augustus weder zal bijeen komen, ter behandeling van de Ned. Indische begrooting voor den j are 1869. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 3 dezer, is de spoorwegopziener J. S. A. Noordendorp, ter standplaats Rozendaal, mede belast met het dagelijksch toezicht op den staatsspoorweg van Bergen op Zoom naar Goes. Z. M. de koning, die dezer dagen van het Loo naar Lucern in Zwitserland is vertrokken, reist incognito onder den naam van graaf van Buren. De koning zal van daar naar het Loo terugkeeren tegen den 25 Augustus, ter viering van den verjaardag van Z. K. H. prins Alexander. Ook H. M. de koningin zal dien dag aldaar tegenwoordig zijn. Den 27 Maart jl. heeft te Bangkok de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de overeen komst tusschen Nederland en het koninkrijk Siam op 1 April 1867 gesloten, tot regeling der voorwaarden, waarop de consulaire ambtenaren van laatstgenoemd rijk 'i de Nederlandsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. Slaalscour Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn toegezonden de adressen der kam ers van koophandel te Amsterdam en Rotterdam, tot vermeerderden verkoop van producten in Indië, getoetst aan staats- en handels belang. Daarin wordt do vraag gesteld, of die vermeer dering door staats- en handelsbelang gevorderd wordt. Die vraag, door de kamers van koophandel der beide groote handelssteden in bevestigenden zin beantwoord, wordt in dit geschrift in haren geheelen omvang over wogen, en de slotsom dier beschouwingen leidde tot eene tegenovergestelde uitkomst. Benoemingen en besluiten. kmdekorden. Vergunning verleend aan den heer Hein J. Burgers, kunstschilder, thans wonende te Parijs, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2'- klasse van de Ernestinische huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. HerbnicuTrs. Het college van diakenen der Nederduitsche her vormde gemeente te Leiden heelt besloten en corps zijn ontslag te nemen. Dat besluit is het gevolg van de be noeming door het kies-college van enkele kerkeraads- leden, welke de orthodoxe richting zijn toegedaan. De gecommitteerden der hoof d-commissie tot de zaken der Israëlieten brengen ter kennis van de daarbij belang hebbenden 1«. dat bij dispositie van den minister van fi nanciën, tijdelijk belast met de zaken van den hervormden eeredienst, enz., van 26 Juni 11., n°. 19, is bepaald, dat de algemeene commissie van examinatoren voor Israëlietische godsdienst-onderwijzers voor dit jaar te Amsterdam zal Bijeenkomen op 3 Augustus a. en dat bij deze dispositie tevens zijn benoemda. tot leden der evengemelde algemeene commissie van examinatoren, de heeren: E. B. Asscher, med. doet. te Amsterdam, tevens tot voorzitter; I. Lehmans, opperrabbijn der hoofd-synagoge te Nijmegen; J. van J. Ferares, opperrabijn der Neder- landsch-Portugeesch Israëlietische hoofd-synagoge te 's Gravenhage; J. S. Hirsch, rabbinaal-asscssor der Nederlandsch-Israëlietische hoofd-synagoge te Amster dam; A. van J. Vas Diaz, waarnemend rabbinaal-assessor der Nederlandsch - Porugeeseh Israëlietische hoofd-syna goge te Amsterdam; dr. J. II. Dunner, rector van het Nederlandsch-Israëlietiscli seminarium te Amsterdam; A. D. de la Ville, onderwijzer aan het Nederlandsch Israëlietisch seminarium te Amsterdam; mt A. Polak, advocaat te Amsterdam; mr. E. van Lier, advocaat en leeraar aan de burger dag- en avondschool voor middelbaar onderwijs te Amsterdam; en b. tot secre taris de heer M. L. van Ameringen, secretaris der Nederlandsch Israëlietische hoofd-synagoge te Amster dam; 2. dat op 3 Augustus a. te Amsterdam zal bijeenkomen het rabbinaal college, tot het examineeren van Israëlietische godgeleerden, hetwelk is samengesteld uit de leden, de heeren I. Lehmans, J. van J. Ferares, J. S. Hirsch en A. van J. Vas Diaz voornoemd, benevens den heer dr-1. Frankel, opperrabbijn der hoofdsynagoge te Zwolle; terwijl bij dat college de betrekking van voor zitter door den lieer dr- E. B. Asscher,en die van secretaris door den heer mr. L. van Ameringen voornoemd, zal wor den bekleed. Onderwijs. Volgens de schoolberichtcn in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Juni jl., bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 33; dito voor meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon onderwijs 1; gesubsidieerde voor gewoon en meer uitgebreid 2, en dito voor meer uitge breid lager onderwijs 2. Het aantal vacante hulponder wijzers-betrekkingen bedraagt 17. Marine en leger. Zr. Ms. oorlogsfregat Prins van Oranje is gisteren uit het dok van Vlissingen naar de reede gehaald en ligt daar thans geankerd. Aan boord bevinden zich ver scheidene overgeplaatste werklieden met hunne huis gezinnen. Zoodra de gelegenheid gunstig wordt zal het fregat naar het Nieuwedicp gesleept worden door Zr. Ms. stoom schip de Valk. *Belialve de meer uitgebreide practische oefeningen die dit jaar op de legerplaatsen bij Milligen en Zeist zullen plaats hebben, zullen ook in de garnizoenen, waar daartoe slechts eenigszins de mogelijkheid bestaat, bij zondere practische oefeningen worden gehouden. Tot dat einde zullen worden bezet de forten Ilonsdijk, Ever- dingen in de Utrechtsche linie, het fort Isabelle nabij 's Bosch en het fort te Westervoort, in welke plaatsen die oefeningen zullen geschieden. Bij de oefeningen in den vesting-oorlog zullen hoofdzakelijk de handelingen van den verdediger worden beoefend. Koloniën. De brieven en dagbladen uit Nederlandsch Indië, per Engelsche mail hier aangebracht, bevatten berichten welke loopen tot 16 Mei. In het algemeen overzicht van het Bataviaasch handels blad leest men onder anderen: „Aan de havenwerken te Samarang wordt ijverig ge werkt en zoo de uit Europa bestelde baggermachines bij tijds aankomen, dan hoopt men het nieuwe havenkanaal nog vóór het invallen van den westmousson voor de communicatie met de reede te zien openen. Daarentegen schijnt het met het eindje spoorweg van Tanggoeng naar Gedoeng-Djatie (de tweede helft der eerste sectie) aller ongelukkigst te gaan, want sedert bijna een jaar is men bezig dat eindje te verbouwen; van maand tot maand wacht men op de opening en tot heden hoort men niets van een aanvraag om de commissie, die het moet opnemen en goedkeuren. Aan de baan tot Solo en Willem I wordt, naar men zegt, met kracht gewerkt en dc directeur, de heer Groll, die per laatste Fransche mail weder naar Europa teruggekeerd is, verzekerde ons, dat de sectie, van Gedoeng-Djatie naar Willem I, tegen Oetober tot aan de loentangbrug (op den grooten weg van Samarang naar Salatiga) aan de exploitatie zal worden overgegeven. Bij het algemeen wantrouwen, dat zich hier van ieder (zelfs van ons) bemachtigd heeft, gelooft echter niemand meer aan spoorweg-beloftenalleen weet men, dat eene nieuwe storting van 10 percent is aangezegd, en dit al zeer spoedig na het laatste fournissement; na die stoitinc zal nog slechts 15 percent in kas zijn, en hoe men da: mede den spoorweg, waarvan de 3C sectie (Solo-Djocja) nog niet begonnen is, zal voltooien, begint een raadsel te worden, aan welks oplossing zich niemand meer waagt, te meer daar men in den jongsten tijd weder nieuwe en zeer kostbare baantjes heeft gecreëerd. „Aan de groote irrigatiewerken, waarvoor bij de begroo ting van 1868 gelden waren aangevraagd, denkt niemand meer, en in elk geval zal er ook in dit jaar niet aan begonnen worden door de fraaie wijze waarop in Neder land wordt te werk gegaan met de vaststelling der Indische begrooting. „De rijstoogst is overal gunstig; van de aanstaande suikercampagne heeft men goede verwachting; het koffieproduct zal echter bovenal in de Preanger Regent schappen belangrijk geringer zijn dan in 1867de regen achtige oostmousson van verleden jaar draagt er de schuld van. „Aan de stations voor den tramway-Batavia, meester Cornelis, Tanabang is men druk bezig; het materieel wordt uit Amerika verwacht, en men denkt in elk geval in Februari aanstaande klaar te zijn." Het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch handelsblad doet uitkomen dat de politiek in de buiten bezittingen, wat hot noord-oostelijk gedeelte van Suma- tra betreft, voortdurend aan de Engelsche naburen aanstoot schijnt te geven. Men verneemt, dat de gouver- neur der Straits Settlemens herwaarts zal komen, om met den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië over de vraag te confereeren, in hoeverre Nederland het recht heeft zich daar uit te breiden. Genoemd blad gelooft dat de tractaten duidelijk genoeg zijn om allen twijfel weg te nemen. Misschien heeft dan ook de reis alleen ten doel het drijven van den handelsstand te bevredigen,, door eenige belangstelling in de zaak te toonen. Dc Javabode zegt in zijn algemeen overzicht dat in het Kendalsche en Djokjosche weer eenige aardschud-' ding is gevoeld, almede dat thans als zeker mag worden aangenomen dat de 250ste jaardag der stichting van Bata via met luister zal worden gevierd. Eene voorloopige commissie heeft reeds eene sub-commissie benoemd, ten einde een concept-programma en begrooting op te maken. Uit dc Pasoemah schrijft men: „Voor ultimo De cember 1867 werden, zooals men weet, de laatste troepen van de tweede expeditie naar Pasoemah per Java naar Samarang teruggebracht, en de compagnie Afrikanen was de eenige, die achterbleef, in de hoop dat de snel- stoomer voor de derde maal zou terugkomen, om ook hen in staat te stellen, zich weer naar hunne vroegere stand plaats (Willem 1) te begeven. Dit gebeurde echter tot heden niet. Aan den moord van den controleur von Schmidt werd eene politieke beteekenis gehecht, en de Afrikanen mochten blijven, om eene militaire vertooning te maken in de Goemay-landen, waar het misdrijf had plaats gegrepen. De indruk der zwarte gezichten schijnt ontzettend te zijn geweest; althans, de bevolking werkte dadelijk mede, om de misdadigers te vatten en uit te leveren; zelfs werd door hen een landgenoot gevangen genomen, die te Mocara-Doewa een moord had bedreven in1828! Kortom, de onderneming slaagde volkomen, en de Goemay-landen, die lang bekend stonden als de schuilplaats van slechtgezinden en in den laatsten tijd, naar 't scheen, telkens tot oproer wilden overslaan, kun nen nu geacht worden geheel in rust te verkeeren'. Van die omstandigheid heeft de assistent-resident partij ge trokken, door den in 't oog der bevolking heiligen Pira- hocn onschadelijk te maken. Sinds 1848 oefende die Pirahoén een grooten invloed op zijne landgenooten uit, en dikwijls wendde het gouvernement pogingen aan om hem in hechtenis te nemen, maar steeds te vergeefs. Toen hij eenige dagen geleden de bevolking opriep, om hem te verdedigen, bleek het, dat zijn invloed geheel

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1