ömnenlanïr. gemeenteraad van Goes en de secretaris, de president en secretaris der commissie belast met de aanbieding van den gedenkpenning aan den lieer Dronkers, de tot het korps ingenieurs aan den waterstaat behoorende heeren F. W. Conrad, J. A. Beijerinck, P. Galand, J. Strootman en C. F. M. H. Scbnebbelie, de rijkscommis saris-bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, jhr. C. A. E. A. van Panhnys, de adviseur bij de staatsspoorwegen jhr. G. J. G. Klerck, de ingenieur M. Simon Gzn., de sectie-ingenieur 1. L. Kesper, de adjunct-ingenieurs G. C. Buijskes en B. A. A. Deenik, de sectie-ingenieur M. A. van Idsinga, de adjunct-inge nieur L. F. Fischer, de commissie voor de onteigening der pcrceelen benoodigd voor de lijn GoesSloe, het lid van den raad van bestuur en toezicht bij de maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen B. A. Fok ker, de ondervoorzitter van de directie F. de Brouwer van Hogendorp, de secretaris dier directie mr. H. P. G. Quack, alsmede de aannemers der nu voltooide 3poor- wegwerken Alberts en van Haaften. Hqt feosti'j^É een eigenaardig karakter. Het is leven diger, opgewekter, er wordt meer algemeen deel aan genomen dag-Moge lijk ooit in Zeeland met eenig feest het géval is geweest. Al zijn de werken in Zeeland nog verre van voltooid, al laat het zich zelfs aanzien dat er nog veel tijd zal verloopen eer het geheelc plan zal zijn uitgevoerd, men ziet toch reeds nu liet begin van liet einde, en de geestdrift, waarvan Goes heden het toouccl is, levert een nieuw blijk dat elk bezit meer gewaardeerd wordt naarmate het zich langer heeft doen wachten, naar mate men langer tnsschcn hoop en vrees gedobberd heeft. Men heeft in Goes thans niet alleen liet traditioneele klokkenspel, het wapperen der vlaggen, van elke open bare feestviering onafscheidelijk, maar men wordt er recht levendig getroffen door de vele vroolijke aan gezichten der talrijke menigte die zich reeds in den vroegen morgen in alle richtingen der stad in beweging stelde. Hier en daar ziet men bijzonder nette étalage, versierde woningen en toebereidselen voor illuminatie. Op de markt is eene gedecoreerde muziektempel opge richt en aan het einde der Ganzepoortstraat hebben hare bewoners een eerepoort doen verrijzen. Met verschillende reisgelegenheden op onderscheidene tijdstippen aangekomen, vereenigden zich vele Goese- naren en niet-Goesenaren omstreeks 11 uren in den mor gen aan het station (waar de Zêeuwsche autoriteiten eenigen tijd te voren door burgemeester en wethouders werd'eii gecomplimenteerd) om met den spoortrein de overige feestvierenden te Bergen op Zoom of onderweg af te halen. Inmiddels kwamen de harmonie^ezelschappen uit Bergen op Zoom en Rozendaal te Goes aan, die zich hij afwisseling gedurende den dag op verschillende plaatsen deden hooren. Te 12 uren nam de optocht dor boogschutterijen en muziekgezelschappen een aanvang. De stoet waar onder men opmerkte: de vereenigingen Jacoba van De Commissaris des Konings ia de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de Zomervergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dingsdag den 7 .July aanstaande, des avonds ten zeven uur, inde daarvoor be stemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang- tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 29 Junij 18(53. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. mddeSburg 3 Juli. In de sitting der tweede kamer, van gisteren is de arti- kelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot be krachtiging der met de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten overeenkomst aangevangen. Art. I werd met 36 tegen 26 stemmen verworpen. De regeering heeft daarop het wetsontwerp ingetrokken. Voor het artikel hebben gestemd de heerenvan Kerk wijk, Sloct van den Beele, Rochussen, Oldenhuis Gra- tamp, Blussé, Godefroi. W. van Goltstein, van Knijk, Viruly Verbrugge, Thorbecke, van Delden, Lenting, Dam, van Sypesteijn, Heemskerk, Kalft* Dullert, Storm van 's Gravesande, Wybenga, Saaymans Vader, Taets van Amerongen, Pijnappel en de Brauw. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst tot wijziging dei- concessie voor het Noordzee-kanaal, heeft een zelfstandig- eindverslag uitgebracht, vooral naar aanleiding der nieuwe bij het wetsontwerp gevolgde bepaling van art. 3, vol gens hetwelk, bij vervallenverklaring der concessie, de uitvoering der werken, met toepassing van artikel 35 dier concessie, van staatswege wordt voortgezet. Terwijl aan de eene zijde in de commissie beweerd werd dat in Beieren uit Goes, Victoria uit Kwadendamme, Soranus uit Heinkenszand, St. Sebastiaan uit 's Heerenhoelc, Eendracht uit Boschkapelle, St. Sebastiaan uit Heinkens zand, de Drie Korenbloemen uit Ivrniningen, de Edele Handboog uit Kapelïe, St. Barbara uit 's Heeren hoek, Willem Tell nit Kloosterzande, St. Sebastiaan uit Ove- zandö, Amicitia en Araicitia Union uit Rozendaal, Willem III uit Vlissïngen, Eensgezindheid uit Middel burg en Concordia uit Bergen op Zoom trok het eerst voorbij het stadhuis, waar zich burgemeester eu wethouders bevonden, en. vervolgens door een gedeelte der stad naar het ravelijn, waar de wedstrijd met den handboog naar de steng gehouden werd. Te 1.1- uur namen boogschutters en muziekgezelschappen in feeste- lijken optocht den weg door een gedeelte der stad naar het spoorwegstation aan, om den feesttrein af te wachten. Tegen 3 uren liet de rijk versierde feesttrein, die tal van nieuwe gasten aanvoerde, zich eindelijk uit de verte bespeuren. Het was een ware feesttocht geweest. Achtereenvolgens was aan de stations Woensdrecht, Krabbendijke, Kruinin^S», ulön Scheldedam- en de kanaalbrug telkens vijf minuten opgehouden, en had men alzoo gelegenheid menigen handdruk mot nieuw aangekomen vrienden of bekenden te wisselen. Op den Scheldedam werden de ministers door den commissaris des konings op Zeeuwschen bodem geluk gewenscht. De minister van financiën antwoordde daarop dat de regeering met kracht, lust en ijver de voltooiing dei- werken in Zeeland zal voorstaan. Menigeen beschouwde bij deze gelegenheid voor het eerst den Scheldedam. wiens uitgestrektheid van 3640 el, van oever tot oever, in ruim 4.V minuten wordt afgelegd. De feesttrein, te 3 u. te Goes aangekomen, wordt opgewacht door de leden van den gemeenteraad. Eene onafzienbare menigte, die zich deels door de stad ver spreidt, deels de génoodigden naar het raadhuis volgt, waar receptie en voorstellingen plaats hebben, was bij het station aanwezig. Nu was het oogenblik gekomen tot'het brengen van een offer van erkentelijkheid. Een gevoel, dat den tijd genoot tot eer verstrekt, dat niet alleen aan de nakome lingschap de waarclecring van verdiensten wil overlaten, had bij vele ijigez£j£$e^ doen ontstaan dat de dag, waarop de spoorweglijn voor 't eerst een gedeelte van Zeeland aan den vasten wal zou ver binden, ook de dagmoestzijn waarop de eerste ontwerper een blijk zou ontvangen dat zijne bemoeiingen, hoe dik wijls ook door teleurstellingen opgevolgd, door zijne tijd en gewestgenooten niet voorbijgezien, maar erkend worden. Een blijvend teeken van dien geest van waar deering werd gevonden in het slaan eener medaille waartoe meer dan 300 personen hunne bijdragen hadden verstrekt. Namens (leze vatte nu de heer G. J. Sprenger, voorzitter der commissie die met de uitvoering belast was, het woord en overhandigde den heer Dionkers een gouden medaille, benevens een album, bevattende de namen van allen die aan dit huldeblijk hebben bijge- dat nieuwe artikel een zeer wensehelijke prikkel lag voor de directie der maatschappij en voor den aannemer om al het mogelijke te doen, opdat het groote werk met kracht voortgezet en binnen den bepaalden tijd voltooid wierd, cleed men aan de andere zijde gelden dat de wet gevende kamers, door in te stemmen met het nieuw artikel 3, in plaats van zich hare beslissing omtrent zulk een belangrijk punt als de voltooiing van het kanaal van staatswege tot het laatste oogenblik voor te behouden, zich noocleloos vooraf de handen zouden binden. De commissie van rapporteurs is van oordeel dat de i memorie van antwoord, ofschoon, als men het moeiclijk standpunt in het oog hield, waarop de beide onderteeke- nende ministers geplaatst waren, van staatsmanswijsheid getuigende, zeer weinig gerustheid voor de toekomst inboezemt. De commissaris ook met de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën ovej- bepaalde punten in mondeling overleg getreden. De ministers er kenden daarbij, uat in het bedreigen met de straf der ver vallenverklaring bij liet niet in acht nemen der termijnen, ook voor den aanvang en de regelmatige voortzetting- der hoofdouderdeelen van het werk te stellen, een waar borg terneergelegen zou zijn. Zij zonden den meerderen waarborg van de Kanaalmaatschappij trachten te verkrij gen en vleiden zich daarin te zullen slagen. De meerderheid der commissie van rapporteurs blijft van gevoelen, dat geheel de zaak der nadere overeenkomst en hare gevolgen niet tot volkomen helderheid kan worden gebracht, zoolang het nieuwe of gewijzigde con tract tusschen de maatschappij en den aannemer niet is te raadplegen: zoodat het in aanmerking zou komen, de beraadslaging over het wetsontwerp uit te stellen, totdat dit contract gesloten en ter kennis der kamer gebracht is kunnen worden. Overeenkomstig de voordracht der provinciale staten dezer provincie bepaalde Z. M. de koning ten jare 1865 het aandeel van de gemeente Philippine in de kosten dragen. De medaille, door den heer El ion, te Amster dam, vervaardigd, heeft de grootte van 55 streep middellijn, en vertoont aan de eene zijde het uitmuntend gelijkende borstbeeld van den man, wiens verdiensten er door worden gehuldigd, met het randschrift: „Dirk Dronkers de eerste ontw'er.pev van den Zeeuwschen spoorweg." Aan de keerzijde leest men de woorden: AANGEBODEN DOOR ZEEUWEN BIJ I)E OPENING VAN DEN EERSTEN SPOORWEG ZEELAND. Juli 18(58. omgeven door het randschrift: „De tijdgenoot huldigt zijne verdiensten." Diep getroffen antwoordde de heer Dronkers dat hij dit blijk van achting hoog waardeerde. J t t Weldra sloeg- het uur voor deu feestmaaltijd bepaald, en vereenigden de deelnemers zich daartoe in de schouw burgzaal en den tuin der sociëteit. Het diner was luisterrijk. De hoofdtafel bestond uit honderd couverts. Aan de rechterzijde van den burge meester van Goes was de minister van binnenlandsche zaken gezeten, naast hem de leden der tweede kamer; aan de linkerzijde de minister van financiën. Naast deze was een lid der eerste kamer gezeten. Tegenover den burgemeester was de commissaris des konings in Zeeland geplaatst, een lid der gedeputeerde staten van Noord- Braband en een der gedeputeerde staten van Zeeland. Voorts rechts en links" van deze de beide wethouders van Goes. Zoo bleef men aangenaam bijeen in het sierlijk gede coreerd feestlokaal, rijk versierd met draperiën, bloemen en groen, waartusschen de busten der drie Nederlandscke vórsten en eenigc andere beelden een goed effect maakten. Afwisselend klonk daarbij de muziek van het derde regi ment infanterie en Languedoc's mannenkoor. Daar velen nog denzelfden dag naai' hunne woon plaatsen moeten wederkeeren zal een vuurwerk op de j groote markt reeds te 10 uren het feest besluiten. En zoo snort dan nu de eerste spoortrein over Zetland's j polders en wat tot voor weinige maanden nog onvrucht bare schorren of snelvlietend water was! Laat ons hopen dat hij er de levenskrachten zal op- wekken, en alzoo voor de Zeeuwen het middel zijn om j door eerlij ke werkzaamheid en rechtmatig zelfvertrouwen, gegrond op een gepast gevoel van eigenwaarde, datgeen te veroveren wat spoorbaan en zeekanaal zelve niet brengen kunnen WFLV.4ART IA VOLKSO.YI WIKKI-LIM van den bouw van een nieuw schoollokaal met onder- wijzerswoning aldaar op eene som van /4000. De ge meenteraad van Philippine achtte die gemeente echter met zoodanige bijdrage bezwaard en verzocht, door tus- schenkomst van het dagelijkseh bestuur, den minister van binnenlandsche zaken, te willen bewerken: u. eene ruimere bijdrage van de provincie en liet lijk te dezer zake, en Z/.'eene jaarlijksche tegemoetkoming door beiden in de kosten van liet. lager onderwijs der gemeente, tot zoodanig bedrag en tot zoo lang als de geldmiddelen dei- gemeente zouden blijken daaraan behoefte te hebben. Gedeputeerde staten werdén hieromtrent door den minister gehoord en stelden een nader onderzoek in, waarna het hun al dadelijk voorkwam, dat liet tweede gedeelte van het verzoek voor geenc inwilliging- vatbaar was, daar geen verandering is gebleken in de verbeterde geldelijke omstandigheden der gemeente Philippine (hoofdzakelijk een gevolg der wet van 7 Juli 18G5, Staats blad no. 79), op grond waarvan bij koninklijk besluit van 1 Februari 1866 de subsidie van f 75, aan die gemeente voor de gewone kosten van haar lager onderwijs verleend, in overstemming met het gevoelen van gedeputeerde staten werd ingetrokken. Wat het eerste gedeelte van het vefzoek betreft is het hun echter b.;j nadere overweging voorgekomen dat er redenen bestaan om de som van f 4000, waarop het aan deel der genoemde gemeente in de kosten van het nieuwe schoollokaal en de onderwijzerswoning aanvankelijk is bepaald, tot ƒ2500 te verminderen. Zij mecnen dat de gemeente dan in staat zal zijn om, zonder den hoofdelijken omslag tot boven de /900 te moeten opvoeren, zoowel de rentebetaling als de aflossing, binnen een tijdvak van twintig jaar, van het op te nemen kapitaal te bestrijden en dat op die wijze en bij het vrijvallen,na den bouw, dei- vergoeding van f 40 'sjaars, welke de hoofdonderwijzer thans voor huishuur van de gemeente ontvangt, in de bezwaren van het gemeentebestuur zou zijn tegemoet gekomen.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2