Art. 2. Van de conversie zijn uitgezonderd de premie- leeningen van 1839, 1854, 1860 en 1864, de belastinglee- ning van 1864 en de Milaan-Como-rentebriefjesverder alle leeningen, gesloten bij de algcmeene instelling voor grondkrediet, de staatsschuld rentende in W. W., de schuld van den staat aan het grondontlastingfonds, die aan de nationale bank, de prioriteitsaandeelen van den spoorweg Weenen-Gloggnitz, de rentelooze schuld. Art. 3. De conversie geschiedt naar den volgenden maatstafvoor elke fl 10Ó 5 pet. Metallieken of andere schulden, rentende 5 pet. conventionsmunt in papier, wordt verstrekt fl. 100 nieuwe obligatiën. Voor alle andere niet aflosbare obligatiën, rentende in conv. munt, in papier het bedrag in verhouding tot hare rente en wel: voor fl. 100, 5 pet, in O. W. 95 pet. nieuwe obl.voor fl. 100, 5 pet. in O. W. van 1866, 102.50voor fl. 100 nationale leening 100; van de conversie-leening van 1849, van de leening van 1851, zilv. B, van de zilverleening van 1 Febr. 1854, van de beide Engelsche leeningen en van de zilverleening van 1865, wordt voor elke fl. 100 ontvangen fl 115; van de zilverleening van 1864, voor elke fl. 100 fl. 110. Art. 4. Van de renten der van de conversie uitgesloten premie-leeningen van 1854 en 1860, van de belasting- leening van 1864, alsmede van de premiën der andere uitgezonderde leeningen wordt eenc belasting geheven van 20 pet. van het nominaal bedrag der rente, waartegen de thans gehevene inkomsten-belasting vervalt. Art. 5. Zoodra deze wet is afgekondigd worden de coupons der in de conversie begrepen schulden betaald met het bedrag, dat de houder na de conversie zal ont vangen. De aflossing en inkoop houdt onmiddellijk op bij alle tot conversie bestemde schuldsoorten. Art. 6. Deze wet is van kracht op den dag der afkondiging. Art. 7. De minister van financiën is belast met de uitvoering. Benoemingen en hrsinitcn. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Zuidbroek de heer T, N. van dei- Stok, thans in dezelfde betrekking te Vianen. Onderwijs. Vrijdag werd de 25ste jaarvergadering der onderwij- zers-vereeniging in het 2c en 31- schooldistrict van Zee land te Zierikzee gehouden in het lokaal der sociëteit St. Sebastiaan, welke werd bijgewoond door den inspec teur van het lager onderwijs in Zeeland, de schoolopzie ners van het 2c, 3e en 4c schooldistrict, 2 oud-schoolopzie ners van het voormalig 2c en het 6" schooldistrict, 4 voor standers van het volksonderwijs, 4 afgevaardigden der overige districten van Zeeland, eenige leden der plaatse lijke schoolcommissie te Zierikzee en ruim 40 hoofd en hulponderwijzers. Na eene hartelijke toespraak des voor zitters bij de opening der vergadering hield de heer J. van den Bosch, van Tholen, die sedert het bestaan der ver- eenigins onafgebroken lid van het bestuur was geweest, eenc feestrede, van welke het onderwerp was „De vol harding in het goede" welke hij kenschetste als oorzaak van den bloei der vereeniging en als grond van goede hoop voor hare toekomst. Toepasselijk gezang, onder leiding van den heer Karreman, wisselde deze rede af. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, werd een wedstrijd in het spreken voor de vuist gehou den tusschen 6 hulponderwijzers. De prijs werd toege kend aan J. L. de Buisonjé en de premie aan B. C. van der Zalm. Daar men aan elders wonende leden gelegen heid wilde geven tet het bezoeken der nijverheids-ten toonstelling werd de vergadering vroeger dan gewoonlijk gesloten. Later vereenigde men zich aan een vriend- sclrappelijken maaltijd. Men verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van het vergelijkend examen, den 15 dezer te Arnhem gehouden, de vacante rijksbeurs aan de kweekschool van onderwijzeressen aldaar heeft toegekend aan mejufvrouw A. J. Chivat te Zierikzee, terwijl ingevolge het vergelijkend examen, den 16 dezer afgenomen, in 't genot eener rijksbeurs, als kweekelingen bij de normaallessen aldaar geplaatst zijn, J. Lindeboom, van Brummen, E. Peters, van Spankeren en G. H. te Boekhorst van Westendorp, en bij die te Zutfen H. van Loohuizen van Almen. Arnhcour.) Het aantal adspirant-kweekelingen, die dezer dagen verzocht hebben met den nietuven cursus op 1 Septem ber a. s. aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem geplaatst te worden, bedraagtNoord-Holland 10, Zuid-Holland 8, Utrecht 3, Zeeland 4, Gelderland 3, Noord- Braband 2, Friesland 2, Groningen 2, Drenthe 1, Over- ijsel 1, zijnde totaal 36. Daar er hiervan slechts een tiental kan geplaatst worden, zal men een vergelijkend examen houden, waarschijnlijk reeds in het begin dor volgende maand, en wel te Utrecht. Dit jaar worden te Haarlem geene hulponderwijzers-kweekelingen op genomen. Marine en leger. Een bij het departement van marine ingekomen rapport van den kapitein-luitenant ter zee C. J. Dainme, komman- deerendo Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Java, bevat het bericht, dat dit transportschip op den 16 Mei jl. in de Simonsbaai, Kaap de Goede Hoop, is aangekomen. De gemelde kommandant had het voornemen den '24uen daaraanvolgende de reis naar Nederland verder voort te zetten. Alles bevond zich wel aan boord. Het kamp bij Milligen zal den 28 Augustus betrokken en den 18 September opgebroken worden. In dit kamp zullen worden vereenigdhet 1 2c en 4,, batal jon van hot regiment grenadiers en jagers; het li, 2c en 4e bataljon van het 4chet le, 21' en 4c bataljon van het 7«; het le, 2c en 4c bataljon van het 8» regiment infanteriede 4 veld-escadrons van het lf en die van het 3c regiment huzaren; vier veld-batterijen, elk van 4 stukken, eene batterij rijdende artillerie van 4 stukken, benevens eene compagnie artillerie-transporttrein. Rechtzaken. Het pro vinciaal gerechtshof in Zeeland heeft eergisteren het volgende arrest uitgesproken. Leopoldus Bernardus Bisschop, oud 35 jaren, en J udocus Totté, oud 42 jaren, beide arbeiders, wonende te Grauw, thans gedetineerd in 'shofs gevangenis alhier beklaagd als zouden zij te zamen en in gemeen overleg arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend ten nadeele van P. Staal te Grauw: 1". In den nacht van 31 Januari jl. omstreeks 11 uren, 2». in den nacht van 8 Februari jl. omstreeks denzelfden tijd, telkens uit diens wagenhuis, ieder ongeveer 2 maten haver, 3°. in den nacht van 14Fe- bruari jl. uit diens schuur, ieder ongeveer 3 spint tarwe, welk wagenhuis en schuur zich met liet woonhuis bevin den op het van alle zijden afgesloten erf van P. Staal, terwijl zij zich den toegang tot die gebouwen hebben verschaft, door middel van een valschen sleutel zijn schuldig verklaard: de eerste aan 3 diefstallen, gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond huis, met behulp van een valschen sleutel, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 6 maanden en in de kosten der procedureen de tweede vrijgesproken van de hem te laste gelegde feiten, met bevel tot zijne onmid dellijke invrijheidstelling, ten ware hij om andere redenen behoort in hechtenis te blijven. Het provinciaal gerechtshof in Utrecht heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van J. Graus, groefbidder te Utrecht, beschuldigd zooals wij in ons nommer van 2 dezer uitvoerig mededeelden van zijne vrouw ver moord te hebben. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot de doodstraf. Kciueagiie berichten. Een arbeider die aan den weg van Valthe naar Sleen, in de provincie Drenthe, niet ver van den zijtak van 't Oranjekanaal, zich in 't veld eene woning had gebouwd, vond in hare nabijheid eene groene lage plek gronds, die hij tot eene waterkuil uitgroef, denkende daar spoedig eene waterwel te zullen vinden. Nauwelijks had hij een paar ellen gronds uitgegraven, of hij stootte op een voorwerp, dat weldra eenc soort van ton bleek te zijn, die vol welzand was. 't Uitgraven van dit zand was 't werk van weinige oogenblikken, en nu liep ook de ton zeer spoedig ten boorde vol water Hij schepte nu meer dan 30 emmers water uit, en heeft, ook bij do tegenwoor dige droogte, water in overvloed. Te Wieringen heeft het volgende ongeval plaats gehad. Een man, vader van zes kinderen, had zich met vier hunner naar het veld begeven en had dc zorg voor het jongste kind en het toezigt over zijne aan vlagen van krankzinnigheid lijdende vrouw aan zijne zestienjarige dochter overgelaten. De ongelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenblik, grijpt haar jongste kind, ijlt er mede naar buiten en werpt het in den put. De oudste dochter, die haar nageijld was, trachtte het kind nog te redden, doch werd door de krachtige krankzinnige ook gegrepen en evenzeer in de diepte geworpen. Toen de man tehuis kwam vond hij aanvankelijk niemand. Later vond hij beide lijken in den put en het lijk van de onge lukkige moeder hangende op zolder. Bij de steengroef van Quenast is, volgens een be richt uit Brussel, een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Woensdag kwam daar een wagen aan, geladen met 1800 Ned. ponden nitro-glicerine, die van Hamburg werd aan gevoerd en zonder ongelukken door geheel Duitschland vervoerd was De wagen werd begeleid door twee artille risten, een anderen soldaat, den voerman en den ver tegenwoordiger der fabriek van de firma Nobel in Zweden, die onlangs in de lucht is gevlogen. Toevallig waren de directeur der steengroef en de comptabele ambtenaren afwezig. Het was ongeveer drie uur in den namiddag. Er was niemand in de nabijheid dan twee timmerlieden en een klein meisje dat daar was om hout te sprokkelen. Men was bezig de paarden af te spannen en voorts weet men van het voorgevallene niets meer. Eensklaps had er eene verschrikkelijke ontplofting plaats en al de per sonen, die er bij tegenwoordig waren, waren verdwenen in den letterlijken zin des woords. Er was geen spoor van hén overgebleven. Op de plaats waar het voertuig had gestaan was niets dan een ontzaglijk diepe put, van de twee artilleristen heeft men niets gevonden dan 6en knoop, van de timmerlieden in het geheel niets, van den vertegenwoordiger der fabriek, den heer Grille, een stuk van den schedel met eenige haren er aanvan het meisje heeft men alleen een voet gevonden; de beide andere personen heeft men geheel ontkleed en letterlijk gebra den vinden liggen. Op een afstand van meer dan een uur in den omtrek waren al de glasruiten gebroken en werden de menschen omver geworpeneen kleermaker uit een naburig dorp werd opgenomen en, nog met de beenen onder het lichaam gekruist, op straat neergezet. Voor zoover men weet zijn er tien personen bij omge komen maar daar niemand van hen die er bij waren is overgebleven en van sommigen zelfs geen spoor is terug gevonden, is het mogelijk dat, behalve vele gekwetsten, nog anderen er het leven bij verloren hebben. Van den wagen is niets, geen stukje hout, overgebleven. De paar den stonden op vijfentwintig pas afstands overeind, met uit het hoofd gepuilde oogen en hunne lichamen waren door ijzeren staven doorboord. De hoeveelheid nitro- glicerine, welke hier ontploft is, zou voldoende geweest zijn om geheel Brussel in de lucht te doen vliegen. Eergisteren is prins Napoleon te Constantinopel aangekomen. Zondag heeft de sultan hem de orde van Medjidié in diamanten ter hand gesteld. Den 25 dezer, zijnde de gedenkdag van de over gave der Augsburgsche confessie aan den keizer, is te Worms op feestelijke wijze het gedenktecken van Luther onthuld. Talrijke vreemdelingen, tot zelfs uit Rusland en Noord- en Zuid-Amerika, waren daartoe overgekomen. In Londen zal eene Colonial Society worden op gericht, met het doel om de kennis aangaande Engeland's koloniën te verspreiden, en de goede verstandhouding tusschen de koloniën en het moederland te bevorderen. De vereeniging bestaat uit leden en een raad. Zij bemoeit zich niet met politiek, maar uitsluitend met wetenschap pelijke nasporing. Ten behoeve der vereeniging zal een museum, eene leeszaal en eene bibliotheek worden opge- gericht. Een telegram van het landgoed van den heer von Bismarck heeft aan do Berlijnsche bevolking de tijding gebracht dat mevrouw von Bismarck zich ernstig gewond heeft door van een stoel te vallen. Blijkens den te San Antonio verschijnende Express, van 21 Mei, is die stad en omtrek door een verschrikkc- lijken hagelstorm bezocht geworden, waardoor een per soon gedood en verscheidene menschen gekwetst werden. De stad vertoonde den volgenden dag het voorkomen alsof zij was gebombardeerd. De schade wordt op 500,000 dollars begroot. Naar luid eener Emser correspondentie in de Köln. Zeit. heeft de Pruisische gezant te Parijs, graaf von der Goltz, die aan den kanker in de tong zou lijden, Op raad aan de gemalin van den Oostenrijksche ambassadeur van het hof van Frankrijk, Prins "Metternich, zich aan de behandeling van een uit Nederland geboortigen arts, dr. van Smitt, onderworpen Deze geneesheer moet reeds verschillende personen, waaronder de heer Alex- ander Dumas (de vader), van den kanker in de tong genezen hebben en wel door aanwending van een ge neesmiddel uit kruiden vervaardigd, die dr. van Smitt uit Indië, waar hij eenigen tijd heeft vertoefd en gestu deerd, moet hebben medegebracht. State a-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 26 Juni. Beraadslaging en aan neming staatsbegrooting. Bij den aanvang der algcmeene beraadslagingen over de begrootingswetten heeft de minister van financiën, namens de regeering, verscheidene punten, in het verslag voorkomende, behandeld. In de eerste plaats verklaarde hij, dat de richting door de regeering op koloniaal gebied te volgen, zal zijn die van gematigden vooruitgang. De in te dienen wetsvoordrachten zullen in dien geest wor den opgesteld. In de eerste plaats moet evenwel de aan dacht gevestigd worden op de financieele gesteldheid van Indië, en in die erkenning ligt reeds het bewijs dat de regeering geen schendende hand zal slaan aan de cultures. Yan breideling der Indische drukpers, in den zin van het nemen van preventieve maatregelen, kan bij deze regeering geen sprake zijn. Alleen zal er voor worden gewaakt dat de drukpers niet den eerbied uit het oog verlieze aan de gestelde machten verschuldigd. De regeering zal trachten zoo spoedig mogelijk in de benoeming van een definitievon minister van buitenland- sche zaken te voorzien. Wat de opheffing der departe menten van eeredienst betreft, de regeering is het eens met hen die algeheele scheiding van kerk en staat ver langen. Maar niettemin komt de regeering met kracht op tegen de onderstelling, alsof zij de kerkgenoot schappen met gewone burgerlijke vereenigingen zou willen gelijk stellen. Aan de kerkgenootschappen moet eene hoogere plaats worden ingeruimd, maar daarvoor zijn geene afzonderlijke departementen van eeredienst noodig. De opheffing daarvan is ook noodzakelijk om de mogelijkheid weg te nemen van later die instellingen weder te kunnen gebruiken als een middel om supre matie over de kerk uit te oefenen, hetgeen vroeger ge schied is. De opheffing kan te gemakkelijker geschieden omdat het geheele beheer zich thans bijna uitsluitend bepaalt tot financieele zaken; het eenige dat nog van gewicht over is, betreft het beheer der kerkelijke goede ren, maar ook in die zaak is men reeds vooruitgegaan. Overigens ontkende de minister dat de gelijktijdige waar neming door hem van twee portefeuilles de zaak zou benadeelen. Ten slotte verdedigde bij de gevraagde machtiging tot uitgifte van schatkistbiljetten. Do minister van koloniën beantwoordde deze beide vragen: ligt het op den weg van dezen minister de op hoog gezag ingestelde cultures uit te breiden; 2».hoe zal de minister de aangelegenheden der suiker-industrie regelen? Wat de cultures betreft, verklaarde de minister een vriend te zijn van de op hoog gezag ingestelde koffio- cultuur, niet alleen om financieele redenen, maar ook wegens hare gunstige werking voor de inlanders. Hij gelooft dat de cultuur, ingericht cn gezuiverd volgens artikel 56 van het rcgeerings-reglement, zich kan ont wikkelen tot eene vrijwillige, tot eene volks cultuur. Tot staving van dat gevoelen beriep de minister zich op onderscheidene voorbeelden, terwijl hij ten slotte van dit punt' dé hoop uitte dat het ingesteld ort-lerz >ek ertoe moge leiden om de voorwaarden te doen kennen, waarop de koffiecultuur voor elk district kan worden een vrij wil-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2