MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 104. Dinsdag 1868, 30 Juni. Editie van Maandag avond 8 uren. middelburg 29 Juni. In de a'fdeelingen der tweede kamer heeft men bij het onderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging der niet de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gesloten overeenkomst, het verlangen geuit om de mee ning der regeering te kennen omtrent deze door de vorige regeering gesloten overeenkomst. Terwijl ver scheidene leden zich in ongunstige bewoordingen over de maatschappij uitlieten, achtten vele andere leden de gegeven voorstelling van het slecht beheer dier maat schappij overdreven. De grooto meerderheid verklaarde zich op stellige wijze tegen staats-exploitatie en eveneens tegen het denkbeeld om anderen met de exploitatie te belasten. Wel meenden enkelen dat de exploitatie-maatschappij het vroeger haar geschonken vertrouwen geheel heeft verbeurd, maar daarentegen meenden anderen dat de staat belang heeft bij de instandhouding der maat schappij, zoodat vele leden dan ook van oordeel waren dat de wetgever door aan de maatschappij ook thans op nieuw hulp te verschaften, do belangen dor ingezetenen en die der schatkist het best zal bevorderen. De vraag echter of de daartoe gesloten overeenkomst mag worden goedgekeurd, werd op uiteenloopende wijze beantwoord. Vele leden keurden haar op de meest stellige wijze af, maar anderen waren niet zoo onvoorwaardelijk tegen de overeenkomst gesteld. Meerdere leden (zegt het verslag) verklaarden in de gesloten overeenkomst te zullen be rusten. Zij betwijfelden of er ecu ander middel bestaat om de zaken der exploitatie-maatschappij tot eone goede uitkomst te brengen, terwijl de gesloten overeenkomst door hen niet zoo schadelijk voor de schatkist werd geacht als men het wil doen voorkomen. In het antwoord door do regeering hierop gegeven raadt zij do goedkeuring der overeenkomst niet onvoor waardelijk aan, omdat haar die niet zeer voordeelig voor den staat en de maatschappij voorkomt. Bij de heden in de tweede kamer over deze wet gevoerde algemeene discussiën, verklaarde de regeering neutraal te willen blijven. Zij somde het vóo r en tegen op, waarbij echter de nadruk wel wat op het vóór viel. Van de leden die het woord voerden waren de gevoelens zeer niteenloopend. Morgen zal tot de artikelsgewijze behandeling worden overgegaan, na afloop waarvan het wetsontwerp tot be krachtiging der overeenkomst met dc Amsterdamsche kanaalmaatschappij gesloten, in behandeling zal worden genomen. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven dezer provincie voor den dienst 1869 bedraagt zoo in ontvang als uitgaaf 170,918.11. De vastgestelde begrooting voor 1868 bedroeg ƒ260,134.75.). De begrooting der kosten voor hetprovineiaal bestuur van Zeeland, voor zooveel het rijks-bestuur is, bedraagt voor den dienst van 1869 ƒ50,150. Dit cijfer is gelijk aan dat van het loopende jaar. Blijkens de verantwoording van gedeputeerde staten van Zeeland, aan de provinciale staten ter goedkeuring voorgedragen, wegens do enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven over het op 31 December jl. afgesloten dienstjaar 1866, hebben de ontvangsten in dat dienstjaar bedragen ƒ298,561.61 of 20,837.68 min der dan geraamd was, en de uitgaven ƒ288,607.66 of ƒ30,791.631 minder dan de raming, zoodat een voordeelig slot aanwezig is van 9,953.95. Het minder bedrag der inkomsten en uitgaven dan de raming is hoofdzakelijk toe te schrijven aan mindere teruggaaf van bij voorschot gedane betalingen en min dere uitgaaf te dier zake. De uitkomst van den dienst 1866 zou als niet bevre digend kunnen beschouwd worden, als men in aanmer king neemt, dat aan de inkomsten is toegevoegd het r j i1,?* ,va" 3et batig overschot van den dienst 1863 ad J,615.52 en een gedeelte van het vermoedelijk goed slot van den dienst 1865, ten bedrage van ƒ4,000. Te dien aanzien wordt evenwel opgemerkt dat die uitkomst, zoo als uit de rekening blijkt, hoofdzakelijk is toe te schrij- !e° e,™1"'J°re opbrengst der geldleningen van o,( 00 en <o,000, te zamen ten bedrage van ƒ4,948.74 en aan de beschikkingen op den post voor onvoorziene uitgaven, zoo tot het doen van af- en overschrijvingen, als tot voldoening van het bij besluit der staten van den „'.Ju'1 1866, aan de Spoorbootmaatschappij toegekend subsidie ad ƒ2000 en de, bij besluit van don 8 November Vertrek Van Middelburg Goes. Zierikzee. Aankomst. Te Rozendaal Antwerpen. Rotterdam 's Hage Amsterdam 3,— 6,05 1,30 le post. s morg. 7,35 'sraorg. 9,'s avonds 11,55 'smorg. 1,09 's avonds 2,05 2e post. 2,45 's avonds 5,55 12,'s middags 7,30 's avonds 9,35 'smorg. volg. dag. 4,45 v 6,45 9,05 v Vertrek. le post. Aran Amsterdam' 8,15 's avonds. 's Hage 9,16 - Rotterdam Antwerpen Rozendaal Aankomst. 11,— 7,35 8,45 'smorg. volg. dag. 2,30 'sav. volg. dag- 110,20'smorg. 2,35 4,01 5,15 6,20 8,30 2e post. 's avonds. 4,'s morg. volg. dag. 10,05 's avonds 1,30 's morg. volg. dag. Tc Zierikzee Goes Middelburg.1,30 'sav. In hoeverre er wijziging in den loop der posten van en naar het voormalig vierde district zal gebracht wor den, is nog niet bepaald, en de vraag of de verzending over de Wcster- Schelde ook per stoomboot kan geschie den, maakt, naar men ons meldt, nog een punt van onder zoek uit- Als een bezwaar daartegen wordt aangemerkt dat, met de stoomboot van 6 j des morgens verzendende, dc aansluiting op den eersten dienst naar Brugge zou verbroken zijn. Daar staat echter tegenover dat die aan sluiting, naarmate de verzending over Rozendaal sneller gaat, van minder belang wordt. Ook de verzendingen naar het voormalig vijfde district en naar Noord-Beveland over Goes zijn nog niet geregeld. Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen is aan alle door het gemeentebestuur van Goes geinviteerden, beuevens aan twee harmoniegezelschappen (het cene uit Rozendaal, het andere uit Bergen op Zoom) die het feest to Goes zullen komen opluisteren, vrije overtocht aangeboden voor de gewone- zoowel als voor de extra-treinen welke den 1 Juli tusschen Bergen op Zoom en Goes v. v. rijden zullen. Het voorstel van gedeputeerde staten omtrent de ver pachting der overzetveren van Gorishoek naar den Yersekendam en aan het Sloe het eerste verpacht voor zeven jaren ad 150 'sjaars, het tweede voor éen jaar ad /800 waarvan de pacht uit"- December a. ein digt, strekt om (op grond van het reeds gewijzigd en in verband met de spoorweg-exploitatie nader te wijzigen gebruik dier veren, zoodat voor alsnog niet kan worden berekend welke voor- of nadeelige uitkomsten daar door zullen worden verkregen) beide veren slechts voor éen jaar aan de tegenwoordige pachters, zoo zij daartoe genegen mochten zijn, te verpachten, onder zoodanige voorwaarden en tegen zoodanigen prijs als in de gegeven omstandigheden noodig en billijk kunnen gerekend worden, en gedeputeerde staten te machtigeu met de betrokken overzetschippers eene nieuwe pachtovereen komst voor het jaar 1869 aan te gaan, zooals zij in bet belang van de provinciale middelen, den dienst en de pachters aannemelijk zullen oordeelen. Het gedrukt gewijzigd voorstel van den heer Verhagen betreffende de behandeling der geschillen van bestuur hetwelk in de aanstaande zitting der provinciale staten van Zeeland zal worden behandeld is van den volgen den inhoud: „Gedeputeerde staten geven aan personen, die hunne belangen bij hen wensehen voor te dragen, daartoe de gelegenheid in eene hunner vergaderingen. „Zij winnen, indien de zaken zulks véreischen, na een voorloopig onderzoek bij de daarbij betrokken belang hebbenden, de noodigo inlichtingen in. 1866, aan de gemeente Vcere toegekende vergoeding voor het gemis der uitkeering van den polder Walcheren voor de havenwerken over 1865 en een gedeelte van 1866 1 ad 280, zoodat van de 5,909.99.1-, die voor onvoorziene uitgaven was uitgetrokken, slechts ƒ2,758.14 beschik baar is gebleven. Met 1 Juli zal, gelijk wij reeds gemeld hebben, van den spoortrein tot Goes voor het vervoer der postpaketten worden gebruik gemaakt. Hoewel ook het verzenden met den_ tweeden trein in beginsel is aangenomen, zal voorloopig slechts van den eersten en derden trein worden gebruik gemaakt. De verzending per spoorweg met aansluiting van den postrit zal dientengevolge van 1 Juli volgonderwijze geregeld zijn „Alvorens uitspraak te doen in geschillen van bestuur, stellen zij, na afloop van de instructie der zaak, belang hebbenden die dit verzoeken, in de gelegenheid, om persoonlijk, of door gemachtigden, tor provinciale griffie inzage te nemen van de stukken, en om hunne belangen in de vergadering toe te lichten, of te doen toelichten. „Zij geven aan die belanghebbenden kennis van den dag waarop zij of hunne gemachtigden ter vergadering zuilen worden toegelaten, en wijzen hen gelijkertijd den ambtenaar aan, bij wien voor de behandeling der zaak dagelijks, tijdens de uren waarop de griffie is geopend, inzage der stukken is te nemen, met de bevoegdheid des- verkiezende, van die stukken afschrift te nemen of te doen nemen. „Zoo in spoed vereischende zaken, de beslissing onmid dellijk moet volgen op de instructie, wordt aan genoemde belanghebbenden of hunne gemachtigden zoo veel mogelijk mededeeling der stukken gedaan, op den dag hunner toelating ter vergadering." Het Provinciaal blad n<>. 66 bevat een besluit van gede puteerde staten van Zeeland van den 26 dezertot geheele opheffing der tot voorkoming van de versprei ding der longziekte onder het rundvee in de gemeente Zonncmaire bevolene maatregelen. Nog onder den aangenamen indruk dien het concert, door het voortreffelijk orchest van den heer Stumpffeenige dagen vroeger alhier gegeven, teweeg bracht, bezochten wij Zaterdag dat van Les chanteurs Langnedociens. Heeft genoemd orchest door degelijke studie en dagelijk- sche samenwerking eenonbenspelijkmctfïi/einde uitvoe ring verkregen, de Languedocsche zangers bezitten een natuurlijken aanleg, die iets eigendommelijks aan hunne zangen geeft. Hunne stemmen zijn frisch en helder. De intonatiën zuiver, en de nuanceeringen die zij door forto's en piano's aanbrengen werken gunstig op den hoorder. Hunne eenvoudig samengestelde zangstukken dragen zij zonder eenige pretentie voor. Het muziekgezelschap onder directie van de heeren J. P. Liesoy en J. Geijp Jr., dat belangeloos medewerkte, bracht door de uitvoering van eenige voor harmonie gearrangeerde muziekstukken eene gepaste afwisseling. Uit Axel wordt gemeld dat in de jl. Donderdag gehou den vergadering van ingelanden van den Coegors-polder tot ontvanger-griffier van dien polder is benoemd de heer S. A. de Smidt, notaris aldaar, in plaats van wijlen dr. L. Iloelands Janssen. De vorige week is te Roermond het 22« Nederlaudseh landhuishoiulkundig congres gehouden, waarop verschil lende punten betreffende onderwijs en fabriekwezen werden besproken, alsmede het aanwenden van gepaste middelen om het schoolgaan der kinderen zoowel als den lust tot lezen hij de landbouwende bevolking aan te moe digen. Mevrouw de wed. Storm van der Chijs hield in de tweed§ openbare vergadering eene rede over den grooten invloed, dien eene betere ontwikkeling der moeder op den vooruitgang van den landbouw zou kunnen uitoefenen. De Dinsdag gehouden gecostumeerde optocht, voor stellende den intocht van aartshertog Albert binnen Roermond in 1602, is door den aanhoudenden regen mis lukt. De tweede optocht op Donderdag, welke het vertrek van den hertog Albert voorstelde, is daarentegen door schoon weder begunstigd en heeft geheel aan de ver wachting beantwoord. De Maatschappij ter bevordering der geneesknnde heeft den 25 dezer te Leeuwarden hare negentiende algemeene vergadering gehouden. Uit het door dr. Iluet uitgebracht verslag van den staat en de werkzaamheden der Maat schappij en van hare afdeelingen over 1867/68 bleek onder anderen dat het getal leden stationair was gebleven en thans 920 bedraagt. Dc twintigste algemeene vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. De wet op dc conversie der Oostenrijksche staatsschuld is thans, gelijk men weet, door den keizer bekrachtigd en in het Oostenrijksche Staatsblad afgekondigd. De hoofdinhoud harer bepalingen laten wij hieronder volgen: Luidens art. 1 worden alle soorten der gevestigde schuld met uitzondering van die, welke worden opgenoemd in art. 2 geconverteerd in eene 5 pet. schuld, met eene be lasting van 16 pet. welke niet kan worden verhoogd. De renten worden betaald in specie of in biljetten al naar gelang de renten der schuld, waarvoor de nieuwe obliga- tiën werden uitgegeven, betaalbaar waren in specie of in biljetten. Bij betaling in specie wordt 20 franken ge lijk gesteld met 8 gulden 0. W.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1