De minister van binnenlandsche zaken heeft aan heeren commissarissen des konings in de provinciën te kennen gegeven, dat het verzoek om mededeeling per telegraaf van den uitslag der verkiezingen voor de provinciale staten aan dat departement voor het vervolg is ingetrokken. Kestoemisignn en besluiten. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot apothekers 3C klasse de heeren P. A. Waltez en B. T. Voogd. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den paardenarts 3e klasse R. G. Roberton, van het 2« regiment huzaren. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1300 'sjaars, met toekenning van den rang van luite nant-kolonel, de majoor J. P. Heil van het 4<- regiment infanterie. Benoemd bij den grooten staf, tot majoor, de kapitein klasse jhr. K. W. de Koek van dien staf, adjudant van zijne koninklijke hoogheid den prins van Oranje; en bij het wapen der infanterie, tot kapitein 3" klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant C. C. L. de Gee, van het wapen, thans voor den tijd van vijf jaren gedeta cheerd bij het leger in Öost-liidië; bij het 3= regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de 1« luitenant II. T. Mulder, van het 2« regiment: bij het 4C regiment, tot majoor, de kapitein le klasse F. G. H. Driessen, adjudant bij het 7C regiment. Op pensioen gesteld, ten bedrage van 700 'sjaars, de le luitenant J. A. P. C. Keuchenius, plaatselijk adjudant 2e klasse te Rotterdam. Benoemd bij den plaatselijken staf tot kapitein plaat selijken adjudant D klasse (naar ouderdom vau rang) de le luitenants plaatselijke adjudanten 2e klasse, respec tievelijk tc Haarlem en te Maastricht, J. van der Lugt en N. II. F. Sluysken tot plaatselijke adjudant 2e klasse te Nijmegen de R luitenant W. P. G. Wielding, van het wapen de cavalerie, thans op non-activiteit; tot lc" lui tenant (naar ouderdom van rang) de 2» luitenants plaat selijke adjudanten 2e klasse, respectievelijk te Naardenen te Geertruidenberg, II. M. van der Schroeft'en H. C. Rijke. Kerlinieiiws. Het kiescollege bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Rotterdam heeft uit het vroeger medegedeelde drietal van predikanten beroepen den heer J. J. van Toorenenbergen, zendingsdirector te Utrecht. iflarine en leger. Met den laatsten Augustus aanstaande wordt de R lui tenant bij het korps mariniers F. A. van Braam Houck- geest eervol ontheven van de betrekking van tweeden officier instructeur bij de opleiding van de cadets bij dat korps, en in die betrekking met den 1 September daaraanvolgende vervangen door den 1™ luitenant bij meergemeld korps J. L. Cadet. Zr. Ms. raratorenscliip Prins Hendrik der Neder landen, onder bevel van den kapitein ter zee P. A. van Rees, is in den voormiddag van den 25 dezer van de reede van Texel naar Birkenhead (Engeland) vertrokken. De officier van gezondheid 2e klasse L. P. Vlaan deren, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en met 1 Juli a. overgeplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, wordt met den laatsten dezer maand op zijn verzoek op non-activiteit gebracht. Ter zijner vervanging wordt met den eersten Juli a. op voor meld schroefstoomschip geplaatst de officier van gezond heid 3" klasse P. C. Buyze. Rechtzaken. Heden heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland uitspraak gedaan in het jl. Vrijdag en Zaterdag behandelde en door ons medegedeelde rechtsgeding tegen Elias Remijn, oud 18 jaren, van beroep gasfitter, en Marinus van Paassen, oud 22 jaren, van beroep schrijnwerker, beide geboren en wonende te Goes. Het hof heeft bij zijn arrest de verschillende den be schuldigden ten laste gelegde feiten als wettig en over tuigend bewezen aangenomen en hen mitsdien daaraan schuldig verklaard, met veroordeeling, overeenkomstig de wet, van den eersten beschuldigde tot eene tuchthuis straf voor den tijd van zes jaren, en van den tweeden beschuldigde tot gelijke straf voor den tijd van vijfjaren, alsmede solidair in de kosten; met bevel dat een uit treksel uit het arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Goes op de gebruikelijke plaatsen, en tot teruggave der overtuigingsstukken aan de eige naren of rechthebbenden. Gemengde berichten. De ongehuwde cn van kindermoord verdachte dienst bode van den landbouwer W. Reijnierse op den Nieuw- landschen weg, Wilhelmina Wattel waarvan wij in ons nommer van 25 April jl. melding maaktenis in den loop dezer week gearresteerd en naar het huis van arrest alhier overgebracht. Wij vernemen dat zekere voerman te Neuzen, Aamout geheeten, een eind aan zijn leven heeft gemaakt door zich aan den halster van zijn paard in het privaat zijner woning op te hangen. - Met goedkeuring van Z. M. den koning zal in de maand Augustus of September a. s. in de nabijheid van de vlakte van Waalsdorp een algemeene nationale wed strijd worden gehouden voor scherpschutters, enz., welke door den Nederlandschen wcerbaarheidsbond is uitge schreven. Tot deelneming aan dien wedstrijd zullen niet alleen worden uitgenoodigd alle vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid en de vrijwilli gerskorpsen, maar ook de korpsen van het Nedorland- sche leger, de koninklijke Nederlandsche marine, bene vens de korpsen der dienstdoende schutterijen. Uit Groningen wordt van 22 Juni gemeld: De Zigeuners, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, die in langen tijd niets meer van zich deden liooren, hebben eindelijk het Noorden des lands ook met een bezoek vereerd. Heden middag zijn zij alhier met hunne bagage gearriveerd en zwerven onder toezicht der politie langs de straten, waar zij de aandacht van het publiek zeer trekken en goede zaken maken. -Omtrent den brand te Breinen, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld, volgens berichten, loopende tot Maandag namiddag te 2 uren. De brand is dien dag des voormiddags te half elf uren uitgebroken, en wel naar men verneemt bij het trekken van monsters katoen in het groote pakhuis der firma A. W. Fritze C°- Dit gebouw, achter de St. Steplianuskerk gelegen, was door dikke binnenmuren en ijzeren deuren verdeeld in ver schillende afdeelingcn. In een ongelooflijk korten tijd stonden onderscheidene zolders in brand, waardoor het geheele gebouw in een dikken rook werd gehuld, die door den zuidenwind tegen de kerk werd gedreven. Na verloop van ongeveer een half uur stond de geheele eerste afdeeling van beneden tot boven in lichtlaaien gloed, waaruit een wolk van vonken opsteeg, die het geheele bovengedeelte van het kerkgebouw omhulde, alwaar het hout aan het dakwerk, tengevolge der aanhoudende droogte, dadelijk vuur vatte. Er bestond dus groot ge vaar, dat het vuur naar het inwendige der kerk zou voortdrin- gen, doch door de verdubbelde inspanning der brandweer gelukte het evenwel dat onheil af te wenden. Inmiddels waren ook de andere afdeelingcn van het pakhuis in vlam geraakt, en hierdoor ontwikkelde zich weldra een gloed, die het ergste deed vreezen. Vooral vreesde men dat de vlam zou overslaan op het daartegenover gelegen Zee mansgebouw, waarom dit dan ook met den meesten spoed werd ontruimd. Intusschen werd het woonhuis en nage noeg tegelijk ook het pakhuis van den heer J. A. Boynes, zoowel als het magazijn met zeven verdiepingen van den heer D. II. Watjen aangetast. Terwijl dit aan de stroomopwaartsche zijde plaats had, hoopte men nog aan den anderen kant het magazijn der firma Oetling Sohn, achter het St. Stephanuskerkhof, te kunnen behouden; doch terwijl het vuur zich thans naar alle kanten ver spreidde, werd men in die verwachting weldra teleur gesteld, en in betrekkelijk korten tijd wasook dat gebouw in de asch gelegd. Wel werd de daaraan grenzende werkplaats der firma Achelis Sohn ook nog beschadigd, maar in deze richting scheen de brand toch niet verder te zullen voortdringen. Zoo veel te erger was het daaren tegen aan de stroomopwaartsche zijde, alwaar de vlammen tot aan de Huckpoort voortwoedden. Het pakhuis dei- firma Fritze O-, alwaar het onheil was ontstaan, lag te 1 uren reeds geheel in een puinhoop, en terwijl kort te voren de blu3chraiddelen gezamenlijk met alle krachten aan dien kant langs de zijde van het genoemde kerkhof in werking moesten blijven, ontstond er verderop een nieuw alarm, doordien men uit de Dovenpoorts-voorstad een dikken zwarten rook zag opstijgen. Spoedig bleek het dat de ronddwarrelende vonken gedeeltelijk naar die zijde waren overgewaaid en nedergekomen op eene strooien dakbedekking aan het huis van den heer H. Rathjen. Met een onbegrijpelijke snelheid had de daaruit ontstane vlam rondom voortgewerkt, zoodat ook het uitgebreide houtmagazijn van den heer J. Erhard Meijer spoedig vuur had gevat en weldra een dertigtal huizen in de llennipstraat waren aangetast. De molen van den heerRicklefts, aan den Poortwal gelegen, raakte hierbij mede in brand, doch daar gelukte het nog spoedig het vuur te blusschen. Het bericht, te 2 uren afgezonden, ein digt met demededeeling-jdatookhetpakhuisderfirmavon Ebell O., vóór het kerkhof gelegen, op dat oogenblik in brand stond, en dat er inmiddels een zware slagregen viel. Ook vernam men nog, dat naar Yegesack, Verden en Hannover per telegraaf was geseind om hulp van brandspuiten. Men schrijft uit Gotha, dat de regeerende hertog, uit bijzondere belangstelling in de tooneelspeelkunst, persoonlijk de directie van het hoftheater op zich geno men heeft. Berichten uit Midden- en Zuid-Frankrijk melden dat men zich niet herinnert dat de druiven zóo vroeg rijp werden als zij dit jaar zullen zijn. Den 20 Mei ston den do wijngaarden reeds in bloei, wat anders eerst half Juni plaats heeft. Men gelooft dat 1868 een wijnjaar zon der wederga zal zijn. Een Engelsch dagblad geeft eene lijst van perso nen, die kolossale fortuinen bezitten. Bovenaan staat een burger van de nieuwe wereld, wiens inkomen 12 mil- lioenp. st. bedraagt, daarna komt een Rus voor, vervolgens een Engelschman, enz. De heer Rothschild, die men gewoon is als den modernen Cresus te beschouwen, be kleedt slechts de elfde plaats. Eergisteren is te Parijs de beroemde violist Vieuxtemps overleden. Te Brugge is jl. Maandag een oproertje voorge vallen bij gelegenheid dat een protestantsch leeraar eene predikatie hield in de open lucht. In den voormiddag moest hij zich uit de voeten maken zonder te hebben kunnen spreken, zoo verschrikkelijk was het tumult van het grauw, opgestookt door de geestelijkheid, 's Namiddags kwam de prediker terug; hij begon te spre ken, doch moest weldra ophouden, daar jongelieden van deftige clericale familiën zich op hem wilden werpen om hem te mishandelen; zij werden in hechtenis genomen, en de leeraar kon zijne predikatie rustig ten einde bren gen. Zes personen bevonden zich in verzekerde bewa ring twee hunner, uit de volksklasse, hebben verklaard dat de priesters hun geld hadden gegeven om de preek te beletten. De commissaris van politie is mishandeld geworden, toen hij den leeraar beschermde. Zondag avond is een gedeelte van de legermacht, welke den tocht naar Abyssinic heeft medegemaakt, te Portsmouth teruggekomen. Dat gedeelte bestond uit manschappen van liet 3° regiment dragonders en van het 331' regiment infanterie, die aan boord van het Indische transportschip Croeodile herwaarts zijn overgebracht. Sir Robert Napier en zijn staf, benevens de zoon van wijlen koning Theodorus, die onder de hoede is gesteld van den kapitein Speedy, zijn jl. Zaterdag te Alexandrië aangekomen. Blijkens berichten uit die stad, had de be velhebber der Abyssinische expeditie eene conferentie gehad met Cherif-bassa, den voorzitter van den Egypti- schen raad van state, en had hij eene deputatie van Britsche inwoners van Alexandrië ten gehoore ontvan gen, welke hem geluk was komen wenschen met den gunstigen afloop van den tocht naar Abyssinië. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden 1. Een huis en erve in de Lange Gortstraat, wijk I n°- 319. Verkocht voor f 1561. 2. Een huis en erve in de Kapoenstraat, wijk A no. 18. Hoogste inschrijving f 950. Niet verkocht. 3. Een gebouw, zijnde de voormalige roetsmelterij, in de Lange Geere, wijk K n°- 305. Verkocht voor f 875. Heden hadden alhier aan het gebouw van het ge westelijk bestuur de volgende bestedingen plaats: 1. het verdedigen van den dijkval van 27 Maart 1868 en het opmaken van den daarachter liggenden zeedijk aan den Kloosternol, district Scharendijke, op Schouwen. Van de 12 inschrijvers op dit werk, was het minst ingeschreven door den heer G. Dekker te Sliedrecht, voor f 53,250. 2. Het verbeteren van den,doorden dijkval van 11 April 1868 beschadigden, zeedijk van den Vlietcpolder. Van de 23 inschrijvers op dit werk, was het minst ingeschreven door den heer W. van Uije J.Jz. alhier, voor f 53,860. Thermomc terstand. 24Juni'sav. llu.59gr. 25 's morg.7u.65gr. 'smidd.lu. 73gr,'sav. 11 u. 60gr. 26 's morg.7 u. 68 's midd. 1 u. 70 gr. Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Juni. Benoeming voorzitters en onder-voorzitters afdeelingeningekomen wetsontwerpen bepaling dag discussie. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat door de afdeelingen benoemd zijn tot voorzitters, de heeren Blankenheyra, van Eysinga, Cost Jordens en van Swin- deren; onder-voorzitters de heeren van Nispcu van Pan- nerden, Taets van Amerongen, van Aylva van Pallandt en Schimmelpenninck van der Oije. Zijn ingekomen de wetsontwerpen tot vaststelling der koloniale huishoudelijke begrootingen voor Suriname en Caragao. Tegen Donderdag worden eenige wetsontwerpen aan de orde gesteld. Zitting van Woensdag 24 Juni. In deze zitting zijn ingekomen de laatst door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, en is voorts bepaald dat de discussiën over de wetsontwerpen tot definitieve vaststelling der hoofdstukken van de staatsbegrooting voor 1868 en de aanvullingswet op de middelen, zullen plaats hebben op aanstaanden Vrijdag te 11 uren. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Juni. Interpellatie Casetnbroot; behandeling verschillende wetsontwerpen, aangenomen; beraadslaging conclusiën, goedgekeurd. Het eerste gedeelte der zitting was gewijd aan de behandeling der interpellatie van den heer de Casem- broot omtrent de wijze van uitbesteding der geëxpireerde suikercontracten. In den aanvang zijner rede drukte de heer de Casem- broot de hoop uit dat deze zaak zal worden behandeld met die kalmte en bezadigdheid, welke het groot nationaal belang, hierbij betrokken, eischt. Zijns inziens is er geen ooger.blik te verliezen om het geschokt ver trouwen op Java te herstellen door regeling eener zaak waarbij zoo talrijke fiuaneieele belangen betrokken zijn. Vier vragen werden door hem tot den minister gericht: R- of het zich bevestigt dat zich bij de uitbesteding van de suiker-contracten, die expireeren, nog geen inschrijver heeft opgedaan; 2»- of de uitbesteding geschieden zal met inachtneming der dessa'sgewijze verdeeling van den rietaanplant; 3»- of het beginsel zal worden behouden, dat niet meer dan 400 bouws voor elke onderneming voor de aanplanting met suikerriet mag worden gebezigd, en 4»- of die uitbesteding zal plaats hebben met toepassing van artikel 17 der suiker-regeling van 1863, waarbij de tusschenkomst van het bestuur tot verschaffing van werk krachten aan de fabrieken wordt ingetrokken. Bij de ontwikkeling dezer vragen wijst hij op den drukkenden last thans op de suiker-industrie rustende, en tracht hij vooral het onuitvoerbare en de nadeelige werking van genoemd artikel 17 aan te toonen. De minister van koloniën verklaarde de gedane vragen zeer kort te kunnen beantwoorden. Die vragen konden op dit oogenblik slechts betrekking hebben op drie suikerondernemingenDjamal, Bandjarawa en Probolingo.' Omtrent de twee eerste fabrieken nu kan het nog niet gebleken zijn of zich personen hebben opgedaan, omdat de voorwaarden van aanbesteding nog niet zijn bekend gemaakt; en wat dc laatste fabriek betreft, volgens de

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2