öuitmlanö. edelarij tot veertien dagen te zijn is vrijgesproken egd voor zooveel het arron- och overigens schuldig ver- veroordeeld tot drie maanden kosten, met bevel dat hij na een bedelaarsgesticht of werk- _-acht. oud 22 jaren, zonder beroep «daagd van den 8 Mei jl. op de .anzien van Wilhelmina Catharina ide lasterlijke en onzedelijke uit dien gebezigd is vrijgesproken, rgvaard niet is vermeld dat die woor- jgen een bepaald persoon en mitsdien aangenomen feit noch misdaad, noch .1 overtreding oplevert, u van der Sluis, heibaas bij de spoorweg erken alhier beklaagd dat hij den 1 Meijl. .erberg „het Station" op den blauwendijk ekman moedwillig bij de keel en de borst vastge- pen en op een stoel neergeworpen heeft is, onder .inneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene geldboete van f 8, bij niet-betaling te vervangen door drie dagen gevange nisstraf, alsmede in do kosten. Tot gelijke straf is wegens gelijk feit bij verstek verwezen Hendrik de Kat alhier, die beklaagd was dat hij den 4 Mei jl. op de straat F. P. Klaassen moedwillig mishandeld heeft. De in deze zaak gedagvaarde, doch niet verschenen getuige Suzanna Smeerdijk, huisvrouw van P. van Sluijs, is wegens hare niet-verschijning veroordeeld tot eene geldboete van f 10, bij nietbetaling te vervangen door drie dagen gevangenisstraf, benevens de kosten. Karei IIooman,oud 52 jaren,werkman te Ylissingen beklaagd dat hij in den nacht van 2 op 3 Mei aldaar met een kruisnet heeft gevischt zonder voorzien te zijn van de vereischte acte ol eene schriftelijke vergunning van den eigenaar van het vischwater, alsmede dat hij zich feitelijk en gewelddadig heeft verzet tegen de verbali santen, zijnde de brigadier-titulair Verdouw en de rijks veldwachter Mulder, die hij tevens met woorden beleedigd heeft, een en ander na in de maand Januari jl. wegens vischovertreding tot twee geldboeten veroordeeld te zijn is aan de hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld tot twee geldboeten van f 6 en eene van f 8, alsmede tot 6 dagen gevangenisstraf, bene vens in de kosten, met verbeurdverklaring van de opbrengst van den gevangen en verkochten visch. Bersina Mulders, koopvrouw te Yzendijke be klaagd van frauduleusen invoer van eenige goederen is bij verstek schuldig verklaard en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten, met ver beurdverklaring der aangehaalde goederen. Tot gelijke straf is bij verstek veroordeeld Pieter Verstrenge, arbeider te Eede, die is schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer zonder voorzien te zijn van het daartoe vereischte document. Kcmengde berichten. Het Amerikaansch ramschip Ticonderoga, met den admiraal Farragut aan boord, is Zaterdag van Antwerpen vertrokken en in den avond van dien dag ter reede van Vlissingen aangekomen. Gisteren is het, tegelijk met het fregat Franklin, naar Ostende vertrokken. *H.M. de koningin der Nederlanden heeft bij gelegen heid van haren jaardag aan de brei- en naaischool voor minvermogenden te Axel weder eene gift van honderd gulden geschonken. Uit Leeuwarden wordt aan de Nieuwe Rotterdam- sche courant van Vrijdag geschreven: „Op de tragische tooneelen, waartoe het tuchthuis alhier deze week aanleiding gaf, is in den afgeloo- pen nacht een voorval van komischen aard gevolgd. Te half een uur werd de diepe stilte in den omtrek van dat gebouw eensklaps afgebroken door den knal van een geweerschot. Wachten van buiten en van binnen waren terstond in beweging; alles was in rep en roer. Men dacht niet anders, of er had op nieuw ontvluchting plaats gehad, met al den aankleve daar van. Het onderzoek toonde echter aan, dat „alles wel" was. Van waar was echter het geweerschot gekomen. Het raadsel zou weldra worden opgelost. De komman- dant der gevangenis houdt er voor zijne kinderen een paar ezels op na, die nu en dan op het terrein aldaar rondloopen. Een hunner, die waarschijnlijk tevergeefs den slaap had gezocht, ging een tochtje doen en streek zoo langs den muur der gevangenis, op den stadswal uitziende. De daar geposteerde schildwacht kreeg hem in 'toog, doch de nachtelijke duisternis belette hem te onderscheiden, welk levend wezen daar voortschreed. Het secuurste was maar, het voor een ontvluchten gevangene te houden, en tot drie malen toe klonk het uit den mond des schildwachts: Werda! Maar de ezel, minder geluk kig dan die van Bileam, had geen spraakvermogen en kon dus niet antwoorden. Nu echter ook het derde werda zonder gevolg bleef, schoot de soldaat er op los, en het overige liet zich raden. Ook een van Ncêrlands nog altoos maagdelijke achterladers had „wonderen" gedaan; grauwtje lag doodelijk getroffen neder! „Eene zaak is hierbij te bejammeren, nl. dat deze ezel excursie niet vier nachten vroeger heeft plaats gevonden. De andere nachtelijke excursie zou dan waarschijnlijk tijdiger ontdekt, zoo niet voorkomen zijn geworden, en het arme dier ware wellicht even beroemd en heilig geworden als in vroegere tijden zekere ganzen van het Kapitool." De openbare veiligheid in Italië, vooral in het Zuiden des lands, laat veel te wenschen overmoord en diefstal vermenigvuldigen zich op schrikbarende wijze, zoodat in de maand April niet minder dan 5484 personen zijn gevangen genomen, van welke 297 beschuldigd van moord; het aantal gear' stoorden was gedurende de maand Maart zelfs nog iet. grooter. Jl. Woensdag namiddag ontstond te Antwerpen oproer aan boord van het Amorikaansche clipperschip Nerius, bemand met 26 matrozen. De agenten der water- politie, niet tegen de woede van het scheepsvolk bestand, riepen hulp in van het aldaar aanwezige Amerikaansche oorlogsfregat Ticonderoga. Met dien bijstand gelukte het de oproermakers in bedwang te houden, waarna zij op de Amerikaansche manier, voor den tijd van eenige uren, op het dek met de handen omhoog werden vast gebonden, zoodanig dat zij gedwongen waren op de teenen te staan, zonder met de hielen aan den vloer te kunnen komen. Bij onderzoek bleek dat zij, na in be schonken toestand van den wal te zijn gekomen, gewei gerd hadden te werken en den gezagvoerder hadden mis handeld, hetgeen misschien nog erger zou zijn afgeloopen, zoo niet juist de politie tusschen beiden was gekomen. Er is ook sprake van twee matrozendie mishandeling ondergaan hebben, omdat zij hun chef wilden verde digen. Vrijdag morgen lag het schip nog op de Schelde ten anker,'doch toen was alles rustig. Te Druten brak Vrijdag avond tusschen 6 en 7 uren in de zoogenaamde Horst brand uit in een arbei dershuisje, die zoo spoedig toenam, voortgestuwd dooi den Oostenwind, dat in minder dan anderhalf uur negen huizen onder aan den dijk eene prooi der vlammen wer den en geheel afbrandden. De heer John Younghusband te Hohne in het Engelsche graafschap Cumberland, onlangs overleden, heeft in zijn testament eene zonderlinge bepaling ge maakt. Reeds sedert jaren had hij eene veete tegen de directie van den Sillot-spoorweg, omdat zij bij den aan leg eener nieuwe lijn do richting dwars over een groot gedeelte van zijn buitenplaats had genomen, ten gevolge waarvan een zijner schoonste wandelwegen was verloren gegaan. Dit had hij aan de directie nooit kunnen verge ven en daarom had hij alsnu bij uitersten wil eene som van 1000 pond sterling gelegateerd aan een sollicitor, die zich tegen de richting van den spoorweg had verzet, ter wijl hij overigens zijn geheele vermogen heeft vermaakt aan een vriend, onder de volgende voorwaarden1°. dat die vriend de leden der spoorweg-directie nooit zal toe spreken 2». dat hij nooit met dien spoorweg zal reizen 3°. dat hij langs dien weg nooit iets zal verzenden of zich iets zal doen toezonden; 4°. dat zoodra het blijkt dat deze voorwaarden niet stipt worden vervuld, de geheele erfenis aan een hierbij genoemden bloedverwant van den erflater moet vervallen. Bovendien heeft de overledene, als een bewijs zijner minachting jegens de bedoelde spoorwegdirectie, aan den heer John Irving en de overige directeuren ieder oen oortje gelegateerd. Er is sprake van de oprichting eener groote zeebad inrichting te Parijs, welke door middel van buizen van zeewater uit het kanaal zou worden voorzien. De stuwing van het water (over eene uitgestrektheid van ruim 140 kilometers) zou plaats hebben door middel van twee stoomwerktuigen: het eene aan het strand, het andere ter halverwege van het traject geplaatst. Het plan bestaat om dit zeewater, even als het water uit de Seine, tevens naar de huizen der ingezetenen te leiden. Als ontwerpei- van dat plan wordt du Bollentuit, directeur eener hydro- therapeutische inrichting te Parijs, genoemd. Aan een der New-Yorksche bladen is het volgende ontleend: Tot opvoeding en verpleging in het verbete ringsgesticht voor dronkaards in den staat New-York, werden, blijkens offieieele opgave, aangemeld: 39 geeste lijken, 8 rechters, 340 kooplieden, 226 geneesheeren, 240 hoeren gentlemen1300 dochters van rijke mannen; te zamen 2153. Naar aanleiding van deze schandaal- statistiek laat bedoeld blad de volgende opmerking er op volgen: „Het is zeer licht mogelijk, dat het New- Yorksche gesticht tot verbetering van dronkaards niet alle klassen van drinkers en drinksters vertegenwoordigt, maar onwederlegbaar blijkt uit boven medegeelde cijfers, dat de onmatigheid veel meer onder de aanzienlijken heerscht dan onder de eigenlijke volksklasse, veel meer onder dezulken die te huis in weelderig gemeubelde en getooide paleizen drinken, dan onder de zoogenaamde midden- en lagere klassen, die in hunne woningen geen sterke dranken er op nahouden, maar ze in de kroeg gebruiken. Het meest in het oogloopend is de buiten gewone toeneming van het tot een ware ziekte overslaande misbruik van sterken drank onder de voorname vrouwen. Met een verachtenden blik gaan zulke aanzienlijke dames het Duitsclie bierhuis voorbij, om zich in hare eigen woningen in een verborgen boudoirof met hare vrien dinnen in een elegant geheim drinkvertrek, tot dat doel gehuurd, door het gebruik van de meest geestrijke vochten te bedwelmen en te verontzedolijken. Al de gentlemenkooplieden, rechters, geestelijken, van welke hierboven sprake is, halen zich het delirium, Iremens in veel meer gevallen op den hals in hunne eigene huizen, waar zij in geheim den alkohol huldigen, terwijl zij in het openbaar het watergebruik prediken dan in de kroegen en tapperijen." -Wij ont.leenen het volgende aan het in 1'Indépen- dance Beige voorkomend verslag eener zitting van het vredegerecht te St. Josse ten Noode in België, waarop een groot aantal overtredingen van de thans gemaakte reglementen tegen het laten losloopen van honden werden behandeld. Na een aantal andere hondenzaken wordt de zaak van F opgeroepen. De vrederechter. Waarom hebt gij uw hond laten los loopen. De beklaagde. Ik heb geen hond en kan dit door ge tuigen bewijzen. De vrederechter. Goed! Remise van acht dagen om uw getuigen voor te brengen. Roep de zaak op van Karei C. Eene vrouw komt voor. De vrederechter (in stukken ziende). Gij zijtKarelD? -Neen, mijnheer de rechter, ik ben zijn vrouw. De vrederechter. Waarom is uw man niet hier? Maar, mijnheer de rechter, dat was hem onmogelijk, hij is machinist op den spoorweg, en De commissaris van politie (openbaar ministerie). Dat doet er niets toe! Hij moet hier komen! De vrederechter. Ik remitteer de zaak tot heden over acht dagen. Roep de zaak op van Pieter Josephus V. Er komt iemand voor. De vrederechter. Gij zijt Pieter Josephus V, niet waar? Neen, mijnheer de rechter. Wil je dan wel eens maken datje weg komt! Nu komt de ware Pieter Josephus V, een stevige kerel, die in zijn qualiteit van inwoner van St. Josse ten Noode niet alleen zijn hond moest muilbanden maar ook vast houden. Daar hij nu slechts het eerste gedaan heeft is tegen hem procesverbaal opgemaakt. De als getuige gehoorde politie-agent verklaart de overtreding te hebben gezien en den beklaagde te zijn gevolgd in zijn huis tot boven op den gang. De beklaagde heeft den politieagent daar uitgescholden. De vrederechter tot den beklaagde. Wat hebt gij tot uw verdediging in te brengen. De beklaagde. Ik heb in te brengen dat deze politic agent niet het recht had om in mijn huis te dringen en ik beroep mij op art. 14 van het wetboek van strafrecht. De commissaris van politie. Ik zal dat eens opzoeken. „Art 14. De lijken van hen, die een doodvonnis onder gaan hebben, zullen aan hunne verwanten, des begee- rende, overgegeven worden, onder verplichting van die zonder eenigen toestel te doen begraven." (Algemeen gelach onder het publiek.) De vrederechter. Overwegende dat de overtreding van den beklaagde genoegzaam is bewezen, veroordeel ikhem ter zake van het laten losloopen van zijn hond tot eene boete van tien franken en ter zake van beleediging van een agent der openbare macht in de uitoefening zijner functiën tot eene boete van twintig franken, in geval van niet-betaling te vervangen door een gevangenisstraf van drie dagen. Beklaagde, ge kunt weggaan. De beklaagde gaat toornig heen. De vrederechter tot don agent van politie. Waarom zijt gij het huis van dien man binnengegaan? Gij moest weten dat u dit ten strengste is verboden. Dat is een zer ernstige zaak. Men kan zoo maar niet het huis van een burger binnendringen." Ziedaar dus zoo gaat de berichtgever van ITndépendanee voort - een agent die volgens erkentenis van den vrederechter zelf het huis van een burger is binnengedrongen. Deze laatste heeft zich met eenige levendigheid daartegen verzet en wordt veroordeeld tot twintig franken boete. Het is waar, de politie-agent ontvangt eene bijna vaderlijke bestraffing. En nu zijn alle burgers gelijk voor de wet! Thermometers tand. 20 Juni 's av. 11 u. 68 gr. 21 'smorg.7u.70gr.'smidd.lu.82gr.'sav.llu.68gr. 22 's morg.7 u. 70 's midd. 1 u. 62 gr. Algemeen overzicht. Eergisteren is het Duitsch parlement door den koning van Pruisen inet eene troonrede gesloten. Daarbij werden de resultaten der debatten nagegaan en vooral de aanne ming van het wetsontwerp tot het aangaan eener leening ten behoeve der vloot en der kustverdediging onder contröle der Pruisische rekenkamer. Voorts werden door den koning ook gememoreerd de aangenomen wetten tot opheffing van den lijfsdwang, omtrent de sluiting der publiek speelbanken, omtrent de inkwartiering en om trent bet stelsel van maten en gewichten. De troonrede eindigde met deze woorden: „En zoo neem ik dan thans afscheid van u, onder dankbetuiging voor de medewer king, welke gij zoowel aan ons gemeenschappelijk werk hebt verleend als aan de groote belangen tot wier behartiging wij jegens de Zuid-Duitsche staten verplicht zijn. Ik zeg u vaarwel met het vertrouwen dat uw arbeid onder ons en in geheel Duitscliland, onder de zegenin gen des vredes, vruchten zal opleveren." In de Parijsche regeeringskringen blijft de quaestie der ontbinding van het wetgevend lichaam steeds aan de orde, in verband met de geruchten eener ministerie verandering. Men vermoedt dat dit het onderwerp der beraadslagingen van de laatste kabinetsraden is geweest, doch dat nog geenerlei beslissing is genomen. Paus Pius IX heeft, bij gelegenheid van het gedachte- nisfeest zijner krooning, gratie verleend aan alle veroor deelden, behalve ter zake van valschheid in geschrifte of diefstal, wier nog te ondergane straftijd minder dan zes maanden bedroeg. De veroordeelden wegens politieke

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2