föuitenlanfc. ^anöclsbcrktjten. deetijbinfjen. 2lïiüertenticn. onbegrijpelijk. Aan de alkoven is niet de minste braak te ontdekken. Aan de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt uit Leeuwarden van 16 dezer nader gemeld: Aan de ge meentelijke politie van Dantum.tdéfel en de rij ksveld wacht aldaar is het heden mogen gelukken drie der gisteren ont vluchte gevangenen in handen te krijgen bij hetdorpKin- sumagcest. De vierde wist het nog te ontkomen, maar Z£d stelligook-welwederterplaatse zijn waar het behoort. Zwaar geboeid werden zij heden namiddag met de Dok kumer trekschuit herwaarts gebracht. Onderweg sprong een hnnner over boord; slechts als lijk werd hij weder opgehaald. Onder de gearresteerden bevindt zich de beruchte Schenk. In den afgeloopen nacht hebben zo al dadelijk, ten einde geld en kleederen te bekomen, bij een ingezetene van het dorp Roodkerk ingebroken en zich aldaar van gouden en zilveren voorwerpen, geld, mans lijfdracht en linnengoed meester gemaakt. Nog wordt haar van 16 dezer uit die stad omtrent die «aak liet volgende geschreven: De arrestatie der ont vluchte gevangenen is, naar wij vernemen, geschied bij een korenveld, waarin zij zich hadden verborgen daar zij over dag niet te voorschijn durfden komen. Ook naar aanleiding van den lieden nacht door hen gepleegden diefstal was de justitie hun overigens reeds op het spoor gekomen. Dc gevangenneming geschiedde wel niet zon der moeite, maar toch niet met zoodanig verzet, als men wel had mogen verwachten. Zij waren trouwens ook zeer afgemat. Gelijk reeds gemeld is, wist een, Wilhelm Spil leleen, verder te ontvluchten. Hij was het, die door zijn hoofd uit het koren op te steken tot dc ontdekking leidde. De persoon, die zich bij het transporteeren met de trekschuit heeft verdronken, is Heinrich Schultz, niet de minst gevaarlijke van allen. Toen zij naar de gevangenis werden teruggebracht, had er natuurlijk een groote op loop van volk plaats. Een zeer ernstig ongeluk viel daarbij voor. Velen, die van dc overbrenging getuige wilden zijn, begaven zich in de pont tusschen den Grachtwal en de Zeevischmarkt, waar men bij de gevan genis was. De pont was echter te licht, voor den grooten last, en bijna midden in de gracht gekomen, zonk zij met allen ('20 a 30) die er in waren. Het was een hartver scheurend tooncel, doch de afloop was minder ongelukkig dan men wel had kunnen denken. Zoover men thans weet, werden allen, op éen na (een léjarigen knaap) gered. Een paar vrouwen werden geheel of gedeeltelijk bewus teloos uit het water gehaald, doch men mocht er in slagen, do levensgeesten weder bij haar op te wekken. He toestand van de eene is echter nog niet geheel van gevaar ontbloot. ThermoiiictersfaiKt. 18 Juni 's morg.7 u. 66 gr. 's midd.1 u. 72gr,'sav. 11 u. 57 gr. 13 's morg.7 u. 59 's midd. 1. u. 70 gr. A2sse»sit:*in overzicïiS. De keizer van Rusland heeft even als eenige andere cegeering'en zijne deelneming doen betuigen aan het voorloopig bestuur van Servië, onder aanbieding zijner goede wenschen voor de verdere handhaving der rust en voor de keuze van een nieuwen vorst, welgevallig aan de bevolking. Ten opzichte der verschillende thans in Servië be staande partijen wordt nader gemeld dat behalvede partij, welke Milano Obrenovitch tot vorst wil verheffen, alsmede behalve de voorstanders van Alexandcr Karageorgevitch of van prins Nicolaas van Montenegro, nog eene vierde partij bestaat, welke namelijk de kronen van Servië en Romanië zou willen vereenigen en dus ook vorst Karei von Hohenzollern tot opvolger van vorst Michaël verkie zen. Men hoort dan ook, met het oog op (lezen toestand, door sommige dagbladen de bewering uitspreken dat de benoeming van prins Milano volstrekt niet zoo zeker is als sommigen in westelijk Europa wel meeiaen, vooral niet daar deze prins nog zoo jong is, en derhalve, vol gens de grondwettige bepalingen des lands, tot aan zijne meerderjarigheid achttien jaren een raad van regentschap van drie leden zou moeten besturen. Omtrent de aanleiding tot den aanslag op vorst Michael heeft men nog geen bepaalde zekerheid verkregen. Er schijnen nog voortdurend arrestatiën plaats te hebben. Bij de beraadslagingen over de marine-leening in den rijksdag te Berlijn heeft de generaal von Moltke, namens de regeering het woord voerende, eene redevoering ge houden, welke in Frankrijk een ontzaglijken indruk zal maken. Men weet dat Frankrijk altijd geneigd is om te mecnen dat zonder zijne toestemming geen kanonschot in Europa mag gelost worden. De lieer von Moltke nu zeide het volgende „Wie zou niet wenschen dat de be langrijke uitgaven in geheel Europa aan het krijgswezen ten koste gelegd, mochten worden besteed aan werken des vredes. Maar dit kan nooit geschieden langs den weg van internationale onderhandelingen, gelijk een der vorige sprekers heeft gewild. Het voeren van den oorlog is slechts liet voortzetten van een politiek door andere middelen, ik zie dan ook sleehts éen middel om liet verlangde doel te bereiken, namelijk door in Europa eene macht in het leven te roepen, welke, zonder zelf veroveringen te willen maken, machtig genoeg zou Wezen om aan zijne naburen het oorlogvoeren te belet ten. (Toejuichingen.) Welnu! ik geloof dat zoo dit ooit mocht geschieden het initiatief daartoe van Duitschland zal uitgaan. (Toejuichingeu.) Maar mijne heeren, dat doel zal eerst bereikt worden als Duitschland genoeg wacht zal hebben verkregen door vereenigd te zijn. „Mijne heeren, onze naburen weten zeer goed dat wij hen niet willen aanvallen, maar zij moeten ook weten dat wij niet aangevallen willen worden. Daarom hebben wij eene vloot en een leger noodig." Indien de regeering te Berlijn werkelijk den vrede wil bewaren en Frankrijk niet krenken,dan schijnt het niet zeer staatkundig om op oflieieele wijze het plan te open haren, om daaraan de eervolle of niet eervolle, maar in allen gevalle hoog gewaardeerde qualiteit van „de eerste militaire mogendheid op het vaste land" te willen ontnemen. Het Noord-Duitsch parlement heeft eergisteren het budget van den bond aangenomen, stellende de ontvang sten en uitgaven op 77,701,135 thalcrs. Men verwacht morgen of overmorgen de sluiting van het parlement. De keizer van Oostenrijk schijnt eene poging te zullen doen om de bevolking' van Boheinen, waarvan een gedeelte Hongarije's voorbeeld zou willen volgen, met haren tegenwoordigen toestand te verzoenen door een bezoek aan Praag, vergezeld wellicht van eenige con- cessiën op politiek gebied. Daar nu de groote meer derheid der Boheemsche bevolking niet zoo gehecht schijnt te zijn, als de Hongaren dit. waren, aan hare geheele onafhankelijkheid, zal liet keizer Frans Jozef misschien wel gelukken om door eenige concessiën ook Bohemen met Oostenrijk te verzoenen. De commissie uit het Fransch wetgevend lichaam benoemd tot het uitbrengen van rapport omtrent het leenings-ontwerp, heeft ook bij nadere onderhandelingen met den staatsraad, hare conclusie gehandhaafd, volgens welke, gelijk men weet, een aantal millioenen minder aan dc regeering zouden behooren tc worden toegestaan, dan zij gevraagd heeft. Het officieus Fransch regeeringsorgaan laPatrieschijnt veel waarde te hechten aan het gerucht dat Garibaldi weder hot voornemen zou hebben om eene expeditie tegen Rome te organiseeren. Het mag echter betwijfeld worden of hij zich zelf en zijne vrijwilligers weder, onder de gegeven omstandigheden, tot mikpunten zal willen laten dienen om de „wonderen" der chassepot-gewcren te doen herhalen. Het wetsvoorstel van den heer Gladstone omtrent de Iersche staatskerk is bij derde lezing in het Engelsch parlement aangenomen. Van de zijde der regeerings- organen wordt intusschen verzekerd dat aan eene aanne ming door liet hoogerhuis niet te denken valt. Reeds verschillende malen is er sprake geweest van een huwelijk tusschen den vermoedelijken troonopvolger in Denemarken met de dochter van den koning van Zweden, welk huwelijk liet politiek gevolg zou hebben der vereeniging van de drie Noordsche koninkrijken onder éen vorst. Thans wordt wederom gemeld dat de verloving eerstdaags zal plaats hebben. Te Madrid heeft weder eene verandering in het minis terie plaats gehad, zonder dat daarom echter eenige verandering in de staatkundige gedragslijn van de regeering' te verwachten is. Eenige dagen geleden is de heer Buchanan, oud presi dent der Vereenigde Staten overleden. Als hulde aan zijne nagedachtenis zijn de bureaux van liet uitvoerend bestuur te Washington gesloten gebleven op den dag dei- begrafenis en hebben de officieren van liet leger voor zes maanden den rouw aangenomen. Naar aanleiding van het in ons vorig nommer voor komende bericht dat het Amerikaausch oorlogsfregat Franklin uithoofde van zijn diepgang niet in het Nieuwe- diep zou kunnen binnen komen, wordt ons medegedeeld dat het Oostcnrijksche linieschip Kaiser wel in het Nieuwediep is binnengekomen en vandaar is uitgegaan, en dat dit schip 80 palm diep ging, terwijl de Franklin slechts een diepgang heeft van 78 palm. Wat daarvan zij weten wij niet, alleen dit kunnen wij melden dat de te groote diepgang als oorzaak van liet niet naar het Nieuwediep vertrekken is opgegeven. (ïiraaiiniarktcn enz. Oostbejrg 17 Juni. Ter markt was de aanvoer gering en de vraag voor tarwe, rogge, wintergerst en paarden- hoonen tamelijk levendig; er was voor de artilcelen iets hooger prijs te bedingenmeestal echter hield men te hoog en daardoor werd weinig verkocht; zomergerst komt voortdurend weinig in aanmerking De besteedde prijzen waren voor tarwe 12, 13 a 13.25, enkele f 14. Rogge 8, 8.50 a 9wintergerst 6.25, f 6.75 ;i f 7. Zomergerst f 5.50, f 6 a f 6.25. Paardcnboonen f 7.80 a 8.25. Haver (4iif 5. Middelburg 18 Juni. Handel in, en aanbieding van granen waren zeer gering; de consumtie die bijna alleen kocht, betaalde voor puike Walchersche tarwe 14. Dito Zeeuwsche f 13. Puike Zeeuwsehe rogge 10. Dito Walchersche zomergerst 7. Dito witteboonen f 1450 met weinig omzet. Dito bruiueboonen f 10 a f 13 naar deugd. Dito groene erwten f 10. Dito paardenboonen f 9. Koolzaad zonder handel. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbarc tarwe 14.en rogge 10.- - Aardappelen (nieuwe) 5.50 a 6.— perNed.Mud. Yersche boter .94 a 1.02 per Ned. pond. Pr ij zen -van effecten. Amsterdam 19 Juni 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.) pet. 56} dito dito dito 3 65} dito dito dito 4 88^ Aand. Handelmaatschappij 41 131} dito exploitatie Ned. staatssp. 39} België. Certificaten bij Rothschild ..21 Rusland. Obiigatiën 1798/1816 5 94} Certific. adm. Hamburg 5 70 Oblig. Hope Co. 1855, ée serie 5 74!, dito f 1000 1864 5 87^ dito 1000 1866 5 „85} Loten 1866 5 „212 Oblig. Hope Co. Leening 186Ö 41 79 Certific. dito4 65} Inscript. Stieglitz&Co.2ca4cL. 4 65 Obiigatiën 1867 4 63} Certificaten6 43} Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 192} Oblig. dito 4 153} dito spoorweg Poti-Tifiis 5 76§ dito dito 1868 5 76} Polen. Schatkistobligatiën 4 63 f:iff Pruisen. Obiigatiën5 101 Oostenrijk. Obiigatiën metalliek5 48 dito 1847/1852 2} r 23} dito rente Amsterdam5 60} dito nationale 5 51} dito 1864 5 56} dito fr. 500 1865 5 60} dito 1866 O. W5 48tV Bankactiën3 706 Italië. Leening 18615 48} Certific. bij Lamaison c. s. 5 48} Spanje. Obiigatiën3 thans 2} 35 j-j- dito Biunenlandsche3 Portugal. dito 18561863 3 39} dito 1867 3 39} Turkije. dito (binnenl.)5 36}} G-riekenl. dito (blauwe)5 11} Amerika. dito Vereenigde Staten (1874) 5 82} dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 77 dito dito dito (1885) 6 76} dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 56 dito dito geconsolideerde 7 33} dito dito debentures 8 29^ dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 63 Brazilië. dito 1863 4} dito 1865 5 74/j, Mexico. dito 1850 3 14/sff Grenada, dito afgestempeld6 14} Venezuela, dito 3 Ecuador. dito1 Gehuwd Waterlandkerkje, 16 Juni 1868. P. VERSPRILLE, Weduwnaar van J. M. Wisse, met E. CASTELEIJN. Voorspoedt PUFFELEN- bevallen van eene Dochter G. VAN DE MAAGD. Middelburg, 18 Juni 1868. Eenige kennisgeving. Middelburg den 17 Juni 1868. Heden ontsliep op het onverwachtst in vier-en-tachtigjarigen ouderdom, Mejuf- vrouw MARIA DRAKENBURG, Wed. C. H. W1LL. 'Eenige kennisgeving. Na een langdurig maar geduldig lijden overleed onze geliefde Zoon ANTH0NIJ, in den ouderdom van ruim twintig jaar, diep betreurd door ons, onze Kinderen en verdere betrekkingen. Middelburg, J. p, P0NSE. den 18 Juni 1868. M. G. FELTEN. Vrienden en Begunstigers gelieven dit voor eenige en algemeene kennisgeving aan te nemen. liet behaagde den Almachtigen God onze geliefde Moeder NEELTJE GELDOF, in den gezegenden ouder dom van bijna 85 jaren, het leven met den dood te doen verwisselen. Grijpskerke, Uit naam der Kinderen, den 18 Juni 1668. P- DE KOK. De ondergeteekenden betuigen hunnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervon den bij gelegenheid hunner vijl-en-twintigjarige Echt- vereeniging. p pp \yiTH. Middelburg, p A_ pp wiTH, den 17 Juni 1868. V- D- y^E. Die iets te vorderen heeft of verschuldigd is aan i Boedel van wijlen den Heer J. P_HONT Pz., wordt zocht daarvan opgave of bë£alifcg> te doen vóór 1 Juf Brakstraat, O 275.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3