buiten lartö. BectijMngcn, m 2töt>ertmtiën. m Servië. Hl «f* sgX afwachten. Hij vreest van dezen minister niet, dat hij de bestaande gouvernements-cult .j'es zou henadeelen. Mocht dat het geval zijn, dan zal hij hem moeten bestrijden. Voorts verzocht hij van den minister overlegging van het door den heer Nicrstrasz als vervalscht gequalificeerd rapport van den heer Baud, waarop de voorzitter hem deed opmerken, dat deze zaak thans niet aan de orde is. Nadat ook de lieer Hoffmann zijn bezwaren tegen de weigering tot wijziging der schoolwet had doen kennen, verklaart de heer Lenting hulde te brengen aan derond- borstigheid waarop de minister zijn gevoolen omtrent de onderwijsquaestie heeft doen kennen. Hij is niet tegen het bijzonder onderwijs, maar gelooft dat door eerlijke uitvoering dor wet in de bezwaren kan worden voorzien. De gemengde staatsschool moet worden ge handhaafd als de plaats waar de jeugd leert dat allen zijn zonen van hetzelfde vaderland. Hij zou dus den minister van binnenlandsche zaken gaarne steunen De heer Sloet van de Beele, er op wijzende dat hier wel eens gesproken is van straatgeschreeuw tegen het cultuurstelsel, zeide dit te willen omkeeren en wijzen op liet straatgeschreeuw vóór het cultuurstel. Met genoegen heeft hij de verklaringen van den heer de Bosch Kemper gehoord. Ook hij erkent de vele verdiensten van het cultuurstelsel, maar het heeft uitgediend, en nu zegt hij dat men de Europeesch-Indische bevolking en ook de iulandsche bevolking niet moet miskennen; nu het nog tijd is, moet men geven wat met recht verlangd wordt of anders zou het misschien te laat worden. Voorts ver klaarde hij zich niet breedvoerig persoonlijk te willen verdedigen. De tijd, de toekomst, de onpartijdige ge schiedschrijver zullen uitspraak doen of' hetgeen hij en de heer van de Putte gedaan hebben goed was. Hij wees ook op den eed door hem als gouverneur-generaal afgelegd en verklaarde steeds naar de bewoordingen van dien eed de Indische belangen te zullen beoordeelen. Hij meende ook met het oog op dien eed den minister van koloniën te kunnen ondersteunen. De heer Haffmans verklaarde zich onbevredigd over de verklaringen nopens de ondenvijs-quaestio beweerde dat de catholieken niet gepaaid zijn omdat twee catho- lieken zitting hebben in een kabinet dat anti-catholiek handelt, en zeide dat, als de liberale partij dit ministerie kan handhaven, zij haar meesterstuk zal hebben gedaan wat betreft onbepaalde discipline en heroïke zelfop offering. De heer Rochussen betreurde de afwezigheid van den heer Thorbecke, die men zegt door ongesteldheid ver hinderd te zijn in de vergadering te verschijnen. Hij had toch gaarne van hem persoonlijk inlichtingen vernomen omtrent de kabinetsformatie. Wat het karakter van ver zoenend betreft, door de regeering aan dit kabinet gege ven, geeft hij er die beteekenis aan, dat men verzoening heeft willen brengen in de breuk die in de liberale partij is ontstaan. Maar conciliant is dit ministerie niet. Hij betuigde ook zijn leedwezen over de intrekking van zoo vele wetten, en behandelde daarna de koloniale quaestie, waarbij hij verklaarde te vreezen dat zijne sympathie voor den minister niet zoo groot zal kunnen wezen als die van de hoeren Sloet en van de Putte. Hij bleef het cultuurstelsel verdedigen en hoopte dat de minister dit zal handhaven. De laatste spreker was de heer van der Does de Willc- bois, die nog vertrouwde dat de minister op zijne perti nente weigering tot herziening der onderwijswet zou terugkomen. Overleg is toch niet duurzaam mogelijk, wanneer men op eene zoo cathegorische wijze in eene quaestie van de hoogste belangen duizenden van zich afstoot. Algemeen overzie!»^. Onze lezers zullen in dit nommer eenige bijzonderhe den aantreffen omtrent den op vorst Michacl van Servië gepleegden moordaanslag. Indien de opgaven van den hoofdschuldige mochten blijken overeenkomstig de waar heid te zijn, zou ook het oordeel over dezen moord aanslag zich eenigszins wijzigen. Eergisteren heeft de begrafenis van het lijk 'des vorsten plaats gehad, waarbij het niet aan manifestatiën dor bevolking tot huldebetoon aan de nagedachtenis van den overledene schijnt ontbroken te hebben. (lelijk te verwachten was heeft het Romaansch minis terie, na het votum van vertrouwen der kanier van afge vaardigden, zijn verzoek om ontslag ingetrokken. De senaat is derhalve ontbonden verklaard en nieuwe ver kiezingen zijn uitgeschreven. Het Duitsch parlement heeft eergisteren liet eerste artikel van het wetsontwerp omtrent de zoogenaamde marine-leening aangenomen, zoodat van deze zijde de organisatie der vloot goencrlei vertraging meer zal ondervinden. De roomsch;catholieke geestelijkheid in Oostenrijk geelt blijk van volstrekt niet te willen berusten in de zoogenaamde anti-eoncordaatswetten. Een deel dier geestelijke hoeren vindt althans goed om in herderlijke bries en die wetten als volstrekt niet verbindend voor de.leden der kerk te beschouwen. Do bisschop te Briinn in Moravië dreigt zijne ondergeschikte geestelijken met alle kerkelijke straffen indien zij zich aan die veraf schuwde wetten onderwerpen, kortom er klinken in Oostenrijk weder van de zijde der kerk oproerkreten, nu de wetgevende macht zich verstout heeft 0111 eenigé schreden te doen op den weg van vooruitgang en volks ontwikkeling. Het is trouwens ook in Oostenrijk weder de oude geschiedenis, die toch altijd nieuw blijft. De generaal Grant heeft de candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde staten aangenomen bij brief aan den voorzitter der conventie te (Jhicago. Daarin zegt hij bij eene eventueele verkiezing tot pre sident eene vredelievende politiek te zullen volgen. „In een tijd als de tegenwoordige zoo vervolgt hij in dezen brief is liet onmogelijk of althans zeer weinig dienstig een politiek programma te geven en zicli te verbinden om dit halsstarrig gedurende een bestuur van vier jaren te volgen. Nieuwe politieke quacstiën, welke men niet lieeft voorzien, komen telken dage voor; de gevoelens van liet publiek over oude quaestiën wijzigen zich voort durend en een uitsluitend administratief ambtenaar moest altijd vrij zijn om den wil des volks ten uitvoer te brengen. Ik heb dien wil steeds geëerbiedigd en zal dien steeds eerbiedigen." Met de laatste paketboot uit Amerika is het bericht aangebracht dat de procedure tegen den heer Jefforson Davis, oud-president der Zuidelijke staten, weder tot November uitgesteld is. het schip uithoofde van deszelfs diepgang aldaar niet komen kan. Vertrokken uit de haven van Vlissingen het Engel- sche stoomschip Black Swan, in hallast met bestemming naar Engeland. Omtrent den op vorst Michael van Servië gepleegden moordaanslag worden de volgende bijzonderheden ge meld Volgens zijne dagelijksche gewoonte begaf vorst Michael zich den 10 Juni tussehen vier en vijf uren naar het park van Topsehider, vergezeld van mevrouw Anka Constantinowiteh, weduwe van zijn neef Milosch, en hare dochter, verder nog van een aide-de-camp, den ka pitein Garaschanine, en van een bediende. Toen zij in den tuin aangekomen waren, stegen de vorst, de dames en zijn gevolg te paard. Door de lanen reed men naar dat gedeelte dat. het hertenpark genoemd wordt. Eens klaps sprongen uit een boschje te voorschijn aan den eenen kant de voormalige directeur van het lyceum van Bel grado, Radanowitch, en aan den anderen kant der laan, diens twee zonen, de eene een ingenieur, de andere eene geruïneerd koopman (een derde broeder, die zich schul dig maakte aan valschheid in geschriften is tot dwang arbeid veroordeeld). De oude Radanowitch schoot het eerst, zijn kogel trof den vorst in het achterhoofd; de vorst viel neder en stierf bijna op hetzelfde oogenblik. Ter zelfder tijd hadden de twee broeders op de dames geschoten; mevrouw Constantinowiteh werd doodelijk in de borst getroffen; hare dochter kreeg een kogel door haren arm; de aide-de-camp en de bediende wer den eveneens getroffen toen zij den vorst en de dames te hulp sneldende arm van den kapitein werd ver brijzeld, waardoor eene afzetting noodzakelijk werd. Na hunne revolvers afgeschoten te hebben wierpen de moordenaars zicli op de lichamen van den vorst en zijne nicht en verminkten hen op wreedaardige wijze met dolksteken. De dochter van mevrouw Constantinowiteh wist met den kapitein en den bediende te ontsnappen; zij maakten gerucht, doch in het gedeelte van het park waar de aanslag gebeurdde bevond zich niemand. Eenige Uren later maakte men zich van den ouden Radanowitch meester (de moordenaars waren door den kapitein her kend) denzelfdeu avond werd een der zoons eveneens gearresteerd, beide zwierven in de omtrek van Belgrado; de andere zoon werd den volgenden morgen gevangen genomen. De vader verklaarde in zijn eerste gehoor dat hij den vorst gedood had omdat deze de verleider zijner dochter was, alsmede dat hij besloten was ook mevrouw Constantinowiteh en hare dochter te dooden. Men weet dat mevrouw Constantinowiteh, die over liet algemeen geen heilzamen invloed opden vorst uitoefende, de voorname bewerkster was van diens scheiding van zijne vrouw, de prinses Julia, en d;,t zij hoopte hem met hare dochter, een zeer schoon meisje dat hare opvoeding te Weenen ontvangen had, te vereenigen. Evenzeer had Radanowitch gemeend dat deze dames den vorst belet hadden 0111 de eer van zijne dochter door een huwelijk te herstellen. Menigeen is geneigd de bewering van den vader voor een verdichtsel te houden; het is echter waar dat de omgeving van den vorst van dezen roman met de dochter van Radanowitch niets wist. Die familie stond met lof bekend, nu is zij voor liet oog dergansche wereld geschandvlekt. Onmiddellijk 11a deze treurige gebeurtenis hebben de I'ortc, Oostenrijk, Frankrijk en Engeland met elkander geraadpleegd; deze mogendheden, overtuigd zijnde dat de grootste omzichtigheid noodzakelijk is om geenc ontknooping uit te lokken die het Oosten in vuur en vlam dreigt te zetten, hebben besloten zic-li strikt tot de rol van toeschouwer te bepalen. Alles hangt af van den uitslag der verkiezing die geheel in handen is van de Skupstcliina, Mevrouw de prinses Julia Obrenowitch, geboren gravin van Hnnyadi, vergezeld van graaf Edmond Zichy, was uit Weenen naar Belgrado vertrok ken 0111 bij de begrafenis van haren echtgenoot tegen woordig' te zijn. Naar wij vernemen zal het Amcrikaanscbc oorlogs- fregat Franklin aanstaanden Zondag van Vlissingen naar Ostcnde vertrekken, alwaar Z. M. den koning der Belgen het fregat wenscht te bezoeken. Ook moet het voornemen bestaan hebben om met het fregat het Nieuwediep te bezoeken, doch men heeft daarvan moeten afzien, daar Ciraanmarktcii enz. Amsterdam 17 Juni. Raapolie op 6 weken f 35J. Lijn olie op 6 weken f 37. Prijken vnn effecten. Amsterdam 17 Juni 1868. Nederland. België. Rusland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatssp. Certificaten bij Rothschild 2i 3 4 41 pet. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 dito 1000 18645 dito /"1000 18C65 Loten 1866 5 Oblig.Hope&Co. Leening 1860 4 f Certific. dito Inscript. St ieglitz Co. 2« a 4= L. Obligatiën 1867 Certificaten Aand. spoorweg Gr. Maatsch. Oblig. dito 86* 65§ 87i 133 40 2i W Polen. Pruisen Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Griekenl. Amerika. dito spoorweg Poti-Tiflis dito dito 1868 Schatkistobligatiën4 Obligatiën5 Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 2j dito rente Amsterdam5 dito nationale5 dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 dito 1866 O. W.5 Bankactiën3 Leening 18615 Certific. bij Laraaison c. s.5 Obligatiën 3 thans 2$ dito Binnenlandsche3 1856—1863 3 dito dito dito dito 1867 3 (binnenl.)5 (blauwe) 5 dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 Brazilië. Mexico. Grenada, Venezuela. Ecuador. dito dito di dito dito dito (1885) dito Illinois dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) dito dito geconsolideerde dito dito debentures dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. dito 1863 dito 1865 dito 1850 dito afgestempeld dito dito 954 69| 73 Hf 851 210 79 65 i 65J 63 J 43 192^ 1551 761 63 A 101 231 60Ï 511 56 i 60 481 48 36 33 L 39A 391 36* nA 82 72 77| 76f 551 34 291 63 74A l'f Getrouwd JOHAN CEULEN, van Vlissingen en CATHAR1NA JOHANNA LE MARC1IAND. Middelburg, 17 Juni 1868. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, 11a een langdurig lijden, tot droefheid van mij, mijne Kinderen en verdere Betrekkingen, mijn geliefde Echtgenoot D. A. VAN DE KREKE, in den ouderdom van bijna 75 jaren. Middelburg', H. H. G. CRAMER, den 16 Juni 1868. Weduwe D. A. vak de Krekk. Verheugden wij ons den 14 dezer met de geboorte van onze MARIA CORNELIA, heden werd zij ons, na slechts vier-en-twintig uren geleefd te hebben, door den dood weder ontrukt. 's Gravenpolder, W. VAN KAMER. 15 Juni. J. J. VAN KAMER, geb. KtlCMEi, Algcineene kennisgeving. Heden ontsliep, nog onverwachts, tot diepe droefheid haver Ouders en verdere Betrekkingen, en van hem met wien zij ondertrouwd was, onze geliefde eenige Dochter NEELTJE, in den ouderdom van ruim 27 jaren, na een kortstondig cn geduldig lijden. Middelburg 15 Juni. M. LUDEKUIZE. C. P. LUDEKUIZE - Via ke. Middelburg den 17 Juni 1868.. Heden ontsliep op onverwachts in vier-cn-tachtia jarigen ouderdom-, vrouw MARIA DRAKENBURG, Wed. C. II. Eenige kprinisgoving ,r ivc

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3