MIDDELBURGSCHE COURANT. V D7. Donderdag W 1868. 18 Juni. Editie van Woensdag avond 8 uren. lKsjlcle!bts»'g li? Juni. Naar aanleiding van de interpellatie van den liet Koorders hebben in de tweede kamer lieden nog onder scheidene loden het woord gevoerd, o. a. Thorbecke, die eenige inlichtingen heeft gegeven omtrent de vorming van het ministerie. Ilij deelde mede dat de hoofdgedachte was geweest, dat de samenstelling zou geschieden over eenkomstig den grondtoon van het land, en dat derhalve een zuiver liberaal ministerie moest optreden. Het moest geen mixtuur zijn. Buitendien moest het zoo veel mogelijk bestaan uit personen die geen deel aan de politieke gebeurtenissen der laatste tijden hadden genomen. Ook hij moest daarvan geen deel uitmaken, om een bestaand antagonisme te doen ophouden. De zege op het vorig bewind behaald moest zijn een zege van beginselen niet van personen. Hierna voerden nog enkele leden en sommige ministers het woord, en de interpel latie was hiermede afgeloopen. Tegen Vrijdag zijn eenige wetten van ondergeschikt belang aan de orde gesteld. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen Maandag 22 dezer. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de provinciale staten in het kiesdistrict' Hulst is, dat van de 418 geldige stemmen zijn uitgebracht op de heeren E. A. F. W. Mathon 191, IT. J. van den Berge 88, J. Sturm 65. S. A. de Suiidt 35, M. J. van Ves- sem 19, Vereecken 14 stemmen. Tusschen de heeren Mathon en van den Berge moet alzoo eene herstemming plaats hebben. De 50e jaardag van H. M. de koningin werd hier heden op de gebruikelijke wijze namelijk door het uitsteken van vlaggen, klokkenspel, inspectie der schutterij, parade van het garnizoen en muziekuitvoering door het mu ziekkorps der schutterij op het Molenwater herdacht. Ten aanzien der weezen uit de beide gestichten had die herdenking echter op eene ongewone en voor hen zeker zeer aangename wijze plaats, namelijk door een rijtoer over Veere en de Oranjezon naar Domburg. In een der tiental met vlaggen versierde rijtuigen, waarvan een hun zanggezelschap bevatte, vertrokken zij heden morgen tusschen 9 en half 10 uren, onder geleide van de binnen- directie, uit het burger-weeshuis, waar zij zich vereenigd hadden. Vele belangstellenden woonden dit vertrek bij. De gelden voor deze uitspanning zijn uit verschillende fondsen bijeengebracht, waaronder een paar belangrijke giften van particulieren. De verpleegden in de overige gestichten werden op de gebruikelijke wijze onthaald. De 50'- jaardag van H. M. de koningin is te Vlissingen op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de marine batterij en van het Amerikaansche fregat Franklin werd te 12 uren ter eere van II. M. een salvo gelost. Binnen korten tijd vertrekken van Vlissingen naar Amsterdam en Nieuwediep weder een zestigtal werk lieden van 's rijks marinewerf, die derwaarts zijn over geplaatst. Benoemingen en bestuiten. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag- verleend aan den heer K. R. Lit, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda, en in diens plaats tot leeraar benoemd de heer A. Roozeboom, tot dusver leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Mon tevideo de heer A. Delisle, en te Pernambuco de heer G. A. P. Brender a Brandis. marine. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van 1500 'sjaars, ter zake van langdurigen dienst, de kapitein ter zee G. Roijer. Bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee jhr. J. E. W. F. van Raders; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1* klasse W. Enslie; tot luite nant ter zee 1" klasse de luitenant ter zee 2<= klasse jhr. O. C. van der Wycken tot luitenant ter zee 2" klasse de adelborst 1<' klasse J. H. Mijer. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot apotheker 3" klasse de heer H. J. Helderman. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. J. de Vriese Jzn., uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwartsluis c. a., behoudens aanspraak op pensioen. rosTERUEN. Op verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den heer J. W. O. baron van Ittersum, uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor ite Groningen, met vergunning om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden, en zulks met ingang van den 2 November a., op welken dag hij een vijftigjarigen diensttijd bij de postadministratie zal hebben vervuld. tierkiiiéun». De heer J. W. Lem, predikant te Wilhelminadorp, heeft het beroep naar St. Pancras aangenomen. Marine e« leger. Z>s- Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. Koopman, hetwelk den monitor de Krokodil van Birkenhead naar Nederland zal overbrengen, is in den namiddag van den 15 dezer te Liverpool aangekomen. Zr- Ms- schroefstoomschip Borneo, onder bevel van den luitenant ter zee 1» klasse D. L. Feldmann, is den 2 Mei jl. ter reede van Batavia aangekomen. De monitcur Heiligerlee, onder bevel van den luitenant ter zee 1>' klasse H. A. ridder van Rappard, is in den voormiddag van den 15 dezer van Birkenhead (Engeland) te Nieuwediep aangekomen. Rcclltzakcn. Aan Adrianus de Loos, bij arrest van het provinciaal gerechtshot in Zeeland dd. 20 Maart jl. tot de doodstraf veroordeeld, is bij koninklijk besluit van 11 dezer gratie verleend en die straf verwisseld in tuchthuisstraf van twintig jaren. ficiiiciigdc berichten. Jl. Vrijdag avond te 51 uren is in het 's Graven- haagsche bosch een particulier,die eenigszins in beschon ken toestand verkeerde, door vier onbekende personen aangerand cn beroofd van de voorwerpen van waarde die hij bij zich hadjZijndeeenzilverentabaksdoosenjuweelen doekspeld, en dit wel nadat men hem in een rijtuig had gelokt, om hem naar zijne woning te vervoeren. Zaterdag morgen te 7 uren waren reeds drie daders door de politie aangehouden, terwijl de vierde of hoofddader Zaterdag avond in verzekerde bewaring is gesteld. Door de spoe dige zorg der politie is het ontvreemde, dat te Rotterdam reeds verkocht was, in beslag genomen. Drie der aanran ders zijn Zondag morgen tiaar hot huis van burgerlijke j en militaire verzekering overgebracht. Per telegraaf meldt men aan de Arnhemsche j courant uit Leeuwarden dat Zondag nacht aldaar zes 1 „boeven" uit het tuchthuis zijn gebroken, ondanks de zestien wakers, dc wacht van twaalf man en de gracht die het gebouw omgeeft, terwijl om het half uur de schildwachten moeten roepen. Hoe zij uitgebroken zijn is nog onbekend; vermoedelijk moeten zij maanden lang hunne vlucht hebben voorbereid. Te zeven uren zijn er reeds twee van achterhaald. De bekende schrijver der politieke overzichten in de Revue des Deux-Mondes schijnt weder geheel hersteld te zijn. In de volgende aflevering van dat tijdschrift zal, naar men verneemt, een artikel van hem worden opge nomen, getiteld: Souvenir d un voyage en Angleterre. In Camdenstown te Londen is in de loop der vorige week een standbeeld ter eere van den heer Cobden opgerichthet heeft de hoogte van 9 voet, en staat op een voetstuk van 15 a 16 voet; het is gebeiteld uit Sici- liaansch marmer en geheel bekostigd uit openbare in schrijvingen. Als staaltjes van den ijver, welke door de kiezers bij de jongste verkiezingen te Antwerpen, waar strijd tusschen de twee partijen bestond, aan den dag is gelegd, wordt door de dagbladen o. a. vermeld, dat te Nivelles van de 3330 ingeschreven kiezers 3048 ter stembus zijn opgekomen, en dat twee liberale kiezers van het district Brugge, uit Blankenberghe, toen hun bij hunne tehuis komst getelegrapheerd werd, dat te Brugge dien eigen middag eene overstemming moest plaats hebben, onmid dellijk met een extra-trein naar de hoofdplaats van het kiesdistrict zijn teruggestoorad. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 14 dezer: P. de Vries, jm. 28 j. met M. M. Dierinanse, jd. 26 j. L. van Benthem Jutting, jm. 26 j. met P. J. van den Broecke, jd. 23 jaren. (Van 6 tot 13 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: F. E. Klynsoon, jm. 28 j. met G. S. Zeyger, jd. 21 j. J. Ie Grand, jm. 38 j. met E. Hen- drikse, jd. 31 j. Bevallen: 1'. J. Deivitte, geb. van der Eyk, d. J. M. Rozeman, geb. Gyselaar, z. (doodgeb.) OverledenA. J. B. Potters, z. 3 m. A. Draagsma, man van A. M. L. Pluim, 37 j. A. J. van Beusicliem, z. 2 m. Goes. GehuwdJ. H. Koninckx, jm. 25 j. met A. M. C. Wolfaert, jd. 19 j. B. Knieriem, jm. 25 j. met M. Hooger- werve, jd. 26 j. Bevallen: K. Daniëlse, geb. Zwemer, d. S. de Waard, geb. Meesen, z. A. Vertregt, geb. de Bruijue, d. E. "Vonk, geb. Goedhart, z. OverledenJ. B. Polfliet, 13 d. J. K. A. Cromjongh., jm. 53 jaren. Zierikzee. Overleden: J. J. Ilausser, z. 7 m. M. G. Mocqué, vrouw van T. Bakker, 59 j. L. K. Manni, jd. 25 j. T'tciiiioiuctei'siaiKi. löJuni'sav. llu.GOgr. 16 's morg.7 u. 66gr.'smidd.lu. 78gr,'sav. 11 u 65gr. 17 's motg.7 u. 70 's midd. 1 u. 78 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 15 Juni.Interpellatie Koorders. De heer Koorders ving zijne interpellatie aan met in de eerste plaats inlichtingen te vragen omtrent de kabinetsformatie. Hij vroeg 1°. welke is de leidende gedachte, die heeft voorgezeten bij de vorming van dit kabinet? Hij meende dat de leidende gedachte geen verzoenende kon zijn, omdat het kabinet is opge treden in volle reactie tegen het afgetreden kabinet en ook omdat het door den heer Thorbecke is geformeerd. Hij geloofde ook niet dat men de overtuiging had dat de liberale partij in den lande sterk was, want anders had men de uitstekendste leden dier partij, met Thorbecke aan liet hoofd, zien optreden. 2». Wie is de politieke man in het kabinet welke staatsman geeft daaraan kleur en geur Alles schijnt aan te duiden dat het is de heer van Bosse. Maar de minister van financiën is geen poli tiek manzijne politiek is eene cameleontische. Z. i. was de staatsman, die kleur en geur geeft aan het kabinet, de formeerder van het ministerie, de heer Thorbecke. Maar die steun zal de regeering niet baten, want zij mist zedelijke kracht, omdat haar hoofd in de kamer gezeten is. Hij wilde niet vragen waarom de heer Thorbecke niet is opgetreden, maar zeide, dat wij hebben eene geregeerde regeering, waarin hij zag eene discrediteering van onze constitutioneele instellingen. 3». Wat beteekent de mede- deeling in de Staatscourant, dat de minister van buiten- landsche zaken op bijzonder verlangen des konings interimair is opgetreden? Hij heeft voor die bijzondere mededeeling geene oplossing kunnen erlangen, tenzij dc minister van buitenlandsche zaken voor zijn zitting- nemen in dit kabinet officieel wenscht gedekt te zijn. Dergelijke mededeeling noemde hij ook allerzonderlingst van een liberaal ministerie, waar aan zijn voorganger juist verweten werd dat het den onschendbaren naam des konings op den voorgrond had gesteld. In de tweede plaats behandelde hij de koloniale quacstie cn verklaarde hij de optreding van dezen minister in zoover met genoegen te hebben gezien, omdat hij geheel en al. t'huis is in de Indische huishouding, omdat hij het afgodsbeeld der liberale partij (den heer Fransen van de Putte) geheel heeft verbrijzeld; en omdat hij in sommige punten conservatieve denkbeelden is toegedaan. Maar de steun, den minister thans door den heer van de Putte toegezegd, maakt hem ongerust en daarom wensclite hij van den minister antwoord op de volgende vragen 1». is de minister voornemens een voorstel te doen tot partieele wijziging van de comptabiliteitswet, opdat tweejaarlijksche vaststelling der Indische begrooting mogelijk zij? 2». is de minister voornemens gevolg te geven aan artikel 110 van het regeerings-reglcmeut, dal preventief toezicht op de drukpers voorschrijft? 3°. is de- minister voornemens het cultuurstelsel eerlijk en met kracht te handhaven In de derde plaats besprak hij de sclioolwetquaestie.. Ook na hetgeen de minister Fock daaromtrent reeds verklaard heeft, vroeg hij hebben wij van den minister herziening van de schoolwet te wachten, ja ot neen; zoo ja, in welke richting en op welke punten t ls de minister niet tot wijziging geneigd, dan voorspelt hij hem van alle zijden tegenstand. Uitstel zal den minister niet baten, want zijne houding in deze zal voor hem eene quaestie van leven of dood zijn. De minister overschatte toch der kracht der liberale party en van het kabinet iu en buiten de kamer niet. Het liberalisme is in klimmend miscrediet. De beker is boordevol; doet de minister die- overloopen, dan graaft hij zich zelf en zijne partij een graf, De minister van financiën zeide uit deferentie voor de kamer op de vragen te willen antwoorden. Vooraf stelde hij op den voorgrond dat het ministerie 't van zijn plicht geacht heeft zijn uiterste best te doen om hetgeen gedut

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1